SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 903 Posts

·
Registered
Joined
·
17,349 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jest zielone światło dla Trasy Średnicowej Północ, która zdecydowanie ułatwi podróż miedzy wschodnią, a zachodnią częścią miasta.


Trasa Średnicowa Północna


Trwają przygotowania do budowy Trasy Średnicowej Północnej - stanowiącej element głównego szkieletowego układu drogowego miasta na kierunku wschód-zachód. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przedstawia informację na temat realizacji tego przedsięwzięcia.

Inwestycja jest realizowana jako projekt kluczowy współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 pn. "Budowa i przebudowa głównego szkieletowego układu drogowego miasta Torunia". Termin złożenia dokumentacji aplikacyjnej o dofinansowanie projektu wyznaczono do 30.06.2010 r.

Przedsięwzięcie składa się z dwóch zadań:

Zadanie II Etap I: "Budowa Trasy Średnicowej Północnej w głównym szkieletowy układzie drogowym miasta na kierunku wschód-zachód na odcinku od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Szosa Chełmińska (Węzeł Wybickiego) - "Odcinek od ul. Grudziądzkiej do ul. Szosa Chełmińska".

Zadanie II Etap II: „Budowa Trasy Średnicowej Północnej w głównym szkieletowym układzie drogowym miasta na kierunku wschód-zachód na odcinku od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Szosa Chełmińska (Węzeł Wybickiego) - Odcinek od trasy mostowej w ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej.

Planowane przedsięwzięcie stanowi budowę drogi publicznej, o kategorii wojewódzkiej, klasy GP ( droga główna ruchu przyspieszonego ) o 4-ech pasach ruchu, łącznej długości około 3911,0 m. Zakresem swym obejmuje:
budowę Trasy Średnicowej na dwóch odcinkach,
budowę obustronnych chodników,
budowę ścieżek rowerowych dwukierunkowych,
budowę zatok autobusowych,
budowę kanalizacji deszczowej,
budowę oświetlenia drogi,
budowę sygnalizacji świetlnej,
wykonanie rozbiórki obiektów kolidujących z trasą drogi,
przebudowę uzbrojenia podziemnego kolidującego z nowym układem drogowym: kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci gazowej, sieci teletechnicznej, linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia, trakcji tramwajowej oraz przebudowę i budowę oświetlenia ulicznego,
przebudowę w niezbędnym zakresie fragmentów sieci trakcyjnej i torowiska istniejącej kolei i linii tramwajowej,
budowę estakady projektuje się nad ul. M. Skłodowskiej-Curie i torami kolejowymi,
budowę ekranów akustycznych w celu zabezpieczenia przed hałasem.

Obecnie toczy się postępowanie dot. oceny oddziaływania na środowisko mające na celu pozyskanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organem przeprowadzającym postępowanie jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Szczegółowe informacje dotyczące w/w procedury dostępne są na stronie internetowej www.bydgoszcz.rdos.gov.pl.
TUTAJ znajdziesz mapkę z planowanym przebiegiem trasy.

źródło
 

·
Registered
Joined
·
17,349 Posts
Discussion Starter · #2 ·
:cheers:

Zielone światło dla średnicówki w Toruniu


Średnicówka ma biec częściowo wzdłuż ul. Wybickiego Nie ma już przeszkód do budowy pierwszego odcinka trasy średnicowej. Resort transportu odrzucił większość odwołań do zezwolenia na realizację inwestycji. Budowa pierwszego odcinka ma potrwać rok.
Decyzja Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kończy postępowanie odwoławcze w sprawie zezwolenia na realizację pierwszego etapu trasy średnicowej między Szosą Chełmińską a ul. Grudziądzką. W kwietniu 2011 r. tę decyzję wydała wojewoda Ewa Mes. Wpłynęły do niej 22 odwołania, które zostały przekazane do ministerstwa. Werdykt zapadł pod koniec ubiegłego tygodnia. Jaki? Szef resortu Sławomir Nowak część zezwolenia uchylił, a część utrzymał w mocy. Odrzucił też 16 odwołań. - Minister odmówił wstrzymania natychmiastowego wykonania decyzji wojewody - zaznacza Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. - Dokonane w niej zmiany nie stanowią przeszkody dla realizacji inwestycji.

