SkyscraperCity banner

501 - 520 of 994 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,658 Posts
Discussion Starter #501
PRZYSTAŃ DLA KAJAKARZY

Na Drwęcy w Kaszczorku powstanie prawdziwy raj dla kajakarzy. Miasto wybuduje tam miejsce postojowe dla kajaków wraz z infrastrukturą turystyczną.

Zadanie obejmuje wykonanie projektu zagospodarowania terenu oraz robót. Na miejskiej działce w Kaszczoru powstanie drewniana wiata ze stołem i ławkami, pole namiotowe na 10 namiotów, miejsce na ognisko i pod sezonową toaletę. Brzeg Drwęcy zostanie tak zagospodarowany, by można zacumować 10 kajaków i bezpiecznie wyjść na ląd. Pomoże w tym lekki, drewniany pomost. Na terenie stanie też stojak rowerowy, kosze na śmieci i ławki, będzie tablica z regulaminem korzystania z miejsca postojowego dla kajaków i tablica informacyjna dotycząca rezerwatu przyrody „Rzeka Drwęca” i obszaru Natura 2000.

Łączna powierzchnia nieruchomości objętej wnioskiem wynosi 0,190 ha.

Przystań ma być gotowa latem 2015 r.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
2,227 Posts
Dużo zieleni i wody, mało betonu wokół sali na Jordankach

Staw z wstęgą ławek wokół, kino pod chmurką, plac zabaw dla dzieci, a wszystko otoczone zielenią - tak ma wyglądać park przy sali koncertowej na Jordankach. Miasto ogłosiło wyniki konkursu na zagospodarowanie terenów na zapleczu Urzędu Marszałkowskiego

Zwycięska koncepcja już w pierwszym etapie przypadła do gustu wszystkim członkom jury. Jej autorem jest Pracownia Projektowa Elipsa Piotra Orlickiego z Gdyni. - Wszystkie prace pokazywały inne, ciekawe rozwiązania, ale ta najlepiej wpisała się między Centrum Sztuki Współczesnej i Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - mówi Monika Borkowska, architekt krajobrazu, zasiadająca w sądzie konkursowym. - Jej autor zaproponował rośliny nadające się do przestrzeni publicznej, łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu. Dzięki temu uda się zachować parkowy charakter tego miejsca, miło będzie z niego korzystać między koncertami i spektaklami.

Miejska konserwator zabytków Mirosława Romaniszyn podkreśla, że projektantowi udało się nie tylko zaproponować funkcjonalne miejsce przyjazne mieszkańcom, ale też zachować jego tradycję historyczną. Chodzi przede wszystkim o nasypy dawnych pruskich fortyfikacji. Mają one osłaniać teren zielony od strony ronda Niepodległości. W wałach mają powstać przejścia -tunele do sanitariatów zlokalizowanych pod ziemią. Na nasypie będą miejsca amfiteatralne. Za nimi będzie staw ze wstęgą ławek przypominających gondole. - Chcemy, by Jordanki były miejscem unikatowym, bez katalogowych ławek i śmietników - tłumaczy Adam Popielewski, architekt miasta. - Dlatego jednym z warunków konkursu było indywidualne podejście projektantów do tematu. Ten teren ma być miejscem nie tylko przejścia, ale pobytu dzieci z rodzicami.

Za salą mają pojawić się ścianka wspinaczkowa, boisko do siatkówki, plac do gier terenowych, plac zabaw dla dzieci i stojaki rowerowe. - Na tym etapie nie przywiązywałbym się zbytnio do wyposażenia tej części rekreacyjnej - zastrzega Popielewski. - Być może, gdy autorzy po raz trzeci usiądą do koncepcji, którą miasto będzie finansowało i realizowało, to może jeszcze zweryfikują niektóre rozwiązania.

Zwycięska praca podoba się prezesowi Jordanek Grzegorzowi Grabowskiemu: - Nie jest to wymyślna architektura i dobrze komponuje się z pomysłami Fernando Menisa, który zaprojektował gmach na Jordankach - mówi. - Dużo w niej zieleni i wody, a mało betonu. Tego w tym miejscu i tak będzie dość sporo.

Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wokół sali koncertowej na toruńskich Jordankach magistrat ogłosił w lutym br. Był dwustopniowy. Najpierw zainteresowani projektanci zgłaszali miastu, że zamierzają w nim startować. Aplikowało 47 biur architektonicznych z całej Polski. Jedno odpadło z powodów formalnych, a dwa miały uzupełnić dokumentacje. Ostatecznie wstępne koncepcje zagospodarowania Jordanek złożyło 16 projektantów. Do finału przeszło sześć najlepszych propozycji. - Były na tyle ciekawe i różnorodne, że chcieliśmy pozwolić projektantom na ich dalsze doskonalenie i zobaczyć efekt końcowy - tłumaczy Popielewski.

