SkyscraperCity banner

661 - 680 of 680 Posts

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
Jeżeli firma Apple zleci twojemu zakładowi produkcję iphonów, wykonujesz je dla odbiorcy końcowego, tj. Apple, pomimo, że ostatecznie zakupi je Jan Kowalski czy też John Smith.
ciągle jesteś podwykonawcą...

tylko fizycznie dostarczasz produkt niekoniecznie do siedziby właściciela marki, a "od razu" do sieci dystrybucyjnej zorganizowanej czy kontrolowanej przez właściciela marki

właściciel marki zleca ci produkcję, pod tą marką, a nie pod twoją...

właściciel marki płaci Ci wynegocjowaną cenę za robociznę / produkcję, ale marże handlowe w detalu sam kontroluje i "zbiera".

dostajesz projekt (a nawet często materiały i komponenty) od zlecelniodawcy, właściciela marki... jak nie bezpośrednio, fizycznie od niego, to zamówione przez niego u innych (współ)podwykonawców

- wciąż jesteś podwykonawcą.
 

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
Co z budową statków w Stoczni Gdańsk?...

"To wszystko zależy od tego, jakie to będą jednostki. Jeżeli to będą jednostki, które stocznia może produkować w całości, czyli takie jednostki, powiedzmy, do 100-140 m i tam... wadze kadłuba, powiedzmy, między trzy a cztery tysiące ton, to oczywiście tak.
Jeżeli to są jednostki bardzo duże, długie, to one nie nadają się do produkcji w Gdańsku, chociażby dlatego, że nie są w stanie wypłynąć przez tak zwany Zakręt Trzech Gwizdków, więc są pewne fizyczne ograniczenia w zakresie wielkości produkowanych w Gdańsku jednostek, natomiast małe - jak najbardziej."

- powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

[https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/2277426,Kulisy-spraw-Stocznia-Gdanska-odzyskala-zdolnosci-kontraktowe]

statki remontowane lub przebudowywane w Remontowej SA
Nordic Apollo, 120 019 ton nośności, 283,93 m długości całkowitej
Stena Germanica, 241,26 m długości
Hanne Knutsen, przebudowa ze zbiornikowca wahadłowego na FSO, 123 581 t nośności, 264,68 m długości całkowitej

przykład statku zbudowanego w Stoczni Gdańskiej
Pine Arrow, 1996, nośność 48 041 t, długość 190,00 m

- wszystkie przechodziły przez Zakręt Pięciu Gwizdków.

Zakręt Trzech Gwizdków jest mniejszy, więc przez ten zapewne by nie przeszły ;-)
 

·
Registered
Joined
·
10,680 Posts

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
nieodebrany statek Nauty

SR Nauta SA ma (kolejny) problem:

> www.portalmorski.pl/stocznie-statki/42216-statek-naukowo-badawczy-dla-uniwersytetu-w-geteborgu-na-razie-nie-odebrany-ze-stoczni-nauta


jeżeli zamawiający zrywa kontrakt w warunkach KOLEJNEGO niedotrzymania terminu jego przekazania przez stocznię, to chyba ma prawo domagać się teoretycznie, potencjalnie nawet chyba całej kwoty wpłaconych dotychczas zaliczek... (będzie chyba spór prawny o całą lub niemal całą tę kwotę)

a jeżeli armator anuluje kontrakt "tak sobie" (bez powodów danych przez stocznię, np. w przypadku, gdy statek nie jest opóźniony w budowie i są dotrzymywane inne warunki kontraktowe), to chyba wtedy armator traci zaliczki i nie może się domagać od stoczni niczego.
 

·
Registered
Joined
·
10,680 Posts
to kolejna jednostka z Nauty
Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni

Stocznia Remontowa Nauta, wraz z podwykonawcą - PGZ Stocznią Wojenną - zakończyły kolejny etap budowy okrętu SIGINT dla koncernu Saab oraz dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej jako odbiorcy końcowego. Dzisiaj około południa częściowo wyposażony okręt dotknął wody opuszczany na podnośniku dokowym PGZ Stoczni Wojennej.

całość na https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/42285-szwedzki-okret-sigint-zwodowany-w-gdyni
 

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
taaa...

fachowcy @ Stocznia Gdańsk SA... (ARP wykupiła stocznię od Ukraińców)


Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), w wywiadzie radiowym z marca br. zapytany, czy stocznia włączy się w budowę statków, przykładowo dla Polskiej Żeglugi Morskiej:

"to wszystko zależy od tego, jakie to będą jednostki; jeżeli to będą statki, które stocznia może produkować w całości, czyli takie jednostki, powiedzmy, do 100-140 m, i wadze kadłuba, powiedzmy, między trzy a cztery tysiące ton, to oczywiście tak;
jeżeli to są jednostki bardzo duże, długie, to one nie nadają się do produkcji w Gdańsku, chociażby dlatego, że nie są w stanie wypłynąć przez tzw. zakręt trzech gwizdków, więc są pewne fizyczne ograniczenia w zakresie wielkości produkowanych w Gdańsku jednostek; natomiast małe jak najbardziej - to jest jedna rzecz, a druga jest taka, że Stocznia Gdańska, przy naszym jakimś aktywnym współudziale, podpisała porozumienie o współpracy ze Stocznią Szczecińską, i rzecz jasna - jesteśmy przy stole rozmów dotyczących budowy promów pasażerskich"

[https://www.polskieradio24.pl/130/5561/Artykul/2277426,Kulisy-spraw-Stocznia-Gdanska-odzyskala-zdolnosci-kontraktowe]

... czyli np. ten - https://www.vesselfinder.com/vessels/FSO-APOLLO-SPIRIT-IMO-7390739-MMSI-636008904 (284 m LOA) przefrunął do Remontowej omijając "tzw. zakręt trzech gwizdków"... albo np. SeaLand Mercury (292,15 m LOA)...nie ogarnęli jeszcze sytuacji w Stoczni Gdańsk "zastanej" po Ukraińcach (w której nawet wieże wiatrowe ostatnie produkowane były w 2017 roku i w której teraz nie mają żadnego kontraktu na w pełni wyposażony statek, ani nawet żadnych bliskich perspektyw na taki kontrakt, ale już widzą się jako wielkiego stoczniowego gracza na rynku, który za kilka lat będzie potrzebował "greenfieldowej" inwestycji w porcie zewnętrznym...

"...Zważywszy na zaangażowanie Grupy Stoczniowej w realizację coraz większej liczby kontraktów z branży okrętowniczej, ..."

- Wojciech Peret, prezes zarządu Stoczni Gdańsk, Baltic Operator oraz GSG Towers, cytowany w oficjalnym komunikacie firmy z dnia 3 lipca br.

[https://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/42884-stocznia-gdansk-w-porcie-centralnym]
 

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
co to za stocznia?...
... dla National Geographic prawdopodobnie

... dla portalu miasta Gdańsk - https://twitter.com/gdansk/status/1191316692812599296

... dla Dziennika Bałtyckiego - ["Najpierw widzowie z całej Europy wezmą udział w wodowaniu statku w Stoczni Gdańskiej,"] - https://dziennikbaltycki.pl/widzowie-national-geographic-z-calej-europy-poznaja-historie-stoczni-gdanskiej-i-odwiedza-zamek-w-malborku/ar/c1-14544449

... dla GM - https://www.gospodarkamorska.pl/Stocznie,Offshore/stocznia-gdanska-jedna-z-bohaterek-programu-national-geographic.html

(mniejsza o life4style - https://life4style.pl/stocznia-gdanska-zamek-w-malborku-bohaterami-programu-europa-z-powietrza-national-geographic/)

... jest to Stocznia Gdańska.


ręce opadają.
 

·
Registered
Joined
·
836 Posts
W gdyńskiej stoczni Karstensen Shipyard Poland zwodowano kolejną jednostkę.

Statek rybacki NORTH SEA ma 32 metry długości oraz 10 metrów szerokości. Jednostka jest wyposażona w silniki ABC o mocy 736 kW. Armatorem statku, którego projekt wykonało biuro Karstensens Skibsværft A/S będzie Thomas Samuelsen & Karl-Arne Nielsen a portem macierzystym Skagen - najbardziej wysunięty na północ port w Danii.
233581 

·
Registered
Joined
·
10,680 Posts
W ramach realizacji planu restrukturyzacyjnego Vistalu, Agencja Rozwoju Przemysłu, a dokładnie jej spółka Operator ARP, odkupiła od gdyńskiej grupy nieruchomości przy Nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.

