SkyscraperCity banner

601 - 617 of 617 Posts

·
Registered
Joined
·
3,656 Posts
Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Alchemii

Gdański kompleks biurowy Alchemia stał się nową siedzibą dla Banku Gospodarstwa Krajowego, który wynajął w biurowcu 550 mkw. powierzchni biurowej.
 

·
Registered
Joined
·
7,275 Posts
Ciekawy artykuł dotyczący funkcjonowania dzielnic biurowych, ale też szerzej miast jako takich.

 

·
Registered
Joined
·
3,684 Posts
Trójmiasto idzie po milion
urbanity.plKonsekwentnie rozbudowujący się rynek biurowy w Trójmieście może pochwalić się dziś najniższym poziomem pustostanów w kraju, podaje firma doradcza Walter Herz.
Po zakończeniu budowy prowadzonych w Trójmieście inwestycji zasoby biurowe aglomeracji przekroczą 1 mln mkw. powierzchni. Rynek trójmiejski, który jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków regionalnych w Polsce, dysponuje dziś zapleczem liczącym prawie 870 tys. mkw. powierzchni biurowych. Bardzo nowoczesnym zapleczem, bo większość biur w Trójmieście powstała zaledwie kilka lat temu.

- Od ponad roku ilość niewynajętej powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim utrzymuje się na najniższym poziomie w kraju, nie przekraczając 6 proc. Świadczy to dużym potencjale tej lokalizacji, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę rozwoju tego rynku w ostatnim czasie. W realizacji i przygotowaniu do budowy jest w Trójmieście kilkanaście inwestycji biurowych, które w ciągu najbliższych 36 miesięcy przyniosą prawie 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni – mówi Mateusz Strzelecki, Partner w Walter Herz.

Do największych, ukończonych w tym roku w Trójmieście projektów należą m.in. dwa gdańskie biurowce, które dostarczyły po 25 tys. mkw. biur: tj. budynek Olivia Prime B w kompleksie Olivia Business Center i biurowiec Wave firmy Skanska.
Inwestycje na terenach postoczniowych
Najwięcej trójmiejskich inwestycji biurowych powstaje przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych Gdańska, al. Grunwaldzkiej oraz w centralnej części miasta na terenie tzw. Młodego Miasta. Na tym obszarze Cavatina realizuje obecnie pierwszy etap kompleksu biurowego Palio Office Park, a firma Inopa biurowiec C300.

Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności i historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej na starcie budowy jest również wielofunkcyjna inwestycja DOKI. Projekt zakłada realizację dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw., a także ponad 1000 mieszkań i kilkudziesięciu lokali usługowych. W ramach przedsięwzięcia odrestaurowany zostanie także usytuowany w sercu nowej dzielnicy, zabytkowy budynek Montowni, w którym znajdą się lofty serwisowane, food hall oraz sale konferencyjne.

Na terenie gdańskiej Stoczni Cesarskiej remontowany jest też aktualnie zabytkowy budynek Dyrekcji, który przyjmie funkcję biurową, oferując 4 tys. mkw. powierzchni.
Pierwsze w Polsce centrum biurowe na lotnisku
Ponadto, przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku firma Torus prowadzi budowę biurowca Format o powierzchni 16 tys. mkw., który ma być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku. W tym samym czasie inwestor planuje również oddanie budynku biurowego z 7,3 tys. mkw. powierzchni najmu, który powstaje w drugim etapie inwestycji Officyna usytuowanej przy alei Grunwaldzkiej.

W drugim kwartale przyszłego roku ukończony ma być z kolei pierwszy z siedmiu biurowców, które stanąć mają na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Pod budynek Alpha, który dostarczy 8,5 tys. mkw. powierzchni biurowych, wmurowano niedawno kamień węgielny. Realizacja ta daje początek pierwszemu w Polsce centrum biurowemu, które zlokalizowane będzie na lotnisku.

Powstała również koncepcja zagospodarowania terenów PKS przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. W jego miejscu powstać miałby plac miejski z zielenią oraz nowym biurowcem i hotelem. A dworzec i perony autobusowe miałyby być przeniesione pod ziemię na poziom -1.

W Gdyni, która skupia niespełna jedną piątą trójmiejskich zasobów biurowych, największym z realizowanych obecnie projektów jest natomiast kompleks biurowy 3T Office Park z około 38 tys. mkw. powierzchni, który położony jest przy ulicy Łużyckiej.
Popyt na t
rójmiejskie biura nie spada

Chłonność trójmiejskiego rynku biurowego w ostatnich trzech latach, jak oblicza Walter Herz, wynosiła średnio 100 tys. mkw. rocznie. W pierwszym półroczu tego roku ten poziom absorbcji został utrzymany. Do najemców trafiło w Trójmieście ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej.

