SkyscraperCity banner

41 - 60 of 1416 Posts

·
psychodelic
Joined
·
248 Posts
hmm to trochę bardziej w prawo na miejscu kortów przecież, no chyba, że będzie ogromna w co nie chce mi się specjalnie wierzyć.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #43
^^ sala ma stac przy Alejach Solidarnosci, z tego powodu w tym roku [nareszcie] usunieto korty tenisowe. Dlatego miejsce pod inwestycje pokazuje glownie drugie zdjecie.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
Discussion Starter #49
^^ juz gdzies kiedys dyskutowalismy troche o tym, w jakim kierunku ta sala bedzie ewoluowac. Nie pamietam juz kto [chyba mista] calkiem sensownie argumentowal, ze nie bedzie to raczej filharmonia, a bardziej cos na ksztalt teatru muzycznego. Ja w sumie rowniez sklanialbym sie w tym kierunku.
Oczywiscie Torunska Orkiestra Symfoniczna potrzenuje takiego obiektu, ale raczej nie dlatego, ze ZWYKLE koncerty w Dworze Artusa nie mieszcza chetnych [duza sala zazwyczaj wystarcza], tylko z jakze prozaicznego powodu, jakim jest brak stalej siedziby. Generalnie wydaje mi sie, ze w Toruniu muzyka klasyczna, nie jest tak popularna jak szeroko pojety 'teatr'. Sala ta z kolei powinna sluzyc rozwojowi takich wydarzen kulturalnych , jakich z jednej strony w obecnej ofercie Torunia i wojewodztwa nie ma [musicale], a z drugiej strony trafiac w gusta mieszkancow miasta.
Nie bawmy sie tez w spekulacje o operze; to jest instytucja, ktorej utrzymanie pochlania kazdego roku krocie, a poza tym jedna opera [stojaca na swietnym poziomie artystycznym] juz funkcjonuje zaledwie 45 min. drogi samochodem ;).
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,654 Posts

Kultura na Jordankach
Zamiast kortów sala koncertowa i parking podziemny
Wczoraj upłynął termin składania prac na międzynarodowy konkurs na opracowanie projektu wielofunkcyjnej sali koncertowej na terenie kortów tenisowych przy alei Solidarności.

Konkurs został ogłoszony w połowie maja, a jego organizatorem jest Urząd Miasta Torunia. Na zlecenie UM prowadzi go toruński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wzięło w nim udział 36 zespołów projektowych.

Początkowo architekci mieli dostarczyć swoje prace do 19 sierpnia, jednak ze względu na okres urlopowy czas ten został przedłużony do 15 września. Zgodnie z regulaminem konkursu, mieli opracować projekt, który uwzględniałby zarówno zagospodarowania terenu, jak i budowę wielofunkcyjnej sali koncertowej. Sala ma być przeznaczona nie tylko na koncerty, ale także spektakle baletowe i teatralne, musicale i inne imprezy. Ma służyć także jako centrum kongresowe i wystawowe. Ponadto na tym terenie ma powstać parking podziemny oraz zaplecze gastronomiczne.

- Wyniki rywalizacji poznamy na dwa, trzy tygodnie. Prace oceni dziesięcioosobowy sąd konkursowy, w skład którego weszli przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przewodniczącym został Adam Popielewski. - wyjaśnia Marcin Maksim, dyrektor wydziału inwestycji i remontów. - Zwycięska ekipa dostanie 60 tys. zł, zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 40 tys. zł, a trzeciego - połowę tej kwoty.

Koszt budowy obiektu to 30 mln euro. Na realizację projektu miasto otrzyma 14 mln euro dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, resztę dołoży z własnego budżetu.

Prace budowlane mają się zacząć pod koniec 2009 r. lub początku 2010 r, a zakończyć w 2011 roku.

Sala koncertowa ma być jednym z atutów Torunia w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Warto wiedzieć

Korty tenisowe, które znajdują się na terenie, gdzie będzie zbudowana sala, zostaną przeniesione na ul. Przy Skarpie. Mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie przyszłego roku.
cieszy mnie to, ze wzioło udział w konkursie az 36 zespołow. Teraz czekam na wyniki:)
 

·
Registered
Joined
·
1,165 Posts
^^Wyniki już chyba niedługo:


Sąd oceni projekty zgłoszone do konkursu
Już niedługo prawdopodobnie dowiemy się, jak będzie wyglądała sala koncertowa na toruńskich Jordankach


11 października zbierze się sąd konkursowy, który oceni 22 projekty zgłoszone do konkursu na koncepcję architektoniczną sali koncertowej na Jordankach w Toruniu.

Obiekt ma powstać do 2011 r. i kosztować 120 mln zł. Ponad jedna trzecia w tej puli to pieniądze unijne. Konkurs na wizję pierwszego w Toruniu, profesjonalnego obiektu koncertowego miasto ogłosiło w połowie maja. Jego regulamin przygotowali specjaliści ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, a ogłoszenie o konkursie zostało zamieszczone w biuletynie zamówień Unii Europejskiej, czasopismach branżowych i prasie ogólnopolskiej. To miało zachęcić do udziału renomowane pracownie krajowe i zagraniczne. Na zwycięzców czekają spore nagrody: 60 tys. zł za pierwsze, 40 tys. zł za drugie i 20 tys. zł za trzecie miejsce. Wyróżnieni dostaną po 10 tys. zł.

W sobotę w południe w Centrum Sztuki Współczesnej zostaną otwarte koperty z pracami, których autorów sędziowie poznają dopiero po dokonaniu wyboru najlepszych projektów. Werdykt jury jest spodziewany o godz.14. Koncepcje oceniać będzie 10 osób, w tym pięciu przedstawicieli miasta i 5 specjalistów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Sala powstanie, w miejscu, gdzie dzisiaj znajdują się korty tenisowe - przed rozpoczęciem budowy zostaną one przeniesione na Skarpę.
 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,190 Posts
Mam nadzieję, że konkurs skończy się większym powodzeniem, niż ten ostatni we Wrocławiu.

Gorzej z ceną... coś mało aktualna się wydaje.
 

·
łowca hotdogów
Joined
·
4,936 Posts
^^ Wiesz... ja znam miasto, w którym prezydent stwierdził, że za mniej niż połowę tej kwoty wybuduje coś o podobnej powierzchni, co dodatkowo stanie się jego symbolem i przyciągnie rzesze turystów... To jest dopiero ciekawe. ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,635 Posts
Właśnie, a kiedy rusza budowa nowych kortów tenisowych z zapleczem Na Skarpie ? bo coś cicho, a miało ruszyć w tym roku.
Na terenie Przy Skarpie trwają już prace ziemne. Zdaje się, że na razie tylko pod samymi kortami.

P.S.
Uwaga na stojący niebieski samochód w pobliżu, regularnie pstryka zdjęcia kierowcom;)
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,654 Posts
11 października 2008 r. w Centrum Sztuki Współczesnej zostaną ogłoszone wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną sali koncertowej na toruńskich Jordankach. Komisja oceniła 22 projekty, w sobotę poznamy autora zwycięskiej koncepcji. Obiekt ma powstać do 2011 r. i kosztować 120 mln zł. Ponad jedna trzecia to pieniądze unijne.
Teren, na ktorym powstanie sala koncertowa wraz z teatrem muzycznym i całym zapleczem:)^^Prawy dolny rog
 
41 - 60 of 1416 Posts
Top