SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1016 Posts

·
Registered
2,427 Posts
Discussion Starter #1
System Roweru Miejskiego na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot

W skład systemu wejdzie 4080 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie

Sieć roweru miejskiego przewiduje 660 stacji.

W projekcie weźmie udział 14 gmin: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdańsk, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino, Sierakowice.

Uruchomienie pierwszego etapu systemu obejmującego 1224 rowery ma nastąpić 18 listopada (5 miesięcy od podpisania umowy które miało miejsce w 18 czerwca w Olivia Sky Club)

Operatorem systemu będzie firma NextBike która wygrała przetarg na obsługę systemu przez 6,5 roku za kwotę ponad 40 mln zł.

Doniesienia prasowe (fakty jak i polemika) w kolejności chronologicznej:

Rowerowi aktywisci krytycznie o zmianach w Mevo

40 mln zl za 65 roku dzialania Mevo

nextbike zostal wybrany operatorem pomorskiego roweru metropolitalnego mevo rowery elektryczne mevo jesienia 2018

rower metropolitalny mevo z umowa z wypozyczalni skorzystamy

mevo wypozyczalnia rowerow elektrycznych

mevo - rower metropolitalny ktory cieszy mnie coraz mniej-opinia

Niestety (o ile się nie mylę) projekt nie ma obecnie swojej strony internetowej. Myślę że zostanie odpalona wraz ze startem systemu, choć szkoda że nie jest czynna już obecnie tak aby mieć informacje dotyczące choćby lokalizacji stacji z pierwszej ręki.

Jedyna obecnie mi znana lokalizacja stacji to dworzec Sopot, przy południowym tunelu, od strony wschodniej. Natomiast od Sopockiego Oficera Rowerowego wiem że wszystkie 28 sopockich lokalizacji jest już wytypowanych.

Zapraszam do dyskusji, dzielenia się informacjami dot lokalizacji stacji, fotkami z ich montażu i, truskawka na torcie, już za 2 miesiące z pierwszych wrażeń użytkowania :cheers2:

·
Registered
615 Posts
Plan stacji w Gdańsku, zdjęcie bardzo duże, może lagować.
Trochę to dziwne, że koło "designer outletu" (czy może lepiej fashion house) nie ma żadnej, ani jednej stacji. Tak samo Lawendowe Wzgórza, Jaworzniaków. Wzdłuż Traktu Św. Wojciecha też pustki, brak informacji co do ewentualnych stacji na Wyspie Sobieszewskiej, ale wygląda to tak jakby miało ich nie być.

Co do tego czy powstają, to widać, że tak. Na 5 Wzgórach i wzdłuż Świętokrzyskiej są już wybrukowane placki.

·
Registered
949 Posts
Okolice Jabłoniowej pewnie dostaną stacje po zakończeniu budowy pętli tramwajowej czyli za rok. Innego wytłumaczenia nie widzę.

·
Ziemia Obiecana
1,843 Posts
po pierwsze to idealny moment na testy (w pełnej wersji ruszy od marca) po drugie czemu w listopadzie czy grudniu nie mam moc podjechać rowerem po miescie (snieg jak jest to najczęściej w okresie) połowa stycznia-połowa lutego) a i tak wtedy można sobie idealnie podjechać rowerem
No właśnie promowanie roweru miejskiego jako całorocznego. Jak nie chce się mieć sezonowego ruchu rowerowego dojazdowego to tak trzeba robić, a nie wyłączać system w listopadzie. Co to za pomoc jak przez część roku nie mogę dojechać do kolejki miejskim rowerem, dla celu którego wykupiłem sobie roczny abonament?
Przeklejam tutaj odpowiedzi.

Ok, macie rację, w sumie to sensowne. Zapomniałem, że tutaj inaczej będzie wyglądać kwestia płatnośći, abonament roczny itp.. Choć i tak start w sezonie, przy lepszej pogodzie dałby pewnie lepszego "kopa marketingowego"

Tylko, że widzę też tu zagrożenie. W Łodzi i Warszawie systemy działają do końca listopada - a i tak bardzo dużo rowerów jest w kiepskim stanie technicznym. Jak w MEVO rowery będą eksploatowane cały rok, w różnych warunkach to mam obawy, że może być jeszcze gorzej.

·
Registered
1,151 Posts
Jak wyglada sprawa lokalizacji stacji w Gdansku ? Czy przed ruszeniem projektu beda staly już wszystkie ?

·
Registered
2,427 Posts
Discussion Starter #8

·
Registered
1,151 Posts
Eee, troche slabo to wyglada. Bylem przekonany, ze przy slupkach bedą wczepione ładowarki - w koncu bedziemy miec rowery elektryczne. Bez tej infrastruktury znaczna część bedzie stać rozładowana

·
Ziemia Obiecana
1,843 Posts
W którymś artykule pisali, że rezygnują z ładowania na stacjach. Pracownicy codziennie będą krążyć po mieście i podmieniać akumulatory.

Ja nie wiem, szczerze mówiąc jestem trochę sceptycznie nastawiony do tego. No bo w tej sieci roweru miejskiego WSZYSTKIE rowery mają być elektryczne.
A za jazdę z Dolnego Tarasu na Górny takim 30kg rowerem z rozładowanym akumulatorem to chyba każdy podziękuje

·
Registered
118 Posts
W którymś artykule pisali, że rezygnują z ładowania na stacjach. Pracownicy codziennie będą krążyć po mieście i podmieniać akumulatory.

