SkyscraperCity banner

981 - 998 of 998 Posts

·
Registered
Joined
·
682 Posts
Ktoś wybiera się we wtorek na nową plażę nad Wisłą? Okazja jest nie lada, bo stolica zafundowała nam super atrakcję - świeżutkie ścieki z "Czajki"...

465826
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,695 Posts
Discussion Starter #986
Zieleń w pasach drogowych


projekt drogowy z pasami zieleni

Każdy projekt drogowy przeprowadzany w Toruniu od 2017 r. wymaga konsultacji z Biurem Ogrodnika Miejskiego Urzędu Miasta Torunia. Pozwala to uniknąć wielu problemów związanych z dewastacją zieleni miejskiej.

Prowadzone na terenie miasta inwestycje drogowe od kilku lat muszą uzyskać bądź opinię, bądź uzgodnienie Biura Ogrodnika Miejskiego. Opinia dotyczy niewielkich projektów, takich jak przyłącza czy zjazdy. Ma charakter doradczy i nie obliguje inwestora do zastosowania się do niej. Uzgodnienie ma już charakter wiążący i dotyczy większych projektów drogowych. Dzięki niemu minimalizuje się negatywne działanie na zieleń w wypadku przebudowy istniejących pasów drogowych, zaś przy nowych inwestycjach można racjonalnie tę zieleń kształtować. W sumie w ciągu roku Biuro Ogrodnika Miejskiego wydaje ok. 100 opinii i uzgodnień.
Najpierw do biura trafia projekt danej inwestycji, który musi zawierać plany związane z zagospodarowaniem terenów zielonych przy drodze. Następnie pracownik BOM udaje się na miejsce, by sprawdzić zgodność planów ze stanem faktycznym. Potem do wykonawcy przesyłane są szczegółowe wytyczne.
Planowanie zieleni w pasach drogowych zależy od wielu czynników. W istniejących już ciągach komunikacyjnych inwestycję trzeba prowadzić tak, by w jak najmniejszym stopniu naruszyć zieleń i dopasować do niej ewentualne nowe nasadzenia. W wypadku nowo budowanych dróg ważne jest m.in., by rośliny nie zasłaniały widoczności, a tym samym nie wpływały na obniżenie bezpieczeństwa na danym odcinku. W tym wypadku urzędnicy sugerują, jakie gatunki roślin mogą się w danym miejscu pojawić.
Kolejnym problemem, który trzeba rozpatrzyć przy wydawaniu decyzji jest istniejąca bądź budowana infrastruktura podziemna. Jeśli np. pod ziemią biegną instalacje, nie można w tym miejscu posadzić drzew, których korzenie zniszczyłyby infrastrukturę. Z drugiej strony drogowcy muszą dostosować np. typ kładzionej nawierzchni do rodzaju znajdujących się w jej otoczeniu roślin. Zbyt mocne utwardzenie terenu może być zabójcze dla istniejących w danym miejscu drzew czy krzewów. Wykonawcy muszą też uzgodnić z BOM, jakim sprzętem i w jakiej technologii można prowadzić prace, by w najmniejszym stopniu naruszyć istniejącą zieleń. Urzędnicy uczulają także drogowców, by składowanie materiałów budowlanych odbywało się w sposób niezagrażający roślinom. Zabezpieczanie drzew na terenach inwestycji musi się odbywać pod opieką dendrologa.
Ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy inwestycjach są także walory estetyczne. Innego typu zieleń stosuje się w reprezentacyjnych częściach miasta (np. wokół starówki), inną na osiedlach, a jeszcze inną na drogach wyjazdowych z miasta. Istotne jest również, by sadzić takie gatunki, które w danym miejscu mają szansę przetrwać. Dlatego najczęściej do nasadzeń stosowane są np. drzewa rodzimych gatunków.
Każdy projekt przekazywany do Biura Ogrodnika Miejskiego wymaga zatem szczegółowego, indywidualnego rozpatrzenia. Nie da się zastosować jednego schematu do wszystkich inwestycji drogowych.

 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,695 Posts
Discussion Starter #988
Park na Skarpie


alejka w parku osiedlowym Na Skarpie, fot. Sławomir Kowalski

Oprócz infrastruktury mieszkaniowej niezwykle ważnym elementem toruńskich osiedli są tereny zielone i obszary służące rekreacji. Zrewitalizowany park miejski za pawilonem Maciej na osiedlu Na Skarpie to miejsce, z którego bardzo chętnie korzystają mieszkańcy.

