Skyscraper City Forum banner
21 - 40 of 8944 Posts

·
Registered
Joined
·
13,125 Posts
Jechalem wczoraj nowa sciezka. To chyba najlepiej wykonana dotychczas droga rowerowa w Trojmiescie. Super! :cheers:
 

·
Pełne uzależnienie
Joined
·
2,364 Posts
^^ nie tyle cała ścieżka, co brakujący jej kawałek w przez to skrzyżowanie. Ciekawe jak rozwiążą fragment pod wiaduktem, tam jest troche wąsko.

A nowy asfalt na trakcie wzdłuż morza cieszy oko, mam tylko nadzieję, że stara ścieżka z kostki zniknie i nie zostawią tego jak na obrazku poniżej.

 

·
Registered
Joined
·
2,687 Posts
Discussion Starter · #30 ·
^^
Chyba elpolako chodzi o to, żeby część pieszą wyłożyli tylko szarą kostką - żeby nie była trójkolorowa, tak jak teraz. Też liczyłem na to, że tak zrobią.
 

·
Pełne uzależnienie
Joined
·
2,364 Posts
Tak jak pisze Możej, nie chodzi mi o to aby zmniejszyć chodnik, a tylko żeby jakoś normalnie wyglądał. A zamalowanie rowerów to takie absolutne minimum, od którego bym zaczął.
 

·
Inżynier... Dźwięku
Joined
·
8,798 Posts
^^
A bo to miasto ma naprawdę za dużo pieniędzy? Poza tym ja akurat odcinków trójkolorowych nie kojarzę, a dwukolorowe są jak najbardziej OK, bo wręcz naturalnie sugerują kierunki/pasy ruchu.
 

·
Registered
Joined
·
2,687 Posts
Discussion Starter · #34 ·


Powstanie 20 kilometrów ścieżki rowerowej po Żuławach

Powiat Gdański W 1555 roku uciekli z Holandii przed prześladowaniami religijnymi. Osiedli m.in. na Żuławach Gdańskich. Tworzyli kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach. Zostały po nich nieliczne pamiątki - drewniana brama-dzwonnica w Wiślinie i cmentarze z fantazyjnymi płytami nagrobnymi... Menonici - niewielka, chrześcijańska wspólnota, odłam anabaptyzmu - przez kilkaset lat tworzyli historię Żuław.


Za kilkanaście miesięcy turyści odwiedzający powiat gdański będą mogli podążać ich śladami. Zarząd powiatu oraz gmin Pruszcz Gdański, Suchy Dąb i Cedry Wielkie zamierzają podpisać porozumienie o wspólnej realizacji projektu "Szlakiem Menonitów - budowa i modernizacja infrastruktury pieszo-rowerowej". Co to oznacza w praktyce? Na terenach żuławskich gmin powiatu gdańskiego powstanie ponad 20-kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa, prowadząca śladami dawnych mieszkańców tych terenów. Projekt będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość inwestycji to 6 mln 766 tys. 620 zł. Z unijnej kasy ma pochodzić 75 procent pieniędzy. Pozostałe 25 proc. wyłożą samorządy, proporcjonalnie do wartości prac realizowanych na ich obszarze. - Budowa Szlaku Menonitów przyczyni się do poprawy atrakcyjności naszego regionu i znacznie zwiększy bezpieczeństwo turystów, wybierających się na wycieczki piesze czy rowerowe po Żuławach - zapewnia Agnieszka Kacprzycka ze Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim. - Zamiast wędrować poboczami ruchliwych dróg, będą mogli wygodnie spacerować trasą widokową.
Budowa ścieżki to jedna z inicjatyw w ramach Roku Żuławskiego, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Pomorskiego. - Żuławy są wyjątkowym przykładem krajobrazu kulturowego, który można określić jednym mianem: zabytek - twierdzi Agnieszka Kacprzycka. - Ukształtowanie terenu, architektura, nawet przyroda to efekt ludzkiej działalności. Świadomej, planowanej i realizowanej przez stulecia. To również tereny z najlepiej zachowanym budownictwem drewnianym w Polsce, co jest tym bardziej zdumiewające, że Żuławy od wieków praktycznie pozbawione są drzew. Mimo to, najbogatsze domy były budowane z drewna do drugiej wojny światowej. Nie ma innej krainy, gdzie zachowało się tyle charakterystycznej architektury i unikatowej przyrody.

Menonici - żuławscy amisze

Wyznanie menonickie po- wstało w XVI wieku w Holandii jako jeden z odłamów anabaptyzmu. Nazwę wywodzi od założyciela Menno Simonsa. Głó- wne zasady tego kościoła to chrzest w wieku 16 lat, możliwość wykluczenia grzeszników z gminy, wybieranie duchownych przez wiernych, całkowity zakaz no- szenia i używania broni, zakaz przysięgania na cokolwiek oraz zakaz sprawowania wysokich urzędów. Na Żuławach oraz w Dolinie Dolnej Wisły menonici osiedlili się w latach 1555-1560. Swoje społeczności organizowali też w Elblągu, Gdańsku i Malborku. Byli niezwykle pracowici - budowali wały przeciwpowodziowe, kopali rowy i meliorowali ziemię, dając podwaliny nowoczesnemu rolnictwu. Przyczynili się w znacznym stopniu do zagospodarowania Żuław, przemieniając tereny bagienne w rolnicze. Holenderscy uchodźcy zostali bardzo dobrze przyjęci w Polsce. Ostatni menonici opuścili Żuławy w 1945 r.

