SkyscraperCity banner

21 - 40 of 4617 Posts

·
Registered
1,043 Posts
Bezapelacyjnie łukowy. Ten drugi ma się nijak do zabytkowej zabudowy i podejrzewam, że mógłby nawet zepsuć widok z Kępy Bazarowej na starówkę. Nota bene byłby to już trzeci most w Toruniu.

errata: łącznie z kolejowym byłby to już czwarty toruński most

·
Registered
1,537 Posts
W Opolu sa trzy mosty lukowe, i to sa najladniejsze mosty w tym miescie:

Nad Odra:

Nad kanalem Mlynowka:

Pieszy nad Odra do zoo:

·
Registered
275 Posts
Juda said:
Bezapelacyjnie łukowy. Ten drugi ma się nijak do zabytkowej zabudowy i podejrzewam, że mógłby nawet zepsuć widok z Kępy Bazarowej na starówkę. Nota bene byłby to już trzeci most w Toruniu.

errata: łącznie z kolejowym byłby to już czwarty toruński most
Trudno most autostradowy A1 który jest obecnie fragmentem obwodnicy miasta zaliczyć do mostów Toruńskich. Po 1 leży kilkanaście kilometrów od Torunia i po 2 służy tylko do tranzytu. A więc 1 most samochodowy na 250 tys miasto to chyba troche mało

·
Registered
275 Posts
Jakie kilkanaście kilometrów? Przecież granica miasta jest dopiero na Drwęcy.
Nie wiem za bardzo co miałeś na myśli mówiąc o granicy na Drwęcy, bo jest ona granicą tylko na bardzo nie wielkim odcinku. Może przesadziłem że most jest oddalony kilkanaście kilometrów od Torunia ale kilka napewno. Most autostradowy wraz z kilkunastokilometrową trasą S10 w przyszłości będącą fragmentem A1 służy tylko do tranzytu, żeby Bydgoszczanie jadący do Wawy nie rozjeżdżali nam centrum miasta.

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
Van der Rohe said:
ja strasznie boleję nad tym że planowany Most Północny w Wwie ma być płaski jak deska...
a ja nie!
kurcze, architektura to jedno a przydatnosc - drugie. W przypadku infrastruktury takiej jak mosty czy drogi, budowanej ze srodkow publicznych, najwazniejsza jest przydatnosc i cena, a architektura to rzecz drugorzedna. mamy w wawie wiele ciekawych mostow, tak tych prl-owskich jak i juz 3-rp'owych. Mieszkam na Bielanach, wiec polnocny bedzie niedaleko mnie i naprawde nie przeszkadza mi ze bedzie to zwykly most belkowy, a nie jakis podwieszany czy cos..

najwazniejsze zeby byl i zeby byl szeroki!!

·
Inwestor
2,614 Posts
No jazda przez Toruń to za kilka lat będzie "mrugnięcie" . Gotowa A1 , więc bzyk :) i Toruń zostanie z boku , również obwodnica w ciągu trasy DK 10 ( tzw. poligonowa) to też będzie do Bydgoszczy przez Toruń - bzyk :) i juz będziemy w 10-15 min. poza Toruniem , a teraz jeszcze trasa średnicowa -od zawsze się prosiło , aby coś takiego było , choć jak będzie gotowa obwodnica "poligonowa" i A1 to i tak w ciągu DK 15 nie będzie potrzeby wjedżania do miasta . Przecież A1 będzie się krzyżowała aż DK 15 w Głebocinie na północ od Torunia .Tu bardziej chodzi chyba o samo miasto i łatwe poruszanie się po nim .

A tu mapka poglądowa - jak zawsze mojego skromnego ;) wyrobu . Przepraszam za pełna amatorszczyznę !!!

EDIT - TERAZ ZAUWAŻYŁEM , JA CHYBA ŹLE UMIEŚCIŁEM TRASĘ ŚREDNICOWĄ

·
in omnia paratus
4,007 Posts
AGC said:
W przypadku infrastruktury takiej jak mosty czy drogi, budowanej ze srodkow publicznych, najwazniejsza jest przydatnosc i cena, a architektura to rzecz drugorzedna.
I tu nie moge sie zgodzic. Most z reguly ma to do siebie, ze jest o wiele bardziej zywotny niz otaczajaca zabudowa. Nie mowie, ze akurat musi byc podwieszany, ale most zorganizuje wyglad okolicy na minimum 100-150 lat. Stawia to przyszlych architektow domow przed trudnym wyborem: czy ignorowac jego obecnosc, i projektowac modnie i wygodnie, czy usilowac nawiazac do czegos, co od poczatku wyglada troche jak gola d... zza krzaka? jesli chodzi o mosty, ciekawe efekty mozna uzyskac nie wywalajac calej gory forsy. Ale architektura mostu MUSI byc dopracowana i po prostu dobra, a nawet bardzo dobra. :)

·
Registered
Warszawa
4,878 Posts
Jest szansa ze ten plaski most Polnocny w Warszawie nie bedzie porazka. Po raz pierwszy chyba bedzie zorganizowany konkurs architektoniczny, Borowski to przeforsowal. Cudu stworzyc sie nie da, ale nie wszystki "belkowce" wygladaja tak samo.

