SkyscraperCity banner

21 - 40 of 274 Posts

·
Registered
Joined
·
1,200 Posts
wooky said:
a gdzie to dokładnie?
Na wschód i północ od Nowego Miasta. Najbardziej charakterystyczne są kamienice przy ul. Warszawskiej, a cała dzielnica obejmuje też plac św. Katarzyny z kościołem garnizonowym, w jej obrębie miała też się znaleść część średniowiecznego Nowego Miasta (aż do rynku). Większość powierzchni jest zajęta przez budynki wojskowe (koszary, magazyny, itp.), dlatego najczęściej jest kojarzona z tymi kamienicami przy Warszawskiej.
 

·
Registered
Joined
·
1,200 Posts
Zdjęcia wyszły głównie dzięki pogodzie. Żałuję, że nie miałem więcej czasu.
Wieża na pierwszym zdjęciu to Baszta Gołębnik, znajdująca się w ciągu murów miejskich od strony Wisły (ta sama baszta jest na drugim zdjęciu). Na fotce widać metalowe wsporniki, na których znajdowały się klatki z gołębiami.

Jeszcze kilka zdjęć. Dom Eskenów.


Ulica Łazienna.


Dawna filia Deutsche Bank na Szerokiej.


Przechodzimy na Nowe Miasto - ul. Most Pauliński


Na tyłach kamienic przy ul. Most Pauliński - widać strugę, która płynęła w fosie oddzielającej Stare Miasto od Nowego. Po prawej mury dawnego klasztoru dominikanów, rozebranego w XIX w.


Siedziba Towarzystwa Naukowego w Toruniu


Ulica Sukiennicza. Ten fragment starówki zdecydowanie wymaga modernizacji.


Widok w stronę Rynku Nowomiejskiego.


Podwórko z widokiem na hełm kościoła garnizonowego.


Ulica św. Katarzyny.


To tyle. Raczej trudno znaleźć w tych zdjęciach jakąś myśl przewodnią, ale ciężko o to gdy ma się aparat tylko jeden dzień. Na kilku zdjęciach widać, jakim problemem są samochody na starówce.
 

·
Registered
Joined
·
4,992 Posts
więcej zdjeć proszę, Toruń jest bowiem jednym z niewielu niedofotografowanych miast tej wielkości!

:cheers:
 
M

·
Guest
Joined
·
0 Posts
:lol: :lol: downtown :lol:

Niestety ale jedynym miastem w Polsce które ma downtown to Warszawa. Jeszcze Katowice i Łódź mozna by podciągnąć ale to jest raczej mikro-pseudo-downtown. Reszta ma "stare miasto" a nie downtown.
 

·
marcel
Joined
·
125 Posts
niestety musze się zgodzic ze tytuł watku niezbyt trafiony szczególnie z tym downtown. Prawdą jest ze Toruń nie ma śródmiescia z prawdziwego zdarzenia ale przecież nie jest to metropolia na skale chociazby Wrocławia więc wymagać za duzo tez nie można od miasta które liczy sobie niewiele ponad 200 tys. mieszkańców.
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
JaCeK ! said:
Faktycznie- mialem mocno do czynienia w ostatnich miesiacach z miastem i nie lubilem tego uczucia- ze jak opuszczam Stare i Nowe Miasto to mialem wrazenie jakbym juz byl na przedmiesciach.Pod tym wzgledem to wprost prowinconalnosc a nie wielkomiejskosc. Tyle ze oczywiscie Samo Stare i Nowe Miasto jest wielkomiejskie. Porownujac z bydgoskim wlasciwie wystarczy tylko wziazc pod uwage naszą ul. Dlugą i Waszą Szeroką.
Tyle ze to u nas jest jeszcze najbardziej wielkomiejska ulica wojewodztwa :) ale juz poza Starym Miastem.
A dla Torunia gratulacje ze ma wielkomiejskosc wlasnie na Starym Miescie- ale to juz duza zasluga zalozen przestrzennych z 1233 :)
I wlasnie na tym polega unikalnosc tego miasta. To wynik przeszlosci miasta, zawilej historii i jego rozwoju przestrzennego. Swiadectwo minionej potegi i upadku miasta w XVIII i XIX wieku. Ilus tam wojen i niszczenia przedmiesc. Faktu istnienia twierdzy i w zwiazku z tym ograniczen budowalanych.

Choc nie moge sie zgodzic, ze w Toruniu wielkomiejskie sa tylko Stare i Nowe Miasta! Bydgoskie ze swoja szachulcowa architektura, kamienicami z przelomow XIX i XX w, budowlami z lat 20-tych i 30 tych XX wieku. To wszystko sprawia, ze ta dzielnica ma charakter wielkomiejski, posiada urbanistyke dobrze rozplanowanego przedmiescia duzego miasta. A wszystko to otoczone i przepasane zielenia. Inna sprawa z Mokrem ktore zawsze bylo dzielnica biedoty, przylaczona zreszta do miasta w 1910 roku. A ze skupiala glownie biedna ludnosc, taka zabudowa....ale to dziedzictwo miasta.

Podobnie zreszta z Jakubskim...ale to temat na inny watek!
 