- Najwięcej umów zawarły firmy z sektora transportowego i bankowego. Ponad milionowe Trójmiasto jest również wciąż atrakcyjne dla firm z segmentu nowoczesnych usług dla biznesu oraz nowych technologii. Inwestycje w infrastrukturę portową przyciągają też firmy związane z obrotem towarów drogą morską, wykorzystujące morski węzeł przeładunkowy – informuje Martyna Markiewicz, Senior Leading Negotiator, Regional Coordinator w Walter Herz. – W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, poza nowymi transakcjami, w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia także z dużą ilością renegocjacji umów najmu, które dobiegają końca. Sporo najemców zobligowanych dłuższymi kontraktami zgłaszało również chęć podnajmu części powierzchni. Jest to jednak tendencja zauważalna w całym kraju, nie tylko na rynku trójmiejskim – dodaje Martyna Markiewicz.
 

·
Danziger Werft
Joined
·
1,722 Posts
samo Trójmiasto to 750 tys, a aglomeracja czyli "funkcjonalne Trómiasto" ma właśnie nieco ponad melon w zależności od granic jakie się przyjmie. w takich raportach i artykułach bardzo często występują uproszczenia. Co do samej treści natomiast to cieszy, że lokalizacje się zdywersyfikowały. Czekam jeszcze aż okolice Zielonego Trójkąta się uruchomią pod bardziej intensywną zabudowę biurową
 

·
Cyklista i wegetarianin
Joined
·
10,966 Posts
"Metr powierzchni biurowej na każdego mieszkańca Trójmiasta!"

Dobry slogan wyborczy? :unsure:
 
  • Like
Reactions: zibon

·
Registered
Joined
·
7,275 Posts
Analiza przyszłości biur, dlaczego biura zostaną, ale zmieni się ich rola, na ile zmniejszy się zapotrzebowanie na powierzchnie i jak elastycznie ta przestrzeń będzie wykorzystywana oraz dobre i złe strony home offiice.

 

·
Registered
Joined
·
3,050 Posts
To chyba zła informacja dla trójmiejskiego rynku biurowego opartego na centrach obsługi księgowej. Zapewne dlatego cisza na placu budowy ~90m na terenie OBC.
 

·
Registered
Joined
·
2,433 Posts
To chyba zła informacja dla trójmiejskiego rynku biurowego opartego na centrach obsługi księgowej.
Jakieś dane którymi możesz poprzeć tę teorię? Które dokładnie firmy robią tę mityczną obsługę księgową?
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
State Street chociażby. Ponad 1000 pracowników w Gdańsku i większość to analitycy/księgowi. A do tego chyba wszystkie te Arle, Bayery itp?
 

·
Registered
Joined
·
3,684 Posts
Elastyczne biura w gdańskim biurowcu Neon
urbanity.pl
Gdańsk, a dokładniej biurowiec Neon jest kolejną lokalizacją w Polsce, gdzie New Work otwiera swój nowy hub biurowy.Gdańsk jest czwartym polskim miastem, w którym swoje biuro otworzył jeden z największych operatorów biur elastycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym samym miasto dołączyło już do Warszawy, Krakowa i Łodzi.

Nowy hub biurowy znajduje się na 4. piętrze biurowca Neon, który jest częścią kompleksu biurowego Alchemia. New Work oferuje najemcom elastyczne przestrzenie biurowe. Do końca 2020 roku w budynku Neon udostępnionych zostanie 4 000 mkw. powierzchni, a w ofercie dostępne będą przestrzenie o wielkości od 11 do 80 mkw., a także sale do spotkań, miejsca parkingowe oraz przestrzeń wspólna ze strefą do relaksu.
Jednym z najemców firmy New Work w Gdańsku jest norweska firma Axbit.
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
Super, jak się ma małe biuro to można się przenieść do nowoczesnego budynku, bez potrzeby wynajmowania minimum kilkuset metrów :)
 

·
Cyklista i wegetarianin
Joined
·
10,966 Posts
Może to jest rozwiązanie na nowe czasy, w których liczba osób pracujących zdalnie będzie się zmieniała w zależności od potrzeb i okoliczności. Firmy zarządzające biurowcami muszą myśleć o dostosowaniu się, a tu takie coś samo im spada z nieba. Jeśli to się okaże sukcesem to na pewno będzie kopiowane.
 
601 - 617 of 617 Posts
Top