·
Registered
1,043 Posts
Można zrobić go piętrowym - na jednym levelu torowisko, na drugim jezdnia. Wtedy byłby już znacznie ciekawszy i właśnie na coś takiego liczę.

·
Infrastrukturnik drogowy
12,141 Posts
TORUŃ: DŁUŻSZY TERMIN SKŁADANIA OFERT DLA MOSTU DROGOWEGO

O siedem dni Miejski Zarząd Dróg przedłużył termin składania ofert w przetargu na opracowanie dokumentacji drugiego mostu drogowego w Toruniu.

To efekt dużego zainteresowania ze strony firm projektowych. Łącznie, specyfikację pobrały 24 firmy, polskie i zagraniczne. Ich przedstawiciele podczas spotkania w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg zadali kilkadziesiąt szczegółowych pytań. Dotyczyły one, między innymi, rodzaju konstrukcji zaproponowanej przez zamawiającego oraz wymogów dotyczących osób odpowiedzialnych za realizację poszczególnych części projektu.
By umożliwić wykonawcom przygotowania poprawnych ofert, termin ich składania został przesunięty na 9 września - poinformował rzecznik prasowy MZD.

Nowy most o konstrukcji łukowej ma połączyć Rudak z ul. Wschodnią. W związku z tym konieczna jest także zmianą przebiegu drogi krajowej nr 15. I także to zadanie ma rozwiązać projektant, który wygra przetarg. Wartość zamówienia, to około 10 mln zł. To jednak jedyne pieniądze, jakie miasto będzie musiało wydać w ramach całej - wartej, bagatela, 680 mln zł - inwestycji. Toruń ma szansę na uzyskanie prawie 90-procentowe dofinansowania zadania z funduszy unijnych oraz budżetu państwa. Warunek jest jeden: dokumentacja musi być jak najszybciej gotowa, stąd pośpiech przy ogłaszaniu przetargu.

Źródło: Gazeta Pomorska 30.08.2005r.

·
Registered
574 Posts
Studium nowego mostu...mi nawet bryła się podoba...czekam na lepszą rozdzielczość!!!

15 kilometrów drogi, trzy węzły dwupoziomowe, sześć rond, dwa wiadukty kolejowe i - co najważniejsze - nowy most przez Wisłę. Tak ma wyglądać Trasa Nowomostowa, która połączy obwodnicę południową z wylotem na Olsztyn.

Gdańska firma Transprojekt przedstawiła studium wykonalności nowego przebiegu drogi krajowej nr 15. Jak podkreśla Bernard Kwiatkowski, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. inwestycji strategicznych, zmiana przebiegu "Piętnastki" to jedyna szansa, by zbudować w Toruniu drugi most drogowy za pieniądze z budżetu państwa.

Ale nowy przebieg drogi ma przede wszystkim inne zalety. - W naszym studium udowadniamy, że odciąży on serce zabytkowego Torunia od ruchu tranzytowego, poprawi komunikację lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części miasta, będzie drogą w większości bezkolizyjną, a poza tym szybki przejazd samochodów przez miasto, bez zatrzymywania się na światłach i grzęźnięcia w centrum da wymierny efekt ekologiczny - wylicza Andrzej Pawlaczyk, dyrektor Transprojektu.

Trasa Nowomostowa zaczynałaby się od budowanej właśnie obwodnicy południowej, biegła trasą średnicową Pogórza (jej budowa rozpoczyna się we wrześniu br.), ulicą Lipnowską, mijała Fort XV i wiaduktem biegłaby nad torami kolejowymi, dalej nowym mostem przez Wisłę i tunelem pod placem Daszyńskiego. Ulicą Wschodnią łączyłaby się z projektowaną Trasą Średnicową Torunia Północnego do zmodernizowanej ulicy Olsztyńskiej (tam ma powstać kolejny wiadukt nad torami). W sumie byłoby to 14,7 km.

Najważniejszą częścią trasy jest nowy most drogowy, tak bardzo potrzebny Toruniowi. Miałby około 800 metrów długości. Transprojekt przygotował dwa warianty jego wyglądu. Wyróżniałby się spośród obu toruńskich przepraw przede wszystkim znacznie większą wysokością, ale także architekturą i technologią - byłby to most bez przęsła w nurcie rzeki. Dziś istnieje tylko jeden most przez Wisłę oparty wyłącznie o filary na brzegach - to most Siekierkowski w Warszawie. - Nie ukrywam, chcemy by nowy toruński most był nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny w wyglądzie, krótko mówiąc ładny - wyjaśnia Pawelczyk.

Trasa wraz z mostem kosztować ma 680 milionów złotych (w tym ponad 100 milionów VAT-u). Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim z budżetu centralnego (w tym funduszu drogowego z akcyzy na paliwo) oraz z Unii Europejskiej. Bernard Kwiatkowski zapewnia, że możliwość zdobycia tych pieniędzy jest bardzo duża. - Po raz pierwszy w Ministerstwie Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych jest prawdziwa wola budowa w Toruniu drugiego mostu - mówi.

