SkyscraperCity banner

1 - 20 of 59 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Po serii artykułów i konkretnych planach budowy Mostu Zachodniego czas rozpocząć dyskusję o tej inwestycji:
Czas na most zachodni? Znamy jego szacunkowy koszt


Trwa druga tura konsultacji dotyczących „Studium zrównoważonego rozwoju systemów transportowych powiatów bydgoskiego i toruńskiego ze szczególnym uwzględnieniem miast Bydgoszczy i Torunia”. To potężny dokument liczący 975 stron. Jak ma wyglądać transport w 2020 i 2030 r.?

W studium jest mowa o inwestycjach drogowych planowanych w Toruniu po 2020 r. Chodzi o budowę mostu zachodniego, kolejnych odcinków północnej średnicówki (od Skłodowskiej-Curie do Nowej Wierzbowej wraz z powiązaniem z ul. Skłodowskiej-Curie do Szosy Lubickiej i od Szosy Okrężnej do Szosy Bydgoskiej), węzła Kluczyki i Czerniewice na S10.

W dokumencie uwzględniono także rozwój tras wokół miasta i w powiecie toruńskim: rozbudowę węzła autostradowego Turzno i budowę północnej obwodnicy Torunia (to zadanie podzielono na odcinki: od A1 do drogi wojewódzkiej nr 552, od DW552 do drogi krajowej nr 91, od DK91 do DW553 oraz od DW553 do DK80). W planach jest też przedłużenie trasy wschodniej w kierunku węzła Turzno w śladzie drogi powiatowej 2011C.

Przewidziano też budowę obwodnicy Chełmży i połączenie tego miasta z A1 za pośrednictwem węzła Dźwierzno, o którym mówi się od wielu lat.

"Niezależnie do scenariusza rozwoju gospodarczego Obszaru Partnerstwa jako kluczowe inwestycje należy uznać: (...) budowę Mostu Zachodniego w Toruniu łączącego ul. Szosa Bydgoska z ul. Poznańską; budowę węzła Kluczyki wraz z drogą łączącą ul. Andersa w Toruniu z tym węzłem; budowę mostu przez Wisłę w ciągu drogi wojewódzkiej nr DW249 pomiędzy droga krajową DK80 a Solcem Kujawskim; dokończenie budowy Trasy Średnicowej w Toruniu w relacji ul. Szosa Bydgoska – Szosa Lubicka; (...) budowę węzła dróg A1-DW551 - Dźwierzno" - czytamy w studium.
Z opracowania dowiadujemy się też, że powyższe inwestycje okazały się najkorzystniejsze. Dlaczego? Bo "charakteryzują się największym wskaźnikiem zwiększenia średniej prędkości podróży, przy jednoczesnym wysokim średnim zmniejszeniu wartości współczynnika obciążenia ruchem przypadającym na jeden wlot wszystkich skrzyżowań i wysokim wskaźnikiem zmniejszenia średniego czasu podróży na jedną podróż samochodem na 1 mln zł".

Dzięki studium po raz pierwszy możemy się też zapoznać z szacunkami dotyczącymi niektórych inwestycji. Zbliżony koszt realizacji mostu zachodniego to ok. 285 mln zł, budowa średnicówki we wschodnim Toruniu to ok. 28,3 mln zł, a w zachodniej części miasta - ok. 50,8 mln zł, węzła Czerniewice - to 45 mln zł, a Kluczyki - 53,5 mln zł.

Ile może pochłonąć budową północnej obwodnicy? Według szacunków realizacja czterech odcinków pomiędzy węzłem Turzno a drogą krajową nr 80 wraz z rozbudową węzła autostradowego to koszt blisko 660 mln zł.

Więcej informacji o tym, jak może się rozwijać układ dróg w Toruniu i wokół miasta w najbliższych latach, znajdziemy w studium. Odpowiedzi na konkretne pytania uzyskamy zaś podczas spotkań konsultacyjnych. W Toruniu planowane są dwie tury konsultacji: 14 stycznia o 17 i 19 stycznia o 17 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3.