Ja nie wiem, szczerze mówiąc jestem trochę sceptycznie nastawiony do tego. No bo w tej sieci roweru miejskiego WSZYSTKIE rowery mają być elektryczne.
A za jazdę z Dolnego Tarasu na Górny takim 30kg rowerem z rozładowanym akumulatorem to chyba każdy podziękuje
Może przed wypożyczeniem roweru będzię wgląd w aplikacji na temat stanu naładowaia baterii w danym rowerze. Tak jak w trfficar masz wgląd o stanie paliwa w zbiorniku.

·
Registered
615 Posts
@kichosz
Bo te mapy są bardzo duże i jest to niepraktyczne, żeby dawać całe Trójmiasto w jednym pliku.

Co do tego co piszecie o stacjach, to tragedia w takim razie xD nextbike pewnie zarobił już ze sporą górką skoro nie będzie stacji z ładowarkami i nie będzie mu się opłacało wysyłać ludzi z tymi akumulatorami, większość będzie stała rozładowana.

Czyli standardowo, w Trójmieście dalej jak w chlewie, obsranym gównem.

·
Ziemia Obiecana
1,843 Posts
Może przed wypożyczeniem roweru będzię wgląd w aplikacji na temat stanu naładowaia baterii w danym rowerze. Tak jak w trfficar masz wgląd o stanie paliwa w zbiorniku.
Informacja będzie na pewno, i w aplikacji i chyba nawet same rowey mają mieć jakiś wskaźnik tego. Tylko bardziej mi chodzi o to, że jak ktoś się znajdzie w okolicy gdzie będą same rozładowane jednostki. Wtedy jak jedzie "pod górę" to dla niego taki system nie ma sensu.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że mniej będzie użytkowników sporadycznych tutaj pewnie. W innych miastach jak jest 20min darmowe to dużo ludzi podjeżdza sobie raz na jakiś czas. W MEVO bez abonamentu to będzie mało opłacalne (tak wiem, 10zł to nie pieniądz ale jednak)

Inna rzecz, czy tutaj taka potrzeba wielka jest? I w pracy i w internecie jak się dziwiłem, że Gdańsk stolica rowerowa a nie ma nawet systemu rowerów miejskich to otrzymywałem odpowiedź " a po co nam to, u nas każdego stać na rower" ...

·
Registered
20 Posts
Kilka miesięcy temu na gdansk.pl opublikowano wywiad z dyrektorem projektu roweru metropolitalnego i Oficerami Rowerowymi z Gdyni i Sopotu:
https://vimeo.com/274672396

TL;DW:

Rower czwartej generacji, największy, najnowocześniejszy system ze wspomaganiem elektrycznym w Europie
- zabezpieczenia pasywne (zamek) oraz aktywne (GPS + GSM, akcelerometr)
- wspomaganie napędu do prędkości 25km/h
- baterie mają wystarczyć na 80km jazdy, może mniej w zależności od użycia (ukształtowania terenu)
- baterie będą wymieniane przez operatora przy 20% ładunku

90 minut dziennie w abonamencie za 10zl/m-c, powyżej 5gr/min

Rowery nie będą wpinane w stacje dokującą jak to bywa w niektórych systemach rowerów miejskich. Stojaki będą zbliżone wyglądem do zwykłych stojaków rowerowych.
Można będzie zostawić rower poza stojakiem, po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Wypożyczanie przez skanowanie kodu QR lub NFC (smartphone + dużo rożnych kart m.in. karta mieszkańca)

Gdańsk
2160 rowerów
ponad 300 stacji

Gdynia
1100+ rowerów
140+ stacji

Sopot
164 rowery
25 stacji

Prawo opcji, można dokupić dodatkowo 1000 rowerów po cenie z przetargu

Dlaczego nie ma darmowych minut?
W systemach gdzie są darmowe minuty 85% przejazdów to przejazdy za darmo, w tych systemach operator jest opłacany z góry, reszta (15%) idzie do miasta. Operatorowi nie bardzo zależny żeby się starać bo i tak dostanie kasę, wszystkie czynności które podejmuje tylko podnoszą mu koszty.

U nas operator czerpie przychody, jemu zależy aby mieć więcej klientów i bardziej dba: o naładowanie, stan techniczny, relokacje.

Dlaczego tylko elektryczne?
Aby zachęcić do przesiadki na rowery jako główny środek transportu do pracy, szkoły. Raczej nie dla już aktywnych rowerzystów.

·
Registered
615 Posts
No tak, zamiast stworzyć przyjazny dla ludzi system to oczywiście koniecznie trzeba czerpać zysk.
Przecież za darmo nikt tego nie zrobi??
@fortgottenone
Z jednej strony spoko, że same stojaki, ale z drugiej znając życie będzie problem ze zwracaniem jak ze skuterami, zanim zwróci to dodatkowe minuty. A tak, wpięte w elektrozamek i po sprawie...

·
Registered
4,112 Posts
No właśnie w Warszawie dało się zrobić tak, że operator jest opłacany z góry, u nas tak się nie dało?

·
Registered
615 Posts
No właśnie w Warszawie dało się zrobić tak, że operator jest opłacany z góry, u nas tak się nie dało?
I tak ustawili ten przetarg pod nextbika z tymi rowerami elektrycznymi. Pytanie co wyjdzie dla nas lepiej, jako tako serwisowane od czasu do czasu rowery czy rzucone raz na 5 lat te same i serwisowane dopiero jak się łańcuch urwie, pójdą hamulce do końca albo przebije się opona.

·
master of disaster
1,169 Posts
Mnie ciekawi jak będą te rowery wyglądały, mnie podobały się te lizbońskie:

1 - 20 of 1016 Posts