SkyscraperCity banner

1 - 20 of 581 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #1
W młynach ma powstać Centrum Nowoczesności oraz Toruński Inkubator Technologiczny. Pierwsza z placówek prezentowałaby osiągnięcia nauki i techniki.Władze Torunia kupiły budynki jesienią 2004 roku od syndyka masy upadłościowej Polskich Zakładów Zbożowych. Zapłaciły za nie ponad 2,4 miliona złotych.

Rewitalizacja zniszczonych budynków pochłonie 42 mln zł.
W 2008 roku otrzymalismy unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego wysokosci 27 mln zł
Po oszacowaniu wartość nieruchomości ma ona byc czesciowo sprzedana np. pod hotel czy biura. Nieoficjalna wartosc obiektu wynosi 15 milionach złoty, uzyskane pieniadze stałyby sie wkładem własnym miasta do remontu obiektu.

Inwestycja rozpocznie sie wiosna 2010 roku.Liczby:

-Młyny pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ostatnią przebudowę przeszły w latach 50. XX wieku.

-Cała nieruchomość liczy ponad 4 hektary.

-Budynki mają 16 tys. m kw. powierzchni użytkowej.


Centrum Nowowczesności powstanie w lewej,
wyższej części budynku.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #2
Kilka artykułow z gazet:


Remont młynów ruszy za rok

Do połowy marca powstanie rada programowa, która będzie nadzorować prace związane z powstaniem Centrum Nowoczesności. W przyszłym roku zaś ruszą prace adaptacyjne młynów, a jeszcze w tym, część budynku pójdzie pod młotek.


Prace nad zmianą wizerunku nabrały tempa. Co prawda, na efekty przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat, ale wiemy, że przynajmniej miejska część młynów zostanie zagospodarowana.

Będą śledzić wykonanie
Do końca stycznia przyszłego roku ma pojawić się kompleksowa dokumentacja tej części Młynów Toruńskich, w której znajdzie się Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Technologiczny. Tak przynajmniej zakłada magistrat, który właśnie ogłosił przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego.

Zadanie, którego koszt może wynieść ponad milion zł., będzie podzielone na części. Najpierw, ma powstać projekt koncepcyjny. Później, do 15 listopada, wykonawca ma przedstawić miastu projekt budowlany. Na końcu ma powstać projekt wykonawczy.

- Podzieliliśmy prace na etapy po pierwsze dlatego, żeby móc kontrolować firmę i wnosić uwagi w trakcie realizacji, po drugie dlatego, żeby rozliczać się z firmą na bieżąco - wyjaśnia Marcin Maksim, dyrektor wydziału inwestycji i remontów.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego dokumentacja będzie powstawać etapami. Do końca roku miasto powinno podpisać umowę właściwą z Urzędem Marszałkowskim w kwestii dofinansowania powstania Centrum Nowoczesności i Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Do tego czasu magistrat chce więc mieć już gotowy projekt budowlany i wstępny kosztorys inwestycji.

W tym czasie do sprzedaży pozostałej części młynów szykuje się wydział gospodarki nieruchomościami. Prawdopodobnie na kwietniowej sesji Rady Miasta ma pojawić się uchwała, która umożliwiłaby sprzedaż budynku. - Jeśli radni przyjmą uchwałę, będzie można rozpocząć procedurę przetargową - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami. - Jeszcze czekamy na wycenę rzeczoznawcy, ale najwcześniej przetarg ogłosimy w sierpniu.

Przypilnują inwestycji
Jeszcze w tym miesiącu powstanie rada programowa, która będzie sprawować nadzór nad inwestycją. Nie wiadomo jeszcze kto będzie zasiadał w radzie, ani jakie są nominacje. W tej sprawie miasto porozumiało się z UMK z prawdopodobnie w radzie zasiądą też pracownicy uniwersytetu.

Dziś nie wiadomo także czy takie ciało zostanie rozwiązane wraz z zakończeniem inwestycji, czy przekształci się w inną formę organizacyjną dostosowaną do potrzeb nowych instytucji.