A to oznacza, że drogowcy mają zielone światło do rozpisania przetargu na wykonawcę trasy. W piątek Miejski Zarząd Dróg nie chciał jednak komentować tego rozstrzygnięcia. Tego dnia jeszcze nie dotarła do niego decyzja ministra. W lutym, gdy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotarły pomyślne dla miasta wieści dotyczące decyzji środowiskowej, MZD zapowiadał, że ogłosi konkurs na trasę średnicową zaraz po pozytywnej decyzji resortu. Będą to dwa przetargi: na inżyniera projektu i generalnego wykonawcę. Budowa ma ruszyć jesienią.

- Budowa pierwszego odcinka potrwa rok - mówił dwa tygodnie temu „Pomorskiej” Janusz Czaplewski, szef działu inwestycji MZD.

Co z drugim odcinkiem średnicówki między ul. Grudziądzką a trasą wschodnią? MZD złożył wniosek o zezwolenie na realizację tej inwestycji. Wojewoda ma trzy miesiące na jego rozpatrzenie. Wszystko wskazuje jednak na to, że i w tym przypadku wpłyną odwołania. Ten odcinek budził dużo więcej emocji wśród mieszkańców bloków sąsiadujących z planowaną drogą. Jego realizacja ma potrwać półtora roku. Według szacunków pierwszy etap pochłonie 57,1 mln zł, z czego 28,5 mln zł wyniesie unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego. Między ul. Grudziądzką a Szosą Chełmińską zaplanowano dwie, dwupasmowe nitki, ścieżki rowerowe, a także chodniki. Na zbiegu trasy średnicówki z Grudziądzką i Szosą Chełmińską powstaną ronda, a z Legionów - nowe skrzyżowanie z sygnalizacją.

Między Grudziądzką a trasą wschodnią ma powstać jedna nitka z możliwością rozbudowy do dwóch, trzypasmowych jezdni. Przewidziano tam chodniki oraz ścieżki rowerowe. Najdroższą i najbardziej skomplikowaną częścią projektu będzie budowa estakady nad torami kolejowymi i ul. Skłodowskiej-Curie oraz włączenie trasy do istniejącego układu drogowego. Drugi etap może kosztować 125,5 mln zł. Miasto ma zagwarantowane 21,9 mln zł unijnej dotacji z RPO.
źródło
 

·
Banned
Joined
·
143 Posts
Mam tylko nadzieję, że hecero-podobni nie zblokują tej inwestycji. A powiedzcie tylko czy ta średnicówka będzie w jakiś sensowny sposób połączona z obecnie rozbudowywaną ulicą Bema ?
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
^^Nie. Bema miała być połączona z Kościuszki przez nowy fragment ul. Kościuszki, ale do tego ostatecznie chyba nie dojdzie. Z kolei średnicowa w docelowej wersji ma biec od skrzyżowania Szosa Lubicka/Olsztyńska, przez węzeł łączący z Trasą Wschodnią, węzły z Grudziądzką i Chełmińską, dalej w śladzie Grunwaldzkiej do Szosy Okrężnej, a później być może będzie się łączyła z Szosą Bydgoską w okolicach Karaweli i Castoramy.
 

·
Mordo solare
Joined
·
2,098 Posts
No nie do końca. Plany takie owszem były, ale ostatecznie zamiast TS iść obrzeżem Rubinkowa, to będzie poszerzenie MSC od Równinnej do TW.
Z kolei budowa kościoła w Porcie Drzewnym może ułatwi przejście TS przy kościele św. Józefa - problem z willą
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
mapmen said:
No nie do końca. Plany takie owszem były, ale ostatecznie zamiast TS iść obrzeżem Rubinkowa, to będzie poszerzenie MSC od Równinnej do TW.
Z kolei budowa kościoła w Porcie Drzewnym może ułatwi przejście TS przy kościele św. Józefa - problem z willą
Myślałem, że puszczenie tramwaju północnym skrajem Rubinkowa miało oznaczać, że będzie on biegł zaraz obok średnicówki, chociaż wydaje mi się, że rzeczywiście, lepiej rozbudować dalej Skłodowskiej-Curie niż dublować trasy o dużym natężeniu ruchu.