Transakcja obejmuje przejęcie prawa do użytkowania wieczystego działki oraz prawo własności znajdującego się na niej budynku, stanowiącego odrębną nieruchomość. Przedmiot transakcji znajduje się przy ul. Czechosłowackiej 3. Wartość nieruchomości oszacowano na prawie 6,3 mln zł.
 

·
Inżynier Beton
Joined
·
1,815 Posts
Masakra...

Pytanie, jakie są dla Remontówki perspektywy teraz? Jest ktoś sensowny, kto będzie potrafił prowadzić ten biznes? Bo na razie, zwłaszcza w Północnej, to bida z nędzą z tego co widzę :/
 

·
Registered
Joined
·
3,724 Posts
Rekordowy Atlantic Star w Remontowej
trojmiasto.pl
Jest najdłuższym i najcięższym statkiem podniesionym dotąd w największym doku pływającym Gdańskiej Stoczni Remontowej. Atlantic Star, bo o nim mowa, jest jednym z największych statków typu con-ro na świecie. W Gdańsku przechodzi właśnie remont dokowo-konserwacyjny.

Do Gdańskiej Stoczni Remontowa zawinął Atlantic Star - jeden z największych statków typu con-ro na świecie. To "skrzyżowanie" kontenerowca ze statkiem ro-ro. Może on przewozić w osobnych przestrzeniach ładunkowych kontenery oraz ładunki toczne (samochody osobowe, ciężarówki, naczepy). Po kilku dniach od wpłynięcia morski olbrzym trafił do doku nr 6 - największego w stoczni.

- Atlantic Star jest najdłuższym i najcięższym statkiem podniesionym dotąd w największym doku pływającym Remontowej - nr 6. Długość całkowita statku to 296 m, a szerokość - 37,60 m. Jego wysokość boczna, wynosząca 22,95 m, jest zaledwie o 9 m mniejsza niż wysokość falowca na Przymorzu. Dla porównania poprzedni "rekordzista" dokowany w tej stoczni w 2017 roku - ogromny kontenerowiec Seago Bremerhaven należący do Maerska - miał 293,18 m długości i 32,18 m szerokości - mówi Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji grupy Remontowa Holding.

W stoczni tej remontowano już wcześniej nawet 300-metrowe jednostki, tyle że przy nabrzeżu, czyli bez dokowania.

Atlantic Star wpłynął na standardowy remont dokowo-konserwacyjny, obejmujący m.in. prace na układzie sterowym, wymianę odcinków rurociągów zaburtowych, prace konserwacyjno-malarskie, przeglądy armatury denno-burtowej, a także zakres prac stalowych.

Statek jest jednym z pięciu przedstawicieli serii G4, zbudowanej w Chinach w latach 2015-2017, reprezentującej największe jednostki con-ro operujące w żegludze oceanicznej. Armatorem (właścicielem) jest włoska Grupa Grimaldi z Neapolu, a operatorem ACL. Statki klasy G4, podobnie jak ich poprzednicy z serii G3, zatrudnione są na linii północno-atlantyckiej, łączącej północną Europę z Ameryką Północną.

- To nie pierwsza wizyta statku tego armatora w "Remontowej". Na przestrzeni dwóch ostatnich lat wyremontowała ona i wyposażyła w systemy odsiarczania spalin (tzw. scrubbery) aż 11 należących do niego tzw. kontenerowców kombinowanych (container/ro-ro carrier) Grande Lagos i Grande Marocco. Ostatni z nich, Grande Guinea, wypłynął z Gdańska pod koniec ubiegłego tygodnia - dodaje Grzegorz Landowski.

🔺Długość całkowita statku Atlantic Star to 296 m, a szerokość - 37,60 m.


🔺 Atlantic Star wpłynął na standardowy remont dokowo-konserwacyjny.
 

·
Wyspiarz
Joined
·
2,974 Posts
Czy "to żółte" na wodzie na dolnym zdjęciu, to farba z malowanego właśnie na żółto na sąsiednim doku Chiquita Express? Czy może jednak złudzenie i to zwykła, zielona rzęsa na wodzie?
 

·
Registered
Joined
·
2,066 Posts
Raczej rzęs,a z suchego natrysku tyle się nie uzbiera.

Chyba że ktoś wiadrami rozpylał to na wodę.
 
661 - 680 of 680 Posts
Top