SkyscraperCity banner

4621 - 4632 of 4632 Posts

·
Registered
Joined
·
3,440 Posts
W porcie ruch niewielki, za to na budowach duży. Relacja video na: airport.gdansk.pl

Piękne ujęcie budowanego pirsu, terminala i płyty PPS-3 z zaparkowanymi samolotami.

fot: Dawid Linkowski

Na płytach parkują samoloty, ruch jest niewielki. Wokół jednak wciąż słychać odgłosy pracujących urządzeń budowlanych. Z pełną parą realizujemy swoje dwie duże budowy: pirsu zachodniego i biurowca Alpha w ramach nowej dzielnicy biurowej przy lotnisku Airport City Gdańsk.
Czekamy na Was!
Zanim się osobiście spotkamy, zabieramy Was w podróż po Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w tym nietypowym czasie.
ZOBACZ FILM
Realizacja: videorelacja.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,945 Posts
Osobiście uważam, że to duży plus.

 

·
Registered
Joined
·
3,440 Posts
Lotnisko się rozbudowuje. Kamień węgielny na budowie pirsu


Trwa rozbudowa terminalu pasażerskiego w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Na trwającej od grudnia 2019 r. budowie pirsu wmurowano w piątek kamień węgielny. Inwestycja ma być gotowa w grudniu przyszłego roku i będzie kosztować 255 mln zł.
W strugach ulewnego deszczu w piątkowe południe władze Portu Lotniczego, samorządów a także przedstawicieli Doraco oraz Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę terminalu pasażerskiego.
więcej na: trojmiasto.pl

Pirs wyszedł z ziemi

Pirs wyszedł z ziemi
Najbardziej zaawansowane prace toczą się w części przylegającej do obecnego terminala T2. Tam wychodzi już z ziemi druga kondygnacja pirsu. Pod ziemią zniknął za to dawny wjazd do strefy VIP, który został przeniesiony bliżej środka budowanego pirsu.
Budowa nowej części terminala nie tylko pnie się w górę, ale niedługo przesunie się także w stronę płyty postojowej. Powstaną tam cztery klatki schodowe i rękawy pasażerskie, którymi podróżni będą przemieszczać się do samolotu. Obecnie trwają prace przygotowawcze do przesunięcia płotu, a w miejscu planowanych fundamentów pod klatki demontowana jest nawierzchnia.
więcej na: trojmiasto.pl
 

·
Registered
Joined
·
3,440 Posts
Kamień węgielny pod pierwszy biurowiec Airport City Gdańsk
airport.gdansk.pl

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy uroczyście podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod biurowiec Alpha, pierwszy z siedmiu budynków w ramach nowej inwestycji komercyjnej na lotnisku, Airport City Gdańsk.


„Budowa biurowca Alpha to początek realizacji Airport City Gdańsk, naszego marzenia o nowoczesnym i przyjaznym centrum biurowo-biznesowym na lotnisku. To także szansa na dywersyfikację naszych przychodów. Jak ważna to jest kwestia, pokazała epidemia koronawirusa, która wygasiła ruch lotniczy na całym świecie. W tym czasie ani na chwilę nie zatrzymaliśmy budowy nowego centrum biurowego na lotnisku. Wierzymy, że na tym trudnym rynku nieruchomości komercyjnych zajmiemy ważne i atrakcyjne miejsce” – powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

„Airport City Gdańsk to inwestycja o wyjątkowym charakterze i cieszymy się, że możemy wykonywać jej pierwszy etap. Mamy profesjonalny i zaangażowany zespół budowy, który świetnie radzi sobie z wyzwaniami aktualnej sytuacji. Wszystkie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Doceniamy przy tym bardzo dobrą współpracę z inwestorem i biurem projektowym oraz naszymi podwykonawcami i dostawcami. Mamy nadzieję na jej równie udaną kontynuację i liczymy, że wspólnie będziemy świętować planowe osiągnięcie kolejnych ważnych kamieni milowych tego projektu” – powiedział Tadeusz Blecha Prezes Zarządu HOCHTIEF Polska.
„Patrząc w przyszłość i realizując marzenia, kierując się misją pracy na rzecz Pomorza i włączając się aktywnie w działania na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę nowej dzielnicy biznesowej Airport City Gdańsk. Dla uczczenia początku tej wielkiej i śmiałej inwestycji oraz budowy pierwszego biurowca o nazwie Alpha, w czerwcu 2020 roku właściciele i władze Portu Lotniczego Gdańsk oraz wykonawca podpisali akt erekcyjny” – głosi treść aktu.