A co do willi (jak mniemam chodzi o tę na rogu Józefa i Grunwaldzkiej?) no to będzie chyba ją trzeba jednak zburzyć lub przenieść, bo nie wydaje mi się, żeby była możliwość jej ominięcia. Teoretycznie chyba by się trasa zmieściła, jednak wtedy praktycznie by była bezpośrednio pod oknami, na co chyba prawo nie zezwoli. Inna sprawa to ciekawi mnie, jak by Średnicówka miała biec w pobliżu MotoAreny, czy zmieściła by się pomiędzy stadionem a torem samochodowym.
 

·
kesi
Joined
·
529 Posts
'Między Grudziądzką a trasą wschodnią ma powstać jedna nitka z możliwością rozbudowy do dwóch, trzypasmowych jezdni.'

1) W takim razie wiadukt nad torami bedzie budowany juz chyba conajmniej 2x2 (przyszłościowo)?
2) na wiadukcie bedzie na razie tylko jedna nitka ?
3) dlaczego tylko jedna nitka skoro nawet Olimpijska czy K3M które są pustawe budowano 2x2 ?
4) co z ekranami przy TŚ?


Morpheius napisał:
'Myślałem, że puszczenie tramwaju północnym skrajem Rubinkowa miało oznaczać, że będzie on biegł zaraz obok średnicówki, chociaż wydaje mi się, że rzeczywiście, lepiej rozbudować dalej Skłodowskiej-Curie niż dublować trasy o dużym natężeniu ruchu.'

Fakt lepsza opcja (MSC 2x2) tyle że jak poprowadzić TW nad tramwajem i dalej jeszcze nad torami kolejowymi. Najazd na niego musiałby sie rozpoczynac juz przy Rydygiera :) Na pewno nie bedzie to tanie rozwiązanie. Są juz może jakies plany ?
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
Hmm...Urząd Miast opublikował notkę na temat Średnicówki i tam wciąż jest, że zostanie dociągnięta do skrzyżowania Olsztyńskiej z Szosą Lubicką...

Średnicówka z prawomocną decyzją

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy stoją w korkach chcąc przedostać się ze wschodniej do zachodniej części Torunia i na odwrót. Miejski Zarząd Dróg posiada wszystkie dokumenty umożliwiające budowę pierwszego odcinka Trasy Średnicowej Północnej, który połączy ulicę Grudziądzką z Szosą Chełmińską.Wybudowanie Trasy Średnicowej Północnej jest jedyną możliwością skomunikowania wschodniej części Torunia z zachodnią, a teren pod tę trasę jest rezerwowany od kilkudziesięciu lat

Pierwszy odcinek trasy, stanowiący prawie półtorakilometrową drogę od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej, obejmuje budowę dwóch jezdni, każda po dwa pasy ruchu z poszerzeniami na dodatkowe pasy ruchu w obrębie skrzyżowań. Po stronie południowej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Legionów powstaną chodniki i dwukierunkowe ścieżki rowerowe. Na odcinku od ul. Legionów do Szosy Chełmińskiej ruch rowerowy zostanie skierowany na przebudowywaną ulicę Wybickiego. Ruch pieszych na odcinku od ul. Legionów do Szosy Chełmińskiej zapewniony będzie poprzez zaprojektowanie chodnika po stronie południowej Trasy Średnicowej oraz po północnej stronie przy ul. Wybickiego. Zakres robót obejmuje także wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenia drogowego. W ramach zadania zostaną wybudowane również skrzyżowania Trasy Średnicowej z ul. Grudziądzką, Legionów i Szosą Chełmińską.