Każdy uczestnik spotkania otwartego będzie mógł zgłosić swoje uwagi i opinie do projektu dokumentu, a także przedstawić swoje propozycje. Ci, którzy nie dotrą do Młynów Toruńskich, mogą przesłać swoje postulaty autorom opracowania z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy: al. prof. S. Kaliskiego 7; 85-796 Bydgoszcz lub [email protected].
źródło
 

·
Registered
Joined
·
241 Posts
Nie jestem specjalista, ale jakos smiesznie male te kwoty mi sie wydaja:
"Zbliżony koszt realizacji mostu zachodniego to ok. 285 mln zł, budowa średnicówki we wschodnim Toruniu to ok. 28,3 mln zł, a w zachodniej części miasta - ok. 50,8 mln"
 

·
Registered
Joined
·
1,120 Posts
Bardziej przydatna inwestycja drogowa bylo by rozbudowanie DK 15 do standardow drog ekspresowych , tak by mozna bylo pokonac odcinek Gniezno -Torun w jak nakrotszym czasie i bez stresu . Czlowiek telepie sie po kraju na waskich niebezpiecznych drogach podczas gdy w miastach buduje sie autostrady.
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
Nie jestem specjalista, ale jakos smiesznie male te kwoty mi sie wydaja:
"Zbliżony koszt realizacji mostu zachodniego to ok. 285 mln zł, budowa średnicówki we wschodnim Toruniu to ok. 28,3 mln zł, a w zachodniej części miasta - ok. 50,8 mln"
Raczej są zawyżone. Płaska deska taka jak most A1 do tego jedno jezdniowa a taką będzie przeprawa zachodnia mniej więcej tyle kosztuje wraz z całą trasą od ronda Skalskiego do Gniewkowskiej. Jeżeli chodzi o średnicówkę we wschodnim Toruniu to koszt 28,3 mln dotyczy odcinka od obecnego wiaduktu na Wschodniej do przedłużenia Przy Skarpie. Dalej na wschód do Olsztyńskiej/Ligii to dalsza przyszłość. Z kolei odcinek w zachodniej części z kosztem 50,8 dotyczy odcinka Chełmińska - Okrężna też zawyżony o parę baniek.Bardziej przydatna inwestycja drogowa bylo by rozbudowanie DK 15 do standardow drog ekspresowych , tak by mozna bylo pokonac odcinek Gniezno -Torun w jak nakrotszym czasie i bez stresu . Czlowiek telepie sie po kraju na waskich niebezpiecznych drogach podczas gdy w miastach buduje sie autostrady.
Nie ma i nie było takich planów na szczeblu krajowym. Z drugiej strony ruch spadnie po oddaniu S5 Wrocław-Poznań-Byd-Grudziądz-GD i (za chwilę)
A1 obwodnicy Łodzi (Wrocław - Gdańsk po S8 i A1).


Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie. Czy po powstaniu Mostu Zachodniego i drogi na Turzno realne jest przeniesienie na nową trasę śladu DK15?
Tranzyt DK 15 idzie i będzie szedł Trasą Wschodnią i drogą na Turzno. Na lewym brzegu Poznańską,Andersa,Łódzką a w przyszłości najlepiej S10 i łącznikiem prosto na most wschodni przez Piaski. Ślad zostaje na razie na starym moście.

Na jedno jezdniową trasę zachodnią można przenieść drogę wojewódzką z awaryjnej przeprawy promowej/pontonowej Bydgoska/Przybyszewskiego (DW257) i ta droga powinna być wkomponowana w tą przeprawę co dodatkowo pozwoli na pozyskanie środków zewnętrznych na budowę. Podobnie zrobiła Bydzia z trasą uniwersytecką wkomponowując w nią drogę wojewódzką.

Przebieg trasy zachodniej jest nieaktualny na lewym brzegu ze względu na ujęcia wody w Nieszawce. Trasa (zielona) mostu zachodniego na lewym brzegu będzie przesunięta na zachód dokładnie na wprost DK 15 i węzła Toruń Zachód.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Dodam jeszcze ostanie artykuły:

Ciekawa propozycja ale jest niezgodna z planami UM:

"Most w trzy miesiące". W Toruniu to możliwe?
Nowa lokalizacja mostu zachodniego lub budowa drugiej nitki mostu Piłsudskiego w technologii „most w trzy miesiące" - to propozycje autorów petycji, którą radni rozpatrzą w maju.

Petycja wpłynęła do biura rady miasta na początku marca. Kto za nią stoi? W jej nagłówku widnieje Studio Ekorozwojowych Projektów Energetycznych, Drogowych i Kolejowych ArCaDiA-EKOTEST International. Co proponuje autor petycji? Przede wszystkim zmianę lokalizacji mostu zachodniego. Wskazuje, że najkorzystniej byłoby go wybudować w ciągu ul. Danielewskiego i Inowrocławskiej.

