Skyscraper City Forum banner
41 - 60 of 906 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
16,059 Posts
Discussion Starter · #41 ·
Drogowcy rozpoczęli poszukiwania firmy która wybuduje trasę średnicową :)

Średnicówka ma połączyć Szosę Bydgoską z Szosą LubickąBudząca wiele kontrowersji i emocji trasa ma zacząć powstawać już jesienią. Najpierw między ul. Grudziądzką a Szosą Chełmińską. Toruńscy drogowcy rozpoczęli poszukiwania firmy, która zajmie się nadzorem nad pracami.
Torunianie mieszkający w pobliżu planowanej od kilkudziesięciu lat trasy średnicowej wciąż mają wiele wątpliwości. Obawiają się m.in. hałasu i spalin. - O tej drodze mówiło się od wielu lat, ale mało kto wierzył, że jej budowa zacznie się teraz - mówi pan Marian, którego spotkaliśmy na spacerze w okolicach ul. Grudziądzkiej. - Nie wyobrażam sobie, że pod nosem będę mieć tak ruchliwą trasę. To już nie będzie spokojna okolica.

Ale jest też wielu zwolenników tej drogi. Północna trasa średnicowa to bowiem jeden z najważniejszych układów komunikacyjnych w mieście. W przyszłości ma połączyć Szosę Bydgoską z Szosą Lubicką. Dzięki niej łatwiej będzie można rozprowadzić ruch po poszczególnych dzielnicach.

Trasa średnicowa usprawni ruch

- To ma być trasa z niewielką liczbą skrzyżowań, sygnalizacji świetlnych, z ograniczeniem np. do 70 km na godz., z dobrze skoordynowaną zieloną falą, gdzie nie trzeba wykonywać zbyt wielu manewrów, ruszać, hamować - mówił w lutym w rozmowie z „Pomorską" Stanisław Wroński, toruński urbanista. - Trasa, która sprawnie i szybko rozprowadzi ruch między częściami naszego miasta, na drogi zbiorcze, a następnie - lokalne.

- W najbliższych dniach ogłosimy przetarg na wykonawcę pierwszego odcinka trasy średnicowej - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg. Najpierw jednak drogowcy wybiorą firmę, która będzie nadzorować to przedsięwzięcie. Mogą one zgłaszać swoje propozycje do 11 września. Zwycięzca przetargu podpisze umowę z MZD na 29 miesięcy. Firma będzie w imieniu drogowców nadzorować całe zadanie. Chodzi m.in. o jakość robót, koszty realizacji, zgodność z projektem i terminem ustalonym w kontrakcie. Wykonawca musi spełnić wiele wymogów. Powinien stworzyć zespół, w skład którego wejdzie m.in. koordynator projektu, inspektorzy nadzoru robót drogowych, elektrycznych, gazowych, wodociągowo-kanalizacyjnych, konstrukcyjnych, geodezyjnych, a także ds. ochrony środowiska. Na czym ma polegać budowa pierwszego odcinka trasy średnicowej? Obejmie on fragment od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej. W ramach niego powstanie droga długości 1,4 km - z dwoma jezdniami, każda po dwa pasy ruchu. Zaplanowano również chodniki oddzielone od jezdni pasem zieleni i dwukierunkowe ścieżki rowerowe: po stronie południowej między Grudziądzką a Legionów i w śladzie obecnej ul. Wybickiego, która zostanie przebudowana od Legionów do Szosy Chełmińskiej. Na zbiegu średnicówki z Grudziądzką i Szosą Chełmińską zaprojektowano ronda. Na krzyżówce z ul. Legionów stanie sygnalizacja świetlna. Zamontowane zostaną też ekrany akustyczne.

Kolejny odcinek trasy czeka na zezwolenie

Ten odcinek trasy średnicowej ma powstać w półtora roku. Został wyceniony na ok. 57 mln zł. Miasto wyłoży 28,5 mln zł, a reszta ma pochodzić z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Kiedy ruszy budowa drugiego etapu trasy średnicowej między ul. Grudziądzką a Skłodowskiej-Curie?

