SkyscraperCity banner

41 - 60 of 997 Posts

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
BArdzo przyjemnie moze to wygladac. Bezpretensjonalnie i wspolczesnie:)

Moze tylko calosc zamiast na poziomie chodnika podnioslbym na jakis niski cokol, bo inaczej pomnik moze sie troche gubic, i ostatecznie wprowadzac niepotrzebny chaos.
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Tylko błagam! Przecież na cokole jest błąd w tekście! Jest napisane "Prezydent na uchodźctwie" - winno być: "Prezydent na uchodźstwie".
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
^^ Prawie jak z błędem w tablicy o herbach na Szerokiej, tyle, że to może więcej osób zauważyć, bo po polsku błąd :)
 

·
Registered
Żnin (Wielkopolska)
Joined
·
1,298 Posts
Pomnik jest niezły, ale pod napisem dałbym mały herb województwa pomorskiego II RP. Co wy na to?
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Słuszna uwaga, podobnie jak godło rządu na uchodźstwie, które jednak trochę różni się od obecnego godła, jak i godła II RP (inny kształt korony).
 

·
Registered
Żnin (Wielkopolska)
Joined
·
1,298 Posts
Wygrawerować ładnego gryfa pomorskiego w tarczy, ale nie za dużego, żeby to miało ręce i nogi. :)
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Discussion Starter #52
30 wrzesnia odsłoniecie pomnika Władysława Raszkiewicza :)

Wojewoda będzie w Toruniu. Na pomniku


Urząd Marszałkowski zmienia oblicze. Wkrótce ruszy przebudowa wejścia do gmachu przy placu Teatralnym i skrzydła po uniwersyteckich historykach. 30 września br. marszałek odsłoni przed budynkiem pomnik Władysława Raczkiewicza

Raczkiewicz to urzędujący w Toruniu w latach 1936-1939 wojewoda pomorski, przed II wojną światową szefował w czterech rządach Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i był marszałkiem Senatu. Od 1939 r. do 1947 r. prezydent RP na wychodźstwie.

Pomnik wybitnego polityka stanie po lewej stronie wejścia głównego do Urzędu Marszałkowskiego, w miejscu, gdzie obecnie zainstalowane są stojaki rowerowe. Postać zostanie odlana w brązie, będzie miała nieco ponad dwa metry wysokości i opierała się jedną ręką o kamienny blok symbolizujący biurko. Autorem pomnika jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz, który zrealizował w naszym mieście figurę psa Filusia, upamiętniającą Zbigniewa Lengrena, oraz postacie Kargula i Pawlaka stojące przed kinem Cinema City.


Zanim Raczkiewicz znajdzie się przed urzędem, budowlańcy przebudują wejście główne do budynku i przygotują fundament pod jego pomnik. Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie przetarg na te prace.

- Zakres robót obejmuje rozebranie istniejącego podjazdu dla niepełnosprawnych oraz wybudowanie nowego, bardziej funkcjonalnego, a także remont schodów - wymienia rzeczniczka urzędu Beata Krzemińska.

Prace ruszą natychmiast po rozstrzygnięciu przetargu i mają się zakończyć najpóźniej w połowie października br.

W szranki o kontrakt od marszałka województwa mogą stanąć firmy budowlane z doświadczeniem w przebudowach obiektów podlegających opiece konserwatora zabytków. Wygra ta, która zaproponuje najniższą cenę.

Przebudowa wejścia głównego to jednak dopiero początek prac, które mają odmienić oblicze siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

- W kolejnych zaplanowane zostały m.in. remont elewacji wraz z zaizolowaniem ścian, wymiana okien, remont nawierzchni podjazdu oraz nowe rozplanowanie zieleni. Zakładamy, że do realizacji kolejnych części przedsięwzięcia dojdzie w przyszłym roku - mówi Krzemińska.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Discussion Starter #53
Martowka zrewitalizowana :)Torunianie znów mogą wypoczywać nad Martówką