„Niniejsza koncepcja projektowa była konsultowana z ekspertami w dziedzinie urbanistyki, drogownictwa, budowy mostów, kolejnictwa, hydrologii i ekologii i spełnia wszystkie wymogi prawne, techniczne polskie i UE oraz nadaje się zasadnej ekologicznie i ekonomicznie pełnej realizacji, w przeciwieństwie do istniejących w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego Torunia z 2006 r. tras mostowych" - czytamy w petycji.
Autorzy petycji zwracają uwagę, że most zachodni w pobliżu Glinek biegłby poza granicami miasta i „daje małe korzyści dla ruchu miejskiego". Kolejną sprawą, o której jest mowa w petycji, jest zły stan mostu Piłsudskiego. O przeglądzie technicznym konstrukcji pisaliśmy kilka miesięcy temu:


Wyjściem z tej sytuacji według autorów petycji jest budowa drugiej nitki mostu Piłsudskiego w technologii „mostu w trzy miesiące”. W dokumencie jednak nie ma mowy o szczegółowych rozwiązaniach i korzyściach, które będą płynąć z takiego rozwiązania.

Petycja ma być rozpatrywana na majowej sesji rady miasta. Zanim się to stanie, prezydent Torunia wyda jeszcze swoją opinię w tej sprawie. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi petycji z 2014 r. rada miasta ma trzy miesiące na ich rozpatrzenie.

Czy potrzebny jest kolejny most drogowy przez Wisłę? Co myślicie o propozycjach zawartych w tej petycji?
źródło
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Nie jestem specjalista, ale jakos smiesznie male te kwoty mi sie wydaja:
"Zbliżony koszt realizacji mostu zachodniego to ok. 285 mln zł, budowa średnicówki we wschodnim Toruniu to ok. 28,3 mln zł, a w zachodniej części miasta - ok. 50,8 mln"
Biorąc po uwagę ukształtowanie terenu i most 1x2 kwota jest jak najbardziej realna.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Paradoksalnie Most Zachodni może być bardziej kosztowny dla budżetu Torunia niż Most Wschodni. Co prawda na Most im. gen. Zawadzkiej wydaliśmy 753 mln, ale dofinansowanie z Unii wyniosło prawie 476mln zł.

Jeśli Most Zachodni ma powstać po 2020 roku to szansa na dofinansowanie w ramach perspektywy 2014-2023 jest raczej niewielka. Dlatego ważne, żeby pozyskać część środków z województwa.
Samodzielnie budżet miasta może tej inwestycji nie udźwignąć.
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
^^
Paradoksalnie ewentualny spadek dofinansowania w kolejnej perspektywie zrównoważy fakt że tylko połowa tego mostu i krótki odcinek na prawym brzegu leży w granicach miasta, więc tylko ten fragment finansuje miasto ze środków własnych + dofinansowanie z UE.

Drugą połowę mostu i dłuższy odcinek na lewym brzegu wraz ze skrzyżowaniem z Toruńską, Gniewkowską i wiaduktem nad torami Toruń-Byd sfinansuje województwo/państwo z wkładem własnym + dofinansowanie UE (ten odcinek przebiega poza granicami miasta).

Dla miasta koszt budowy tego mostu to jakaś 1/3 z tych 285 mln zł. Co najmniej połowę (z tych ok 100 mln zł) daje UE. Więc koszt dla miasta (wkład własny) to tylko ok 50 mln zł. Właściwe to można go zbudować spokojnie w tej perspektywie gdyby państwo/województwo zapewniło środki na swoją część.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
^^ Najnowszy artykuł o Moście Zachodnim informuje, że nie ma na to szans.
Wieloletnia prognoza finansowa Torunia na lata 2016-2041, która uwzględnia inwestycje do 2020 roku nawet nie wspomina o tej inwestycji.
Najważniejsze w tej perspektywie będzie wybudowanie Trasy Wschodniej i nowych linii tramwajowych. Dołożenie na kolejną inwestycję nawet 50 mln zł to dla tak zadłużonego budżetu jest, moim zdaniem, niemożliwe.

Czy Toruń będzie miał kolejny most drogowy?