MZD do końca sierpnia ma złożyć do wojewody wniosek o zezwolenie na realizację tego odcinka. Według szacunków jego budowa może pochłonąć 125,5 mln zł, z czego 21,9 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie z RPO. Zaplanowano jedną nitkę - po jednym pasie w każdym kierunku. Ten układ będzie można w przyszłości rozbudować do dwóch trzypasmowych jezdni. W ramach inwestycji powstaną obustronne chodniki oraz ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa, oświetlenie i 5- bądź 6-metrowe ekrany akustyczne. W planach jest estakada nad torami kolejowymi i ul. Skłodowskiej-Curie. Budowa ma potrwać dwa lata.
źródło
 

·
kesi
Joined
·
531 Posts
;94411288 said:
Na zbiegu średnicówki z Grudziądzką i Szosą Chełmińską zaprojektowano ronda.[/URL]
A co ze skrzyzowaniem Grudziądzka - Zwirki ? Przecież nie moze byc tak że powstanie rondo na Grudziadzkiej i za 100 metrów będzie nastepne skrzyzowanie właśnie przy Zwirkach ? Przecież to bez sensu, zielona fala na Grudziądzkiej na pewno nie zadziała.

A może rozwiązaniem jest zostanienie tylko prawoskrętów: ze Żwirki w Grudziadzką i z Grudziadzkiej w Żwirki ? wie ktoś może jak to bedzie wyglądało ?
 

·
kesi
Joined
·
531 Posts

·
Registered
Joined
·
4,007 Posts
Panie i Panowie, nadeszła wiekopomna chwila - na stronie MZD pojawił się następujący przetarg: Budowa Trasy Średnicowej Północnej w Toruniu na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Szosa Chełmińska. Termin składania ofert mija 26 października. Tyle że na razie... Ogłoszenie przetargowe nie ma załączonego SIWZ :)
 

·
Banned
Joined
·
914 Posts
Wkleiłem to do Infrastruktury drogowej bo nie wiedziałem o tym wątku i dlatego wkleję go jeszcze raz tutaj
Przetarg na średnicówkę

Miejski Zarząd Dróg ogłosił 6 września 2012 roku przetarg na budowę Trasy Średnicowej Północnej. Wyłoniony w nim wykonawca przebuduje odcinek od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej. Oferty można składać do 26 października 2012 roku.

To dobra wiadomość dla kierowców, którzy stoją w korkach, próbując przedostać się ze wschodniej do zachodniej części Torunia i na odwrót. Planowana Trasa Średnicowa Północna - element głównego szkieletowego układu drogowego miasta - przebiega od Szosy Bydgoskiej, przez skrzyżowanie z ul. Okrężną, Szosą Chełmińska do ul. Grudziądzkiej i dalej przez skrzyżowanie z ul. Chrobrego, ul. Wschodnią i ul. Olsztyńską do Szosy Lubickiej.

Prawie 1,5-km odcinek od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej, na budowę którego ogłoszony został przetarg, obejmuje budowę dwóch jezdni, każda po dwa pasy ruchu z poszerzeniami na dodatkowe pasy ruchu w obrębie skrzyżowań. Po stronie południowej, na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Legionów, powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Na odcinku od ul. Legionów do Szosy Chełmińskiej ruch rowerowy zostanie skierowany na przebudowywaną ulicę Wybickiego. Ruch pieszych na odcinku od ul. Legionów do Szosy Chełmińskiej zapewniony będzie poprzez chodnik po stronie południowej Trasy Średnicowej oraz po północnej stronie przy ul. Wybickiego. Zakres robót obejmuje także wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenia drogowego. W ramach zadania zostaną wybudowane również skrzyżowania Trasy Średnicowej z ul. Grudziądzką, Legionów i Szosą Chełmińską.

Budowa Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej uzyskała dofinansowanie z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. W myśl umowy, podpisanej 16 listopada 2010 r., wyniesie ono ponad 28,5 mln zł.