Menonici - żuławscy amisze
POLSKA Dziennik Bałtycki
http://gdansk.naszemiasto.pl/wydarzenia/846965.html
 

·
Registered
Joined
·
66 Posts
O ile dobrze pamiętam z zajęć z ITL, to koszt wzrasta 3-4-krotnie w stosunku do zwykłej nawierzchni.
Przesadzasz trochę... kostka jest tańsza od asfaltu lub innej podobnej nawierzchnia, ale pamietaj ze na całość inwestycji i jej koszt ma wpływ wiele innych czynników. Trzeba zaplacic za projekt, ekspertyzy, wykonać prace ziemne i podbudowę... To wszystko pochłania 90% kosztów. Tak więc czy to kostka czy asfalt to nie ma większego znaczenia.

Pamiętaj tez o technologiczności nawierzchni bitumicznych. Rozściełacz kilka kilometrów w jeden dzień może zrobić jak dobrze pójdzie... brukarze nie mają takiego przerobu. Owszem, rozściełacz kosztuje, ale i tak się opłaca.


No i mówiąc o kosztach trzeba myśleć o jakości i trwałości, a tutaj kostka jest bez szans.


Tak wiec jeśli umiemy robić kosztorysy i zależy nam na dobrej jakości drogach rowerowych to róbmy tylko z nawierzchni bitumicznych... kostka do skansenu ;)
 

·
Registered
Joined
·
222 Posts
Sęk w tym, że aby zastosować nawierzchnię bitumiczną kolorową (a o takiej mówię), należy się zmierzyć z pewnym problemem, który zwiększa koszty. Otóż w fabryce raczej nie ma oddzielnych mieszalników do kolorowej, tak więc cała pierwsza wyprodukowana partia (w ekstremalnych warunkach także druga) idzie do wyrzucenia, ponieważ kolor czerwony jest za bardzo "skażony" standardowym czarnym. Następnie trzeba mieć odpowiedni transport (również chodzi o to by w ciężarówce kolor się nie zepsuł). Do tego dochodzą koszty barwników. Żeby nie było wątpliwości - powtarzam to co usłyszałem od profesora na wykładzie prawie 2 lata temu i nie przeczę, że sytuacja mogła się zmienić.
 

·
Registered
Joined
·
66 Posts
jest tak jak mówisz, ale tylko w przypadku małych inwestycji. tutaj czerwonej nawierzchni idzie na tyle duzo ze straty zwiazane ze zmiana technologi nie sa az tak zauważalne. Im wiecej takich zamówień tym bedzie to tańsza.
 

·
Registered
Joined
·
2,687 Posts
Discussion Starter · #40 · (Edited)
z działu "to mnie gryzie" na trojmiasto.pl:Przedział bez siedzeń w roli wagonu rowerowego


PKP uważa, ze to odpowiedni sposób przewożenia rowerów, których właściciele kupili oczywiście stosowne bilety.

- W jaki sposób PKP ma zamiar zrekompensować nam straty spowodowane niewłaściwym przewożeniem rowerów? – pytają w liście wysłanym do rzecznika PKP trójmiejscy rowerzyści.

Jesteśmy nieformalną grupą rowerową z Trójmiasta. 30 kwietnia wyjeżdżaliśmy wraz z rowerami do Częstochowy pociągiem pośpiesznym z Gdyni Głównej Osobowej o 20.44 Mieliśmy wcześniej zarezerwowane dwa przedziały na przejazd naszej 16-osobowej grupy. Wraz z biletem zbiorowym i rezerwacją posiadaliśmy 16 biletów na rowery. Z wielkim zdziwieniem odkryliśmy jednak, że dumnie nazwany wagonem do przewozu rowerów jest po prostu jeden przedział pozbawiony siedzeń i półek na bagaż.

Poza nami chciało z niego skorzystać ok. 10 innych rowerzystów. Nie wiemy jak oni sobie poradzili, ale tutaj nie było zupełnie miejsca na jakikolwiek rower. Dwa inne rowery były przypięte nawet w WC.

To są kpiny. Nasze rowery musieliśmy ułożyć piętrowo, żeby sie pomieściły, bo tego dnia korytarze były pełne pasażerów. Doprowadziło to do mniejszych czy większych uszkodzeń naszych rowerów. Kto jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację? Rezerwację biletów przeprowadziliśmy około miesiąca przed wyjazdem.

Taka sama sytuacja miała miejsce w pociągu powrotnym z Krakowa Głównego o 18.12 do Kołobrzega, znów musieliśmy upychać rowery. Tam także mieliśmy wcześniejszą rezerwację.

W jaki sposób PKP Przewozy Regionalne ma zamiar zrekompensować nam nasze straty?

Andrzej Kukliński, Trójmiejska Inicjatywa Rowerowa
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=27953
 
21 - 40 of 8944 Posts
Top