SkyscraperCity banner

1 - 20 of 974 Posts

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #1
Na wniosek kol. michuu zakladam watek poswiecony nowym hotelom w Toruniu.

Na dobry poczatek odgrzeje artykul z torunskiej Wyborczej:Hotelarski boom na toruńskiej Starówce

Ponad 500 pokoi hotelowych o różnym standardzie - od jednej do czterech gwiazdek - przybędzie wkrótce w naszym mieście. A francuska sieć B&B Hotels chce zbudować w Toruniu swój pierwszy hotel w Polsce.

Budynek sieci B&B Hotels powstanie między ulicami Szumana, Dąbrowskiego a Wałami gen. Sikorskiego, gdzie kiedyś był szpital wojskowy. Właścicielem terenu jest Adam Brzuszkiewicz, przedsiębiorca z Ciechocinka. Zamierza wydzierżawić część działki Francuzom, a na pozostałym fragmencie - zorganizować parking dla 500 aut, a w przyszłości być może postawić także garaż wielopoziomowy. - Ciągle rozmawiam z inwestorem - mówi Brzuszkiewicz. - Przed świętami razem z nim spotkaliśmy się z architektem miejskim. Umowę z Francuzami chciałbym podpisać jeszcze w styczniu.

- Chcieli zorientować się, czego oczekujemy i co można postawić na tej działce - mówi Adam Popielewski, architekt miejski. - Kolejnym krokiem będzie wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Jak ustaliliśmy, dwugwiazdkowy hotel ma liczyć pięć kondygnacji i 100 pokoi. - To będzie nowoczesna architektura, nawiązująca elementami do poprzedniej zabudowy - mówi Jolanta Halagarda, architekt z Pracowni Projektowej Arbapol, która będzie projektować toruński hotel. - Chcielibyśmy uniknąć wycinki drzew i postawić obiekt w narożniku działki. Mógłby przyjąć kształt litery "L". Po raz pierwszy będę projektować budynek w Toruniu. To spore wyzwanie.

Dlaczego Francuzi zainteresowali się naszym miastem? - Toruń bardzo szybko się rozwija - odpowiada Beatrice Gardon, kierownik projektu z B&B Hotels. - Poza tym lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki jest bardzo atrakcyjna. Jeszcze za wcześnie, aby mówić o kosztach inwestycji i dacie otwarcia. To będzie pierwszy hotel naszej sieci w Polsce.

B&B ma obecnie 189 hoteli we Francji i Niemczech m.in. w Marsylii, Paryżu, Tuluzie, Frankfurcie, Berlinie, Lipsku i Monachium. - To jest sieć tańszych hoteli - mówi Brzuszkiewicz. - Za granicą doba kosztuje od 40 do 70 euro. To nie jest hotel do mieszkania, ale dla jednodniowych gości, aby się przespali i jechali dalej.

Plany Francuzów to tylko część hotelowego boomu na Starówce i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Trzy obiekty chce otworzyć w Toruniu spółka Polskie Pierze i Puch. Pierwszy z nich ruszy na początku lutego 2008 r. na Przedzamczu w bezpośrednim sąsiedztwie gdaniska. - Będzie funkcjonował pod nazwą 1233 - mówi Jacek Milewski z PPiP.

To data lokacji naszego miasta. PPiP wydzierżawiła obiekt na 10 lat. Będzie to hotel czterogwiazdkowy, w którym znajdą się 23 pokoje. Podobną liczbę lokali ma liczyć trzygwiazdkowy hotel Solarius przy ul. Panny Marii. Zostanie otwarty pod koniec lutego 2008 r.

PPiP cały czas prowadzą rozmowy o koncepcji architektonicznej trzeciego z obiektów - Starego Browaru. Inwestor odkupił zdewastowany obiekt za 3 mln zł. Chce tam zainwestować dziesięciokrotnie więcej, czyli ok. 30 mln zł. Jeśli uzgodnienia z miastem się powiodą, budowa ruszy w drugiej połowie 2008 r., a czterogwiazdkowy hotel przyjmie pierwszych gości półtora roku później. Jedna z pierwszych koncepcji Starego Browaru zakładała, że powstanie tam ok. 80 pokoi. W piwnicach ma działać pub, minispa z saunami, zespołem jacuzzi i kabiną śnieżną. Na parterze znajdzie się lobby hotelowe, dwupoziomowa restauracja z antresolą, a także kawiarnia z minibrowarem, w której na miejscu będzie ważone piwo. Na pierwszej kondygnacji zaplanowano sale konferencyjne na 140 osób.

