SkyscraperCity banner

1 - 20 of 743 Posts

·
Hanseatic
7,953 Posts
Tak na szybko to - punkt 6 jest kuriozalny... Jeśli masz rozbudowaną sieć dróg rowerowych dobrej jakości to dostaje się mniej punktów.

A wcześniej - pkt 5 - jeśli przed 2012 mocno rozbudowało się sieć - jest się karanym...

• Like
Reactions: baren

·
Hanseatic
7,953 Posts
Budżet obywatelski powinien służyć innym celom niż takie strukturalne inwestycje... Zagospodarowanie skwerku, wyprostowanie chodnika etc.

·
Registered
4,132 Posts
Możej;118855999 said:
Może warto by pójść drogą Wrocławia i zgłosić projekt rowerowy do budżetu obywatelskiego? U nich projekt dostał 2x więcej głosów niż ten z 2 miejsca: www.tuwroclaw.com/wiadomosci,czeka-...ciesza-kierowcy-pomstuja,wia5-3266-21911.html
Przede wszystkim trzeba tu patrzeć na skalę projektu, a nie na finansowanie. Chociaż niezwykle cieszy, jak mocne jest lobby prorowerowe we Wrocku.
Projekt zakłada wyznaczenie pasów, (a nie wydzielonych dróg rowerowych, czy ciągów pieszo-rowerowych), na ważniejszych ulicach w centrum. Są to w większości dwupasmowe drogi, z linią tramwajową. Jeśli miałbym szukać analogii i przełożenia na Gdańskie warunki, to pasy powinny pojawić się na takich ulicach, jak: Podwale Przedmiejskie, Okopowa, Wały Jagiellońskie i Piastowskie. Na Błędniku, Jana z Kolna... Wrocławskie skrzyżowanie na placu Dominikańskim, to taki większy odpowiednik Huciska.
Pokazuje to, zupełnie inne podejście do budowania infrastruktury w Gdańsk i we Wrocku. Tam, od kilku lat, konsekwentnie dąży się do wprowadzenia ruchu roweroge na jezdnię. W Gdańsku - do separacji.

·
Registered
322 Posts
W Gdańsku - do separacji.
Na szczęście Twoja diagnoza jest błędna, ponieważ i w Gdańsku i we Wrocławiu dąży się do integracji ruchu. Występują pewne różnice pomiędzy rozwiązaniami wprowadzonymi w obydwu miastach, ale wynikają raczej z aktualnych możliwości i pewnych uwarunkowań wewnętrznych (decyzyjnych).
Dla zobrazowania sytuacji wystarczy przytoczyć podstawowe dane. Gdańska strefa ruchu uspokojonego obejmuje 43% sieci drogowej miasta. W jej obrębie mamy 155 ulic jednokierunkowych z dopuszczonym dwukierunkowym ruchem rowerów o łącznej długości 35 km. W wyniku wprowadzenia stref zlikwidowanych zostało już ponad 11 km dróg dla rowerów. Mamy również dwa pasy autobusowo-rowerowe i dopuszczony ruch rowerowy w strefach pieszych. We Wrocławiu bardziej zdecydowanie wprowadzane są pasy rowerowe w obrębie centralnych skrzyżowań miasta. Mówienie jednak dzisiaj o jednokierunkowych pasach wzdłuż Podwala Grodzkiego, gdzie nie ma przejść dla pieszych i co za tym idzie możliwości skomunikowania się z drugą stroną, jest przedwczesne. Po pierwsze powinno powstać przejście dla pieszych naprzeciw dworca PKP. Warto też pamiętać, że to nie kolejne kilometry infrastruktury są ważne, ale liczba rowerzystów w ruchu miejskim. Naszymi działaniami dążymy do stałego zwiększania tej liczby, co czasami może oznaczać, że wprowadzane rozwiązania nie są optymalne dla bardzo doświadczonych rowerzystów, którzy jeździli od dawna. Niemniej czynione są starania, by również osobom korzystającym z rowerów od dawna ułatwiać poruszanie się po mieście. Stąd też likwidacja obowiązku korzystania z pewnej części infrastruktury - takich działań nie prowadzi jeszcze żadne duże miasto w Polsce. A dane z liczników rowerowych potwierdzają, że prowadzone działania są prawidłowe. Z dostępnych danych wynika, że na gdańskich drogach mamy największy ruch rowerowy w Polsce.

·
Registered
7,006 Posts
N Gdańska strefa ruchu uspokojonego obejmuje 43% sieci drogowej miasta. W jej obrębie mamy 155 ulic jednokierunkowych z dopuszczonym dwukierunkowym ruchem rowerów o łącznej długości 35 km.
Super strefa tempo 30 gdzie kierowcy jeżdżą 70km/h a rowerzyści po chodnikach.

Naszymi działaniami dążymy do stałego zwiększania tej liczby, co czasami może oznaczać, że wprowadzane rozwiązania nie są optymalne dla bardzo doświadczonych rowerzystów, którzy jeździli od dawna.
Kiedy miasto zamontuje (rozjechane przez samochody na deptakach - Tkacka, Piwna, przy Katowni) stojaki rowerowe na GM?