·
UserDario
Joined
·
2,073 Posts
kaliszanin177 said:
Przepiękne miasto... nie da się nie lubić Torunia :))))
Torun bardzo ladne miasto :)

A do tego "PS"
kaliszanin177 said:
ps: dzisiaj wykryli ptasią grypę w Toruniu :/
to chyba jest oddzielny watek :p

Pozdrawiam
Dario
 

·
Registered
Joined
·
9,630 Posts
Ładna starowka - skoncentrowana, wiec latwiej zadbac, ale gdzie tu downtown? ;-)

Szkoda tylko takich kwiatkow jak cinema city:( tragiczne!

P.S. Wiedzialem ze ptasia grypa nas dopadnie, ale na Torun nie liczylem.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Ktoś tu napisał, że wychodząc ze starego miasta ma wrażenie jakby wychodził na przedmieścia.Tak to jedynie wrażenie spowodowane przez otaczajace je praktycznie ze wszystkich stron tereny zielone (planty).Za nimi rozpościera się dalsza część śródmieścia.
Najbardziej wielkomiejskie wrażenie poza starym miastem robi Bydgoskie Przedmieście.Ulica Mickiewicza z ciekawymi budynkami, ciągnąca się około 3 km robi wrażenie.
Od strony wschodniej są to tereny w okolicach Dworca Toruń Miasto.Znajduje się tam pokaźny zespół secesyjnych kamienic.
Od strony północnej będzie to początkowy odcinek Chełmińskiego przedmieścia - z biurowcami przy Szosie Chełmińskiej, oraz ulica Grudziądzka.
No i rusza budowa Centrum Sztuki Współczesnej, co również odmieni w pewnym stopniu tereny śródmiejskie.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,020 Posts
piotr_1079 said:
To zdjęcie wymiata. Prawa strona Szerokiej dochodząc do Rynku. :)
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
Dlaczego żadne z przedmiesc nie łączy się brzpośrednio ze Starym Miastem? - często ludzie zadają to pytanie. Ale to nie do końca jest prawda. Pod koniec lat 80-tych XIX wieku zaprojektowano Wilhelmstadt. Początkowo projekt przewidywał budowę 3 miasta, bliźniaczo podobnego do dwóch istniejących miast. Jednakże wzrastająca rola miasta jako twierdzy nadgranicznej spowodowała,że dzielnica powstała, ale ma charakter typowo wojskowy. Budynki militarne, twierdza i koszary zajmują większość tego obszaru. Jedynie tylko kilka kwartałów ulic przeznaczono na wykup przez cywilów.
Prawdą jest to, że wielu ludzi kojarzy W. jako część Nowego Miasta. Niestety.

Odnośnie pozostałych dzielnic. Rozwój Torunia był hamowany przez rozwój fortyfikacji i każda budowa domu musiała być zatwierdzona przez Komendaturę Twierdzy. O ile Jakubskie i Chełmińskie powstawały chaotycznie, to bydgoskie przedmieście zostało zaprojektowane przez Bruno Mohringa, berlińskiego profesora architektury. Podzielił on Toruń na 7 klas budowlanych. Każda z klas opisywała ilość kondygnacji budynku, materiałów budowlanych itd. Tak więc dzisiajszy wygląd tej dzielnicy jest pośrednio wynikiem ówczesnego bardzo rygorystycznego prawa budowlanego i planu zagospodarowania. Co więcej po 1920 roku, polskie władze kontynuowały rozwój tej dzielnicy opierając się na założeniach niemieckich.
Podział Torunia na klasy budowalne spowodował, że mamy 4-5 kondygnacyjne kamienice na Mickiewicza, Bydgoskiej i Broniewskiego (kiedyś Koszarowa), oraz niższe budynki na mniejszych ulicach. Obszar położony bliżej Starego Miasta obejmował zabudowę drewnianą i willową (Ul. Konopnickiej, Fredry, wschodnia część Bydgoskiej.)
Dość internsywny rozwój tej dzielnicy spowodował potrzebę wybudowania gmachów użyteczności publicznej. Więc przede wszystkim budowano monumentalne szkoły.

Poza tym jądro miasta było otoczone fortyfikacjami, w znakomitej więszości obecnie nieistniejącymi. Częściowo pobudowano na tym terenie gmachy urzędowe oraz założono parki.
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
Sorki za offtopic! Nie rozumiem co kryje się za słowami "półprawda". Być może mam doczynienia z historykiem lub człowiekiem, który zna historię miasta bardzo dobrze ! Wydaję się, że historię (również Torunia), można różnie interpretować, każdy ma do tego prawo. Inaczej interpretują ją Niemcy inaczej my. Zupełnie inaczej rozpatrywano okres pruski miasta przed 1989, a inaczej teraz. Oczywiście pojawiają się "skroty myślowe", ale to nie jest miejsce na pisanie prac naukowych.
Pozdrawiam.
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
zmuś się bardzo i zrozum człowieku

Jestem gotów utrzymywać Cię w błędzie jak długo się da, jeśli sobie tego życzysz. Półprawdy i ćwierć prawdy to zwykły fałsz. Tylko dlaczego swoje teksty opatrujesz moimi zdjęciami po raz kolejny ? To Tobie się zdaje, że masz monopol na wiedzę. I tylko z tym się nie zgadzam i nie chcę abyś tak robił bo moralność Kalego którą uprawiasz jest irytująca.

guma
http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=737
 
21 - 40 of 274 Posts
Top