SkyscraperCity Forum banner

[Toruń] Wysokościowce

89683 Views 520 Replies 44 Participants Last post by  Hekus
12
Obecnie mamy następujące propozycje:

1 i 2: Wieże mieszkalne z częścią usługowo-handlową [150] i [130]

Projekt koncepcyjny – Toruń pl. Daszyńskiego
Toruń 2017

Powierzchnia użytkowa: – 36.000 m²
Wysokość budynków: – 150 m + 130 m
Ilość kondygnacji: 32 + 27

Inwestor: Calor Developer3. Apartamentowiec i hotelem [82]

Projekt koncepcyjny – Toruń ul. Wojska Polskiego


Powierzchnia użytkowa: – ?
Wysokość budynków: –82m
Ilość kondygnacji: 25

Inwestor: Agrofood4:Toruń Tower [80]

Wieżowiec biurowiec z częścią usługowo-handlową i hotelarską

Projekt koncepcyjny – Toruń pl. Dybowska
Toruń 2018

Powierzchnia użytkowa: – ?
Wysokość budynków: – 80 m
Ilość kondygnacji: 20

Inwestor: Dompol
5. Wieżowiec

Inwestor: ?
Wysokość: 18 kondygnacji

See less See more
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 521 Posts
Inwestor: Argofood - nawet ciekawy. Szkoda, że okna nie są po całości jak prowadzi elewacja.
^^ o ile projekt na winnicy ma szansę realizacji, tak drugi projekt raczej nie w takiej wysokości...
XKF ten projekt nie pasuje do zamierzeń inwestora - jak to się on wyraził "mają tam się znaleźć tanie pokoje hotelowe" xD. Który inwestor chcąc zbudować hostel/tani hotel wybudowałby tak ładny jak na wizualizacji obiekt i tak wysoki.
w mojej ocenie argofood rzucił temat bo z checia zamienilby sie dzialkami z miastem na taką w ktorej moglby wybudowac taki budynek :) aczkolwiek duzo bardziej trzymam kciuki za ekipę z caloru, która ma kasę i możliwości na budowę tych wież ; )
Szybkie pytanie czy ktos ma wiedze na temat nowego studium uchwalonego w zeszlym tygodniu? Moze jakis link do jpg
^^ Na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej pojawiła się pełna treść aktualnego Studium:

http://www.bip11.lo.pl/?cid=10
  • Like
Reactions: 1
Dzieki juz wczoraj sciagnalem a czy ktos ma info o planie zagospodarowania na Winnicy bo jakos slabo im idzie mial byc do konca pazdziernika i cisza
Ciekawy projekt, który ma szanse na realizacji gdyż nie koliduje w panoramę miasta :)

Podobno jutro w nowościach więcej informacji :)

Toruń pnie się w górę


Plany są ambitne. Toruń Tower ma mieć około 80 metrów wysokości.

Budowa wieżowca jest planowana przy ulicy Dybowskiej. Z tarasu widokowego na jego szczycie w przyszłości będzie pewnie widać dwa ponadstumetrowe wieżowce, które mają powstać na Winnicy. 25-kondygnacyjny budynek planowany jest też przy ulicy Wojska Polskiego, a kolejny wysokościowiec może stanąć przy Szosie Chełmińskiej.
źródło
^^ Na stronie facebookowej Pracowni Projektowej 77 znalazłem widok z innej perspektywy. Wklejam tylko w postaci linku, ponieważ zdjęcie jest bardzo duże:

https://i.imgur.com/mBnJQUi.jpg

Pracownia Projektowa 77
^^Tak naprawdę najważniejsze jest jaki inwestor stoi za projektem. Jeśli ktoś poważny, to przed dopuszczeniem do upublicznienia wizki rozpoznał wykonalność pod każdym istotnym względem. Co prawda podobnie jak w przypadku Winnicy wygląda na to, że projekt jest zrobiony "pod" własność działek, ale to jeszcze nie wystarczy. "Hotelarz" z Wojska Polskiego też jest przecież właścicielem, a trudno sądzić, aby jego inwestycja była realna w zaprezentowanej dotąd formie.
^^ Dla terenu, na którym zlokalizowany byłby ten wieżowiec obowiązuje niestety MPZP i to aż z 2003 roku, który ogranicza nieco możliwości ewentualnej inwestycji. Co prawda nie ma tam żadnego zapisu o maksymalnej wysokości zabudowy, ale wprowadzone zostało ograniczenie co do przeznaczenia terenu:

1) istniejąca zabudowa mieszkaniowa
2) działalność gospodarcza i handel
3) obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej i obsługi komunikacyjnej

Pewnie przed rozpoczęciem budowy byłaby konieczna aktualizacja miejscowego planu.