Tereny zalane podczas powodzi zostały zrekultywowane. Wyremontowany jest też taras widokowy na Kępie Bazarowej.Martówka na Bydgoskim Przedmieściu to atrakcyjny teren rekreacyjny nie tylko...W czasie tegorocznej powodzi Wisła zalała około 1,3 tys. ha terenów. Pod wodą znalazło się ponad 3,6 tys. ogródków działkowych o powierzchni 150 ha, 12 posesji, budynek klubu sportowego Budowlani, kemping Tramp i Ośrodek Terapii Uzależnień w Czerniewicach. Rzeka nie oszczędziła terenów rekreacyjnych na Bulwarze Filadelfijskim i nad Martówką. Woda zalała mostek, po którym można było przejść z parku miejskiego na nadwiślańskie błonia, a powiatowy inspektor nadzoru budowlanego kazał go rozebrać. Rzeka powaliła też trzy potężne około 200-letnie dęby i wiele innych drzew. Zniszczone zostały ławeczki i stoliki, boisko do siatkówki oraz place zabaw. Woda podniszczyła taras widokowy na Kępie Bazarowej i powaliła wiele drzew na lewobrzeżu. Obecnie skutków powodzi już prawie nie widać. Tereny nad Martówką zostały zrekultywowane. Wymieniono piasek na plaży, boisku do siatkówki i w piaskownicach. Odkażono i odrdzewiono huśtawki, karuzele i zjeżdżalnie. - Część wyposażenia placów zabaw udało nam się zdemontować i zabrać z terenów zalewowych jeszcze przed powodzią - tłumaczy Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta. - Nad Wisłą pozostały jednak ich podstawy i cokoły, które trzeba było odnowić.

Na nadwiślańskich błoniach pojawiły się nowe grille i ławki. Zasiano tez nową trawę. - Mogę zapewnić, że nad Martówką pozostaną powalone dęby - mówi Burak. - Niestety tylko w postaci drewna. Zrobimy z nich siedziska.Zniknie natomiast mostek nad Martówką. Dziś skończy się jego rozbiórka. - Trwają prace nad jego projektem - zapewnia Burak. - Będziemy musieli jeszcze zdobyć pozwolenie na budowę i myślę, że w przyszłym roku odtworzymy przeprawę.

Jeszcze w tym tygodniu miasto chce zakończyć remont zainstalowanego na lewobrzeżu tarasu widokowego. Skutków powodzi prawie nie widać Na Bulwarze Filadelfijskim. Wykorytowano tam wszystkie gazony czyli wybrano z nich żwir, który zostawiła rozlewająca się Wisła i wypełniono je nową ziemią. Później pracownicy firmy Plants ułożyli na Bulwarze Filadelfijskim "dywany" z 30 tys. kwiatów.

- Meteorolodzy zapowiadają słoneczny weekend, który warto spędzić nad Martówką - mówi Burak. - Torunianie po powodzi przestali tam zaglądać, a my usunęliśmy jej skutki i znów można tam wypoczywać.

Usuwanie skutków powodzi na terenach rekreacyjnych pochłonęło około 200 tys. zł.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Discussion Starter #54
W koncu zostanie odpowiednio zagospodarowana przestrzen wokoł "grzybka"Skwer przy "grzybku" wkrótce wypięknieje


Integracyjny plac zabaw dla dzieci, przestrzeń dla osób starszych i letnia kawiarnia pojawią na skwerze przy "grzybku" na ul. Chopina. Magistrat zlecił już opracowanie projektu zagospodarowania zieleńca.Wkrótce wokół "grzybka" wyrośną m.in. plac zabaw dla dzieci i letnia kawiarenkaNad koncepcją zagospodarowania prawie dwuhektarowego terenu między ul. Chopina, Bydgoską i al. 500-lecia pracowali w lipcu br. uczestnicy międzynarodowej konferencji Euroscapes. W czasie seminarium specjaliści od zieleni z 13 krajów Europy rozmawiali o zarządzaniu zielenią zabytkową na terenie miasta. W ramach warsztatów przenieśli się na Bydgoskie Przedmieście i zastanawiali się jak zmienić teren przy "grzybku". Każdy zespół poznał warunki terenowe skweru i dostał informację o sąsiadujących z nim budynkach. Później goście z zagranicy chwycili za flamastry i na planie rysowali swoje koncepcje. -To był najwspanialszy punkt konferencji - mówi Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta. - Mimo ogromnego upału wszyscy bardzo zaangażowali się w prace. Wiele osób miało podobne pomysły, np. odnośnie nazwy dla nowego zieleńca. Wśród propozycji znalazł się Ogród Muzyki, Harmonia Europy i Ogród Europy.

