SkyscraperCity banner

12581 - 12597 of 12597 Posts

·
Registered
Joined
·
12,556 Posts
Wygląda jak stadnina koni
245169
 

·
Registered
Joined
·
3,427 Posts
Studenckie koncepcje portu jachtowego w Brzeźnie i kąpieliska na Stogach. WIZUALIZACJE
Jak mógłby wyglądać Centralny Port Jachtowy w Brzeźnie/Nowym Porcie, a jak należałoby przebudować obecne zaplecze kąpieliska na Stogach? Odpowiedź na to pytanie postawiono studentom Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, przyszłym architektom. Zobacz prace nagrodzone w konkursie koncepcyjnym organizowanym przez Miasto Gdańsk i Politechnikę.
całość: www.gdansk.pl

Miasto Gdańsk przy współpracy z Politechniką Gdańską od lat organizuje konkursy koncepcyjne dla studentów Wydziału Architektury PG. Tegoroczną, XIV edycję wydarzenia rozstrzygnięto tradycyjnie w gmachu głównym uczelni.
Studenci mieli dwa zadania do wyboru w ramach jednego konkursu:
  • Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna centralnego portu jachtowego w Gdańsku Brzeźnie (złożono 13 prac).
  • Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kąpieliska morskiego Stogi (złożono 15 prac)
Prace oceniał sąd konkursowy - trzech sędziów reprezentowało Urząd Miejski w Gdańsku, trzech - Politechnikę, jak podkreślił przewodniczący gremium arch. Marek Gawdzik z Wydziału Architektury PG (skład sądu w ramce pod tekstem), prace konkursowe stały na bardzo wysokim poziomie, a jurorzy większość laureatów wybrali jednogłośnie.
Gospodyni spotkania, dziekan Wydziału Architektury prof. Lucyna Nyka podkreśliła, że wieloletnia współpraca pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a Politechniką Gdańską jest “znakomitym forum dyskusji na temat perspektywy rozwoju różnych fragmentów metropolii gdańskiej”.

...............

Tłem drugiego tematu konkursu - portu jachtowego, są przygotowania Miasta Gdańska do do projektu partnerstwa publiczno - prywatnego na terenach nadmorskich, którego beneficjentami mają być Brzeźno i Nowy Port.

- Uznaliśmy, że w ramach realizacji zadania publicznego, inwestor powinien zbudować rodzaj mariny, czy przystani - tłumaczy prezydent. - Toczymy spór, czy port powinien być w tym miejscu, który był tematem konkursu, gdzie beneficjentem byłyby obie dzielnice, czy też iść w kierunku rozbudowy molo. Osobiście jestem zwolennikiem lokalizacji na styku dzielnic.
TEMAT PIERWSZY: Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna Centralnego Portu Jachtowego w Gdańsku Brzeźnie.
Lokalizacja projektu - przy wejściu do Portu Gdańsk w Brzeźnie/Nowym Porcie, na wysokości ujścia Martwej Wisły do zatoki.
Sąd konkursowy przyznał dwie równorzędne I nagrody w wysokości 4 500 zł
Uzasadnienie

Śmiała wizja kreowania nowej dzielnicy na wodzie, która mogłaby budować wizerunek Gdańska jako znaczącego miasta portowego nad Bałtykiem. Jury doceniło propozycję projektową z koncentracją nowej zabudowy w centrum założenia urbanistycznego, a także pomysł stworzenia bramy morskiej, z flankującymi dwiema dominantami – wysokościowymi budynkami użyteczności publicznej.
Proponowane funkcje: amfiteatralne place zbliżające się do wody, promenady, wnętrza urbanistyczne, zwodzona kładka, zieleń parkowa nadają założeniu miastotwórczy charakter. Koncepcja ma spójną i czytelną formę.
Wątpliwości budzą rozwiązania projektowe w zakresie wejścia do mariny (kolizja z torem wodnym do portu wewnętrznego) oraz funkcjonalne połączenia pomiędzy miejscami postojowymi jednostek pływających, a kapitanatem z zapleczem warsztatowo-magazynowym. Dokonano zbyt dużej ingerencji projektowanej sztucznej wyspy w jej zachodniej części w naturalną plażę Brzeźna. Wg jury piaszczyste nabrzeże należałoby powiększyć i płynnie połączyć z nowo projektowanym założeniem.
Podstawowe założenia pracy konkursowej mogą stanowić dobry początek dla przyszłych opracowań urbanistyczno-architektonicznych budowy nowoczesnej mariny w Gdańsku.
Przyznano dwie I nagrody.