- Niedługo powinniśmy ustalić jaka będzie forma organizacyjna Centrum Nowoczesności - informuje Rafał Pietrucień, wiceprezydent. - Wtedy też zadecydujemy, co stanie się z radą programową po zakończeniu inwestycji.Toruń stawia na wiedzę

Miasto podpisało umowę z UMK w kwestii współpracy przy powstaniu Centrum Nowoczesności. W tworzeniu tej instytucji pomoże Rada Programowa, która właśnie została powołana przez prezydenta miasta.- To naturalne zaplecze dla miasta przy takiej inicjatywie - tak mówił wczoraj Rafał Pietrucień, wiceprezydent o nowym ciele doradczym przy powstaniu Centrum Nowoczesności. W powołanej wczoraj przez prezydenta radzie zasiadło 13 osób. Głównie są to osoby z uniwersytetu, ale wśród nich znajdują się także nauczyciele i metodycy.

- Pierwszym naszym zadaniem będzie weryfikacja koncepcji przygotowanej przez zespół programowy - mówi dr. Jan Iwaniszewski, koordynator projektu i członek Rady Programowej. - Za tydzień mamy pierwsze posiedzenie. Natomiast na efekty prac trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Będziemy wtedy wiedzieć, czy założenia, które się pojawiły będą możliwe do zrealizowania.

Dwie role centrum

Koncepcja programowa Centrum Nowoczesności pojawiła się pod koniec stycznia tego roku. Wtedy to ustalono, że w centrum może pojawić się 34- mterowe Wahadło Foucoulta (drugie co do wielkości w Polsce), a budynek (część Młynów Toruńskich) zostanie podzielony na część południową i północną.

Centrum ma zostać podzielone na pięć działów tematycznych (środowisko, idee, komunikacja, nowoczesność i zabawa) na stałe miałoby gościć ok. 200 wystaw. To wszystko będzie się mieściło na około 4 tys. metrów kwadratowych. Centrum Nowoczesności będzie jednym z kilkunastu takich instytucji w kraju. Co ważne, w promieniu 170 km od Torunia takich miejsc nie ma.

- Na początek liczymy na 100 - 200 tys. zwiedzających rocznie - przewiduje Iwaniszewski. - Dla miasta to będzie nie tylko promocja wiedzy i techniki, ale także wymierne korzyści w postaci większego ruchu turystycznego, i zatrudnienia.
Oprócz interaktywnych wystaw w centrum będzie organizować kursy, obozy naukowe, koncerty, a także współpracować z innymi centrami.

Nie wszystko od razu

Rozpoczęcie prac adaptacyjnych Młynów Toruńskich rozpocznie się prawdopodobnie w maju przyszłego roku. Będzie trwała ok. 2 lat. Prawdopodobnie wcześniej powstanie Toruński Inkubator Technologiczny.

Nie jest też pewne, czy wszystkie zaplanowane wystawy pojawią się wraz z otwarciem instytucji. Wiele zależy od sytuacji ekonomicznej, gdyż jak podkreślają urzędnicy Centrum Nowoczesności to potężna inwestycja. Łącznie z europejskim dofinansowaniem pochłonie ponad 27 mln zł.

RPO. 25 firm dostanie miejsce w ramach TIT


Miasto dostanie nawet 62,8 proc. dofinansowania do utworzenia Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Czy dzięki temu projektowi Toruń stanie się drugą Doliną Krzemową?


Powstanie TIT jest jednym z 14 projektów, które Urząd Marszałkowski wpisał na listę kluczowych inwestycji w ramach RPO. Marszałek wybrał te zadania, które mają przynieść naszemu miastu największe korzyści gospodarcze, przynieść rozwój i większą konkurencyjność na rynku.

Najpierw adaptacja
Na lokalizację inkubatora miasto wybrało Młyny Toruńskie. To tam, w jednej części zabytkowego kompleksu, TIT będzie funkcjonować razem z Centrum Nowoczesności. Na razie nie znana jest dokładana powierzchnia instytucji.

Magistrat zakłada, że będzie to ok. 1000 metrów kwadratowych. Nie wiadomo też, na którym piętrze. - Te parametry zostaną wskazane w projekcie adaptacji budynku - informuje Agnieszka Lisek, dyrektor wydziału rozwoju i programowania europejskiego.

