Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 2183 Posts

·
Registered
1,084 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ето една примерна линия за монорелсов транспорт, свързващ летището, моловете, стадиона/ДКС със Златните...

И разбира се това в едно далечно бъдеще, както писа cityliebhaber.

·
Registered
14,499 Posts
Стига с тия фантасмагории за монорелса. Това не е прагматично решение по един куп причини. Единственото смислено нещо за Варна е трамвай и това сме го обсъждали много пъти. За да имаме такъв обаче трябва някой който да мисли малко по-мащабно от нивото на което са хората в общината и от което са 2/3 от варненци. Ако имаше подобни хора можеше спокойно прословутия BRT коридор да се прави така, че в бъдеще вместо автобуси по него да вървят трамваи. Естествено проекта за градския транспорт можеше да е по-орязан откъм автобуси, велоалеи и автомати за билети, но поне от Владиславово до Катедралата можеше да има 100% сегрегирано трасе за релсов транспорт.

·
Registered
1,084 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Аз пък не мога да разбера каква е тази мания за трамваи, които се движат по релси, шумни са и не особено удобни, понеже спирките им са в средата на улицата и за да се качат пътниците, трябва да пресекат улицата... (става дума за повечето случаи)
Да не говорим, че преустройството на уличната мрежа и вграждането на релси в нея е въобще не евтино...
Поне според мен трамваите са много по-неподходящи от останалия транспорт. След него е тролейбусния, за който главната причина са всичките жици над улиците, които загрозняват... Нима куп жици ще са красиви да минават пред катедралата? :eek:hno:

В момента електромобилите се развиват с много бързи темпове, във Варна вече има до колкото знам 2-3 електрически автобуса... До няколко години, автобусите на ток, ще бъдат много по-ефективни от всеки трамвай/тролейбус...
Най-малкото няма да му трябват нито релси по които да се движи, нито жици, от които да се захранва непрекъснато, че да може да се движи.
Спокойно ще могат да се изпълняват по няколко курса Владиславово-Бриз с едно зареждане на батериите, което ще става в рамките на 30 минути, макс час...
И една автобусна лента може да бъде отделена в самостоятелно платно много по-лесно от изграждането на релсов път... :cheers:

·
Registered
3,309 Posts
Всъщност говорехме за някакъв вид релсов транспорт вдигнат на ниво над пътя (за да не чака по кръстовища и да не се влияе от задръствания). Като няма на къде да разширяваме пътищата в хоризонтална посока, може да се направи във вертикална. После изместихте дискусията към трамваи. Трамваи ОК, но само ако не са на ниво терен. Иначе наистина са безмислени.

·
Registered
17,929 Posts
Трамваите са прилично тихи, ако трасето и подвижния състав са читави. А ако кажете, че не можем да направим качествено трасе, тогава защо въобще споменавате монорелса?

Трамваите са много широко разпространени в цяла Европа, но иначе не били подходящи за Варна.

Монорелсата е демоде, направо да пуснем Virgin Hyperloop ТМ между Валдиславово и Катедралата. Ще ударим всички градове в земята.

• Like
Reactions: bojko84 and VACHO

·
Registered
1,834 Posts
Преди има-няма сто години. Мисля, че съм го споменавал и преди, може да ви е интересно :)

·
Registered
2,846 Posts
Изнамерих мой "проект" за градския транспорт на Варна с трамвайни линии и повече тролейбуси от 2012 г., съобразен със ситуацията към 2012 г.
Качвал съм файловете още тогава и още тогава сме ги дискутирали, но вече имаме много, много нови участници във форума, както се вижда и "нелюбители" на трамваи. :)

В общи линии моята идея за ГТ през 2012 е две трамвайни линии, от летището до гарата и от Владиславово до Почивка. Тунелно преминаване през Центъра само, иначе на места, където е било възможно тогава линията е автономна.

Към днешна дата бих направил няколко корекции.

Общо взето фантасмагории, които няма да видим никога, но всеки има право да мечтае.