W drugim kwartale 2008 r. pierwszych gości ma przyjąć hotel w Koszarach Racławickich, który buduje toruńska firma Urbański. Będzie miał cztery gwiazdki. W hotelu znajdzie się 98 pokoi w większości dwuosobowych. W planach jest także siedem "jedynek" i tyle samo lokali typu "studio", a także 70-metrowy apartament.

Kolejne 190 pokoi hotelowych chce wybudować Orbis. Planuje postawić dwa nowe hotele na terenie przy ul. ks. Popiełuszki. Obecnie stoi tam dwugwiazdkowy hotel Kosmos, gdzie było 50 pokoi dwuosobowych i dziewięć "jedynek". Od 30 listopada nie przyjmuje już gości. Orbis postanowił zburzyć Kosmos. Zamiast niego obok siebie wyrosną hotele sieci Ibis i Etap. Pierwszy z nich będzie miał dwie gwiazdki i 110 pokoi. W drugim - jednogwiazdkowym - znajdzie się 80 pokoi dla gości. Orbis ma już pozwolenie na rozbiórkę Kosmosu. Ta ma się zakończyć w marcu 2008 r. - Obecnie trwa procedura administracyjna - mówi Maciej Kaczanowski z biura prasowego Orbisu. - Chcemy rozpocząć i zwieńczyć te inwestycje jak najszybciej. Zostały one poprzedzone analizami ekonomicznymi i biznesowymi. Chcemy mieć hotele w każdym większym mieście w Polsce.
- - - - - - - - - - - - -

Zapraszam do dyskusji :)
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #2
Ze spraw bardziej biezacych:
1. Neverendin' story


Miasto darować nie może

Toruński inwestor kontra magistrat - walka toczy się o milion złotych

W Koszarach Racławickich trwają już ostatnie prace przy luksusowym hotelu „Bulwar”. W tym samym czasie miasto sądzi się z właścicielem obiektu o pokaźne odszkodowanie.

Milion złotych - tyle domaga się od właściciela Koszar Racławickich Urząd Miasta Torunia. Ta kwota to odszkodowanie za niewywiązanie się z umowy.

W 2001 roku firma Urbański za 1,6 mln zł kupiła od miasta zrujnowane XIX-wieczne koszary przy Bulwarze Filadelfijskim. Zobowiązała się nieruchomość wyremontować i zaadaptować na hotel.

- W specjalnej klauzuli firma przyrzekła, że zakończy remont najpóźniej w ciągu trzech lat od rozpoczęcia prac, czyli w roku 2006 - mówi Arkadiusz Matusiewicz z wydziału gospodarki nieruchomościami. - Kara miała firmę zdopingować. Wcale nie chodziło o ściągnięcie miliona złotych.

Hotelu nie otwarto do tej pory. W decydującym 2006 roku przedsiębiorstwo poprosiło o dodatkowe 30 miesięcy na dokończenie inwestycji (do 2 listopada 2008 roku). Miasto przystało na 22 miesiące. Co więcej, zdaniem inwestora, miasto sporządziło własny harmonogram prac, który firma miała realizować. I tak remont elewacji miał się zakończyć przed 31 lipca 2006 roku. Rozmowy skończyły się fiaskiem. Miasto wystąpiło do sądu.

- Gmina nie może darować, bo to zły przykład dla innych - mówi Arkadiusz Matusiewicz.

Co na to firma?

- Warunki przedstawione w 2006 roku były niemożliwe do spełnienia i urzędnicy doskonale o tym wiedzą - mówi Ryszard Urbański, właściciel firmy. - 25 lipca miałem podpisać porozumienie, a do 31 lipca skończyć remont elewacji. W sześć dni? Jak? W dodatku lato było wtedy tak gorące, że farba na elewacji dosłownie się gotowała.

Remont miały najbardziej opóźnić komplikacje wokół budowy trafostacji zasilającej hotel. Prosta z pozoru sprawa znalazła swój finał w sądzie i wstrzymała prace na wiele miesięcy.