Dużym ograniczeniem byłyby też wody gruntowe. Pewnie wykonanie fundamentów, a tym bardziej parkingów podziemnych byłoby bardzo kosztowne. No ale zobaczymy co jutro napiszą Nowości.
^^Tak naprawdę najważniejsze jest jaki inwestor stoi za projektem. Jeśli ktoś poważny, to przed dopuszczeniem do upublicznienia wizki rozpoznał wykonalność pod każdym istotnym względem. Co prawda podobnie jak w przypadku Winnicy wygląda na to, że projekt jest zrobiony "pod" własność działek, ale to jeszcze nie wystarczy. "Hotelarz" z Wojska Polskiego też jest przecież właścicielem, a trudno sądzić, aby jego inwestycja była realna w zaprezentowanej dotąd formie.
Dompol.
  • Like
Reactions: 1
A tak przy okazji, na filmie zapowiadającym jutrzejsze wydanie Nowości pojawił się fragment artykułu, w którym mowa, że wcześniej zapowiadany 25 kondygnacyjny wieżowiec zmalał do 12 kondygnacji. Domyślam się, że chodzi o hotel przy ul. Wojska Polskiego. To by oznaczało, że budynek zmaleje z 82 metrów do około 40 metrów wysokości.
Czyli nie są zupełnie urwani z choinki. Prowadzą szeroką działalność podobnie jak Calor, więc może mają też kasę. Zobaczymy.

Hekus said:
A tak przy okazji, na filmie zapowiadającym jutrzejsze wydanie Nowości pojawił się fragment artykułu, w którym mowa, że wcześniej zapowiadany 25 kondygnacyjny wieżowiec zmalał do 12 kondygnacji. Domyślam się, że chodzi o hotel przy ul. Wojska Polskiego. To by oznaczało, że budynek zmaleje z 82 metrów do około 40 metrów wysokości.
Co, jeśli się potwierdzi, oznaczałoby również, że ktoś szybko poszedł po rozum do głowy i inwestycja ma wówczas jakąś szansę na realizację.
Rozumiem fascynację wieżami, ale czy tylko mi ten obiekt przeszkadza w takiej formie i to w takim miejscu? Niska zabudowa Dworca Głównego nijak się ma do takiej tuby. Brak możliwości wypiętrzenia w okolicy innych budynków. Naprzeciwko Natura 2000, za plecami mamy Główny, a po bokach? Kamienice, albo budynki przemysłowe. Wygląda to komicznie. Nie mówiąc już o terenie, który po prostu nie przystoi takiemu biurowcowi, chociaż to jak pokazuje ulica Batorego/Kościuszki może szybko się zmienić.

Jedyna słuszna lokalizacja dla wysokościowców jest przy nowym moście. Szkoda, że miastu brakuje szerszego spojrzenia na ten teren. Marina z handlem i biurowcami to nie jest taka wcale nierealna propozycja do roku 2030.
  • Like
Reactions: 1
Dla mnie świetny projekt :cheers:


Toruń Tower, czyli wieżowiec z widokiem na Starówkę [WIZUALIZACJE]
Kto pierwszy wybuduje pierwszy nowoczesny wysokościowiec w Toruniu? Pojawił się trzeci gracz i trzeci projekt. Dompol swój wieżowiec planuje w bezpośrednich sąsiedztwie Dworca Głównego. Z 80-metrowej wieży z biurami i galerią handlową będzie można by podziwiać panoramę Starówki.

Dompol to trzecia firma, która snuje plany budowy nowoczesnego wieżowca. 80-metrowy budynek pod nazwą "Toruń Tower" miałby wyrosnąć w pobliżu dworca Toruń Główny. Miałyby się tam znaleźć funkcje handlowe, usługowe, biurowe i hotelarskie.

Podobne plany zakładające budowę wież mają firmy Calor (na Winnicy - w pobliżu nowego mostu drogowego) i Agrofood (na zbiegu ul. Bażyńskich i Wojska Polskiego). Wszystko na razie jest jednak na etapie koncepcji.

"Wieżowiec, który wstępnie przedstawiany jest jako Toruń Tower, może stać się wielofunkcyjnym obiektem, w pełni wykorzystującym doskonałą lokalizację, bezpośrednie sąsiedztwo Dworca, ale także stanowić będzie prawdziwe centrum usługowo-handlowe lewobrzeżnej części miasta" - czytamy w informacji prasowej Dompolu.


