Skyscraper City Forum banner

???

1 - 20 of 65 Posts

·
Registered
Joined
·
11 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
ze strony http://www.torun.pl

Obiekt Roku 2005/2006

Teatr "Baj Pomorski" przy ul. Piernikarskiej 9
Tytuł "Obiekt Roku" edycja 2005–2006 w kategorii "modernizacja i adaptacja obiektów istniejących"
Inwestor: Urząd Miasta Torunia
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Bud-Tech
Projektant: Elżbieta Grochocka
Konstruktor: Antoni Kozicki

Modernizacja i rozbudowa Teatru przy ul. Piernikarskiej 9 od początku była faworytem obecnej edycji konkursu "Obiekt Roku". Na oryginalną, dobrze wpisującą się w zabytkowe otoczenie formę, nikt z Komisji Konkursowej nie pozostał obojętny, zdecydowanie wyróżniając tę kandydaturę spośród pozostałych, reprezentujących wszystkie kategorie. "Baj Pomorski" od lat funkcjonuje na Starym Mieście. Dotychczasowy zewnętrzny kształt siedziby nie przynosił mu splendoru, przyczyniając się raczej do obniżenia walorów miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projektantka nie uległa wynikającej z tego presji. Zaproponowała oryginalną formę, bez jakichkolwiek odniesień do historyzmu. Inspirację znalazła w krainie bajek, do której zachwyconych młodych widzów poprowadziła przez okazałą ozdobną szafę. Zrealizowany pomysł jest całkowicie wyjątkowy, a wobec rangi sąsiedztwa - również odważny. Nie poddaje się naturalnej w tym miejscu układności, nie ulegając przy tym żadnej obowiązującej modzie. W swoim szacownym otoczeniu staje się punktem wyróżniającym, ale go nie dominuje. Bogaty detal fasady uzyskany w drewnie, bez rezygnacji ze złoceń, zachowuje stosowny umiar. Ogromny, oszklony zegar z wahadłem, odbijający obraz wieży kościoła Św. Jakuba, zapowiada prowokującą tajemnicę. By wkroczyć w świat opowieści, trzeba minąć głęboko osadzone, ukryte w cieniu wejście. Młody widz czyni to bez lęku, bo front otwiera się ku niemu szeroko, zjednując ciepłą barwą wystroju elewacji i otaczając przyjaźnie bezpiecznymi skrzydłami. Wewnątrz witają postaci lalek, przypominając historie już znane i zapowiadając nowe. Nastrój całości dopełni umiejętnie urządzony ogród, który musi jeszcze obrosnąć, skrywając pnączami bluszczu oczekujące na nie, kontrowersyjne dziś betonowe fragmenty elewacji. Budynek teatru po dokonanej rozbudowie nareszcie ma szansę stać się miejscem w pełni magicznym, nie tylko dzięki światowi opowieści, któremu od dawna służy. Niepowtarzalna architektura stworzyła tu szczególną jakość w mieście, stając się w nim nowym punktem symbolicznym. Zapamiętają ją nie tylko widzowie, ale również odwiedzający Starówkę turyści. Świadoma wszystkich tych cech komisja konkursowa dokonała wyboru bez jakiejkolwiek dyskusji. Obiekt jako unikatowy w pełni zasługuje na miano chluby Torunia. Mimo skromnych rozmiarów i kameralnego charakteru jest on znaczącym krokiem w kierunku pozyskania miana Europejskiej Stolicy Kultury...


:cheers:
więcej na: http://www.bajpomorski.art.pl
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=315407

czy mógłby ktoś pomóc dodać polla?:gaah: :master: :fiddle: :)
 

·
Centuś
Joined
·
3,382 PostsBardzo ciekawe i dam 9.5/10. -0.5 bo coś tu nie gra. Jest chyba za niski, patrząc np. na zegar, albo zegar za duży. Obiekt wywołuje lekkie przygnębienie, ale nie udało się IMO uzyskać efektu psychodelii.

Aha no tak nie ma polla :)
 

·
un lublinese a milano
Joined
·
1,332 Posts
... a tam przygnebiajacy. oryginalny :) fajnie wyglada w tej okolicy.
7 :)
 

·
I'm so-so
Joined
·
2,460 Posts
7,5/10 Trudno taką architekturę oceniać, no jest to oryginalna koncepcja a budynek dla specyficznej grupy małych ludzi i ten fantazjowy świat bajki ma odzwierciedlenie w fasadzie, dobrze jest, polecam jednak zaproponować młodszemu pokoleniu by oceniło ten budynek :)
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
Bardzo ładne! Oryginalna koncepcja, fajne wykonanie. W końcu coś innego, a dla dzieci które mogą obejrzeć przedstawienie w szafie to wielka frajda. Nie podoba mi się tylko trochę bryła budynku, bo poza "szafową fasadą" straszą jakieś betonowe pudła. Szkoda że to rozbudowa, bo projektując taki budynek od nowa, fajnie byłoby go zamknąć w jednolitej bryle, faktycznei przypominającej szafę.

Ale tutaj bedzie 9/10. Odjąłem za lekko krzywe szufladki :D
 

·
Everything is real
Joined
·
5,125 Posts

w ogole to nie pasuje jakos do siebie :( 6
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Dałem "aż" 8 za pomysł z fasadą a,la szafka.
Reszta to kiszka ale ten pomysł zrobił na mnie wrażenie podciągając wartość całego budynku.
 

·
Registered
Joined
·
10,149 Posts
Ciekawy front, chociaz te drewniane plaskorzezby na "szafie" ocieraja sie o tandete i wolalbym by ich nie bylo. Reszta obiektu nie wyroznia sie w zadna strone.

wynik 8 - 1 za rzezby = mocne 7 :)
 
1 - 20 of 65 Posts
Top