SkyscraperCity banner

Kto powinien zostać kolejnym prezydentem Gdańska?


  • Total voters
    115
5301 - 5313 of 5313 Posts

·
MagnuS
Joined
·
607 Posts
Zdecydowanie najciekawsze okazały się zeznania dotyczące kwestii darowizn na łączną kwotę ok. pół miliona złotych, jakie nieżyjący już dziadkowie Magdaleny Adamowicz przekazali jej dzieciom. W tej sprawie toczy się odrębne postępowanie karno-skarbowe. Na temat darowizn pierwszy zeznawał 38-letni kuzyn małżonki prezydenta Gdańska.
(...)
- Dziadkowie ciężko pracowali i byli zamożnymi ludźmi. Zajmowali się ogrodnictwem i sprzedawali warzywa, a latem prowadzili gastronomię pod Ustką. Ponadto babcia szyła ubrania, a dziadek wytwarzał meble. Mieli wysokie emerytury i dostali odszkodowania za okres II wojny światowej - babcia za pobyt w obozie, dziadek na roboty przymusowe. Byli bardzo wrażliwymi ludźmi. Pomagali finansowo wszystkim członkom rodziny - mówił kuzyn żony Adamowicza.
Źródło:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kolejni-swiadkowie-zeznawali-ws-Adamowicza-n119356.html

Sprawę rozstrzygnie sąd, a nie my tu na forum czy ludzie pod artykułem na Trójmiasto.pl.
 

·
Registered
Joined
·
9,267 Posts
Z jednej strony wiadomo, że to działanie polityczne. Z drugiej - taki kolejny pstryk (widocznie trzeba gromów, aby niektórzy otrzeźwieli) w nos tych, którym wydaje się, że ci krzyczący o Konstytucji, itp. to jakaś dużo lepsza partia - nie, to również krętacze, lepsi jedynie w tym, że w ich szeregach BYĆ MOŻE (ajć, czuję łamanie kości przy szpagacie Gowino-Żalków) jest większy odsetek osób, które nie wpieprzają się z butami w życie innych i wisi im, kto kogo kocha, czy chce sobie coś zapalić czy nie, czy też kiedy chce sobie odebrać życie. Mijają kolejne miesiące, a głosowanie na PO i ten krąg odbywa się z coraz większym zapachem cebuli. A w zasadzie to nie głosowanie za PO, a przeciw pis.
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
Wątek [Gdańsk] INWESTYCJE {Oliwa, Przymorze, Zaspa, Żabianka, Jelitkowo} jest zamknięty więc w polityce lokalnej ta informacja też pasuje.
Info za
www.gdansk.pl
Rada Miasta Gdańska. Uchwała z lex deweloper odrzucona - radni chcą planu miejscowego
Gdańscy Radni niemal jednogłośnie odrzucili uchwałę przygotowaną w oparciu o lex deweloper. Podczas XXVI sesji Rady Miasta pierwszy raz, od dnia wejścia w życie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących, procedowano uchwałę w tym trybie. Zdaniem radnych, w tym przypadku interesy Miasta i mieszkańców będą lepiej zabezpieczone poprzez sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Taki budynek na ponad 100 mieszkań i lokale usługowe firma TUP Property S.A. chce postawić na Zaspie, przy ul. Jana Pawła II nr 20. Właśnie ta inwestycja była jednym z tematów XXVI sesji RMG

