SkyscraperCity banner
1 - 20 of 60 Posts

·
Tribunus Plebis
491 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Yo. Dawno na forum nie bylo nic z Torunia. Ja tez strasznie dawno tam nie bylem (z 10 lat chyba) i przedwczoraj bardzo mile sie zaskoczylem - miasto niczym nie ustepuje swoim czeskim i niemieckim konkurentom. Prawdziwa perelka Polski - zero kichy. Uliczki czysciutkie, odnowione kamieniczki, eleganckie witryny i klimatyczne knajpki. Naprawde mamy sie czym pochwalic:) A teraz ja sie chce pochwalic Wam moimi fotkami:D:

Widok na torunski szkajlajn z katedry;):

(ta smierdziawka w tle to Wisla jakby ktos nie wiedzial;))

Uniwersytet im. Kopernika (ktory wielkim Niemcem byl:D):

I dwie fotki znad Wisly:

Po prostu Europa!

·
Registered
1,361 Posts
Jak na polskie warunki starówka nawet fajna, ogolnie fajne miasto szkoda tylkoz e jak w wiekszosci miast fajna jest TYLKO starówka..

·
The Promised Land
469 Posts
Moje ulubione polskie miasto. Ma klimat, którego większość dużych miast nie posiada.

·
in omnia paratus
3,924 Posts
z Torunia pamietam ze nalatalem sie z pol godziny po sklepach zanim udalo sie kupic piernik. Ale to bylo dawno temu.

·
Registered
1,005 Posts
Czy to znaczy, że wieża katedry jest ogólnodostępna? Myślałem, że wejść można tylko na wieżę ratuszową. Pytam, bo też chcę odświeżyć wspomnienia i w najbliższych tygodniach się tam wybieram:)

·
Tribunus Plebis
491 Posts
Discussion Starter · #8 ·
piortek said:
Czy to znaczy, że wieża katedry jest ogólnodostępna? Myślałem, że wejść można tylko na wieżę ratuszową. Pytam, bo też chcę odświeżyć wspomnienia i w najbliższych tygodniach się tam wybieram:)
Tak, ale za wejscie trzeba zaplacic pare zlotych - dwa albo piec, niepamietam;) potem trzeba pokonac stokilkanascie kretych schodkow i juz:) polecam!

·
senior assistant designer
1,426 Posts
kanabi said:
Heh, i pomyslec, ze troche ponad 10 lat temu tym mostem pomykaly tramwaje linii nr 3. To byla jedyna linia w Toruniu o przebiegu NS, ktora laczyla dworzec kolejowy z polnocnymi dzielnicami miasta. ZTCW to byla najdluzsza w Polsce przeprawa tramwajowa nad Wisla.

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
miasto super jak cale Kujawsko Pomorskie :p Podobno linia lotnicza ktorej nazwy PB wymawiac nie pozwala:p chce prowadzic w Londynie kampanie tego city... by brytyjczycy ladowali w Bydzi i Polskim Expressem do Torunia zajezdzali... w koncu loty dzien w dzien :)

Uwielbiam Toruniewo... sliczne! Ale klimat niemiecki wyczowa sie... dla mnie to + JEdyna wada to druzyna zuzlowa:p Nie ich wina ze slabi sa:pP

·
...
12,159 Posts
A czy poza Starym miastem coś jeszcze jest? czy reszta do bloki? a co jest po drugiej stronie Wisły ? bo nigdy nie widziałem zdjęć

·
Registered
251 Posts
WotaN said:
z Torunia pamietam ze nalatalem sie z pol godziny po sklepach zanim udalo sie kupic piernik. Ale to bylo dawno temu.
Oj dawno temu bo teraz w centrum masz w promieniu 200m 3(!) sklepy firmowe Kopernika

zonc said:
miasto super jak cale Kujawsko Pomorskie :p Podobno linia lotnicza ktorej nazwy PB wymawiac nie pozwala:p chce prowadzic w Londynie kampanie tego city... by brytyjczycy ladowali w Bydzi i Polskim Expressem do Torunia zajezdzali... w koncu loty dzien w dzien :)

Uwielbiam Toruniewo... sliczne! Ale klimat niemiecki wyczowa sie... dla mnie to + JEdyna wada to druzyna zuzlowa:p Nie ich wina ze slabi sa:pP
Oczywiście ta linia lotnicza to rozwiązanie tylko tymczasowe dopóki Toruń nie doczeka się swojego włąsnego lotniska ;)
A co do drużyny żużlowej to zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości nie zasługuje na to by jeździć w tak ładnym mieście

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
pitq said:
Oj dawno temu bo teraz w centrum masz w promieniu 200m 3(!) sklepy firmowe Kopernika

Oczywiście ta linia lotnicza to rozwiązanie tylko tymczasowe dopóki Toruń nie doczeka się swojego włąsnego lotniska ;)
A co do drużyny żużlowej to zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości nie zasługuje na to by jeździć w tak ładnym mieście

z tym lotniskiem zarty robisz??? Stary bez jaj... za ta kase budujmy szynobus centrum bydzi= centrum torunia. Bydgoskie wladze maja to w planie... poki co do Fordonu a dalej do Torunia gdy sie z Waszymi uzgodni...

zdraviam ;)

·
Registered
251 Posts
Raine said:
A czy poza Starym miastem coś jeszcze jest? czy reszta do bloki? a co jest po drugiej stronie Wisły ? bo nigdy nie widziałem zdjęć
Poza starym miastem jest jeszcze pare miejsc z ładnymi kamienicami, uniwersytet i innych ciekawych miejsc ale gdzieś te 250 tysięcy ludzi trzeba upchać i jak to w Polsce bywa buduje się po to ogromne osiedla blokowisk. Druga strona Wisły jest dość zaniedbana i słabo rozwinięta po częsci z powodu słabego połączenia ze zdecydowanie większa lewostronną częścią miasta(tyllko jeden most w granicach miasta wrazie wypadku przejechanie go zajmuje ładnych parę godzin).