Budowa Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej uzyskała dofinansowanie z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. W myśl podpisanej 16 listopada 2010 r. umowy, wyniesie ono ponad 28,5 mln zł. Całkowity koszt projektu wynosi to ponad 57,1 mln zł.

7 kwietnia 2011 r. Miejski Zarząd Dróg uzyskał zezwolenie na realizację inwestycji. Decyzja ta została oprotestowana. Protest trafił do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które jest właściwym organem administracyjnym w tego typu sprawach. Ministerstwo po zapoznaniu się ze sprawą i zebraniu materiału dowodowego utrzymało w mocy zapisy decyzji wydanej przez Wojewodę. Oznacza to, że MZD posiada najważniejszy dokument dla realizacji zadania, jakim jest prawomocna decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, wybór wykonawcy i rozpoczęcia robót budowlanych. MZD ogłosi przetarg w ciągu dwóch tygodni, natomiast realizacja zadania planowana jest przez 18 miesięcy.
Źródło

Trzymamy za słowo a propos przetargu w ciągu dwóch tygodni. :)
 

·
Tombou
Joined
·
3,925 Posts
Kłopot drogowców. Średnicówka na raty
Marcin Behrendt 03.07.2012 , aktualizacja: 02.07.2012 16:06 A A A Drukuj

W ciągu dwóch tygodni toruńscy drogowcy chcą ogłosić przetarg na budowę średnicówki od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej. Bez kolejnego odcinka, do ul. Wschodniej, trasa będzie jednak niekompletna


Ogłoszenie konkursu, który wyłoni wykonawcę fragmentu północnej średnicówki Torunia, jest możliwe dzięki decyzji szefa resortu transportu.

Zakwestionował on tylko w części wydaną przez wojewodę kujawsko-pomorskiego zgodę na realizację inwestycji drogowej (zrid), ale odmówił wstrzymania jej natychmiastowego wykonania. Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sumie uchylił 16 spośród 22 odwołań w tej sprawie.


- Decyzja ministra została wydana po rozpatrzeniu pozostałych odwołań wniesionych przez Stowarzyszenie Toruń bez hałasu oraz pięć osób fizycznych - informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu transportu. - Zmiany dokonane przez ministra w decyzji wojewody nie są przeszkodą dla realizacji inwestycji.

Stanowisko ministra jeszcze nie dotarło do naszego miasta.

- Cały czas czekamy na dokumenty - twierdzi Stefan Kalinowski, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Gdy tylko do nas dotrą, przeanalizujemy je i ogłosimy przetarg na wykonawcę. Do realizacji inwestycji jesteśmy dobrze przygotowani, więc cała procedura nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie.

W przypadku tego przedsięwzięcia czas jest niezwykle ważny, bo ma ono zagwarantowane unijne wsparcie w Regionalnym Programie Operacyjnym. Urzędnicy budowę 1,4-kilometrowego odcinka wycenili na ponad 57 mln zł. Na jego realizację miasto ma dostać z Brukseli ponad 28,5 mln zł. By z nich skorzystać powinno ułożyć drogę do końca 2014 r., by rok później móc ją rozliczyć.

- Wystąpiliśmy do jednostki zarządzającej funduszami unijnymi o wydłużenie terminu realizacji tej inwestycji - mówi Kalinowski. - Przez różne protesty i odwołania mamy bowiem około roku opóźnienia.

Przypomnijmy, że wojewoda wydał zrid już w kwietniu u.br., ale przeciwnicy inwestycji go zaskarżyli. Ostateczną decyzję w tej sprawie musiał więc podjąć szef resortu infrastruktury. Toruńscy drogowcy w lutym br. zakładali, że stanowisko ministra poznają do końca marca. Dziś już wiadomo, że oficjalnie będzie ono znane w lipcu. Nie jest jednak pewne, czy uciszy przeciwników trasy.