I nagroda dla zespołu autorów Anna Kamińska, Anna Kuchta, Joanna Strahl oraz Dawid Zielke

I nagroda dla zespołu autorów: Kamil Jagódzki, Adrian Karpiński, Barbara Kobusińska (druga z dwóch przyznanych I nagród ):
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
7,225 Posts

·
Moderator
Joined
·
17,666 Posts
Tym bardziej, że i tak w okolicy plaży na Stogach planowane są inne inwestycje (+znowu jeździ tramwaj).

W marinę w Brzeźnie w tej skali nie liczę, ale ciągle mam nadzieję na odbudowę molo na przedłużeniu ul. Gdańskiej, a wtedy można pomyśleć o jakiś miejscach do cumowania.
 

·
Registered
Joined
·
2,629 Posts
Całe Brzeźno wymaga rewitalizacji. To powinien być gdański "Sopot" w dobrym tego słowa znaczeniu. To tak naprawdę paradoks, że nadmorskie dzielnice: Jelitkowo, Stogi, czy Brzeźno są tak zaniedbane.
 

·
Bolzga
Joined
·
2,256 Posts
Całe Brzeźno wymaga rewitalizacji. To powinien być gdański "Sopot" w dobrym tego słowa znaczeniu. To tak naprawdę paradoks, że nadmorskie dzielnice: Jelitkowo, Stogi, czy Brzeźno są tak zaniedbane.
Bo Gdańsk nigdy nie leżał nad morzem, a współczesne nadmorskie dzielnice są słabo sklejone z resztą miasta. Niemniej jednak skala zaniedbań jest duża, ale przynajmniej w przypadku Stogów i Brzeźna to efekt kilkudziesięciu lat radosnego planowania.
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
7,225 Posts
Akurat podchody aby coś robić z krzakami w nadmorskich dzielnicach i faktycznie aby coś tam się działo są, ale to zaraz przyjdzie radny Skiba z posłem Kacperkiem i zaczną płakać, że miasto chce zniszczyć wspaniałe nieużytki Brzeźna pozwalając tam na zabudowę.
 

·
Registered
Joined
·
2,629 Posts
Marzy mi się zabytkowy, całoroczny tramwaj na trasie Oliwa - Jelitkowo. Do tego fajny park leśny na Stogach, coś ala Park Reagana.
 

·
Registered
Joined
·
3,427 Posts
Develia będzie budować przy Ptasiej projektinwestor.pl
Wrocławski deweloper sfinalizował właśnie zakup działki o powierzchni jednego hektara. Spółka wydała na ten cel 8,53 mln złotych.
Deweloper zamierza zrealizować na nieruchomości projekt z szacowaną ilością około 158 lokali mieszkalnych. Planowany termin rozpoczęcia sprzedaży mieszkań to czwarty kwartał przyszłego roku.

Działka leży w południowej części miasta, w dzielnicy Chełm. Jej zakup to kolejny krok do powiększania banku ziemi dolnośląskiego dewelopera. Miesiąc temu spółka kupiła we Wrocławiu teren położony u zbiegu ulic Ryszelskiej oraz Augustowskiej, a w pierwszym kwartale roku działkę przy ulicy Orawskiej.
Za deweloperem słabszy okres. Firma sprzedała w drugim kwartale roku 112 lokali wobec 287 przed rokiem i przekazała w tym czasie 61 mieszkań wobec 510 dwanaście miesięcy temu. Władze spółki przyznają, że wyhamowanie spowodowane jest lockdownem i dużą niepewnością odnośnie rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Przykładowo w kwietniu Develia zanotowała ujemną sprzedaż: -7 lokali, ponieważ klienci wstrzymywali się z decyzjami dotyczącymi zakupu mieszkania. W kolejnych miesiącach, wraz z odmrażaniem gospodarki, sytuacja zaczęła wracać do normy. W maju sprzedaż wyniosła 40 mieszkań, natomiast w czerwcu 79.
 

·
master of disaster
Joined
·
1,200 Posts
Na tej działce trwa budowa budynku handlowo restauracyjnego wraz z funkcją pokoi gościnnych
OK, znane sa jakies szczegóły, projekty ?
 

·
Registered
Joined
·
355 Posts
Akurat podchody aby coś robić z krzakami w nadmorskich dzielnicach i faktycznie aby coś tam się działo są, ale to zaraz przyjdzie radny Skiba z posłem Kacperkiem i zaczną płakać, że miasto chce zniszczyć wspaniałe nieużytki Brzeźna pozwalając tam na zabudowę.
Jest to o tyle zabawne, że w sytuacji (mam nadzieję, że do niej nigdy nie dojdzie) wygranej PiS w Gdańsku, ci dwaj panowie byliby pierwszymi chętnymi by dogadywać się z inwestorami budującymi tam hotele i apartamentowce. Są jeszcze w miarę młodzi, trzeba się zabezpieczyć na przyszłość, a nie że teraz tam coś zbudują i kicha.
 
12581 - 12597 of 12597 Posts
Top