Zagospodarowanie terenu parku uzgadniane było z mieszkańcami osiedla podczas konsultacji „Zielony Toruń” i przy projektowaniu obszaru wzięto pod uwagę ich sugestie. Dwa lata po zakończeniu prac widać wyraźnie, że jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez młodszych, jak i starszych przedstawicieli lokalnej społeczności. Dla każdego bowiem przewidziano szereg atrakcji.
Koncepcja zagospodarowania parku podzieliła obszar na dwie podstawowe funkcje: wypoczynkową i integracji mieszkańców oraz rekreacyjno-sportową. Osoby preferujące spokojny wypoczynek mają do dyspozycji alejki spacerowe, ławeczki i stoły do gry w szachy. Jest też niewielki amfiteatr. Aktywni mogą poćwiczyć na siłowni zewnętrznej, pograć w ping-ponga i skorzystać z oznakowanych ścieżek rowerowych, zaś zimą zjeżdżać z górki saneczkowej. Rodzice z dziećmi korzystają z nowocześnie urządzonego placu zabaw z wydzieloną strefą dla najmłodszych, zaś właściciele psów wyprowadzają swoich pupili do wydzielonego wybiegu.
Prace objęły także rewitalizację zieleni parkowej. Nasadzono nowe drzewa i krzewy, zasiano trawniki, a kwietniki cieszą oko bylinami i trawami ozdobnymi. Park jest wyposażony w stojaki na rowery i betonowe kosze na śmieci, a dzięki oświetleniu i kamerom monitoringu można się w nim czuć bezpiecznie.


 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,695 Posts
Discussion Starter #989
Oby więcej takich projektów :)

Studenci malarstwa z UMK pomalowali na tęczowo schody w parku na Bydgoskim

Studenci malarstwa z Torunia zajęli się schodami w parku na Bydgoskim PrzedmieściuStudenci malarstwa z Torunia zajęli się schodami w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Efekty ich pracy można już podziwiać.W projekcie wzięli udział studenci trzeciego roku specjalności malarstwo w architekturze z pracowni malarstwa ściennego. Jego autorką jest Monika Iwicka, a w prace włączyli się Karolina Marcinkowska, Natalia Chudzińska, Marta Uszok, Marcela Olszewska i Michał Palusiński. Inicjatywa powstała pod auspicjami prof. Iwony Szpak-Pawłowskiej z UMK i otrzymała wsparcie z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Autorką plakatu jest studentka Ilona Niewiadomska.

Projekt zakładał wzbogacenie estetyczne 67 pionów schodów w Parku Bydgoskim z wykorzystaniem środków malarskich oraz mozaiki. - Abstrakcyjna kompozycja barwna nawiązuje do pejzażu, tworząc od dołu przestrzeń wypełnioną ciepłymi odcieniami brązu i ugru, od góry chłodnymi walorami błękitu. Dwa półokręgi wytyczone linią mozaiki w harmonijny sposób przenoszą odbiorcę w świat metafizyki i symboliki, próbując mówić o dwoistości natury ludzkiej, o duchowości i racjonalności, zamkniętej w okręgu nieskończoności – opowiadają artyści.

 

·
Registered
Joined
·
711 Posts
Park na Jarze - nie sądziłem że to jest aż tak duży teren, jest gdzie spacerować, poniżej plan całego parku
541558
 

·
Registered
Joined
·
829 Posts
Afera z muralem na schodach w Parku miejskim na Bydgoskim Przedmiesciu. Miasto chce wystapic z wnioskiem o jego usuniecie . Autorem muralu jest prof Szpak-Pawlowska z wydzialu Sztuk Pieknych UMK , ktora wraz ze studentami zaprojektowala i wykonala to dzielo.

 

·
Registered
Joined
·
2,228 Posts
Jeśli nie mieli na to zgody to wg mnie jest to zwykły wandalizm i niczym nie różni się od graffiti malowanych na ścianach. Jeszcze jakby było to było ładne, a to zwykłe kolorowe bohomazy, które pewnie po kilku ulewach się rozmyją. Schody potrzebują odnowienia, ale trzeba to zrobić z głową, a na pewno nie wbrew obowiązującym przepisom.
 

·
Registered
Joined
·
829 Posts
W klerykalnym Toruniu takie kolory teczy z automatu nie moga sie podobac bo maja pewne skojarzenia . Co innego gdyby mialy barwy np. mlodziezy wszechpolskiej czy innych bandyckich ugrupowan.
 

·
Registered
Joined
·
214 Posts
Jestem fanem sztuki ulicznej, murali (nawet tych reklamowych), abstrakcyjnych elementów małej architektury i inicjatyw takich jak ta ze schodami ale pamiętam jak kiedyś mieszkałem na osiedlu sztuk pięknych i zawsze miałem ubaw z prac zaliczeniowych studentów wydziału SP UMK „zdobiących” ściany na każdym półpiętrze. Podobno ostatnio klatki schodowe przeszły remont, mam nadzieje, że Ci nieszczęśni mieszkańcy już nie muszą tego oglądać :D
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,695 Posts
Discussion Starter #998
W mieście powstał nowy park. Upamiętnia stulecie powrotu Torunia do wolnej Polski


Toruńscy radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ul. Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy "Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski".


Nadanie terenowi, na którym odbywają się uroczystości patriotyczne, nazwy upamiętniającej setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski to kontynuacja działań, które mają przypominać o wydarzeniach ze stycznia 1920 roku, kiedy Toruń wraz z Pomorzem powrócił do Polski po latach zaborów. Kulminacja obchodów 100. rocznicy miała miejsce w styczniu 2020 roku – zorganizowano m.in. uroczystą sesję Rady Miasta Torunia i Bal Stulecia.
Projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Powrotu Torunia do Wolnej Polski, jednogłośnie poparli go także członkowie Komisji Kultury, Turystyki i Promocji Rady Miasta.

 
981 - 998 of 998 Posts
Top