- Stowarzyszenie Toruń bez hałasu oraz pozostałe strony postępowania zamierzają czekać na pisemne uzasadnienie decyzji ministra, gdyż pierwsze informacje są dość niejasne - tłumaczy Paweł Rzoska z Akcji Obywatelskiej Ratujmy Nasze Stawy.

Zielone światło na razie zapaliło się dla odcinka średnicówki od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej. Niestety, nad kolejnym jej fragmentem, do ul. Wschodniej, wiszą czarne chmury. Oba kawałki trasy są dofinansowywane z tego samego programu unijnego i powinny być gotowe w tym samym terminie. Jakby tego było mało, jezdnia łącząca ul. Wschodnią z ul. Grudziądzką ma przejąć część samochodów zjeżdżających z nowego mostu drogowego. Przeprawa będzie gotowa w lipcu 2013 r. Na wybudowanie średnicówki w tym terminie nie ma szans. - Czekamy na zrid dla tego odcinka - twierdzi Kalinowski. - Wniosek złożyliśmy na przełomie maja i czerwca. Data ogłoszenia przetargu na wykonawcę uzależniona jest od tego, ile czasu będziemy czekać na decyzję wojewody. W tym przypadku również musimy uwzględnić protesty.

Toruńscy drogowcy budowę ponad 3-kilometrowego odcinka średnicówki od ul. Grudziądzkiej do ul. Wschodniej wycenili na około 125,5 mln zł. Z Brukseli mamy dostać na ten cel kolejne 22 mln zł.


Więcej... http://torun.gazeta.pl/torun/1,7956...owcow__Srednicowka_na_raty.html#ixzz1zY33R6gZ
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
No nie do końca. Plany takie owszem były, ale ostatecznie zamiast TS iść obrzeżem Rubinkowa, to będzie poszerzenie MSC od Równinnej do TW.
Z odcinka TŚ do Ligii wzdłuż Rubinkowa nie zrezygnowano. Powstanie jako ostatni w latach 20stych. Projekt węzła TŚ z TW i CS przewiduje chociażby miejsce pod wiaduktem TŚ na docelowe poprowadzenie obecnej linii tramwajowej do elany w przypadku przedłuzenia TŚ prosto wzdłuz Rubinkowa do Ligii.

Po zrealizowaniu obecnych 2ch odcinków TŚ najpierw pójdą na zachód, kolejno :

- Chełmińska - Okrężna
- Okręzna - Przysiek

Myślałem, że puszczenie tramwaju północnym skrajem Rubinkowa miało oznaczać, że będzie on biegł zaraz obok średnicówki
Przebieg tej linii tramwaju nie wpływa na przebieg średnicówki - tory idą po jej południowej stronie obrzeżem Rubinkowa przez co nie koliduje zarówno z wariantem tymczasowym TŚ (przez SC) jak i docelowym (do Ligii).

A co do tej linii to raczej nie pójdzie ona obrzeżem Rubinkowa tylko wejdzie w Rydygiera przez Donimirskiego ze wzgledu na wywalenie komunikacji autobusowej z Rydygiera przez odciecie wlotu Rydygiera do Wschodniej (w następnym etapie TW w przyjętym wariancie 1, Rydygiera bedzie ślepe). Tak wiec tramwaj musi zastąpić autobusy na odcinku Rydygiera pomiedzy Wschodnią a Łyskowskiego.

A co do willi (jak mniemam chodzi o tę na rogu Józefa i Grunwaldzkiej?) no to będzie chyba ją trzeba jednak zburzyć lub przenieść, bo nie wydaje mi się, żeby była możliwość jej ominięcia. Teoretycznie chyba by się trasa zmieściła, jednak wtedy praktycznie by była bezpośrednio pod oknami, na co chyba prawo nie zezwoli.
Sama trasa teoretycznie sie zmiesci bez wyburzania willi ( tylko ogród do likwidacji) tylko że nie bedzie miejsca na docelowe skrzyżowanie dwupoziomowe.
Powstanie wtedy docelowo jednopoziomowe skrzyżowanie takie jak TS z Legionów. Docelowo dwupoziomowe ( tymczasowo duze rondo jak z Chełmińska,Grudziadzką czy Chrobrego ) bedzie wymagac wyburzenia wilii i ingerencji w park wodociągów ( co najmniej przesuniecie zabytkowego płotu na północ).