Po wybudowaniu mostu gen. Elżbiety Zawackiej wydawało się, że postawienie kolejnego takiego obiektu w Toruniu to mrzonki. Okazuje się jednak, że trzecia przeprawa to przyszłość niezbyt odległa.

O moście zachodnim w Toruniu mówi się od lat. O jego budowie w latach 2025-2030 mówił pod koniec 2013 roku radny PiS Jacek Kowalski. Jego słowa częściowo potwierdził niedługo potem prezydent Michał Zaleski.

- Mamy nową sytuację z dwoma mostami. Będziemy szukać odpowiedzi, gdzie i kiedy budować trzeci most. W rozmowach z mieszkańcami najczęściej pojawia się koncepcja mostu zachodniego na wysokości Szosy Okrężnej. To wynika z poczucia symetrii - mówił prezydent.

Pomysł krytykował radny Maciej Cichowicz z Czasu Mieszkańców. Wskazał m.in. na duże koszty budowy.

Pierwszy dokument, który wymienia most zachodni, to „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia”, które za nieco ponad dwa tygodnie będzie obchodzić dziesięciolecie.

- Krótki odcinek trasy mostowej od skrzyżowania Szosy Bydgoskiej z Szosą Okrężną do ulicy Bydgoskiej ustalony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - dodaje Miejska Pracownia Urbanistyczna. - Zachodnia trasa mostowa kończy swój przebieg w Toruniu na rzece Wiśle. Pozostały odcinek trasy znajduje się w granicach gminy Wielka Nieszawka, gdzie również ustalono przebieg nowej trasy mostowej - zwanej zachodnią.

Kiedy taka przeprawa miałaby powstać, miejskie plany nie mówią. Więcej dowiadujemy się ze „Studium zrównoważonego rozwoju systemów transportowych powiatów bydgoskiego i toruńskiego ze szczególnym uwzględnieniem miast Bydgoszczy i Torunia”. Dokument opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy określa, jak powinna wyglądać sieć połączeń transportowych na wspomnianym obszarze do 2030 roku. Czytamy w nim, że most zachodni może kosztować około 285 mln zł. Jest określany jako jedna z najważniejszych i najpilniejszych inwestycji.

Warto przy tym dodać, że podobny priorytet zyskało dokończenie średnicówki - aż do Szosy Bydgoskiej. Trasa ta wraz z planowaną przeprawą stanowiłaby duży trakt komunikujący zachodnie osiedla Torunia. Budowa kolejnego mostu będzie zależała od pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Na to w aktualnej unijnej perspektywie finansowej - do 2020 roku - nie ma szans.
Źródło
 

·
Sabeltandeekhoorn
Joined
·
495 Posts
^^Ale Most Zachodni nie musi powstać do 2020 roku. On jest potrzebny w perspektywie, powiedzmy, około dekady. Oczywiście wynalazki typu "spowalnianie ruchu na pl. Rapackiego", choć lokalnie może i słuszne, sprawę raczej przyspieszą niż opóźnią (nawiasem mówiąc, już w ostatnią sobotę 30 kwietnia o godzinie 11 na moście Piłsudskiego w kierunku centrum widziałem korek jak "za dawnych dobrych czasów"). Ale nie ma dramatu, a samo projektowanie i decyzje administracyjne zajmą przecież parę lat. Dlatego należy planować i powoli zabiegać o finansowanie, żeby za 8-10 lat most stał. Dobre jest i to, że to inwestycja stosunkowo mało kontrowersyjna - pomijając może indywidua w rodzaju radnego Cichowicza, bo jemu nigdy się nic nie podoba. A to duży plus w porównaniu z przebojami jakie towarzyszyły mostowi Zawackiej.
 

·
Registered
Joined
·
1,796 Posts
Przebieg trasy zachodniej jest nieaktualny na lewym brzegu ze względu na ujęcia wody w Nieszawce. Trasa (zielona) mostu zachodniego na lewym brzegu będzie przesunięta na zachód dokładnie na wprost DK 15 i węzła Toruń Zachód.
Gdyby miała być przesunięta na wprost dk 15 (węzła z s10), to właśnie przecięłaby to ujęcie przez sam środek. Ujęcie Nieszawka wraz ze strefa ochronną ciągnie się od ul. Dalekiej w Toruniu aż do Cierpiszewa. Poza tym w takiej opcji trasa szłaby przez środek Małej Nieszawki, co oznacza wyburzenia sporej ilości domów i protesty lokalnej ludności.
Przesunięcie, a raczej wygięcie trasy prawdopodobnie nastąpi w kierunku Kluczyków.