Na razie, tak jak w przypadku innych projektów, w zeszłym roku została podpisana pre-umowa. Właściwa umowa zostać podpisana w tym roku, zaś niezbędną dokumentację Urząd Miasta powinien przygotować do 31 grudnia. Adaptacja, w więc remont części młynów ma rozpocząć się w maju 2010 roku. Całość ma być gotowa na koniec października następnego roku.

Innowacja przede wszystkim

W inkubatorze działalność będzie prowadzić ok. 25 firm, które dopiero rozpoczną działalność, będą chciały się rozwijać. Przewidziano także powierzchnię biurowo-laboratoryjną oraz część obsługową, czyli m.in. sale konferencyjne. Firmy będą rekrutowane na podstawie ustalonego przez magistrat regulaminu. Kto będzie zarządzał jednostką? To zostanie określone dopiero w studium wykonalności.

Podstawowym celem utworzenia inkubatora jest promocja działających w tej instytucji przedsiębiorstw na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolejnym zadaniem będzie asystowanie w tworzeniu małej firmy technologicznej.
Na ten projekt miasto dostanie ze środków unijnych ok. 10 mln zł.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #3
Jeszcze jeden:Drugie życie toruńskiego młyna

Przy Kosciuszki będzie można oglądać wahadło Foucaulta o wysokości 35 metrów, drugie tego typu w PolsceW Centrum Nowoczesności, dzieci będą mogły zdobywać wiedzę, a w Toruńskim Inkubatorze młodzi przedsiębiorcy - pierwsze doświadczenia zawodowe.

W tej chwili, w budynku młyna przy ulicy Kościuszki można kręcić filmy katastroficzne lub wojenne. W ciągu trzech lat, wszystko ma szansę się

Centrum Nowoczesności, które powstanie w części kompleksu młynów przy ulicy Kościuszki w Toruniu, będzie prezentować osiągnięcia nauki i techniki, a także w ciekawy sposób pokazywać je dzieciom i młodzieży. Uczniowie będą mogli robić doświadczenia, a nauczyciele prowadzić atrakcyjne lekcje w ramach różnych przedmiotów i na wiele tematów.

Warsztaty i wystawa

- W części południowej będą się odbywać różne imprezy: warsztaty, wystawy czy kursy doszkalające dla nauczycieli. Natomiast w części północnej zlokalizowana będzie stała ekspozycja „Człowiek przekształcający środowisko”, w której zmieści się do dwustu stanowisk wystawniczych - mówi Agnieszka Lisek, dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego Urzędu Miasta Torunia.


W budynku znajdzie się miejsce także dla Wahadła Foucaulta o wysokości 35 metrów. Będzie to drugie tego typu wahadło w Polsce. Do końca roku będą trwały prace projektowe, zaś realizacja inwestycji przypadnie na lata 2010-12. Przybliżony koszt to 28 milionów złotych.

Dla przedsiębiorców

Natomiast dzięki Toruńskiemu Inkubatorowi Technologicznemu, który również będzie miał siedzibę w budynkach dawnego młyna, przedsiębiorcy z małych i średnich firm będą mogli uczestniczyć w szkoleniach. Inkubator będzie wspierał tworzenie się małych firm technologicznych, pomagał im w pierwszym okresie działalności poprzez promocję, wsparcie logistyczne i techniczne.

- W budynku znajdzie się biuro typu open space na dwadzieścia pięć stanowisk oraz dziewięć biur po trzy miejsca pracy. Oprócz tego będzie możliwość skorzystania ze wspoólnej powierzchni - sali konferencyjnej czy e-biura. - wylicza Agnieszka Lisek. Przybliżony koszt inwestycji to 16 milionów złotych, a realizacja inwestycji przypadnie na lata 2010-11.
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
jestem wielkim zwolennikem adaptacji takich starych obektow poniewaz maja one swoj niepowtarzalny klimat :)
Choc ja bym tam raczej widzial jakis hotel lub galeie handlowa
 