Źródło:TSS Toruń, 09.09.2005 r.

·
Banned
2,292 Posts
Nie spodziewalem sie ze az prawie 15 km tej trasy bedzie. Pogratulowac Toruniowi tego ze tak doskonale potrafi zabiegac o srodki z zewnatrz ze tylko nieiwelki ulamek tej inwestycji sfinansuje miasto. Bo cala kosztuje chyba tyle co wszystkie srodki z budzetu miasta na inwestycje przez 10 lat !
Chcialbym zobaczyc jak to bedzie wygladac na planie.

Dla zorientowanych: kilka lat temu mowili o polozeniu asfaltu na moscie kolejowym- ale takim szerokim na 4 m (jesli sie nie myle) tzn. mialbyc tam taki jakby ruch wahadlowy. Rano pojedynczy sznur samochodow( bo na to tylko pozwalaloby te 4 m szerokosci) mial byc kierowany do Centrum a po poludniu na Podgorz.

Czy z tego zrezygnowano ?

·
Registered
209 Posts
680 mln zł za 14,7 km daje ponad 46 mln zł/km. Właściwie może to tłumaczyć 800-metrowy most i liczne obiekty inżynierskie, jak chociażby tunel, ale i tak cena robi wrażenie. W przypadku tak wielkich inwestycji, do tego ogłaszanych szumnie przed wyborami, zawsze mam poważne wątpliwości: czy powstaną. A jeśli tak, to kiedy. Bo nawet "pewne" informacje, że budowa zacznie się wkrótce, mogą okazać się lipą - czego przykład mieliśmy przy superszybkiej i superkomfortowej kolei Warszawa-Łódź.
Właściwie niewiele wiem o tej inwestycji; mam nadzieję, że moje pesymistyczne nastawienie podyktowane doświadczeniami z rozwojem polskiej infrastruktury nie ma w tym przypadku żadnego uzasadnienia. Pozdrowienia dla Toruniań. Życzę Wam i sobie, abyśmy mogli polecieć nową trasą już za kilka lat.

·
Banned
2,292 Posts
minus said:
680 mln zł za 14,7 km daje ponad 46 mln zł/km. Właściwie może to tłumaczyć 800-metrowy most i liczne obiekty inżynierskie, jak chociażby tunel, ale i tak cena robi wrażenie.
Dla Warszawiakow chyba nie powinna :) W koncu sam Most Siekierkowski kosztowal 900 mln

·
Registered
574 Posts
Otwarte koperty na most

Otwarte koperty na most

7 firm złożyło swoje oferty na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji „Nowy przebieg drogi krajowej nr 15 z mostem przez Wisłę w Toruniu” etap I „Budowa mostu drogowego wraz z dojazdami łączącego drogę krajową nr 1 z drogą krajową nr 15 i nr 80”.

Zadanie to obejmuje opracowanie wszelkiej dokumentacji wymaganej do przygotowania realizacji inwestycji, uzyskania pozwolenia na budowę i ubiegania się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Wśród oferentów jest 5 firm z Polski i dwie firmy z zagranicy. Koszt wykonania dokumentacji przez firmy biorące udział w przetargu jest bardzo zróżnicowany. Najniższą cenę - 3 mln 599 tys. zł zaproponowało konsorcjum, które tworzą Biura Projektów Komunalnych z Gdańska i Bydgoszczy. Natomiast najdroższą ofertę: 11 mln 307 tys. zł przedstawiła Firma KEMPA z Berlina. Pozostałe oferty zawierały ceny na poziomie od ponad 6,5 mln. zł do 9,7 mln. zł.

Najlepsza zgodnie z kryteriami przetargu oferta powinna być wybrana w ciągu 60 dni od dnia złożenia ofert. Zwycięzca będzie miał czas na przygotowanie projektu i opracowanie kompletnej dokumentacji do 15 grudnia 2006 r.

źródło: Urząd Miasta Torunia [12.09.2005]

·
Registered
574 Posts
Kto startuje w przetargu...

W konkursie bierze udział 7 firm.
Ile chcą za projekt?

konsorcjum Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA (BPBK z Gdańska i Bydgoszczy) - 3,6 mln zł

konsorcjum czterech firm, którego liderem jest Profil z Warszawy - 6,66 mln zł (666 - nieźle... szatańska firma, diabelski projekt ;) )

Poznańskie Biuro Projektów Dróg i Mostów Transprojekt - 8,68 mln zł

Transprojekt Gdański - 8,95 mln zł

Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa - 8,97 mln zł

DHV Polska z Warszawy - 9,76 mln zł
Po DHV - wiem czego można się spodziewać. Pewnie projekt podobny do tego w Puławach?! Choć może się mylę?

Kempa Berlin - 11,3 mln zł.
...oj Germańcy zaszaleli z ceną...

21 - 40 of 4617 Posts