@ZONC a ja mam nadzieję że to lotnisko wybudują i nawet bardziej bym tego chciał niż jakiegoś tramwaju czy innego szynobusu

·
Banned
2,285 Posts
No tak...
Kanabi- kompleksy masz za przeproszeniem ;) ??
Wzajemnosc musi byc... nikt np. z Niemiec nie dziwilby sie widzac ze jedno czolowych miast w ich kraju wyglada 'europejsko'.
Czyste uliczki- wiele tak, pewnie wikszosc ale niestety sa tez niezadbane miejsca na Starym i Nowym Miescie... Ale najgorsze jest ogladanie sie czy nie jedzie samochod czy przeciskanie sie pomiedzy zaparkowanymi autami- a tak jest na niektorych ulicach- wszystkie powinny byc zamkniete dla ruchu.

Ale zawsze jak Jestem w Toruniu to mi sie nasuwa jedna mysl : tak wspaniale dziedzictwo i tak blisko !.
Wspaniale wyglada odremontowana wieza ratuszowa i w ogole caly ratusz- kiedys byl po prostu stary i duzy, teraz jest przede wszystkim piekny.
A z innych zabytkow szczegolnie lubie kosciol NMP

Co do miejsc poza starowka- kamienice na Warszawskiej, Bydgoskim Przedmiesciu najlepiej swiadcza ze i tam jest ladnie- nawet pieknie.
Fatalny efekt jest tylko przy wjezdzie od strony Bydgoszczy, gdzie po przekroczeniu granicy Torunia droga nagle sie zweza i staje pofalowana a po chwili, choc sie rozszerza to po jej lewej stronie pojaiwa sie potwor...- byly Polchem.

Pitq- czemu 250 tys dla Torunia ?? Przeciez jest tu 210 tys osob.

P.S Tak w ogole - tez bylem na tej wiezy

·
Registered
1,361 Posts
Jaa ale maja przyrost :) rok temu 205 tys dzis juz 250..anyway czesto jestem w T i tak jak napisałem wyżej poza starówką T wyglada jak kazde inne miasto w polsce...ciekawostka jest ze w Toruniu jest więcej 'wielkich płyt' niz w 2x większej Bydgoszczy..

·
Registered
251 Posts
Jacek said:
Czyste uliczki- wiele tak, pewnie wikszosc ale niestety sa tez niezadbane miejsca na Starym i Nowym Miescie... Ale najgorsze jest ogladanie sie czy nie jedzie samochod czy przeciskanie sie pomiedzy zaparkowanymi autami- a tak jest na niektorych ulicach- wszystkie powinny byc zamkniete dla ruchu.
Owszem sa niestety też miejsca nezbyt zadbane ale to na całe szczeście od kilku lat się zmienia. W miejsce połatanego asfaltu kładzie się kostkę brukową a zamiast krzywych chdoników płyty granitowe. Z każdym rokiem starówka pięknieje. Jeśli chodzi o samochody to jest ich duzo ale mam nadzieję że podziemny parking który niedługo zaczną budować obok starówki rozwiąże ten problem.

Jacek said:
Fatalny efekt jest tylko przy wjezdzie od strony Bydgoszczy, gdzie po przekroczeniu granicy Torunia droga nagle sie zweza i staje pofalowana a po chwili, choc sie rozszerza to po jej lewej stronie pojaiwa sie potwor...- byly Polchem.
W tym roku droga będzie poszerzana do dwóch pasów aż do granic miasta. A polchem niestety cały czas straszy, chociaż z drugiej strony nie jest taki zły ;) . W pobliżu mają budowac Tesco i nowy stadion dla motorków ale nie wiem czy z tej okazji wyburzą chociaż część polchemu

MartBDG said:
Jaa ale maja przyrost :) rok temu 205 tys dzis juz 250..anyway czesto jestem w T i tak jak napisałem wyżej poza starówką T wyglada jak kazde inne miasto w polsce...ciekawostka jest ze w Toruniu jest więcej 'wielkich płyt' niz w 2x większej Bydgoszczy..
Jak wiesz Toruń jest miastem uniwersyteckim a te maja do siebie to że stydenci mieszkający w nich nie zawsze sa zameldowani. To oznacza że w rzeczywistości mieszka więcej osób niż jest w statystykach. Razem z nimi Toruń ma około 240 tysięcy. I tak strzyka mnie to czy ma 250 czy 200 tys bo co to zmienia. Jeśli chodzi o twoją bardzo ciekawą ciekawostke to ujawniłes swoje kompleksy. Te pomiary to chyba sam robiłes. Jadąc przez B większość budynków które widzę to własnie bloki więc jesteś po prostu śmieszny. No i jeszcze najlepsze jesteś taki uczulony na punkcie prawdziwosci danych a mówisz że Bydgoszcz jest 2 razy wieksza - 2x205(jak podajesz) = 410k. Jeszcze nie tak dawno Zonc wspominał coś o 370k więc wy to dopiero macie przysrost :D

1 - 20 of 60 Posts