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
W dodatku coraz częściej samochody jeżdżą pod prąd. Takiego buractwa w dziedzinie przestrzegania znaków zakazu wjazdu jak w tym roku jeszcze nigdy nie widziałem. A wtedy strefa 30 ewidentnie ich nie obowiązuję, pewnie dlatego, ze nie widzą znaków ograniczenia ;)

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
12,118 Posts
Rowerzystów na chodnikach faktycznie niestety widuję czasami, ale w strefach 30 spotykałem max. 40 km/h, a ostatnio na ulicach na których się poruszam i to zostało zastopowane. ;)

·
gdańszczanin
3,710 Posts
^^ Niektórzy bardzo lubią w tej kwestii przesadzać i wyolbrzymiać problemy.

• Like
Reactions: MT

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
^^

Jeśli dla Ciebie idiota jadący 60 km/h pod prąd na ulicy jednokierunkowej nie jest problemem to co jest?

·
gdańszczanin
3,710 Posts
O, uwielbiam takie dyskusje...
Nota bene, macie wyjątkowe szczęście (albo pecha) do tego typu obserwacji.

·
TANNED
5,234 Posts
^^

Jeśli dla Ciebie idiota jadący 60 km/h pod prąd na ulicy jednokierunkowej nie jest problemem to co jest?
Nie jest dla mnie problemem, podobnie jak ufo. Ani jednego, ani drugiego w życiu nie widziałem.

Zima tuż tuż, sezon inwestycyjny się powoli kończy, nie ma o czym pisać, więc trzeba sobie wymyśleć jakiś wyimaginowany problem. Dobrze odgadłem twój tok rozumowania?

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
^^

No to masz szczęście. Ja przeżyłem szok mijając jakiś miesiąc temu dwóch takich podczas jednego przejazdu Hołdu Pruskiego w Oliwie. I to jadących niezależnie. To najwyraźniej jakiś nowy sposób mijania korka na Grunwaldzkiej, przed Piastowską.

Idioci w dodatku chyba chcą przelecieć nielegalny odcinek jak najszybciej więc gnają ulicą, w poprzek której jest duży ruch pieszy Pętla Tramwajowa <-> Przystanek SKM. W dodatku ulicą, gdzie tradycyjnie patrzy się tylko w jedną stronę podczas przechodzenia.

·
Registered
884 Posts
Niemniej czynione są starania, by również osobom korzystającym z rowerów od dawna ułatwiać poruszanie się po mieście.
To ja poproszę o organizację ruchu na skrzyżowaniach dróg rowerowych. Praktycznie nie ma nigdzie wyznaczonego pierwszeństwa, czyli mamy skrzyżowania równorzędne. Niestety prawie nikt nie przestrzega "prawej wolnej", bo w większości miejsc jest to nieintuicyjne.

Więcej malowań separacji kierunków ruchu (dobra inicjatywa na Hallera przy przedszkolu). Przydatne na szykanach i ostrych zakrętach (np. okolice opery, nad morzem (wczoraj baba tak ścięła zakręt, że prawie na czołówkę poszliśmy)).
Na mocniej obciążonych drogach warto pochylić się nad liniami na całej długości, a nie tylko w newralgicznych miejscach. Warto też pomyśleć o rejonach skrzyżowań, żeby ludzie jakoś sensowniej się ustawiali czekając na zielone.

Może to nie są pomysły skierowane bezpośrednio dla doświadczonych, ale lepsze zachowanie tych jeszcze z mniejszym stażem, to przyjemniejsza jazda ;)

Przyszłościowo, to większa staranność w projektach, bo tunelami na Marynarki Polskiej strach jeździć. W innych miejscach z kolei tak natkane różnymi słupami, że mało co widać.

·
Pe&#322;ne uzale&#380;nienie
2,252 Posts
Super strefa tempo 30 gdzie kierowcy jeżdżą 70km/h a rowerzyści po chodnikach.[...]
W dodatku coraz częściej samochody jeżdżą pod prąd. Takiego buractwa w dziedzinie przestrzegania znaków zakazu wjazdu jak w tym roku jeszcze nigdy nie widziałem. A wtedy strefa 30 ewidentnie ich nie obowiązuję, pewnie dlatego, ze nie widzą znaków ograniczenia ;)
^^

nawet jeśli jest tak jak piszecie, choć osobiście mam inne odczucia, to czy są to powody żeby nie tworzyć teraz stref tempo 30? Żeby sobie odpuścić przez kilka przypadków złamania przepisów?

·
Cyklista i wegetarianin
11,192 Posts
^^

Ja nie jestem przeciw strefom 30 km/h. Ja jestem za bezwzględnym egzekwowaniem tego ograniczenia.

·
Registered
433 Posts
^^

Ja nie jestem przeciw strefom 30 km/h. Ja jestem za bezwzględnym egzekwowaniem tego ograniczenia.
Ale że jak? Policjant na każdym skrzyżowaniu? Straż obywatelska ? Niestety zawsze się znajdzie jakiś głupek jadący pod prąd z przekroczeniem prędkości . wszędzie tak jest i może sie zdarzyc. Ale z tym nic nie da się zrobić poza edukacją i kindersztubą

1 - 20 of 743 Posts