Hotel zostanie otwarty w końcu 2008 roku. Zabiega o cztery gwiazdki. Będzie miał 98 pokoi, restaurację, bar, SPA i winiarnię. Jako jedyny w mieście dysponować będzie własnym podziemnym parkingiem.
+ foto


- - - - - - - - - - -

2. Czy ktos moze mi powiedziec, co wiemy o hotelu, na ktory od dawna juz trwa adaptacja 2 gotyckich kamieniczek przy ulicy Szewskiej [Spolka Copernicus]?
 

·
O_o
Joined
·
2,162 Posts
Perypetie pierwszych czterech gwiazdek:


Gdzie są te obiecane nam gwiazdki?
Nie ma decyzji Urzędu Marszałkowskiego w sprawie formalnego nadania hotelowi 1231 czterech gwiazdek.

Hotel może jednak przyjmować gości.
W tym tygodniu pisaliśmy, że pierwszy czterogwiazdkowy hotel został otwarty. Gdy przekazywaliśmy te informacje, 1231 szykował się do przyjęcia wizytacji przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, który miał wydać decyzję o nadaniu hotelowi statusu czterogwiazdkowego.


Nie będzie SPA
Ocena urzędnika nie była jednak pozytywna dla właścicieli hotelu. Aby otrzymać cztery gwiazdki spółka musi utworzyć apartament oraz mały salon odnowy biologicznej. Tych dwóch elementów zabrakło, zdaniem urzędników, aby 1231 dostało pozytywną opinię. Również 14 lipca firmie wygasła promesa, czyli dokument przejściowy, który daje obiektowi możliwość działania pod szyldem hotelu czterogwiazdkowego. Jak spółka Polskie Pierze i Puch zamierza rozwiązać ten problem?

- Apartament to kwestia wstawienia drzwi, dokupienia kanapy i sofy - mówi Jacek Milewski, pełnomocnik spółki PPiP. - Przygotujemy też pomieszczenie na masaż i solarium. Nie ma jednak mowy o żadnym gabinecie SPA. To by nam się nie opłacało, bo hotel jest po prostu za mały. Ma tylko 23 pokoje.


Nowa promesa?

Spółka zapowiada, że braki jest w stanie uzupełnić w ciągu dwóch miesięcy. Jednocześnie PPiP złożyło już wniosek o wydanie nowej promesy, a urzędnicy przekonują, że wydadzą decyzję jak najszybciej.
Dziś nie ma mowy o tym, żeby obiekt posługiwał się nazwą hotel czterogwiazdkowy. Jest to możliwe dopiero po uzyskaniu promesy. Nie oznacza to, że 1231 nie może działać i przyjmować gości.
- Nie może świadczyć usług jako hotel - tylko jako "inny obiekt hotelarski” (zgodnie z wytycznymi rozporządzenia) - informuje Marek Smoczyk, dyrektor departamentu administracji Urzędu Marszałkowskiego. Szef departamentu zapewnia, że promesa zostanie wydana najpóźniej w przyszłym tygodniu.
www.pomorska.pl

Co do hotelu Bulwar. Krążą opinie na temat tego przedsiębiorcy, że jest to człowiek nieuczciwy i oszukuje ludzi, którzy wykonują dla niego usługi, a on im nie płaci. Jeżeli jest to prawdą to wcale go nie żałuję, że zapłaci karę.

Ponadto te baraczki obskurne na zdjęciu w centralnym pókcie najlepiej o nim świadczą. Dziwię się, że nikt na to nie zareagował, wkońcu mamy środek sezonu turystycznego. Widocznie urzędnikom ten widok nie przeszkadza.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #5
za:


Konkurencja gości w nowym hotelu

„1231” z poślizgiem, ale ostatecznie czterogwiazdkowy. Jak zareagują na to toruńscy hotelarze?

- Wykładają sie na detalach - słychać anonimowe głosy. Są i tacy, którzy trzymają za toruński przybytek luksusu kciuki i czekają na obiekt pięciogwiazdkowy.

Jak trudno o czwartą, unikatową w skali Torunia gwiazdkę dla hotelu, najlepiej wiedzą w „1231”. Obiekt sieci „Solaris” jest pierwszym w mieście, który o tak wysoką kategorię zabiegał. I dostał, pomimo komplikacji. Od minionego czwartku odrestaurowany, średniowieczny młyn formalnie może oferować usługi w czterogwiazdkowym standardzie.

