SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 418 Posts

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Trasa Staromostowa to jedna z najważniejszych dróg w głównym, szkieletowym układzie komunikacyjnym Torunia.
Obok trasy mostowej wschodniej jest głównym szlakiem komunikacyjnym w relacji północ-południe miasta.

Jej budowa podzielona jest na siedem etapów:

I - od trasy poligonowej do ul. gen. Andersa,
II - dalej do pl. Armii Krajowej,
III oraz IV - od pl. AK do pl. Niepodległości (z remontem starego mostu),
V - od pl. Niepodległości do średnicówki,
VI - od średnicówki do ul. Polnej;
VII - od ul. Polnej do granic miasta (gotowy). 

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #2 ·
15,5 mln złotych za 400 metrów drogi???


MIASTO ZAMIAST IGI

Na najbliższej sesji rady miasta, 26 czerwca 2014 r., radni pochylą się nad propozycją wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie Torunia na 2014 r. Rozpatrzą też stanowisko dotyczące budowy fragmentu Trasy Staromostowej.- Spotykamy się po posiedzeniu Konwentu Seniorów i jesteśmy bogatsi o wiedzę, jakie projekty na radę miasta zostały przygotowane przez radnych. Jednym z nich będzie projekt stanowiska w sprawie budowy Trasy Staromostowej. Ono wpłynie na zakres zmian w WPF i budżecie miasta – wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski. – Stanowisko mówi o tym, że rada miasta oczekuje od prezydenta podjęcia działań w zakresie wybudowania fragmentu Trasy Staromostowej od ul. Bema/Podgórnej do ul. Grunwaldzkiej.

Odcinek ten jest objęty zawartą w sierpniu 2009 r. umową z Irlandzką Grupą Inwestycyjną, która do 1012 r. miała wybudować centrum handlowe na terenie Uniwersamu i fragment Trasy Staromistowej. Jak dotąd budowa się nawet nie rozpoczęła. Dlatego Konwent Seniorów uznał, że nie należy na to czekać i miasto powinno samo wybudować drogę z własnych środków.

Budowa mogłaby się rozpocząć jesienią br. i zakończyć po 10 miesiącach. Na inwestycję trzeba wygospodarować pieniądze – ok. 15,5 mln zł. Stąd część zmian w budżecie i WPF.

Inwestycja będzie finansowana w latach 2014, 2015 i 2016. 6,5 mln zł udało się pozyskać z refundacji wydatków na termomodernizację obiektów oświatowych i basenu w ZS nr 28. 900 tys. zł to ponadplanowa dywidenda z MPO. Prawie 2,1 mln zł to pieniądze, które nie zostaną wydane na modernizację fortu B 66. Na to zadanie nie udało się pozyskać w tym roku unijnych środków, więc przejdzie do rezerwy w przyszłej perspektywie programowej, a pieniądze zaplanowane jako wkład własny zasilą budżet budowy Trasy Staromostowej. Dalsze 6 mln zł pochodzi z rezerwy inwestycyjnej.

- Taki sposób finansowania nie pogłębia deficytu i nie powoduje zwiększenia zadłużenia – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Pozostałe zmiany są czysto robocze i idą w dobrą stronę. Los nam w tym roku sprzyja. Pozyskaliśmy 2,7 mln zł: 1,2 mln z budżetu państwa na remont ul. Poznańskiej oraz 1,5 mln z Unii Europejskiej na dwa projekty, które będą realizowane w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i 15 gimnazjach. Mają one na celu podniesienie jakości wyposażenia i zajęć dydaktycznych.

Dalsze zmiany to efekt rozliczenia zadań (350 tys. zł oszczędności) oraz 100 tys. zł z innych źródeł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wkład własny do unijnych projektów szkolnych (135 tys. zł) oraz dla szpitala miejskiego na zakup łóżek (220 tys. zł). Ponadto 65 tys. zł miasto wyda na opłatę pierwszej transzy za opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania terenów koło nowego mostu drogowego, a 35 tys. zł to koszt majowej akcji przeciwpowodziowej.