Akt podpisali: Mateusz Skarbek Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni, Marcin Skwierawski Zastępca Prezydenta Sopotu, w zastępstwie Mariusza Szpikowskiego Prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mirosława Sołowiej Dyrektor Biura Strategii i Nadzoru Właścicielskiego PPL oraz Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk i Tadeusz Blecha Prezes Zarządu HOCHTIEF Polska.
Airport City Gdańsk to nowoczesna inwestycja komercyjna na lotnisku, kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączący funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf.
Budowany jako pierwszy biurowiec Alpha będzie miał 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. Będzie oferował łącznie 197 miejsc parkingowych. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi planowane są m.in. ścieżki kulturoznawcze i rekreacyjne. Budynek będzie wyposażony w inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynek będzie w pełni przystosowany do użytku przez osoby niepełnosprawne. Biurowiec staje na terenie pomiędzy ulicą Słowackiego a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko Terminalu Pasażerskiego T2 Portu Lotniczego Gdańsk.
Umowę na budowę biurowca Alpha Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy podpisał 24 października 2019 roku z firmą HOCHTIEF Polska. Koszt budowy to prawie 66 mln zł netto, termin jej zakończenia to II kwartał 2021 roku.
Dotychczas na terenie budowy biurowca wykonano prace ziemne i żelbetowe dwóch kondygnacji podziemnych oraz żelbetowe części elementów w poziomie parteru. W sumie wykopano 30 tys. m sześć. ziemi, co stanowi równowartość prawie 12 basenów olimpijskich. Dotychczas ułożono 5100 m sześć. betonu i użyto 600 ton stali. Wykonawca rozpoczął już wznoszenie konstrukcji nadziemnych. W garażu trwają prace murowe i instalacyjne.
Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. i ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle (JLL).
aktualny widok z kamerki lotniskowej na budowę biurowca:
252788
 

·
Registered
Joined
·
3,440 Posts
Wspieramy budowę dróg dojazdowych do Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta airport.gdansk.pl

List intencyjny w sprawie współpracy na rzecz realizacji tych inwestycji podpisali dziś w Żukowie samorządowcy z Pomorza oraz przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i Portu Lotniczego Gdańsk.

Informacja jest istotna ze względu na połączenie przyszłej Obwodnicy Metropolitalnej z Portem Lotniczym przez węzeł „Miszewo”.Planowane drogi dojazdowe do przyszłej Obwodnicy Metropolitalnej to: węzeł „Wysoka” z węzłem „Chwaszczyno”, węzeł „Matarnia” i Port Lotniczy z węzłem „Miszewo”, węzeł „Glincz” z miejscowością Borkowo, węzeł „Żukowo” z węzłem „Gdańsk Karczemki”. Podpisany dziś list intencyjny przewiduje współpracę samorządów i lotniska w sprawach prawnych, planistycznych i projektowych koniecznych dróg dojazdowych do obwodnicy. Powołany zostanie zespół, który do końca roku wypracuje rozwiązania dotyczące zarówno harmonogramu dalszych prac projektowych jak również wskazania źródeł ich finansowania.

List intencyjny podpisali: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, Piotr Borawski Zastępca Prezydenta Gdańska, Katarzyna Gruszecka-Spychała Zastępca Prezydenta Gdyni, Iwona Formela Członek Zarządu Powiatu Kartuskiego, Wojciech Kankowski Burmistrz Żukowa, Michał Glaser Prezes Obszaru Metropolitalnego oraz Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta to nowa 33-kilometrowa trasa ekspresowa, która ma połączyć węzeł Południe na wysokości zbiegu Obwodnicy Trójmiasta i Obwodnicy Południowej Gdańska z węzłem Chwaszczyno, a dalej z Trasą Kaszubską. Obwodnica Metropolitalna już w 2014 roku znalazła się w pierwszej dziesiątce najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce do realizacji w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Mimo gotowej dokumentacji i licznych apeli samorządowców z Pomorza realizacja tego projektu została jednak odłożona. Obietnica sfinansowania budowy Obwodnicy Metropolitalnej pojawiła się kilka tygodni temu w czasie kampanii wyborczej. Według zapowiedzi rządu przetarg na tę inwestycję ma być ogłoszony jeszcze w wakacje. Realizacja trasy ma zostać sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak wcześniej zakładano z partnerstwa publiczno-prywatnego. Wartość inwestycji to 2,2 mld zł.
 
4621 - 4632 of 4632 Posts
Top