·
Registered
2,444 Posts
Аз пък не мога да разбера каква е тази мания за трамваи, които се движат по релси, шумни са и не особено удобни, понеже спирките им са в средата на улицата и за да се качат пътниците, трябва да пресекат улицата... (става дума за повечето случаи)
Да не говорим, че преустройството на уличната мрежа и вграждането на релси в нея е въобще не евтино...
Поне според мен трамваите са много по-неподходящи от останалия транспорт. След него е тролейбусния, за който главната причина са всичките жици над улиците, които загрозняват... Нима куп жици ще са красиви да минават пред катедралата? :eek:hno:

В момента електромобилите се развиват с много бързи темпове, във Варна вече има до колкото знам 2-3 електрически автобуса... До няколко години, автобусите на ток, ще бъдат много по-ефективни от всеки трамвай/тролейбус...
Най-малкото няма да му трябват нито релси по които да се движи, нито жици, от които да се захранва непрекъснато, че да може да се движи.
Спокойно ще могат да се изпълняват по няколко курса Владиславово-Бриз с едно зареждане на батериите, което ще става в рамките на 30 минути, макс час...
И една автобусна лента може да бъде отделена в самостоятелно платно много по-лесно от изграждането на релсов път... :cheers:
Мда, затова във Франция, например, постоянно се развива трамвайният транспорт и се изграждат нови линии и системи. И тя не е единствената държава, която може да се посочи за пример в това отношение. Французите по-прости ли са от нас? Или те нямат катедрали, които да се загрозяват от жиците? Дайте тогава да махнем и тролеите и да се върнем към каретите от 19. век, след като жиците били грозни, релсите били шумни...не съм съгласен с това еснафско мислене, което, между другото е характерно за голяма част от варненци, за съжаление.

·
Registered
3,095 Posts
Във Варна просто няма място за трамваи,прекалено тясно е...булевардите ни са с по 2 ленти в посока а по тротоарите не могат да се разминат 2ма човека.Когато са проектирали градовете на запад са мислили предварително за трамваи и улиците са широки.Дайте ми пример за някой град в който са изградили трамвайно трасе на булевард тесен колкото варненските.

·
Registered
1,383 Posts
Във Варна просто няма място за трамваи,прекалено тясно е...булевардите ни са с по 2 ленти в посока а по тротоарите не могат да се разминат 2ма човека.Когато са проектирали градовете на запад са мислили предварително за трамваи и улиците са широки.Дайте ми пример за някой град в който са изградили трамвайно трасе на булевард тесен колкото варненските.
Повтарям в 3 път, на Владислва Варненчик имя място за трамвай, със спирки по центъра и за две ленти за коли във всяка посока.

Ако неправим трамвайни спирки по центъра както трябва, тогава има още повече място.

·
Registered
4,354 Posts

Специално за немските градове с изключение на Хановер(530хил.), Дортмунд(600хил.) и Саарбрюкен(там е по-скоро S-Bahn), трамваите са били въведени в транспортните схеми на градовете в края на 19 и началото на 20 век:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tram_and_light_rail_transit_systems

Хората си имат традицията, включвали са развитието на трамвайните мрежи в градоустройствените си планове. Това си е част от тяхното културно наследство. Във Варна въвеждането на трамваи ще бъде за сметка на ширината на пътните платна на булевардите, което директно създава голяма група от противници на идеята за трамваи в града.

·
Registered
20,727 Posts
Не съм съгласен. По "Цар Освободител" може да се пусне трамвай по автономно трасе от Владиславово до ул. "Отец Паисий" и след това по ул. "д-р. Пискюлиев", бул. "Христо Ботев" и ул. "Девня" може да стигне до гаровия площад, като по "Отец Паисий" и "д-р. Пискюлиев" си споделя улицата с автомобилите.