Zdobywca pierwszego miejsca dostanie 10 tys. zł nagrody, drugiego 8 tys. zł, a trzeciego 6 tys. zł. Wszyscy uczestnicy drugiego etapu mogą liczyć na zwrot kosztów przygotowania plansz. Zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej będzie też negocjował z magistratem warunki przygotowania szczegółowego projektu zagospodarowania Jordanek. Kompletna dokumentacja nie może być droższa niż 60 tys. zł brutto. Miasto chciałoby ją mieć do końca roku, by na wiosnę rozpocząć prace.

Obecnie na Jordankach powstaje sala koncertowa, którą zaprojektowała hiszpańska firma Menis Arquitectos. Będzie ona miała m.in. dużą salę z widownią na około 900 miejsc ze sceną, kanałem dla orkiestry i sceną plenerową oraz zapleczem scenicznym, małą salę z widownią na blisko 300 miejsc, pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne oraz parking na 185 samochodów. Obiekt wznosi Mostostal Warszawa w konsorcjum z hiszpańską firmą Acciona. Inwestycja ma być gotowa jesienią br. Kosztuje ponad 224 mln zł brutto, ale 55 mln zł dokłada UE.
Źródło

I wizualizacje: 

·
Registered
Joined
·
162 Posts
^^
Muszę przyznać, że wygląda to bardzo zachęcająco. Mam pewien niedosyt, oczko wodne mogłoby być trochę większe, zwłaszcza że w Toruniu nie ma żadnego parku z jeziorkiem jak na przykład Park Sołacki w Poznaniu, z urozmaiconą linią wodną, mostkami. Martówka to jednak nieco inny charakter a miejsce jest. Niemniej wygląda to i tak bardzo dobrze. Toruń chyba teraz będzie miastem, które ma najlepiej rozbudowany pas zieleni wokół starego miasta w Polsce. Coś podobnego widziałem jeszcze w Zamościu, gdzie od dawna istnieje park i planty ma terenach pofortecznych okalających Stare Miasto.

Z drugiej strony powiększone oczko wodne i tak nie byłoby większe od tego w Parku Bydgoskim, przynamniej tak mi się wydaje.
 

·
Registered
Joined
·
260 Posts
W Parku pomiędzy ul. 500-lecia, ul. Chopina i ul. Fredry zakończono wyburzanie muru. Ale patrząc po zbrojeniach, postawią nowy.

 

·
Registered
Joined
·
260 Posts
Tak słyszałem - ale są tam ewidentnie nowe zbrojenia. Więc spodziewałbym się otwarcia, ale poprzez wyznaczenie nowej bramy w nowym murze - zapewne od strony Starówki :)
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Siemka
Wiadomo może coś nowego na temat rewitalizacji parku Maciej na Osiedlu Na Skarpie? Jesienią tego roku podobno mieli zacząć a tu na razie cisza.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,658 Posts
Discussion Starter #509
KONKURS NA ARTYSTYCZNY PLAC ZABAW

Miasto Toruń wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Zespołu Staromiejskiego i ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji artystycznego placu zabaw, który powstanie w sąsiedztwie fontanny Cosmopolis.

Konkurs skierowany jest do szerokiego grona osób legitymujących się kwalifikacjami do opracowania takiej koncepcji, m.in. absolwentów Akademii i Wydziałów Sztuk Pięknych lub wydziałów plastycznych innych uczelni, architektów a także studentów IV i V roku w/w wydziałów.

Prace konkursowe należy składać w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, 87-100 Toruń, ul. Wały Gen. Sikorskiego 8 lub za pośrednictwem poczty do dnia 15 listopada 2015 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w jego regulaminie stanowiącym załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Torunia Nr 280 z dnia 2 września br. w sprawie ustalenia Regulaminu Konkursu na opracowanie koncepcji artystycznego placu zabaw oraz powołania Komisji Konkursowej.

Tworzenie nowych miejsc rekreacji, w tym placów zabaw, jest jednym z zadań Programu działań społeczno-gospodarczych dla zespołu staromiejskiego w Toruniu.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
15 Posts
Informacja z Biuletynu Zamówień Publicznych:

Zamówienia w trybie ustawy PZP 188/2015
Przetarg nieograniczony na zagospodarowanie terenu parku na osiedlu Na Skarpie w sektorze Maciej w Toruniu.