Inna sprawa to ciekawi mnie, jak by Średnicówka miała biec w pobliżu MotoAreny, czy zmieściła by się pomiędzy stadionem a torem samochodowym.
Zmieści sie bez problemu. Na drodze w tym rejonie tylko 1 chałupka do wyburzenia.
'Między Grudziądzką a trasą wschodnią ma powstać jedna nitka z możliwością rozbudowy do dwóch, trzypasmowych jezdni.'

1) W takim razie wiadukt nad torami bedzie budowany juz chyba conajmniej 2x2 (przyszłościowo)?
W specyfikacji zamówienia gdzieś wyczytałem ze mają zrobić równolegle docelowy kosztorys pod 2x2. Czyli jeżeli z 2x2 zmieszczą sie w obecnych 125 mln przeznaczonych na ten odcinek to budują docelowo 2x2 (trzeci pas dopiero w latach 20 stych). Jeżeli nie to na razie 1x2.


2) na wiadukcie bedzie na razie tylko jedna nitka ?
j.w.

3) dlaczego tylko jedna nitka skoro nawet Olimpijska czy K3M które są pustawe budowano 2x2 ?
pieniadze

4) co z ekranami przy TŚ?
Bedą


Fakt lepsza opcja (MSC 2x2) tyle że jak poprowadzić TW nad tramwajem i dalej jeszcze nad torami kolejowymi.
Trasa Wschodnia bedzie się krzyżować ze Skłodowską i obecnym tramwajem zwykłym, dużym skrzyzowaniem jednopoziomowym, następnie przejdzie tunelem pod torami kolejowymi:Dorysowałem warianty przebiegu linii tramwajowych (tak wg mnie powinny przebiegać):

kolor żółty - docelowy przebieg obecnej linii nr 2 do Elany po oddaniu ostaniego odcinka TŚ (Wschodnia - Ligii)
(widać zostawione przez projektanta miejsce na jej docelowy przebieg pod Obiektem Mostowym (OM4))

kolor czerwony - przebieg linii tramwajowej obrzeżem Rubinkowa

Kolor zielony - odnoga linii tramwajowej w kierunku Rydygiera przez Rubinkowo (Donimirskiego i Rydygiera)
 

·
Registered
Joined
·
2,071 Posts
^^Całkiem nieźle to wygląda, choć chciałoby się by tunel w ciągu TW przechodził również pod S-C, ale to akurat melodia dalekiej przyszłości, poza tym projekt pozostawia możliwość jego wydłużenia w razie potrzeby.

Torrr, czy w ramach budowy TŚ zostanie od razu przebudowana S-C wraz z przebudową torowiska, czy zrobią to dopiero po dociągnięciu trasy wschodniej?
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
^^Tyle że o ile dobrze patrzę na mapkę wrzuconą przez Torrra, to przy przedłużeniu tunelu konieczne by było również wybudowanie jeszcze jednego węzła, łączącego Średnicówkę z TW. W pierwszym etapie zjazd z TW na średnicówkę będzie się odbywał poprzez Skłodowskiej-Curie, natomiast przy wydłużeniu tunelu trzeba by to jakoś inaczej zaprojektować, bo raczej wątpię, żeby mogły się w jednym miejscu zbiegać dwie drogi dojazdowe (widoczna na mapie łącznica z południowego pasa Średnicówki z TW) oraz ewentualny zjazd ze Skłodowskiej-Curie w kierunku Mostu Wschodniego.
 

·
Registered
Joined
·
2,071 Posts
Oczywiście dłuższy tunel wymagałby nieco innych rozwiązań (np rondo na skrzyżowaniu TW - S-C z rozchylonymi wlotami i tunelem pod spodem dla tranzytu w ciągu TW. Trzeba by trochę pogłówkować, ale generalnie nie marudzę, bo wiem że tam trochę ciasnawo (np na koniczynkę), więc jak zrobią tak będzie :).