- Zagospodarowano niszę, w której wiało pustką - komentuje debiut konkurencji Wojciech Łopaciński, szef hotelu Filmar. - Teraz zadaniem dla miasta jest znalezienie inwestora, który zbuduje hotel w randze pięciu gwiazdek.

Pojawienie się konkurencji nie przyspieszy starań o wyższą kategorię dla hotelu przy ul. Grudziądzkiej, bo w ogóle nie zamierza o czwartą gwiazdkę zabiegać. Dlaczego?

- Nie jest to takie proste - podkreśla hotelarz. - Polskie ustawodawstwo sprawia, że w walce o wyższą kategorię hotelarze koncentrują się na zapewnieniu zadaszenia przed hotelem, klimatyzacji i większej powierzchni obiektu. Infrastruktura bierze górę nad jakością usług.

Regina Walczyńska kierowniczka Retmana i Petite Fleur u konkurencji jeszcze nie była, ale obiekt zna z opowiadań i jest pewna, że nie jest to żadne zagrożenie dla siostrzanych hoteli.

- Podziałają, zobaczymy - mówi. - Moim zdaniem będą schodzić z cenami. Dojdą do poziomu tych w obiekcie trzygwiazdkowym.

Co ciekawe, branża już od jakiegoś czasu inwestuje w swoje obiekty, ale nie potwierdza, że jest to reakcja na cztery gwiazdki „1231”. Petite Fleur wyposażył w klimatyzację część swoich pokoi i restaurację. Jest w trakcie instalacji klimatyzacji w pokojach hotelu Retman. Filmar w marcu oddał do użytku 26 pokoi, klimatyzowanych z telewizorami plazmowymi, oferuje klientom jacuzzi i odnowę biologiczną.

Hotel Spichrz nie chce mierzyć do luksusu w standardzie „1231”. Rozbija się nie tylko o ceny, które mogłyby odstraszyć klientów, ale i ich oczekiwania. - Lepiej gdy gość się mile zaskoczy wysokim, trzecim standardem, niż rozczaruje czterema gwiazdkami - mówi Krystyna Klonowska - Piórek, kierowniczka Spichrza.

Hotelarze bacznie obserwują nową konkurencję. Są i tacy, którzy jakość usług sprawdzają osobiście. - Wykładają się na detalach. Obrusy w restauracji są z materiału, ale już serwetki z papieru - mówi jeden z nich. Nie chce się jednak wypowiadać pod nazwiskiem.
 

·
Registered
Joined
·
1,162 Posts

Hotele nie tylko w centrum Torunia
Firmy, do których należy centrum handlowe Kometa przy ul. Grudziądzkiej, planują wybudować hotel na parkingu przed hipermarketem.

W obiekcie znajdzie się 140 pokoi dla gości.

W imieniu właścicieli Komety, czyli spółek GE Real Estate Poland oraz Darena Investments, o warunki zabudowy wystąpiło toruńskie Studio Projektowo-Realizacyjne Domino, które zaprojektuje hotel. Architekci z tej firmy zaprojektowali już kilka budynków przy ul. Grudziądzkiej. Z ich desek kreślarskich zszedł projekt Komety, a także niedawno otwartego składu budowlanego Brico Depot. Ich dziełem jest także adaptacja galerii handlowej w Filmarze na hotel.

Wniosek o wydanie decyzji firma złożyła w magistrackim wydziale architektury i budownictwa 5 listopada ub.r. Procedura zajęła prawie 8 miesięcy. Dokument został wydany 26 czerwca. - Te procedury są koszmarne - uważa Krzysztof Stolarski, współwłaściciel firmy Domino. - Warunki zabudowy są uzgadniane z wieloma instytucjami m.in. Miejskim Zarządem Dróg.

Jak zaznacza Stolarski, inwestorzy obecnie analizują dokumentację m.in. warunki techniczne i przyłącza. Na ich podstawie oszacują koszt inwestycji i sporządzą biznesplan. - Chcieliby, abyśmy jeszcze w tym roku skończyli projekt tak, aby w 2009 r. spróbować rozpocząć budowę - mówi Stolarski. - Ale to jest niepotwierdzona informacja. To są wstępne założenia.