Pełnomocnik inwestora TUP Property S.A. z siedzibą w Pruszkowie 19 maja 2020 roku złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na działce położonej przy al. Jana Pawła II 20 w Gdańsku oraz o ustalenie lokalizacji inwestycji towarzyszących.
Radni zabierający głos w dyskusji zajęli stanowisko, że polityka przestrzenna miasta powinna być kształtowana poprzez sporządzanie miejscowych planów. Procedura planistyczna umożliwia wszystkim zainteresowanym aktywne uczestnictwo w tym procesie.
W planach była inwestycja mieszkaniowa - budynek mieszkalny wielorodzinny (w części frontowej 9 i 10 kondygnacyjny, w tylnej części 7 kondygnacyjny) wraz z garażem podziemnym (169 miejsc postojowych) oraz niezbędną infrastrukturą. W budynku planowano od 100 do 123 lokali mieszkalnych o powierzchniach od 33m2 do 130m2, dla ok. 254 nowych mieszkańców. Na dwóch pierwszych kondygnacjach zaproponowano usługi: przychodnia lekarska oraz przedszkole o łącznej powierzchni od 900m2 do 1000m2.
Inwestycja towarzysząca polegać miała na włączeniu czterech sygnalizacji świetlnych do Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem TRISTAR, korekcie w programie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II oraz ul. Zbigniewa Burzyńskiego II, a także przebudowie wjazdów na teren inwestycji mieszkaniowej wraz z budową odcinków chodnika i remontem już istniejącego wzdłuż terenu inwestycji.
Planowana inwestycja nie zmieniała lokalizacji pomnika W hołdzie bohaterom upamiętniającego miejsce pierwotnego pochówku obrońców Poczty Polskiej.
Inwestycja mieszkaniowa w założeniach spełnia wymagania lokalnych standardów urbanistycznych dla miasta Gdańska, m. in. pod względem: odległości od przystanku komunikacji publicznej, odległości od szkoły podstawowej, dostępu do urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji czy sportu, wysokości budynku, lokalizacji usług, ustaleń dotyczących lokalizacji garaży, dróg serwisowych i wewnętrznych. Nie jest też sprzeczna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, a na obszarze objętym wnioskiem nie obowiązują żadne miejscowe plany. Wniosek uzyskał wszystkie wymagane ustawą uzgodnienia.
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
8,486 Posts
W sumie budynek calkiem spoko i w porównaniu do Falcka z rampami i dziwacznym parkingiem od strony ulicy byłby na plus, szczególnie gdyby miasto wymusiło linię zabudowy bez serwisówki ;) (z wizki cieżko określić czy nie ma serwisówki, nie wygląda jakby była tbh)
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
W sumie budynek calkiem spoko i w porównaniu do Falcka z rampami i dziwacznym parkingiem od strony ulicy byłby na plus, szczególnie gdyby miasto wymusiło linię zabudowy bez serwisówki ;) (z wizki cieżko określić czy nie ma serwisówki, nie wygląda jakby była tbh)
Na wizce jest serwisówka. Samochód na pierwszym planie jest skierowany w stronę morza czy na jedni wschodniej. Samochody na drugim planie są ustawione w drugą stronę, gdyby to była jezdnia to mielibyśmy ruch lewostronny.
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
8,486 Posts

·
Registered
Joined
·
352 Posts
Serwisówki nie ma - nie było na PZT prezentowanym podczas sesji. Przed budynkiem jest tylko chodnik i trochę skarpy. Jak na Robyg to i tak całkiem nieźle ale tylko dlatego, że zostawili koncepcję sprzedającego i pod jego szyldem idą po uchwałę, wz i wniosek do planu.
 

·
Moderator
Joined
·
11,012 Posts
Senat za utworzeniem Metropolii Gdańskiej, ale czy to przejdzie w Sejmie?
Senat przyjął projekt ustawy o powołaniu związku metropolitalnego na Pomorzu zbudowanego wokół Gdańska. Ale już w Sejmie, gdzie opozycja nie ma większości, będzie trudno o przyjęcie przepisów, dzięki którym największe miasta miałby więcej pieniędzy np. na komunikację.

Gdyby dla Pomorza została przyjęta ustawa metropolitalna - niemal identyczna do tej obowiązującej dla Śląska, to nasze samorządy dostałyby dodatkowe pięć procent udziału w podatku PIT, czyli rocznie ok. 200 mln zł. Te środki można przeznaczyć np. na komunikację, na zakupy taboru, dodatkowe kursy czy system wspólnego biletów. W tym wypadku zysk lokalnych społeczności oznacza stratę dla budżetu państwa.

Za projektem ustawy stoi stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które powstało po staraniach prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o powołanie metropolii. Związki metropolitalne popiera PO, za rządów tej partii przyjęto ogólną ustawę, jednak bez przepisów wykonawczych, które dawałyby szansę na powołanie Metropolii Gdańskiej. Natomiast polityka PiS-u skupia się raczej na mniejszych miejscowościach, a do tego partia ta raczej osłabia pozycję Gdańska, niż ją wspiera, co widać po przejmowaniu największych firm skarbu państwa mających siedziby w mieście czy wywłaszczeniu Gdańska z Westerplatte.

Niezależnie od niewielkich szans na przepchnięcie projektu w Sejmie to czwartkowe głosowanie w Senacie można uznać za sukces w drodze do powołania metropolii. Pilotowany przez samorządowców projekt zyskał poparcie 86 senatorów, będzie przedmiotem dyskusji w Sejmie i znowu jest o nim głośno.
 

·
Registered
Joined
·
1,011 Posts
Przecież to ustawa w której zyskają najwięcej właśnie małe samorządy a nie Gdańsk. Nazwa to też ma być chyba Metropolia Pomorska a nie Gdańska jak w artykule...
 
5301 - 5313 of 5313 Posts
Top