PS. Łącznica, o której piszesz
Morpheius;92965468(widoczna na mapie łącznica z południowego pasa Średnicówki z TW) oraz ewentualny zjazd ze Skłodowskiej-Curie w kierunku Mostu Wschodniego.[/QUOTE said:
, to chyba ścieżka rowerowa.

I sorki za śmiecia powyżej.
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
^^Przedłużenie tunelu wiązało by się ze znaczącą przebudową układu drogowego w okolicy, więc podejrzewam, że jeśli nie zrobi się tego od razu, to się nie zrobi w ogóle albo za długie, długie lata.

A ta łącznica chyba nie jest ścieżką rowerową, bo wydaje mi się, że przy Wschodniej widać pas dla włączających się do ruchu.

I jeszcze a propos propozycji Torrra dotyczącej przebiegu linii tramwajowej (zaznaczonego przez niego na żółto): dlaczego nie mogło by być tak, jak jest zaproponowane na mapce, to znaczy okrążając trąbkę średnicówki? W sumie jest to według mnie rozwiązanie o tyle lepsze od zaproponowanego przez Ciebie, że w wariancie Twoim mamy trzy przejazdy tramwaju przez tory (tak jak teraz, na skrzyżowaniu Wschodnia/Skłodowskiej-Curie, która będzie drogą chyba wewnętrzną, na skrzyżowaniu nowej Wschodniej ze Skłodowskiej-Curie) oraz na wlocie Średnicówki do Skłodowskiej-Curie), natomiast w wariancie przedstawionym na mapce przez autorów są tylko dwa takie newralgiczne punkty (stara i nowa Wschodnia/Skłodowskiej-Curie).
 

·
Registered
Joined
·
2,071 Posts
A ta łącznica chyba nie jest ścieżką rowerową, bo wydaje mi się, że przy Wschodniej widać pas dla włączających się do ruchu.
Chyba rzeczywiście masz rację, zmyliła mnie odmienna kolorystyka od jezdni TŚ. Przepraszam za zamęt. Swoją droga te łącznice to spore udogodnienia w pewnych relacjach. Przydałaby się jeszcze jedna w relacji TW - TŚ po północnej stronie torów.
Co zatem z ciągami pieszo rowerowymi na druga stronę torów? Czy ich nie będzie, czy źle patrzę?
 

·
Registered
Joined
·
2,050 Posts
Torrr, czy w ramach budowy TŚ zostanie od razu przebudowana S-C wraz z przebudową torowiska, czy zrobią to dopiero po dociągnięciu trasy wschodniej?

Na pewno zostanie przebudowany na 2x2 ok 400 metrowy kawałek SC od Równinnej do nowego skrzyżowania SC z łącznicami TŚ włącznie widocznego na rysunku po prawej stronie. Torowisko na razie bez zmian.Przebudowa torowiska i drogi SC w inny ślad (widoczny na rysunku powyzej) dopiero razem z budową TW.

Prawdopodobnie też (w związku z oddaleniem w czasie budowy TW) również pozostały odcinek SC (od skrzyżowania z łącznicami TŚ do skrzyżowania ze Wschodnią) będzie od razu 2x2 (osobny przetarg na ok 600 pozostałych metrów 1x2 do Wschodniej).Wystarczy dobudować drugą jezdnie po południowej stronie torowiska bez jego przebudowy - od dawna jest na to rezerwa terenu)


Przedłużenie tunelu wiązało by się ze znaczącą przebudową układu drogowego w okolicy, więc podejrzewam, że jeśli nie zrobi się tego od razu, to się nie zrobi w ogóle albo za długie, długie lata.
Nie bedzie tunelu, bo jest tam zbędny w tym wariancie. Oprócz wymienionych problemów byłyby problemy z umiejscowieniem przystanków komunikacji A/T, przejściem pod rzeczką, z łacznicą drogową TŚ -> most, ograniczonymi relacjami drogowymi, wysokimi kosztami.

