Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Już 21 sierpnia rozpocznie się jeden z najciekawszych cyklicznych festiwali odbywających się w Toruniu. Przez kilka dni toruńska starówka dzięki świetlnym instalacjom zamieni się w Drogę Mleczną :)

Zapraszam wszystkich do Torunia, a tych którzy się zdecydują na udział w tym spektaklu, prosze o dodawanie zdjęć :)

Więcej na:

www.skyway.art.pl

Próbka z zeszłego roku:


 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Skyway: sztuka tworzenia gwiazd


Narodziny gwiazdy – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway. Między 21 a 25 sierpnia toruńska starówka dzięki świetlnym instalacjom ponownie zamieni się w Drogę Mleczną.


Festiwal stanowi unikalne połączenie sztuki światła i tematyki astronomicznej. Starówka zmienia swoje oblicze i staje się przestrzenią twórczych działań artystów z całej Europy. Skyway ma charakter interdyscyplinarny: łączy naukę i sztukę. Jego ideą jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu. Sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, stwarzając publiczności szansę na bezpośrednią interakcję. Instalacje świetlne, akcje specjalne i happeningi przygotowywane są dla konkretnych przestrzeni i miejsc w Toruniu. Festiwal ma również charakter edukacyjny. Wieczornym pokazom towarzyszą wykłady, pokazy specjalne oraz spotkania, których uczestnikami są naukowcy.


Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana jest jednemu z najbardziej elementarnych ciał niebieskich — gwieździe. W centrum miasta, na fasadzie Collegium Maximum UMK, w jądrze gwiazdy, powstanie główna instalacja — mapping 3D zainspirowany tematem tegorocznego festiwalu. Po raz kolejny przygotuje ją węgierska grupa Limelight, której ubiegłoroczna prezentacja zrobiła na widzach wielkie wrażenie.

- Przygotowujemy historię, którą będzie podróż w różne przestrzenie i wymiary - mówi Dávid István z Limelight, współautor instalacji. - Stworzyliśmy ją specjalnie dla mieszkańców Torunia. To trójwymiarowa historia o naszej wizji gwiazd, opowieść o duchu tego pięknego miasta, które zainspirowało nas do stworzenia kolejnej projekcji.


Bardzo interesująco zapowiada się instalacja grupy Architects of Air — "Luminarium Exxopolis" na Błoniach Nadwiślańskich. Luminarium to efemeryczna rzeźba, monumentalna konstrukcja pneumatyczna, która wykorzystuje osiągnięcia inżynierii XX wieku polegające na przenoszeniu obciążeń przez sprężone powietrze. Konstrukcje pneumatyczne są lekkie i estetyczne. Jak mówią artyści, "Luminarium Exxopolis" nawiązuje do naturalnej geometrii i architektury islamu. Wznosi się na wysokość 3-piętrowego domu i zbudowane jest z 3000 m2 tworzywa sztucznego. Monumentalny pochód rzeźb grupy Architects of Air oczarował publiczność na całym świecie. Od 1992 roku ponad 2 miliony zwiedzających w 38 krajach, na 5 kontynentach, podziwiało urzekające pięknem światła i koloru luminaria stworzone przez artystów. "Luminarium Exxopolis" jest jedyną biletowaną instalacją festiwalu. Koszt biletu wynosi 5 złotych.

Warto podkreślić, że luminarium zostanie udostępnione gościom festiwalu nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych. Pierwszego dnia festiwalu (21 sierpnia) będzie czynne od godziny 20.00 do północy, w kolejne dni (22–24 sierpnia) od godziny 17.00 do 23.00, a w piąty, ostatni dzień festiwalu (25 sierpnia) — od godziny 15.00 do 23.00.

Do festiwalu włączy się również Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", które przygotuje w fosie zamkowej widowisko "Fascynujący Fuleren"

- Science show to rodzaj spektaklu, który w niekonwencjonalny sposób przybliża widzom zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności. - My do naszych eksperymentów wykorzystamy niezwykłe rekwizyty, m.in. gigantyczny, podświetlony model fulerenu oraz skrzynię tajemnic, do której będzie można w trakcie festiwalu zajrzeć. Zachęcamy do tego wszystkich mieszkańców Torunia.