źródło

Wspomniany odcinek:

 

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Budowa kolejnego odcinka Trasy Staromostowej coraz bliżej :) Jeszcze w tym roku będzie dokumentacja na etap VI

Miasto wystawi IGI rachunek na 15 mln za trasę staromostową

Radni chcą, by miasto zamiast IGI zmodernizowało Szosę Chełmińską od ul. Bema do Grunwaldzkiej. Zarezerwowali na ten cel 15,5 mln zł.


Połączenie ronda Niepodległości z ul. Grunwaldzką miała do 2012 r. zbudować Irlandzka Grupa Inwestycyjna, która chciała postawić galerię handlową na terenie Uniwersamu. Prace przy tzw. trasie staromostowej nie ruszyły do dziś. Radni nie chcą dalej czekać na prywatnego inwestora. Uznali, że bez nowego połączenia ul. Bema z Grunwaldzką, po otwarciu hali sportowej, zakorkuje się znaczna część Chełmińskiego Przedmieścia. Dlatego chcą, by zamiast IGI, ulicę zbudowało miasto. - Dobre czasy, kiedy inwestorów można było wyciskać jak cytrynę, bezpowrotnie mijają - uważa Waldemar Przybyszewski z PO.

Budowa mogłaby się rozpocząć jesienią br. i skończyć po 10 miesiącach. Na inwestycję trzeba wygospodarować około 15,5 mln zł. Ma być finansowana w latach 2014-2016. 6,5 mln zł udało się zdobyć z refundacji wydatków na termomodernizację budynków szkolnych i basenu w ZS nr 28. 900 tys. zł to ponadplanowa dywidenda z MPO, a prawie 2,1 mln zł - fundusze, które nie zostaną wydane na modernizację fortu B 66. Na to zadanie miasto nie zdobyło w tym roku unijnego wsparcia i przesunie je na przyszłość. Dalsze 6 mln zł pochodzi z rezerwy inwestycyjnej. - Wykorzystamy wszystkie środki prawne, by w przyszłości odzyskać te pieniądze od IGI - twierdzi prezydent Michał Zaleski.

Miasto nie zamierza zamiast inwestora budować kolejnego odcinka trasy staromostowej od ul. Bema do ronda Niepodległości. - Bez tego fragmentu na pewno nie powstanie żaden obiekt handlowy na terenie Uniwersamu - zapewnia Zaleski. - Jestem pewien, że po dzisiejszej uchwale skontaktuje się z nami inwestor zainteresowany budową galerii i ruszy z pracami. Już zainwestował tam około 40 mln zł. A żaden przedsiębiorca nie zostawia takich pieniędzy "zakopanych w ziemi".

Magistrat musi natomiast zająć się modernizacją odcinka Szosy Chełmińskiej od trasy średnicowej do ul. Polnej. Obecnie stara się o decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Do końca roku chce zdobyć wszystkie dokumenty umożliwiające rozpoczęcie prac.
Cały tekst: http://torun.gazeta.pl/torun/1,8711..._mln_za_trase_staromostowa.html#ixzz35lsSnUZo
 

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #7 ·
IGI przekazało gotowe plany przebudowy omawianego odcinka Trasy Staromostowej.

Przedstawiciele firmy, która miała zbudować centrum handlowe przy Szosie Chełmińskiej wreszcie odwiedzili Toruń. Z władzami miasta podpisali aneks do zawartej kilka lat temu umowy - informuje portal nowosci.com.pl.

Irlandzka Grupa Inwestycyjna przekazała miastu prawa do dokumentacji projektowo-budowlanej odcinka trasy staromostowej. Do sfinansowania budowy tej drogi IGI zobowiązała się w 2009 roku, planując wzniesienie w miejscu Uniwersamu galerii handlowej. W zamian za prawa do gotowych już planów, na które firma wydała ponad milion złotych, magistrat zajmie się budową fragmentu trasy.