Toruński deweloper jako jeden z atutów tej wizji wskazuje możliwość podziwiania panoramy zespołu staromiejskiego z restauracji zlokalizowanej na poziomie ostatnich kondygnacji. "W środkowej części wieżowca znaleźć się mają biura oraz hotel, natomiast dwie najniższe kondygnacje mają mieć funkcje handlowo-usługowe. W obiekcie przewidziano parkingi podziemne, niezbędne do obsłużenia klientów, gości i najemców".


Prace koncepcyjne i architektoniczne nad tym projektem trwają od ponad roku. Inwestor prowadzi rozmowy m.in. z Miejską Pracownią Urbanistyczną. Po niedawnym przyjęciu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Torunia, właściciel nieruchomości złożył wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To otworzyłoby drogę do rozpoczęcia tej inwestycji.


"Bez wątpienia projekt Toruń Tower – obok swojej funkcji biznesowej – posiada charakter miastotwórczy. Realizacja tego zamierzenia pozwoli na stworzenie prawdziwego centrum biznesowego lewobrzeża, ale także na wykorzystanie wszystkich walorów Dworca Głównego i ożywienie tej części miasta. Wpisuje się on także w wiele pomysłów, pojawiających się w ostatnich latach w debacie publicznej, o potrzebie zrealizowania wieży widokowej, pozwalającej na podziwianie staromiejskiej panoramy" - wskazuje deweloper.

Dompol wskazuje, że taras widokowy i część restauracyjna zostały zaprojektowane na poziomie powyżej koron drzew porastających Kępę Bazarową. Zaznacza, że zespół architektów dołożył wszelkich starań, by obiekt ten nie zdominował pejzażu, jaki rozciąga się z Bulwaru Filadelfijskiego. Czym się wyróżnia architektura Toruń Tower?


"Projekt wysokościowca łączy w sobie lokalną tradycję i nowoczesną formę. Kolor budynku nawiązuje do bursztynu i złocistego odcienia toruńskich pierników, natomiast nieregularny charakter bryły przywodzi na myśl charakterystyczną architekturę Centrum Kulturalno-Kogresowego Jordanki. Koncepcja wpisuje się jednocześnie w istniejącą w tym miejscu zieleń i stanowi pomost między malowniczymi terenami Kępy Bazarowej i Parku Tysiąclecia a zurbanizowanym terenami Dworca Głównego" - czytamy w informacji prasowej.

Deweloper zauważa też, że ten projekt jest dużą szansą na rozwój gospodarczy lewobrzeża. "Inwestycja ma szansę pozytywnie wpłynąć na rynek mieszkaniowy w tej części miasta. Jednocześnie powstanie tutaj pierwszy obiekt handlowy z prawdziwego zdarzenia".
źródło
A tak przy okazji, na filmie zapowiadającym jutrzejsze wydanie Nowości pojawił się fragment artykułu, w którym mowa, że wcześniej zapowiadany 25 kondygnacyjny wieżowiec zmalał do 12 kondygnacji. Domyślam się, że chodzi o hotel przy ul. Wojska Polskiego. To by oznaczało, że budynek zmaleje z 82 metrów do około 40 metrów wysokości.
Od początku było wiadome że nie da się w tym miejscu wybudować 82 metrowy wieżowiec. 12 -14 kondygnacji daje nam max 40m, więc idealnie na to miejsce.
Taka decyzja potwierdza dążenie inwestora do realizacji projektu.
A propos wysokościowca Dompolu - nie chciałbym siać defetyzmu, ale bezpośrednio z Dompolu usłyszałem, że, cytując, "to tylko taka zajawka" i to raczej nie są plany na ich przyszłość. Czy brać to na wiarę? Pozostawiam w indywidualnej kwestii każdego forumowicza.
Prace koncepcyjne i architektoniczne nad tym projektem trwają od ponad roku. Inwestor prowadzi rozmowy m.in. z Miejską Pracownią Urbanistyczną. Po niedawnym przyjęciu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Torunia, właściciel nieruchomości złożył wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Tylko "zajawka"? Tego typu projekty uświadamiają UM że trzeba budować w górę.
  • Like
Reactions: 1
^^Spokojnie, zaraz okoliczni mieszkańcy uświadomią UM, że jednak nie. :troll:
1 - 20 of 521 Posts
Top