·
Registered
Joined
·
3,980 Posts
^^ Na galerię handlową są po pierwsze zbyt małe (owszem, wysokie, ale chyba zbyt wąskie), poza tym do Galerii Copernicus jest może z 500 metrów, więc byłoby to bez sensu. Obiekt hotelowy już by był lepszym pomysłem, ale będzie inkubator przedsiębiorczości. Jeśli się postarają to też może być znaczący i ciekawy obiekt, jak tylko zagospodarują odpowiednio przestrzeń i otoczenie.
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
^^ Na galerię handlową są po pierwsze zbyt małe (owszem, wysokie, ale chyba zbyt wąskie), poza tym do Galerii Copernicus jest może z 500 metrów, więc byłoby to bez sensu. Obiekt hotelowy już by był lepszym pomysłem, ale będzie inkubator przedsiębiorczości. Jeśli się postarają to też może być znaczący i ciekawy obiekt, jak tylko zagospodarują odpowiednio przestrzeń i otoczenie.

ale wlasnie takie male galerie handlowe w ,,starych murach " maja swoj niepowtarzalny klimat!!

mala galera w Bydgoszczy choc moze nie w starych murach jest Drukarnia, niestety z racji jej lokalizacji okazala sie totalna klapa, wiec tu przyznaje racje :)
 

·
Banned
Joined
·
1,461 Posts
^^ A co nie tak z lokalizacja Drukarni ? przeciez to centrum miasta.
zgadza sie, Galeria Drukarnia jest w centrum, miala ona ozywic srodmiescie, sciagnac ludzi i sprawic iz wieczorami stare miasto zamiast swiecic pustakami zacznie zyc ale pomysl okazal sie wielkim niewypalem!!
 

·
Registered
Joined
·
1,200 Posts
Nie zgodze sie z Toba: a łodzka Manufaktura ??
Niestety nie byłem nigdy w Manufakturze, więc być może nie mam prawa się wypowiadać na jej temat. Jeśli ktoś tak uważa, niech nie czyta dalej, w przeciwnym wypadku niech mnie ewentualnie skoryguje.
Po przejrzeniu zdjęć mam wrażenie, że zachowano tylko tyle, ile się inwestorowi opłacało. Dużą część budynków w tym kompleksie wyburzono, większość wypruto, a część potraktowano z nonszalancją graniczącą z barbarzyństwem, jak np. ten: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manufaktura69.JPG. Wbrew temu, co przeczytałem na kilku stronach, nie widzę tu zachowanego "ducha" starej fabryki. Z tego wynikałby wniosek, że Apsysowi udało się skutecznie zmanipulować opinią społeczną i przekonać, że jest to niemal wzorcowa rewitalizacja zabudowy przemysłowej.
Jeszcze zdjęcia z budowy: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Budowa_Manufaktury10.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Budowa_Manufaktury4.jpg. To prawda, że wszystko się ładnie błyszczy i robi wrażenie, ale z oryginału zachowano tylko zewnętrzne mury (przynajmniej w niektórych budynkach).
Jednak jeszcze raz powtarzam, że nie widziałem tego na żywo i moja opinia wynika tylko ze zdjęć i opisów znalezionych w Internecie.
Nie chciałbym żeby taki los spotkał młyny, mimo że są z pewnością mnie wartościowym zabytkiem niż kompleks Poznańskiego.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #14
Wiadomo jaka funkcje beda pełniły młyny, budowa kolejnej galeri nie miałaby szensu...
Obiekt jest duzy, oddalony od centrum, wymaga sporych nakładow finansowych. Zlokalizowanie tam Centrum Nowoczesnosci czy biur to dobry pomysł, ktory przywroci mu dawne lata swietnosci.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Fragment artukułu z Nowosci.


Inne mieszkania znaleźć musimy też niektórym mieszkańcom ul. Bema, gdzie budowana będzie nowa hala widowiskowo-sportowa oraz lokatorom sześciu mieszkań w Młynach Toruńskich - mówi Wiesława Tyrchan z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia.
Artykuł troche mnie zaskoczył gdyz niespodziewałem sie ze w Mynach Torunskich sa mieszkania, na dodatek az 6:nuts:
 

·
Registered
Joined
·
3,980 Posts
^^ Oj lofty tam urządzić, to by było coś wspaniałego... Piękny obiekt, a już w wieży to lofty - apartamenty... No ale co tam, i tak może być tam ciekawie :)
 

·
Registered
Joined
·
209 Posts
^^ Mieszkania czasami znajdują się w najbardziej zaskakujących miejscach - czy wiecie, że w najbliższej okolicy Młyna są np. mieszkania na piętrze i poddaszu Dworca Wschodniego, a w centrum Polmosu stoi zamieszkana, piękna willa dyrektora ?
Budynek Młyna ma od wschodu i zachodu dobudówki - i ja się dziwię raczej, że tych mieszkań jest tam tylko 6...
 

