SkyscraperCity banner

1 - 20 of 629 Posts

·
Registered
1,363 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
[Toruń] zza miedzy

Witam serdecznie wszystkich, którzy postanowili tutaj wejść :)

Co prawda, mówią, że jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów jednak warto zacząć od kilku. Nie będę się tutaj rozpisywał nad ośmioma wiekami istnienia Miasta, mnogością zabytków, życiem kulturalnym itp. bo o tym pełno w przewodnikach. Tak na prawdę nie będę rozpisywał się wcale ponieważ przychodzi mi to z trudem, niemniej zauważyłem że na forum jest niewiele Torunia stricte fotograficznie. Tym wątkiem chciałbym zmienić nieco ten stan rzeczy.

Pozdrawiam.

Zamiast wstępu:

Toruń robi ogromne wrażenie na przyjezdnych.

·
Registered
1,363 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Jednym słowem Świat stanął na głowie :)

Wracając do wątku, aby przybliżyć teren po którym będę się poruszał, posłużę się zdjęciem makiety:

Oczywiście Toruń jest cokolwiek większy, jednak najwięcej zdjęć będzie pochodziło właśnie z tego rejonu.

Na sam początek zdjęć - nazwijmy je - właściwych panorama Starego Miasta czyli banał

·
Moderator
19,300 Posts

·
Registered
18,891 Posts
Przydałaby się rewitalizacja bulwaru. Trochę trąci komuną. Fakt, jest zadbany...kwiatki, ławeczki itp., no ale pora w końcu coś zmienić, bo kontrast z sąsiednim Starym Miastem jest :)
Moje wrażenie z Torunia jest takie, że wszystko co jest poza Starym Miastem mocno z nim kontrastuje :D

·
Registered
1,363 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Napis "Stare Miasto" - ciekawa forma informacji turystycznej udającej prostackie pseudo-graffiti ;)
Aby napis mógł udawać prostackie, tudzież chamkie graffiti musi występować słowo "rulez" bądź "pany". Obawiam się więc, że obcujemy z prawdziwą sztuką!
Sztuką, której my - żyjący współcześnie - nie jestemy w stanie ogarnąć rozumem.

Moje wrażenie z Torunia jest takie, że wszystko co jest poza Starym Miastem mocno z nim kontrastuje
To nie wrażenie tylko tak jet :) Nie oznacza to bynajmniej, że za średniowiecznymi murami nie ma nic godnego uwagi.

[5]

·
Registered
8 Posts
Kubael said:
Moje wrażenie z Torunia jest takie, że wszystko co jest poza Starym Miastem mocno z nim kontrastuje
jacek_73 said:
To nie wrażenie tylko tak jet :)
Wiem, że chorobą torunian jest skłonność do gloryfikacji swojego miasta ;) - jednakże muszę zaprotestować. Powoli, cierpliwości - dzisiejsze Stare i Nowe Miasto to efekt prac kilku ostatnich lat. W samym centrum wiele jest jeszcze do zrobienia - to chyba byłoby dość niespotykaną praktyką, by obrzeżne dzielnice doczekały się kompleksowej rewitalizacji prędzej niż Starówka.

Oczywiście, Toruń kryje jeszcze niejedną perełkę, ale cierpliwości! Przed nami dużo pracy, a przecież już się dzieje...Od urodzenia mieszkałam na Osiedlu Młodych, i miałam możliwość obserwować zmiany w swojej okolicy. Uważam, że Bydgoskie Przedmieście - druga w hierarchii, jeśli chodzi o zabytki, dzielnica - wspaniale się zmieniło. Kiedyś obawiałam się skręcać w ulicę Mickiewicza, dzisiaj to jedno z moich ulubionych miejsc spacerów. Remont nawierzchni - wprowadzenie ścieżki rowerowej, uporządkowanie miejsc parkingowych, uspokojenie ruchu - w moich oczach całkiem zmieniło dotychczasowe oblicze ulicy. Niektóre z kamienic już doczekały się odświeżenia, przybywa sklepów, są małe cukiernie.

"Liftingu" doczekał się Park przylegający do ul. Bydgoskiej. Już samej ulicy trudno odmówić uroku, choć ten zawdzięcza nie tyle działaniom miasta (których istotnie jest zbyt mało), ale dużej ilości zieleni, wyjątkowej nawierzchni i pięknej architekturze. W parku widać znacznie więcej spacerowiczów, dzięki nowym placom zabaw chętniej odwiedzają go rodziny z małymi dziećmi. Odświeżono stare obiekty i dodano nowe - park zyskał fontannę z urokliwym otoczeniem, pojawiło się miejsce do małych plenerowych koncertów. W ostatnich latach odżywa też Park Zoobotaniczny - teren założenia został uporządkowany, pojawiła się nowa infrastruktura. W ciągu wakacji widywałam tam niemałe kolejki zwiedzających.

Więcej uwagi poświęca się też okolicy Uniwersytetu - UMK zyskał skomunikowanie z centrum, wydziały otrzymują nowe budynki, szykuje się remont ul. Gagarina.

Dzieje się, serce rośnie, i jest na co popatrzeć! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać ;)

·
Nie(bo) Szczecin
10,387 Posts
Toruń to moje trzecie ulubione miasto (po Szczecinie i Berlinie), tak więc będę regularnie zaglądał do wątku.

Bulwarom rzeczywiście przydałaby się rewitalizacja, bo chociaż zwykle tętnią życiem, to estetycznie zaczynają odstawać od tego, co spotyka się już w Polsce, chociażby w Szczecinie. Co do kontrastu Stare Miasto - reszta Torunia, to nie mogę się zgodzić. W czasie mojej ostatniej wizyty zakochałem się w Bydgoskim Przedmieściu i parku. :)

·
Banned
7,713 Posts
znajomi z Kanady do dzis dnia spominaja o Toruniu. wiele miast w Europie zwiedzily ale najmocniejsze wrazenie na ich zrobilo Torun, mimo ze w porownaniu do innych miast slinnych w Europie jak nawet Firenze jest maly...ale to nic nie znaczy. na drugi rok znowu sie wybieraja ale tym razem pokaze im Bydgoszcz tez :)

·
Registered
1,363 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Dziękuję za komentarze :)

Przepraszam, że nie będę się rozpisywal, ale jako nie-mieszkaniec Torunia nie czuję się upoważniony do wypowiadania się w pewnych kwestiach.

[7]

·
Registered
594 Posts
Wiem, że chorobą torunian jest skłonność do gloryfikacji swojego miasta ;) - jednakże muszę zaprotestować. Powoli, cierpliwości - dzisiejsze Stare i Nowe Miasto to efekt prac kilku ostatnich lat. W samym centrum wiele jest jeszcze do zrobienia - to chyba byłoby dość niespotykaną praktyką, by obrzeżne dzielnice doczekały się kompleksowej rewitalizacji prędzej niż Starówka.
Nie do końca się zgodzę, że Stare Miasto to efekt rewitalizacji z ostatnich lat. Toruń zmienił się z końcem lat 60-tych XX w., kiedy przygotowywano miasto na obchody 500-lecia urodzin Kopernika. Odrestaurowano wówczas wiele kamienic, przebudowano wówczas Szeroką na deptak, zlikwidowano bocznicę kolejową na nadbrzeżu i zbudowano bulwar, usunięto linie tramwajowe ze Starego Miasta. Do połowy lat 90-tych mieliśmy pokłosie tamtej rewitalizacji (czytaj zastój) i od tamtego czasu, do dziś mamy kolejny, drugi okres dość sporych zmian "wizualnych" na Starym Mieście.

1 - 20 of 629 Posts