Виж трамваите в Милано по какви булеварди се движат:

https://www.google.bg/maps/@45.4566271,9.174673,3a,75y,43.91h,78.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sbEnmL9hV8nVvgsnlZvGVdA!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.bg/maps/@45.4530052,9.1559975,3a,75y,65.84h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sF6UfXT9rOIL1btPPweqJhg!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DF6UfXT9rOIL1btPPweqJhg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D57.401424%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

https://www.google.bg/maps/@45.4664859,9.1603549,3a,77.2y,93.5h,84.43t/data=!3m7!1e1!3m5!1sveyLlarCpgyrqMGYeiBYuA!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DveyLlarCpgyrqMGYeiBYuA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D54.48084%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

·
Registered
3,095 Posts
Повтарям в 3 път, на Владислва Варненчик имя място за трамвай, със спирки по центъра и за две ленти за коли във всяка посока.

Ако неправим трамвайни спирки по центъра както трябва, тогава има още повече място.
Значи предлагаш да има трамвай от Двете Кули до Катедралата ?
Разстоянието е прекалено малко...
А и така като гледам линията май не е чак толкова широко.Трябва да се стеснят тротоарите и да се отсекат доста дървета...ами не мерси.

·
Registered
17,929 Posts
Публикувах снимка на трамвай от Бордо, просто там намерих трамвай с безконтактно зареждане. Реших да разгледам по какви улици минава трамвая там. Градът е с население (по Уики) около 250 хиляди, но с метро зоната е над 1 млн. Ето street view от сърцето на града. Вижда се катедралата, зад нея е общината, съвсем наблизо е съдебната палата, както и редица музеи. Вижда се, че не са проектирали широка улица с мисълта за трамвай, но въпреки това са прекарали такъв. Много подобни примери могат да бъдат дадени от Европа.

Разбира се, преди да пуснем трамваи в центъра на Варна, трябва да осигурим алтернативни трасета за транзитния трафик. Като изграждащият се в момента бул.Васил Левски.

• Like
Reactions: Infam0uS

·
Registered
4,354 Posts
Трамвай или градска железница има смисъл само по автономно трасе.
Изграждането на споделени участъци с автомобилния транспорт биха били допустими под областта между бул. Васил Левски и морето. Споделени зони могат да се изградят и с пешеходните алеи.
На бул. Република между Трети март и Сливница има място за трамвайни линии(7,60 - 8,00м), но до Цар Освободител наклонът от 5% е брутален за ЖП-транспорт. Подобен е наклонът на баира на Осми Приморски полк. За релсова мрежа във Варна са наложителни екстравагантни тунелни решения, които да позволят облужването на по-високите зони и квартали. Трябва да се имат предвид и свлачищните участъци над бул. Христо Смирненски.

За да се започне изграждането на трамвайна мрежа първо трябва да се определи местоположението на трамвайно депо. Удобно място би било районът на гарата, промишлените зони или Кайсиева градина, а Катедралата и Двете кули са далеч от тези места.
MitkoVarna, задавал ли си си въпроса, защо на мястото, което показваш има БУС-лента само в посока автогарата, а в посока катедралата НЯМА ?

·
Registered
5,597 Posts
По повод скорошните коментари относно тролейбусния, трамвайния и монорелсовия транспорт, много ще се радвам ако някой направи една ОБЕКТИВНА табличка със сравнение на отделните характеристики и компоненти и отбележи ОБЕКТИВНО с + и - съответно предимствата и недостатъците им.

Искам обаче и аз да се "изходя" по въпроса и да си кажа мнението. Някой може и да ми се разсърди, но аз съм на мнение, че Варна е град, който е несъвместим с НАЗЕМЕН релсов транспорт поради безхаберно инфраструктурно отношение десетилетия наред. Тролейбусния транспорт го подкрепям на 100% като един от най-екологично чистите, но основния му недостатък е, че не осигурява никакво подобрение по отношение на времето за придвижване, превръщайки се в участник в трафика и задръстванията, винаги когато има такива. Също така тролейбусния и трамвайния транспорт са в пряка конкуренция, което би оказало негативно влияние върху единия или другия ако са налични и двата. А различните видове транспорт трябва да се допълват, не да се конкурират. Без да ангажирам никой, личното ми мнение е, че във Варна има условия за монорелсов транспорт при следните условия:
- да не се натоварва(стеснява) допълнително другата транспортна инфраструктура

Това може да стане ако пилоните се разполагат в разделителните ивици на булевардите, между дърветата. Диаметъра на един пилон е съвсем съпоставим с този на едно дърво. Имаме достатъчно булеварди с ширина на разделителната ивица, която да позволява такива конструкции.