·
Registered
Joined
·
369 Posts
W środę będzie młyn z Młynami Toruńskimi?

Magistrat coraz intensywniej szuka inwestora dla Młynów Toruńskich. Jeśli do środy nikt nie wpłaci do miejskiej kasy miliona złotych wadium, przetarg się nie odbędzie

Od kilku dni na opuszczonych Młynach Toruńskich przy ul. Kościuszki wisi banner informujący, że jest to nieruchomość miejska wystawiona na sprzedaż. Ogłoszony na początku sierpnia przetarg zaplanowano na 6 października. Potencjalni kupcy do końca września muszą wpłacić na miejskie konto milion złotych wadium. Jak dotąd do magistratu nie wpłynęła żadna oferta.

Wiktor Krawiec, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami Urzędu Miasta przyznaje, że wielkiego zainteresowania nie ma. - Oferta jest w internecie, każdy może ją przejrzeć i zobaczyć młyny z bliska bez potrzeby przychodzenia do urzędu - uspokaja. - Wcześniej jeden czy dwóch inwestorów brało od nas oferty, odkąd pojawił się banner mieliśmy też telefony.

Młyny Toruńskie nazywane również Młynami Rychtera to zespół budynków powstałych od 1881 r. do lat 30. XX w. Jesienią 2004 r. miasto kupiło opuszczony kompleks za 2,4 mln zł. W największym budynku z dziesięciokondygnacyjną wieżą ma powstać Centrum Nowoczesności - instytucja służąca naukowcom, uczniom i studentom. Wewnątrz znajdą się specjalistyczne pracownie naukowe oraz sale konferencyjno-wykładowe, stale eksponowana wystawa prezentująca człowieka przekształcającego środowisko i Toruński Inkubator Przedsiębiorczości - miejsce, w którym młode firmy z branży informatycznej będą mogły zakładać biura na preferencyjnych zasadach. Adaptacja części budynku na Centrum Nowoczesności ma się rozpocząć w przyszłym roku i trwać dwa lata. Koszt tego przedsięwzięcia jest szacowany na 42 mln zł, a duża cześć pieniędzy pochodzi z UE.

Na sprzedaż przeznaczono pozostałą część młynów o łącznej pow. użytkowej 10,6 tys. m kw. Najwyższe mają sześć kondygnacji. Pomieszczenia można zaadaptować na działalność usługową lub produkcyjną, która nie będzie uciążliwa dla środowiska i mieszkańców. Jeśli znajdzie się inwestor, będzie to oznaczało spory zastrzyk gotówki dla miasta - licytacja rozpocznie się od 8,5 mln zł. Obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale ze względu na walory historyczne i architektoniczne podlega ochronie konserwatorskiej. Zgodnie z warunkami przetargu, nabywca w ciągu pięciu lat od podpisania umowy ma wyremontować główne budynki oraz rozebrać stojące obok pomieszczenie biurowe. Prace musi rozpocząć najpóźniej po dwóch latach od transakcji.

W czerwcu na seminarium "Inwestycje na rynkach lokalnych" miasto zaprezentowało młyny 200 firmom. Kupca szuka też magistrackie Biuro Obsługi Inwestora. Obszerna prezentacja wraz z wizualizacjami jest na stronie internetowej www.torun.eboi.eu.

Jeśli nie zgłosi się żaden inwestor, miasto będzie musiało ogłosić drugi przetarg. Ze względu na procedury następna licytacja mogłaby się odbyć dopiero za kilka miesięcy.
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,7079514,W_srode_bedzie_mlyn_z_Mlynami_Torunskimi_.html
 
1 - 20 of 581 Posts
Top