W sumie powstało sześć koncepcji zagospodarowania zieleńca. Wszyscy autorzy uznali, że powinien tam stanąć plac zabaw, pojawić się jakiś element wodny, czy miejsce dla muzyki. Ich pomysły trafiły do firmy Usługi projektowe w budownictwie Maciej Michalski, która na zlecenie magistratu pracuje nad projektem. - Na razie nie znam szczegółów, ale mogę zapewnić, że na skwerze będzie integracyjny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, przestrzeń dla ludzi starszych, dla muzyki i letnia kawiarenka w pobliżu "grzybka" - wylicza Burak. - Przez środek pobiegnie alejka i pojawi się jakiś motyw wodny. Na pewno nie będzie to staw, bo jest tam za mało miejsca.


Dokument ma być gotowy do 5 października. Jego opracowanie pochłonie prawie 25 tys. zł. Te pieniądze mają z powrotem trafić do miejskiej kasy z projektu Euroscapes. Nie wiadomo jednak, kiedy przy ul. Chopina ruszą pierwsze prace. - Do projektu będzie dołączony kosztorys - mówi Burak. - Za jego realizację będziemy jednak musieli zapłacić sami. Na pewno wszystkiego nie da się zrobić od razu. Prawdopodobnie będziemy zmieniać skwer etapami.

Projekt "Zagospodarowanie dziedzictwa naturalnego w krajobrazach miejskich i podmiejskich Europy" (Euroscapes) nasze miasto realizuje wraz z 13 innymi ośrodkami z całej Europy. Wśród nich są m.in. portugalskie Loures, niemieckie Wetzlar, hiszpańskie Las Palmas de Gran Canaria, bratysławski regionalny instytut ochrony środowiska, łotewska Sigulda, rzymski uniwersytet techniczny, Bruksela i Londyn. Projekt toruńskiego magistratu i jego partnerów znalazł się wśród 74 zadań wyłonionych przez Komisję Europejską z 481 nadesłanych wniosków. Na jego realizację w ciągu trzech lat Toruń dostanie ok. 510 tys. zł Kolejne 90 tys. zł magistrat będzie musiał dołożyć.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Discussion Starter #55
Toruńskie pomniki przyrody pod opieką


Od 26 sierpnia aż do 18 września 2010 r. prowadzone będą prace pielęgnacyjno – zdrowotne przy 20 pomnikach przyrody na terenie Torunia.

W związku z przejęciem przez Gminę Miasta Toruń obowiązków sprawowania opieki nad pomnikami ochrony przyrody na terenie miasta Torunia w bieżącym roku na 20-tu drzewach spośród 80-ciu, które zostały ustanowione pomnikami będą prowadzone zabiegi pielęgnacyjne. Po wstępnej ocenie dokonanej w czerwcu br. zostały one zakwalifikowane do konserwacji.


Prace będą wykonywane przez specjalistyczną firmę ARLAN z Torunia, wyłonioną w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Posiada ona wszelkie niezbędne do tego uprawnienia i zapewnia odpowiedni sprzęt. Prace będą prowadzone w okresie od 26.08 do18.09.2010r. według harmonogramu przedstawionego przez wykonawcę, korygowanego w trakcie w zależności od uwarunkowań pogodowych.