Do Urzędu Miasta trafił m.in. program użytkowy nowego hotelu. Inwestorzy w północnej części parkingu przy Komecie chcą postawić trzykondygnacyjny budynek, który ma liczyć ok. 3 tys. m kw. powierzchni zabudowy. Od frontu znajdzie się parterowa część recepcyjna i gastronomiczna, a za nią równoległe do siebie dwa, trzypoziomowe skrzydła hotelowe. W planach jest m.in. 140 pokoi - każdy po 24 m kw., sale konferencyjne, wypoczynkowe, restauracja, bar, bufet, siłownia, fitness klub, zaplecze socjalne i techniczne oraz część administracyjną.


Cały artykuł: http://www.gpmedia.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080724/TORUN01/609550984
 

·
Registered
Joined
·
1,162 Posts
Kometa wygląda lepiej z zewnątrz moim zdaniem niż Copernicus chociaż ta pierwsza została wybudowana w 1999 a Galeria w 2005. Wolałbym żeby rozbudowali Kometę i schowali cały parking pod ziemie, niż budowali ten hotel.
 

·
Banned
Joined
·
1,126 Posts
W Toruniu zaroi sie od hoteli ale ciagle brak markowych znanych firm chocby Hollidey Inn W koszarach Raclawickich mial powstac hotel jakiejs zachodniej znanej marki mowilo sie o hotelu Qubus a teraz co jakis hotel Bulwar zobaczymy.
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
W Toruniu zaroi sie od hoteli ale ciagle brak markowych znanych firm chocby Hollidey Inn W koszarach Raclawickich mial powstac hotel jakiejs zachodniej znanej marki mowilo sie o hotelu Qubus a teraz co jakis hotel Bulwar zobaczymy.
Nazwa hotelu i operator to dwie różne sprawy. Pożyjemy, zobaczymy.

mraku said:
a na dobrych terenach (po Kosmosie czy ul. Szumana) powstana dwugwiazdkowe pudelka
Bo są potrzebne. A co do wyglądu, to niewiele o nim wiemy, więc na razie wstrzymałbym się z negatywnymi ocenami.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #14
Tez uwarzam ze brakuje w naszym miesli znanych marek tkich jak: Sheraton( obecnie powstaje w Rzeszowie). Idealnym miejscem byłyby Jordanki :).
[...]
Jestem prawie pewien, ze jesli ta, czy inna znana siec kiedys sie zdecyduja na stawianie swojego obiektu, to w gre wchodzic bedzie przede wszystkim ta lokalizacja.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #16
^^Mamy owiele wiekszy potecjał "turystyczny" niz Rzeszow, ktory ostatnio duzo sie inwestuje.
Pozostaje tylko czekac...
Chyba zle mnie zrozumiales: piszac o domniemanej dzialce pod, np. Sheratona W TORUNIU, mialem na mysli Jordanki.

A jesli chodzi o Rzeszow, to radze przegladac uwaznie tamtejsze watki. W Rzeszowie bowiem duzo inwestycji sie zapowiada, ale stosunkowo niewiele z nich ostatecznie wchodzi w faze realizacji [chociaz, z drugiej strony jak na miasto tej wielkosci, to Rzeszow rzeczywiscie nie moze narzekac].
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,041 Posts
Originally Posted by Fellow_traveler
Chyba zle mnie zrozumiales: piszac o domniemanej dzialce pod, np. Sheratona W TORUNIU, mialem na mysli Jordanki.

A jesli chodzi o Rzeszow, to radze przegladac uwaznie tamtejsze watki. W Rzeszowie bowiem duzo inwestycji sie zapowiada, ale stosunkowo niewiele z nich ostatecznie wchodzi w faze realizacji [chociaz, z drugiej strony jak na miasto tej wielkosci, to Rzeszow rzeczywiscie nie moze narzekac].
Rozumiem, tylko dziwi mnie fakt, ze jeszcze nie powstał taki obiekt o tak wysokim standardzie w naszym miescie, czy regionie :?.
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
^^No cóż, mnie to akurat nie dziwi. Ostoją biznesu kuj-pom w ogólności nie jest, turystyka kręci się na sensownym poziomie w sumie tylko w Toruniu i to od niedawna, Ciechocinek też szczególnie luksusowym kurortem nie jest... Ale wydaje się, że jesteśmy na drodze do poprawy - widać ruch w hotelarskim biznesie w Toruniu i Bydgoszczy, a i magiczne 2 miliony turystów może uda się Toruniowi "stuknąć" już w tym roku (gołym okiem widać coraz większy tłok na ulicach). Ah, no i Łopaciński dość intensywnie działa, ma już chyba pierwsze efekty.
 