- да не се натоварва прекалено много архитектурния облик

С подходящо цветово оформление(примерно пилоните и основите да са с "дървесни" цветове, а хоризонталната конструкция[релсата] - в зависимост от околната среда)

- да има връзка с основните транспортни възли на града

Задължително да има линия Летище Варна - ЗПЗ - Автогара - Център - ЖП гара и 2-3 линии, свързващи ЖП гарата с по-крайните квартали като Владиславово, Левски , района около сп. Почивка.

- да се осигури АДЕКВАТЕН достъп до спирките - асансьори, стълби, ескалатори

- да има подходящ мениджмънт

Това включва както адекватно управление на разходите, така и добра финансова дисциплина. Подходяща ценова политика, би могла да подсигури финансовото състояние на една такава система за дълъг период.

Пак казвам, това си е само мое мнение. Никой не може да ме убеди, че цената за изграждане на 1км монорелса е по-висока или дори съпоставима с изграждане на 1 км 4-лентов или 6-лентов булевард, възложен на Хидрострой. Конструкцията е максимално проста и евтина. Също така, никой не може да ме убеди, че пътуването с трамвай или тролей би било достатъчно бързи, ако отново се виси в задръствания, като тези през лятото или покрай ремонта на Аспарухов мост. А най-големите финансови загуби за един град са именно бавния транспорт. И на последно място, но не по важност - при дъждове(наводнения), снегове и обледенявания на кабели, всякакъв наземен транспорт става неефективен без добра поддръжка на пътната инфраструктура.

За финал ще помоля да не давате примери с цена за строителство на километър в мегаполиси като Токио, Москва, Сидни и т.н., защото все пак живеем в България. Вижте колко бетон има излят по стадион Варна и колко струва той до момента. Същия този бетон, ако се раздели на колони с диаметър 0,5-1,0м и височина 6-7 метра, сами си представете колко дълъг маршрут би се получил. Най-скъпото нещо на такава система, биха били самите мотриси. Но при условие, че се движат по-бързо и превеозват повече пътници, количеството пътници превозвано с 60 автобуса, би могло да се превози и със 7-8 мотриси. А самия факт, че и през последните години продължават да се строят такива транспортни системи, говори че все пак са доказани като ефективни и рентабилни.

Готово, изходих се :colgate:
Чакам сега 3-4 страници с контра-аргументи :)

·
Registered
346 Posts
Не мога да повярвам какви аргументи още ще приложите, за да докажете, че Варна обитава някаква паралелно измерение, несъвместимо със съществуването на трамвай. Животното трамвай е на бял от повече от 100 години и е доказано, че не хапе и всъщност върши доста добра работа. Няма причина по улици, където има автобуси или тролеи да не може да се движи трамвай, който освен всичко има много по-голям капацитет.
И просто за онагледяване една снимка от Лисабон:

·
Registered
3,095 Posts
Недостатъци на монорелсов транспорт според мен:
- Грозно е
-Шумно е
-Неудобно е
-Не побира много хора
-Не е много популярен като цяло,единственото място за което знаех,че има е Сидни,но вече са я премахнали.
-Опасно е
Предимства:
-Не седи в задръствянията
-Интересно е
-Екологично е
2.Недостатъци на тролейбусен транспорт:
-Отново...жиците много загрозяват градската среда
-Също като автобусите си седи в задръстванията
-Чести аварии при лошо време
Предимства:
Екологично е
Недостатъци на трамваите:
-Отново загрозява градската среда
-Спирките са по средата на пътя(Опасно е)
-Седи си в задръстванията,като цяло няма разлика с автобусите и тролеите.
-Самите мотриси са тесни
-Шумно е

Предимства:
-Екологично е
Според мен най-добрият вариант е метрото,но това за съжаление е нвъзможно...
За това най-добрият вариант за Варна е автобусния транспорт,но не в сегашното си положение. :cheers:

1 - 20 of 2183 Posts