Interaktywny charakter będzie miła zabawa przed Domem Harcerza. Tam będzie miała miejsce Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer. Z wykorzystaniem specjalnej latarki na fasadzie Domu Harcerza będzie można stworzyć niezwykłe kolorowe wzory.

W urokliwej Dolinie Marzeń zainstaluje się belgijska grupa Het Pakt. Projekcja utrzyma będzie w konwencji humoru rodem z Monty Pythona. Na dziesięciometrowym ekranie projekcyjnym wyświetlana będzie postać narratora, bohatera wydarzenia. Towarzyszyć mu będą mechaniczne kaczki pływające w pobliskim oczku wodnym, które w zabawny i atrakcyjny sposób będą reagować na polecenia narratora.

W sumie publiczność zobaczy dwanaście projekcji i instalacji. Oprócz tego odbędą się akcje specjalne. Będzie to cykl koncertów Lulu, koncert Voices of the Cosmos oraz Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna.

Szczegółowe informacje na stronie www.skyway.art.pl

Festiwal dofinansowany jest z pieniędzy miejskich.
źródło
 

·
Poland/France/Denmark
Joined
·
1,522 Posts
Na początek może trochę refleksji na temat festiwalu.

Pierwsze pytanie - dlaczego na Starówce nie zorganizowano czegoś bardziej spektakularnego niż strzelanie światłem? Każdy intuicyjnie tam zmierza, a zastaje jedynie nieciekawą zabawę. Projekcja w zeszłym roku na kościele również nie powalała. Punkt do zastanowienia - podobnie jak brak wykorzystania Rynku Nowomiejskiego - w zeszłym roku stała tam genialna instalacja - w tym roku pusto.
Kwestia druga - z roku na rok festiwal przyciąga coraz więcej osób - dlaczego nie zamknięto dla ruchu samochodowego ulic w centrum (na czas imprezy)? Pierwszego dnia niepotrzebne złości kierowców i pieszych na ulicy Piekary były bardzo częste. Ponadto ruch na Fosie Staromiejskiej bardzo przeszkadzał przy oglądaniu projekcji na Teatrze. Drugiego dnia naprawiono ten błąd jednak nie wyrzucono stamtąd taksówkarzy, którym zdarzało się trąbić na widzów znajdujących się na jezdni i między pojazdami - gdy któryś taksówkarz odjeżdżał cała kolumna chciała się przemieścić - porażka w tej kwestii.
CSW - nie udało mi się tam dostać, cokolwiek się tam odbywało. Na parterze zero informacji na temat tego co odbywa się u góry. Przy wyjściu na taras - pani informuje po czasie kolejkę, że wymagane są jakieś "wejściówki".
Nie można było tak na dole? Stracone kilkanaście minut.

Teraz porcja zdjęć ode mnie - widzę, że lokalnym patriotom nie chciało się ruszyć. ;)
(za wszelkie usterki przepraszam ;) - zapomniałem zabrać statyw z zaprzyjaźnionego miasta)
Trzymając Zachód Słońca


Wagga, Wagga


Gwiazdy
 

·
Registered
Joined
·
1,589 Posts
dobre foty! Właśnie wróciłem ze Starówki - impreza przyciąga ogromną rzeszę ludzi (tłok na ulicach jak za czasów meczów reprezentacji Polski na Euro2012):)
tylko mam małą uwagę organizacyjną - w kilku przypadkach zabrakło zegara odliczającego czas do następnego pokazu...
 

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,143 Posts
coś czuję, że warto w ostatnim dniu wybrać się z Włocławka do Torunia :cheers:
 

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,143 Posts
^^ szkoda, że mało było tak całkowicie oświetlonych rowerów.
 
1 - 20 of 26 Posts
Top