Wykonane zabiegi lecznicze, ochronne i konserwacyjne na pomnikach, w tym: oczyszczenie koron z posuszu, ścięcie drobnych, suchych i chorych gałęzi, z jednoczesnym zabezpieczeniem tkanki żywej na powstałych ranach po cięciach, będą w większości przypadków wykonywane przy zastosowaniu tzw. podnośnika koszowego. Przy ul. Letniej, Rudackiej i Podgórnej prowadzenie zabiegów będzie wymagało czasowego ograniczenia ruchu. Prace zostaną sfinansowane w wysokości 30 000,- zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Co roku wykonywane będą prace pielęgnacyjne na wybranych pomnikach przyrody na terenie miasta Torunia w celu zachowania ich jako dziedzictwa przyrodniczego. Aktualnie w naszym mieście znajduje się 47 pomników przyrody (w tym jeden głaz narzutowy). Drzewa to głównie dęby, ale są też klony srebrzyste, miłorzęby, cypryśnik błotny, kasztanowce, buk, platan.
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=9653
 

·
Registered
Joined
·
129 Posts
Park na Skarpie/Rubinkowie ma szansę na zagospodarowanie. Jeszcze niedawno pisałem, że taki świetny teren się marnuje.

Niestety nie mogę wrzucić skanu artykułów, bo coś mi się nie otwierają na ich stronie więc wrzucam link:
http://pzr.org.pl/Partycypator/
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
^^To miejsce ma na pewno duży potencjał, obecnie prawie niewykorzystany. Gdyby zadbać tam o porządek, zapewnić bezpieczeństwo i podstawowe urządzenia potrzebne do rekreacji i wypoczynku, Buchtaberg (bo taka jest chyba historyczna nazwa tego miejsca) byłby na pewno odwiedzany przez dużo więcej niż wspomniane w artykule 1000 osób dziennie. Niestety, na razie miejsce jest dość zaniedbane, a np. istniejący tam niegdyś tor saneczkowy zdążył już niemal całkiem zarosnąć bujnymi krzakami. Mam nadzieję, że ostatnie inwestycje w korty i orlika będą początkiem odmiany całego lasku na wiślanej skarpie.

A tak nawiasem mówiąc, to znajduje się tam chyba jeden z najlepszych punktów widokowych na przyszły Most Wschodni, i to akurat też może być jakimś atutem okolicy. Podejrzewam, że jak już zacznie się budowa to zobaczymy na tym forum sporo zdjęć zrobionych właśnie ze "wzgórza nad zatoką".
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Discussion Starter #59
Zaprojektuj toruński park


Trwają prace nad projektem rewitalizacji i zagospodarowania zabytkowego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądał park, zadecydują także mieszkańcy Torunia. Sugestie można zgłaszać do 20 września 2010 r.Prezydent Miasta Torunia zachęca wszystkich do wzięcia aktywnego udziału w tworzeniu projektu Parku Miejskiego i wniesienia wkładu w kształtowanie przestrzeni dzielnicy Bydgoskie Przedmieście.

Zainteresowani mogą składać swoje propozycje w sekretariacie Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia przy ulicy Wały Generała Sikorskiego 12, bądź przesyłać drogą elektroniczną na adres [email protected] , do 20 września br.Wszystkie złożone projekty zostaną przeanalizowane pod kątem zgodności z dokumentami strategicznymi Gminy Miasta Toruń. Najciekawsze propozycje zostaną wykorzystane w ostatecznej wersji projektu.

Projektem parku zajmuje się wyłoniona w przetargu firma GEOTECHNICA Sp z o.o. Większość rozwiązań technicznych ma być zaproponowana do końca października 2010 r. Ostateczna wersja projektu, zgodnie z planem, ma być przekazana przez wykonawcę do 10.12.2010 r.
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=9697
 

·
Registered
Joined
·
939 Posts
^^ Niech teraz gdy mają szanse wykażą się mieszkańcy Bydgoskiego, żeby później nie było narzekania że jest coś za wąskie, za szerokie, za brzydkie itp.
 
41 - 60 of 997 Posts
Top