Moja propozycja to np coś takiego
http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=5...4672;39780;162220;28931;192260;22732;252342;0
lub
http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=5...15;72794;74243;46248;105570;21444;146340;5941

W drugiej opcji z ujęcia M. Nieszawka wypadają tylko 2 - 3 studnie więc nie ma tragedii
 

·
O_o
Joined
·
2,395 Posts
^^Ale Most Zachodni nie musi powstać do 2020 roku. On jest potrzebny w perspektywie, powiedzmy, około dekady. Oczywiście wynalazki typu "spowalnianie ruchu na pl. Rapackiego", choć lokalnie może i słuszne, sprawę raczej przyspieszą niż opóźnią (nawiasem mówiąc, już w ostatnią sobotę 30 kwietnia o godzinie 11 na moście Piłsudskiego w kierunku centrum widziałem korek jak "za dawnych dobrych czasów"). Ale nie ma dramatu, a samo projektowanie i decyzje administracyjne zajmą przecież parę lat. Dlatego należy planować i powoli zabiegać o finansowanie, żeby za 8-10 lat most stał. Dobre jest i to, że to inwestycja stosunkowo mało kontrowersyjna - pomijając może indywidua w rodzaju radnego Cichowicza, bo jemu nigdy się nic nie podoba. A to duży plus w porównaniu z przebojami jakie towarzyszyły mostowi Zawackiej.
Stary most pokonuję codziennie kilka razy. Wierz mi, że od dobrych kilku tygodni korki w godzinach szczytu to codzienność.

Nie zgodzę się, że most zachodni będzie potrzebny za ok. dekadę. Realnie potrzebny jest praktycznie na już, realnie może zostać wybudowany jednak za dekadę. W perspektywie 2-3 lat mamy remont starego mostu. Jego zamknięcie będzie oznaczać paraliż komunikacyjny.

Być może wydłużenie trasy wschodniej i dokończenie średnicówki spowoduje, że most wschodni przejmie część ruchu ze starego i most zachodni może nie być potrzebny. Być może... ciekawe czy są jakieś prognozy ruchu po dokończeniu trasy wschodniej.
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
Przesunięcie, a raczej wygięcie trasy prawdopodobnie nastąpi w kierunku Kluczyków.
"W nowej wersji studium uwarunkowań, którą radni zajmą się być może w tym roku, zostanie utrzymana rezerwa pod trasę zachodnią. Miejska Pracownia Urbanistyczna bierze jednak pod uwagę inny przebieg trasy, który by omijał strefę ochronną ujęć wody i włączałby się bezpośrednio do węzła Nieszawka."
http://ddtorun.pl/pl/11_wiadomosci/3309_most_zachodni_utopia_czy_realny_projekt.html

Być może wydłużenie trasy wschodniej i dokończenie średnicówki spowoduje, że most wschodni przejmie część ruchu ze starego i most zachodni może nie być potrzebny. Być może... ciekawe czy są jakieś prognozy ruchu po dokończeniu trasy wschodniej.
Nie przejmie, będzie wręcz odwrotnie jeżeli Zaleski będzie się upierał przy peryferyjnym i pokręconym podłączeniu trasy wschodniej do wezła Toruń Płd (wbrew wnioskom firmy Emdrog w kwestii przejęcia ruchu z zachodu) i budowie węzła Kluczyki wraz z trasą staromostową na lewym brzegu. Armagedon dopiero nadejdzie : 4 tys poj/dobę dodatkowo na starym moście (staromostowa S10 - Andersa) czy 9 tys poj/dobę (staromostowa S10-AK) przy czym to wg prognoz na 2015 gdyby te odcinki istniały a ruch już bez tych inwestycji rośnie w czasie na starym moście co sam zauważyłeś. Gdyby był tylko jeden łącznik z A1/S10 na wprost mostu wschodniego najlepiej wraz tunelem w osi most-S10 pod rondem "Łódzka" i Włocławską temat mostu zachodniego można by sobie odpuścić na co najmniej 10 lat.
 

·
O_o
Joined
·
2,395 Posts
Zaraz, zaraz...

Czy koncepcja podłączenia z S10 w osi staromostowej nie upadła?
Sądziłem, że węzeł czerniewicki, w którejś zalinkowanej wersji ma zastąpić węzeł w osi staromostowej?