·
O_o
Joined
·
2,162 Posts
Uzupełniam swoje wypowiedzi odnośnie jakości realizowanych w ostatnim czasie inwestycji w centrum miasta, tym razem w odniesieniu do hoteli:
(szczere słowa miejskiego architekta)

Hotelarze wychodzą poza toruńską Starówkę
Rozmowa z Adamem Popielewskim, dyrektorem wydziału architektury i budownictwa Urzędu Miasta.


- Hotel przy ul. Grudziądzkiej powinien być oryginalny - uważa architekt miasta - Właściciele centrum handlowego Kometa chcą postawić hotel na parkingu przed hipermarketem przy ul. Grudziądzkiej. Jak według pana powinien prezentować się ten obiekt?
- Widziałbym tam budynek ładny i oryginalny. Niekoniecznie drogi. Każdy obiekt, który powstaje przy Grudziądzkiej, prezentuje inny styl i poziom techniczno-ekonomiczny.
W warunkach, jakie mają ci inwestorzy, można sobie pozwolić na dużo. Myślę, że każdy inwestor, a zwłaszcza hotelowy, liczy pieniądze i nie będzie dokładał środków w architekturę.
Mam jednak nadzieję, że będzie to efektowniejszy hotel niż Ibis i Etap, które powstaną przy ul. Popiełuszki.
Jeżeli będzie go projektowała firma Domino, która wystąpiła o warunki zabudowy, to jestem spokojny o architekturę.


- Ulica Grudziądzka powoli zaczyna zapełniać się budynkami. Nabiera nowego wyrazu. Czy hotel powinien się wyróżniać wśród obecnej zabudowy?
- Działka przy Komecie jest rozległa, więc na tym terenie nie będzie on dużym obiektem. Nie będzie to budynek okazały jak na Toruń, bo trzy kondygnacje to nie jest nic wielkiego.
Hotel na pewno będzie zamykał ten obszerny plac parkingowy. Będzie wyraźnie widoczny dla jadących ul. Grudziądzką. Skrzydło mieszkalne będzie trochę wyższe od centrum handlowego. Bardzo mnie cieszy, że pojawił się taki pomysł na zabudowanie terenu, który dotąd nie był wykorzystywany. To oznacza, że grunty w Toruniu nabierają wartości i miasto się wypełnia. Widać to szczególnie w centrum. Architekci, którzy projektują tam plomby, mają skomplikowane zadanie. Takie projektowanie przypomina rozwiązywanie łamigłówki matematycznej.


- Jak dotąd hotelarze decydowali się na inwestycje w centrum miasta lub w jego bezpośredniem sąsiedztwie. Czy można mówić o nowej tendencji? Coraz więcej hoteli będzie powstawało poza Starówką?
- Myślę, że tak. Wpisywanie się w istniejącą zabudowę jest kłopotliwe, bardziej kosztowne i zobowiązujące. Teren, który nie ma takich ograniczeń, daje trochę więcej swobody i łatwość projektowania architektom. Pozwala myśleć, że obiekt będzie tańszy. Dochodzi też jednak do odwrotnych sytuacji. Francuski inwestor hotelu, który ma powstać na rogu Wałów gen. Sikorskiego i Szumana, czyli w ścisłym centrum Torunia i w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki, nie poczuł się zobowiązany do zrobienia czegoś wartościowszego.

Rozmawiał Wojciech Giedrys
Źródło: Gazeta Pomorska
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
Nawiasem mówiąc - czy są jakieś wizualki Ibisu i Etapu, może ktoś je widział? Bo o ile trochę wiadomo o B2B, o tyle o tych dwóch pierwszych wiem tylko tyle, że nie podobają się Popielewskiemu. A jestem ciekawy czy faktycznie będzie słabo, czy tylko "naczelny architekt" jest "przewrażliwiony"...
 
1 - 20 of 974 Posts
Top