Na oferty przetargowe MZD czeka do 26 października 2012 roku. Jeśli nie będzie odwołań i protestów, budowa mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku. Zainteresowanie potencjalnych wykonawców jest bardzo duże, tuż po ogłoszeniu przetargu informacja na ten temat na stronie MZD miała kilkaset wyświetleń.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
4,007 Posts
A propos braku SIWZ otrzymałem odpowiedź z MZD:

Miejski Zarząd Dróg said:
Zgodnie z art. 42 ustawy Pzp w przetargu nieograniczonym SIWZ udostępnia się od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Urząd ma pięć dni na publikację od dnia przekazania ogłoszenia do publikacji, tj. od wczoraj.
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
W poniedziałek widziałem Panów dokonujących jakiś pomiarów geodezyjnych na skrzyżowaniu św. Józefa Grunwaldzka w pasie ulicy grunwaldzkiej. Nie wiem czy dotyczą one trasy średnicowej czy może remontu grunwaldzkiej.
 

·
Registered
Joined
·
1,589 Posts
na skrzyżowaniu z Sz. Chełmińską brakuje zajadów na ul. Wybickiego (jadąc od Wrzosów nie można w nią wjechać chociaż to prawoskręt, jadąc od centrum można wjechać mimo, iż to lewoskręt) Ze średnicówki podobnie można wjechać tylko na Sz. Chełmińską
 

·
Registered
Joined
·
2,482 Posts
Być może do Wybickiego będzie tylko dojazd z Grunwaldzkiej. Wybickiego doocelowo ma być tylko i wyłącznie drogą osiedlową - z tego powodu takie wyłączenie jej z ruchu kołowego.

Ja większy problem widzę chociażby przy cmentarzu - żeby dojechać do niego od strony powiedzmy Grunwaldzkiej czy Józefa - trzeba zrobić albo kółko dookoła ronda na Grudziądzkiej (na skrzyżowaniu z Legionów będzie syngalizacja S-3e równająca się zakazowi zawracania), albo pojechać do Żwirki i tam odbić w Legionów. Szkoda, że nie pomyślano o lewoskręcie w ten wjazd na wysokości Kołłątaja.
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
Jak sądzę bardzo wielu kierowców wykorzystuje "strzałkę w lewo" do zawracania - wiec i tu pewnie będzie nie inaczej
Ale to źle, bo może być niebezpieczne. Bywają skrzyżowania, gdzie takie zawracanie prowadzi np. do zajechania toru jazdy pojazdom, które mają jednocześnie kierunkowe zielone na innym sygnalizatorze lub do innych kolizyjnych sytuacji.

Co do meritum wątku, to przerażają mnie te alumiowe ekrany. A właściwie to po prostu rozczarowują. Wygląda to masakrycznie z każdej strony. Rozumiem, że można było coś takiego ustawić przy S-C obok działek, ale w centrum miasta to jest porażka na całej linii :( Myślałem, że zrobią przezroczyste jak prawie wszędzie do tej pory.
 

·
Registered
Joined
·
1,991 Posts
na skrzyżowaniu z Sz. Chełmińską brakuje zajadów na ul. Wybickiego (jadąc od Wrzosów nie można w nią wjechać chociaż to prawoskręt, jadąc od centrum można wjechać mimo, iż to lewoskręt) Ze średnicówki podobnie można wjechać tylko na Sz. Chełmińską
Wystarczy wcześniej skręcić w prawo w Wodociągową (lub w Grunwaldzką tak jak pisał hNr).


Ja większy problem widzę chociażby przy cmentarzu - żeby dojechać do niego od strony powiedzmy Grunwaldzkiej czy Józefa - trzeba zrobić albo kółko dookoła ronda na Grudziądzkiej (na skrzyżowaniu z Legionów będzie syngalizacja S-3e równająca się zakazowi zawracania),
Po co? Skręcasz w prawo ze średnicowej w Kołłątaja, następnie w Lelewela do Legionów, z Legionów w lewo w średnicówkę na zachód i zjazd w prawo w Wybickiego na parking przy cmentarzu.
 
41 - 60 of 906 Posts
Top