Czy to by oznaczało, że miasto chce 2 połączeń z s10? I pytanie czy taki scenariusz jest realny w znośnym przedziale czasowym :)

I masz racje, będzie armagedon, przy tych dwóch węzłach większość pojedzie w osi staromostowej na stary most ...
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
Czy koncepcja podłączenia z S10 w osi staromostowej nie upadła?
Niestety nie (pierwszy post powyżej, artykuł pod mapą)
Czy to by oznaczało, że miasto chce 2 połączeń z s10? I pytanie czy taki scenariusz jest realny w znośnym przedziale czasowym :)
Tak, dokładnie, dwóch szkodliwych połączeń zamiast jednego porządnego.Kilka lat temu była już DŚU na Kluczyki z łącznikiem do Andersa, na szczęście oprotestowana w GDOŚ, z kolei w budżecie nadal rezerwuje się 400 tyś zł na projekt.
 

·
Sabeltandeekhoorn
Joined
·
495 Posts
^^Daj już sobie spokój z tym nawracającym smęceniem o "szkodliwości węzła Kluczyki". On niczemu nie zaszkodzi - jak ktoś z S10 czy A1 chce wjechać na stary most, to zrobi to węzłem Zachód lub Południe. Tak jest już zresztą dzisiaj i węzeł Kluczyki niewiele tu zmieni. Ale przynajmniej uczytelni układ i pozwoli na częściowe wyprowadzenie ruchu tranzytowego z ulic lewobrzeża (np. zamiast tłuc się wąska Poznańską będzie można normalnie porządną drogą wyjechać z S10 w oś mostu). Pojeździj trochę autem po Toruniu i regionie, to może wreszcie zrozumiesz o co chodzi. To, że najprostsza droga prowadząca z centrum w rejon Stawek i do S10 zwyczajnie nie istnieje, że wyjeżdżając z mostu na południe trafia się na zarośniętą trawą skarpę - to jest komunikacyjna patologia. I jak lewobrzeże nie ma być postrzegane jako zaścianek? Staromostowa od pl. AK do S10 powinna być już od wielu lat, łącznie z porządną przebudową śmiesznego wiaduktu kolejowego.
 

·
Registered
Joined
·
1,796 Posts
"W nowej wersji studium uwarunkowań, którą radni zajmą się być może w tym roku, zostanie utrzymana rezerwa pod trasę zachodnią. Miejska Pracownia Urbanistyczna bierze jednak pod uwagę inny przebieg trasy, który by omijał strefę ochronną ujęć wody i włączałby się bezpośrednio do węzła Nieszawka."
Posłużę się cytatem z tego samego artykułu:
"W dawnym korytarzu traktu znajdują się bowiem studnie głębinowe Toruńskich Wodociągów w Małej Nieszawce, z których w wodę zasilana jest lewobrzeżna część Torunia. Zapisy dla strefy ochronnej mówią zaś, że trasa ponadlokalna, o tej klasie nie może przez nią przebiegać".
Jak zatem autor artykułu (który chyba sam nie wie o czym pisze) widzi przebieg tej trasy z pominięciem ujęcia skoro te ma mniej więcej taki zasięg:
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=5...4;214576;31523;84972;41987;6008;47154;0;43537

w kwestii przejęcia ruchu z zachodu) i budowie węzła Kluczyki wraz z trasą staromostową na lewym brzegu. Armagedon dopiero nadejdzie
Jeśli powstanie tylko posrany węzeł Czerniewice, to armagedon i tak mamy murowany nie tylko na starym moście ale i na całej Poznańskiej. Węzeł Kluczyki przynajmniej ułatwi ludziom z lewobrzeża wyjazd na Poznań i Bydgoszcz. Zresztą W Kluczyki w żaden sposób nie szkodzi staremu mostowi jeżeli nie powstanie odcinek trasy staromostowej od Andersa do AK, a na to szybko się nie zanosi.