Miasto bierze na siebie budowę odcinka trasy, czyli Szosy Chełmińskiej między skrzyżowaniami z ulicą Bema a trasą średnicową. Aby to sfinansować, będzie szukać funduszy zewnętrznych.

Trasa, podobnie jak i galeria handlowa, zgodnie z planem miała być gotowa w 2012 roku, jednak cierpiący na problemy finansowe inwestor przez lata grał na zwłokę. Wreszcie jego przedstawiciele przestali reagować na wysyłane z Torunia pisma ponaglające. Aby cokolwiek od nich wyegzekwować, magistrat zaczął się przygotowywać do batalii sądowej.

Na to pismo IGI zareagowała, więc miasto może zająć się inwestycją drogową.

źródło
 

·
Banned
Joined
·
962 Posts
W zamian za prawa do gotowych już planów, na które firma wydała ponad milion złotych, magistrat zajmie się budową fragmentu trasy.
z tego wynika co pisze pan dziennikarz, że za prawa do planów warte 1 mln miasto zajmie się bodową za 15 mln?!?! to jakiś bełkot... :nuts: no chyba, że włodarze zrobili biznes stulecia...
 

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Wyniki przetargu:

Budowa Trasy Staromostowej w Toruniu na odcinku od Trasy Średnicowej do skrzyżowania z ul. Bema
jako najkorzystniejszą wybrano ofertę Wykonawcy:

Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A.
Kobylarnia 8,86-061 Brzoza
Cena w [zł] brutto
9.423.723,97 złreszta ofert:
STRABAG Sp. z o.o.
ul. Parzniewska 10, 05-800 Pruszków
9.896.447,74 zł

EUROVIA POLSKA S.A.
Bielany Wrocławskie,
ul. Szwedzka 5, 55-040 Kobierzyce
10.271.652,77 zł

Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo –
Inżynieryjnego S.A.
ul. Wapienna 10, 87-100 Toruń
10.670.332,14 zł

Konsorcjum w składzie:
PORR (POLSKA) S.A.
ul. Poleczki 35, 02-822 Warszawa – Lider Konsorcjum;
PORR BAU GMBH
Absberggasse 47, A-1100 Wiedeń – Członek Konsorcjum
15.139.847,63 złhttp://www.bip.mzd.torun.pl/?app=zamowienia&nid=542&y=2014&status=2&info=1
 

·
Registered
Joined
·
17,131 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Burzą domy pod Trasę Staromostową

Kolejny wiekowy budynek znika z krajobrazu Chełmińskiego Przedmieścia. Robotnicy budujący trasę łączącą ul. Bema ze średnicówką rozbierają piętrowy dom przy Szosie Chełmińskiej 69


Gdy skończą, zabiorą się za budowle przy ul. Grunwaldzkiej. - Potem zajmiemy się mniejszymi obiektami, czyli garażami i budynkami gospodarczymi - mówi Jacek Zamorowski, kierownik budowy z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia. - Kolejnym krokiem na placu budowy będzie wycinka drzew i krzewów. Wszystkie te prace nie będą utrudniać ruchu.

Drogowcy przebudowują prawie 400-metrowy odcinek Szosy Chełmińskiej. Po zakończeniu prac od ul. Bema do Trasy Średnicowej Północnej będzie ona miała dwie jezdnie. Po jednej stronie powstanie chodnik, a po drugiej ścieżka rowerowa. Robotnicy zrobią też odwodnienie ulicy oraz przebudują wodociąg, kanalizację, gazociąg i ustawią nowe oświetlenie. Dodatkowo po zachodniej stronie Szosy Chełmińskiej powstanie jezdnia ułatwiająca wyjazd ze stadionu miejskiego. Prace potrwają do końca listopada.

źródło
 
1 - 20 of 418 Posts
Top