SkyscraperCity Forum banner
1 - 2 of 2 Posts

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Prezydent Torunia podpisał porozumienie z francuską firmą Apsys na budowę "wielofunkcyjnego kompleksu" rekreacyjno-handlowego. Obiekt miałby powstać na Jordankach.

Firma Apsys poprowadzi projekt od początku do końca. Właśnie rozpoczyna działania zmierzające do wyłonienia wykonawcy na najlepszym poziomie. Odbędzie się to w ramach otwartego konkursu - mówi Ewa Szafrańska, dyrektor firmy Apsys na Polskę. Architekt miasta Torunia, Anna Rembowicz-Dziekciowska podkreśla, że nowoczesny kompleks nie zdominuje architektonicznie pobliskiej Starówki. O efektach działań francuskiej firmy będzie można mówić na jesieni, wtedy bowiem ma nastąpić rozwiązanie konkursu na projekt kompleksu. Firma Apsys zarządza wieloma centrami handlowymi w Polsce, między innymi toruńską Kometą.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Discussion Starter · #2 ·
"Nowości"

Marek Nienartowicz, Piątek, 14 Kwietnia 2006

Wielofunkcyjny kompleks śródmiejski – tak wstępnie nazywa się inwestycja, która ma być realizowana na toruńskich Jordankach przez francuską firm Apsys.

Wczoraj władze Torunia i przedstawiciele firmy Apsys podpisali list intencyjny. Zgodnie z nim, francuska firma ma przygotować zagospodarowanie Jordanek. Chodzi o tę ich część, której nie zajmie Centrum Sztuki Współczesnej. Ten obiekt jest planowany od strony Wałów gen. Sikorskiego, w pobliżu placówki BGŻ.

– Toruń zrobił na nas ogromne wrażenie – twierdzi Jean-Yves Ebel, wiceprezes firmy Apsys. – Projekt, który tu chcemy zrealizować jest bardzo ambitny. Przewidujemy stworzenie kompleksu, który pełniłby funkcje rozrywkowe, rekreacyjne, handlowe i kulturalne.

Na razie Apsys ogłosi międzynarodowy konkurs na koncepcję zagospodarowania Jordanek. Ta do realizacji miałaby zostać wybrana po konsultacjach z władzami Torunia, służbami miejskimi i mieszkańcami. Firma przewiduje, że koncepcja będzie gotowa za rok. Apsys zająłby się też budową kompleksu.

– Apsys jest gotowy zainwestować w Toruniu 100 milionów euro – mówi Bernard Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Inwestycji Strategicznych toruńskiego Urzędu Miasta.

Jakimś wzorem dla tego, co ma powstać na Jordankach byłby kompleks Manufaktura powstający od 3,5 roku na 27 hektarach w centrum Łodzi. Jego otwarcie jest planowane na 17 maja. Stworzyła go właśnie firma Apsys. Kompleks powstał na terenie fabryki należącej w XIX wieku do króla bawełny Izraela Poznańskiego. W tym miejscu Andrzej Wajda kręcił „Ziemię obiecaną”. Historyczne budynki zostały zachowane. Będą w nich działać m.in. targowisko, kino, dyskoteka, hotel, centrum konferencyjno-biurowe, muzeum, sklepy i hipermarket Géant.

– Kompleks na Jordankach nawiązywałby do Centrum Sztuki Współczesnej, które też ma tu powstać oraz do istniejącego w pobliżu multipleksu Cinema City – wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Inwestor będzie musiał odnieść się do wskazówek konserwatora zabytków. Kompleks nie będzie mógł być za wysoki. Jak zgodnie podkreślają przedstawiciele miasta i firmy Apsys, na razie jest za wcześnie, by mówić o terminach realizacji inwestycji.
 
1 - 2 of 2 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top