Status dokumentu:
przyjęty
Data przyjęcia lub publikacji:
14.09.2015
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,762 Posts
W weekend zabraliśmy siostrzeńca do Torunia - do Planetarium (niestety nie podpasowało mu). A następnie błądziliśmy po Starym Mieście w poszukiwaniu placu zabaw na którym pięciolatek mógłby się wyszaleć. Niestety znaleźliśmy tylko mały plac w okoli Zamku. Czy gdzieś w okolicy Starego Miasta są jakieś place zabaw? To tak na przyszłość pytam :)
 

·
Registered
Joined
·
161 Posts
W weekend zabraliśmy siostrzeńca do Torunia - do Planetarium (niestety nie podpasowało mu). A następnie błądziliśmy po Starym Mieście w poszukiwaniu placu zabaw na którym pięciolatek mógłby się wyszaleć. Niestety znaleźliśmy tylko mały plac w okoli Zamku. Czy gdzieś w okolicy Starego Miasta są jakieś place zabaw? To tak na przyszłość pytam :)
http://www.torun.pl/pl/piernikowe-miasteczko-po-modernizacji

Masz ze zdjęciami :) Wejście od ulicy Podmurnej (niedaleko Urzędu Miasta).
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
adas3 spory plac zabaw jest również na Bulwarze Filadelfijskim za mostem drogowym. Oczywiście jeśli traktować to jako okolicę Starego Miasta :)
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,762 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,658 Posts
Discussion Starter #517
Będą zmiany w parku na Skarpie. Sprawdź, na czym będą one polegałyWkrótce ruszą prace związane z zagospodarowaniem osiedlowego parku za pawilonem Maciej na Skarpie. Wykonawcą inwestycji będzie firma Sportsystem z Aleksandrowa Kujawskiego, która w przetargu podjęła się wykonania robót za 1,85 mln zł.

W ramach inwestycji w parku powstaną elementy małej architektury: plac gier wyposażony w stoły betonowe do ping-ponga i stoły do gry w szachy, mały amfiteatr, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw przy przedszkolu. W parku zaplanowano też osiedlowe miejsce spotkań z ławkami, górkę saneczkową, a także wybieg dla psów. Teren będzie też wyposażony w tablice informacyjne, betonowe kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki na rowery, oświetlenie i monitoring.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Mimo wielu pozytywnych zmianan w Toruniu, które obejmują rewitalizację różnych parków, skwerów i innych zielonych terenów, wiele miejsc zostało zapomnianych. Miejsca takie są w ścisłym centrum miasta, co czasami wydaje się kompletnie żenujące. Kompletny brak organizacji, brud i tereny zakryte psimi odchodami. Oczywiście nie twierdzę że zieleń w Toruniu jest na złym poziomie, ponieważ tak nie jest, lecz kilka miejsc powinno być koniecznie poprawionych i 'przypomnianych'. Przedstawiam przykłady :

ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 39-45
Widok z okien moich dziadków i znajomego jest wręcz ochydny i na pewno nie przypomina zadbanego centrum dużego miasta, jakim jest Toruń.

Mimo tego że nie jest to wyznaczony park, bądź skwer to odpowiedni wydział powinien zadbać o polepszenie aspektu wizualnego i praktycznego tego miejsca. Po napisaniu listu z pytaniem ws. tego miejsca, odpowiedziano mi że na okres następnego jednego roku nie ma żadnego definitywnego planu na rewitalizację tego miejsca.

ul. Lelewela 14

Tutaj kolejny przykład braku organizacji zieleni, zero nawierzchni a samochody parkują gdzie chcą. Przydałaby się tu rewitalizacja w postaci położenia kostki (asfalt, kostka), przycięcia zieleni i posadzeniu trawy. Przydałby się również chodnik i inne podstawowe elementy zorganizowanego zielonego terenu miejskiego.

Mam nadzieję że wraz z rewitalizacją innych istotnych miejsc i terenów zielonych w Toruniu, również przyjdzie czas i fundusze na te miejsca i oczywiście nie tylko te. Tak jak wspomniałem wcześniej, nawet jeśli nie jest to wyznaczony teren zieleni pt. park, skwer itp. i tak powinien być traktowany jako ważny park, szczególnie dlatego że prezentowane miejsca i tereny przyuliczne/osiedlowe znajdują się w centrum miasta, który powinien być dobrym przykładem miasta - szanowania zieleni i priorytet zapewnienia polepszonych terenów zielonych w mieście, pod względem wizualnym jaki również praktycznym. Miejsca powinny schludnie wyglądać, lecz również spełniać ważną rolę dla mieszkańców i odwiedzających miasto. Przeszukiwając różne portale miejsko-społecznościowe, jaki również oficjalną stronę miejską http://www.torun.pl nie znalazłem żadnej informacji na temat przebudowy i rewitalizacji tych i innych zaniedbanych terenów w tej okolicy. Mimo tego że zostałem poinformowany że nie ma planów na odnowienie tych terenów, to jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały z tym związane to proszę o podesłanie.
 
501 - 520 of 994 Posts
Top