I jeszcze a propos propozycji Torrra dotyczącej przebiegu linii tramwajowej (zaznaczonego przez niego na żółto): dlaczego nie mogło by być tak, jak jest zaproponowane na mapce, to znaczy okrążając trąbkę średnicówki? W sumie jest to według mnie rozwiązanie o tyle lepsze od zaproponowanego przez Ciebie, że w wariancie Twoim mamy trzy przejazdy tramwaju przez tory (tak jak teraz, na skrzyżowaniu Wschodnia/Skłodowskiej-Curie, która będzie drogą chyba wewnętrzną, na skrzyżowaniu nowej Wschodniej ze Skłodowskiej-Curie) oraz na wlocie Średnicówki do Skłodowskiej-Curie), natomiast w wariancie przedstawionym na mapce przez autorów są tylko dwa takie newralgiczne punkty (stara i nowa Wschodnia/Skłodowskiej-Curie).
Dlatego, że docelowo TŚ pójdzie prosto z wiaduktu obrzeżem Rubinkowa. Tramwaj musiałby wtedy przeciać średnicówkę i docelową łącznicę drogową Ligi(TŚ)->SC której nie ma na schemacie powyżej.Dlatego projektant zrobił miejsce na przyszłośc dla tej linii (żółtej) pod wiaduktem TŚ (OM4).Tramwaj przetnie wtedy tylko jedną ruchliwą ulice (TW). Reszta do droga serwisowa ze znikomym ruchem (stara Wschodnia) i łącznice TŚ ze znacznie mniejszym ruchem po pociagnięciu TŚ do Ligi.

Tymczasowo cały ruch z TŚ pójdzie na te łacznice i ich skrzyżowanie z SC dlatego tymczasowo tramwaj okala trąbkę TŚ aby nie przecinać całego ruchu drogowego z TŚ.


Przydałaby się jeszcze jedna w relacji TW - TŚ po północnej stronie torów.
Łacznice są zrobione dla najbardziej obciążonych relacji (wg prognoz). Relacja TW(Gdańsk) -> TŚ (na zachód) byłaby słabo obciażona. Ktoś, kto jedzie z Gdańska na zachód miasta, wjedzie Grudziądzką a nie TW od Jaru dookoła.
Ewentualnie w ten konkretny rejon (Chrobrego/Polna) dojedzie od Grudziądzkiej przebudowaną (2x2) Polną.
Co zatem z ciągami pieszo rowerowymi na druga stronę torów? Czy ich nie będzie, czy źle patrzę?
Na drugą strone prowadzi nowy ciag pieszorowerowy po południowej stronie SC w stronę obecnego przystanku tramwajowego. Poza rysunkiem jest tam nowe przejscie na pasach przez SC i dalej już istniejącym koło Cergii przejsciem przez tory.
 

·
Registered
Joined
·
4,006 Posts
Torrr said:
Dlatego, że docelowo TŚ pójdzie prosto z wiaduktu obrzeżem Rubinkowa. Tramwaj musiałby wtedy przeciać średnicówkę i docelową łącznicę drogową Ligi(TŚ)->SC której nie ma na schemacie powyżej.Dlatego projektant zrobił miejsce na przyszłośc dla tej linii (żółtej) pod wiaduktem TŚ (OM4).Tramwaj przetnie wtedy tylko jedną ruchliwą ulice (TW). Reszta do droga serwisowa ze znikomym ruchem (stara Wschodnia) i łącznice TŚ ze znacznie mniejszym ruchem po pociagnięciu TŚ do Ligi.
No tak, zapomniałem o tym szczególe, że to nie koniec średnicówki. W tym wypadku rzeczywiście masz rację co do przebiegu tramwaju, tylko miejmy nadzieję, że ktoś się tym zajmie, bo inaczej czeka nas albo niepotrzebne spowolnienie na średnicówce, albo druga przebudowa linii tramwajowej.
 
1 - 20 of 903 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top