Rozmawianie o połączeniu trasy Wschodniej z S10 przez Pisaki, przy "priorytetach" obecnych władz Torunia, to jak walka z wiatrakami.
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
^^Daj już sobie spokój z tym nawracającym smęceniem o "szkodliwości węzła Kluczyki". On niczemu nie zaszkodzi - jak ktoś z S10 czy A1 chce wjechać na stary most, to zrobi to węzłem Zachód lub Południe. Tak jest już zresztą dzisiaj i węzeł Kluczyki niewiele tu zmieni.
Po co jadąc do centrum z Toruń PŁd mam nawrać na wschód kręcąc pirłety dłuższą drogą na zjazdach, podjazdach i dodatkowych nowych skrzyżowaniach Zaleskiego skoro S10 i uczytelnionym Kluczyki dostaję się się najkrótszą drogą w samo centrum jadąc 2x2 120 km/h i 70km/h bez zatrzymania. O ile jeszcze jest jeden poroniony wezeł Toruń PŁd ten akurat ruch się nie przeniesie na starą przeprawę ale za to nie przejmie w ogóle ruchu z Poznańskiej/Toruń zachód po S10, bo połączenie Zaleskiego z Toruń Płd nie dość że pokręcone to jest za daleko na wschodzie co doskonale pokazuje "smęcące" opracowanie firmy Emdrog:

„Z analiz czasu przejazdu na relacji węzeł Nieszawka - Trasa Wschodnia najmniej korzystnie prezentują się warianty 3 i 4. Pozostałe posiadają większy potencjał przeniesienia ruchu na osi zachód-północ jednocześnie odciążając układ dróg lokalnych” - wskazują projektanci.
Według wyliczeń projektantów natężenie ruchu dla wariantów 1 i 2 (węzeł na wprost nowego mostu) wyniesie ok. 9,3 tys. aut na dobę, a w przypadku wariantów 3 (węzeł Zaleskiego) i 4 - 6,4 tys.
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
Posłużę się cytatem z tego samego artykułu:
"W dawnym korytarzu traktu znajdują się bowiem studnie głębinowe Toruńskich Wodociągów w Małej Nieszawce, z których w wodę zasilana jest lewobrzeżna część Torunia.
Być może planują przejście długą estakadą nad ujęciem tak jak zaplanowali w jednym z wariantów S10 przejście estakadą nad ujęciem wody w Lubiczu.Przy okazji dostajemy jednocześnie bezkolizyjne przejście nad torami i zabudowaniami (węzeł z Toruńską mógłby być zaraz za obszarem zabudowanym Nieszawki po jej północnej stronie w kierunku Wisły z doprowadzeniem np przez Krętą). Wygląda na to że nikt nie zna szczegółów. Jak ktoś ma dostęp nie wrzuci konkretne plany.

Jeśli powstanie tylko posrany węzeł Czerniewice, to armagedon i tak mamy murowany nie tylko na starym moście ale i na całej Poznańskiej.
Ale w przypadku tylko jednego posranego węzła Czerniewice przynajmniej ruch ze wschodniego sie nie przeniesie na stary (te dodatkowe 4 tys poj lub 9 tys poj już w 2015 w zależności od długości staromostowej na lewym brzegu).
Węzeł Kluczyki przynajmniej ułatwi ludziom z lewobrzeża wyjazd na Poznań i Bydgoszcz.
Z wyjazdem Poznańską w prawo za AK nie problemu. Z kolei wjazd ułatwi węzeł na wprost nowego mostu z tunelem. Dzięki przesunięciu na zachód jest wstanie przejąć ten ruch, co pokazuje opracowanie firmy Emdrog. Kto koniecznie będzie chciał jechać starym pojedzie z Toruń Zach ekspresowo S10, łącznikiem na nowy most,Łódzką i Kujawską w prawo na stary. No i nie będzie dodatkowego ruchu z wschodniego.Skończy się wjazdowy sznureczek aut ciągnący się w kierunku Drzymały. Do tego nie trzeba staromostowej na lewym brzegu. A w dalszej perspektywie będzie jeszcze most zachodni.
Zresztą W Kluczyki w żaden sposób nie szkodzi staremu mostowi jeżeli nie powstanie odcinek trasy staromostowej od Andersa do AK, a na to szybko się nie zanosi.
Zaszkodzi, bo odcinek S10 Andersa na który się jednak zanosi dość szybko przenosi ze wschodniego na stary dodatkowo 4 tys pojazdów/dobę i to w 2015 gdyby już wtedy istniał. Nie wspominając o nie przejętym ruchu z zachodu przez posrany węzeł Toruń Płd.

Rozmawianie o połączeniu trasy Wschodniej z S10 przez Pisaki, przy "priorytetach" obecnych władz Torunia, to jak walka z wiatrakami.
Smutna prawda.
 
1 - 20 of 59 Posts
Top