SkyscraperCity banner

1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
878 Posts
Discussion Starter #1
Trieste!
Grad s 250k stanovnika koji je jedan od onih koji oduševi tek kada dođeš.
U posljednjih par godina često sam tamo,
Iako je udaljen od Rijeke svega 1h20min, nažalost taj svijet je udaljen puno više od Rijeke.
Arhitekture ima u izobilju, to je pak Italija i apsolutno pruža jedno neskromno uživanje za nas koji smo slabi na lijepe fasade.
Ljudi djeluju opuštenije, raznovrsniji su i ono najvažnije nema one vibracije sumnje i straha kao kod nas, djeluju sretno i zadovoljno.
Vidljivo se da je ovo granica zapada i istoka gdje je Rijeka istok, a Trst zapad.
Ljudi su jednostavno opušteniji i sretniji, a i mediteranski ugođaj je snažniji kod njih.
Za razliku od Rijeke gdje se ljudi šetaju po lukobranu uz industriju, tamo imaju lijepu šetnicu uz more i zelenilo, a i općenito je grad prepun domaćih ljudi u dosta ulica gdje je kod nas polu prazno, i naravno puno više skutera u Italiji.
Dobre hrane kao i arhitekture ima u izobilju i pruža jedno neskromno uživanje na svakom kutku, posebno zato što Trst nije turistički grad pa se lako pronađe.
Prava je tuga vratiti se doma nakon Italije :lol:
Evo par slika :cheers:

·
Što me gledaš?!
14,623 Posts
Mi imamo ime za taj grad, a to je Trst.
Drugo, ta arhitektura nije talijanska nego tipična arhitektura AU monarhije, koja je i napravila Trst kao svoju glavnu luku i povezala ga željeznicom sa Bečom.
Treće, sva sela oko Trsta su slovenska.

·
Moderator
9,849 Posts
Super slije Urbani :cheers2:

Dvije kolegice iz Splita su mi živjele i radile u Trstu godinu dana, kažu da je grad, iako monumentalan i stvarno lip, relativno dosadan u odnosu na recimo Zagreb ili Ljubljanu. Po njima sadržaj nije na razini i vidi se da je to grad koji je izgubio nekoć iznimnu poziciju u jednom velikom carstvu, te trenutno živi životom tipičnog srednjeg (bogatijeg) talijanskog grada na periferiji.

·
Registered
878 Posts
Discussion Starter #5
Hvala
Grad nije dosadan, na obali je, ali naravno da sistem za 800k ljudi nudi puno više klubova i ljudi za upoznati. S obzirom da je u Trstu oko 250k ljudi nije tako živo, ali osjetno življe je nego u Rijeci (200k) s kojim bi ga trebali uspoređivati.
Tvojim poznanicama je možda bitno da imaju puno noćnih izlazaka ili ne znam šta, meni je kvaliteta hrane, arhitektura i more bitnije i da ima bar 200k ljudi eto.
Nisam slikao ljude baš, ali gdjegod odeš puno je (za moje riječke pojmove).
Kao što sam rekao, imaju pozitivni stav, ne osjeća se ona sumnja, tmurna lica kao u Hrvatskoj što na mene ostavlja super dojam. Zadovoljni ljudi!
Definitivno bolje mjesto za život od Zagreba (također Rijeka prije Zagreba) kad bi znali oba jezika jednako.

I naravno :cheers:

·
Premium User
4,106 Posts
Lijepa dretva

Trst je uvijek ostavljao dojam boljeg svijeta, a za mene je bio i prvi kontakt s tim svijetom i imam puno lijepih uspomena iz djetinjstva.

I dan danas, bas kao i tada, odmah osjetim da je Trst bio s ''one strane''

Nemam pojma kakav je nocni zivot, a bolji standard se odmah osjeti..
Daleko veci broj sređenih fasada, bolji vozni park, Adidas trenirka nije mainstream obleka.... :D

Ali, zanimljiv je taj grad i kao destinacija.. Ljudi ga podcjenjuju, kao da je to neki granicni grad gdje se islo u shopping.... Zaboravlja se da je Trst bio glavna luka Austrougarske, da je velicinom bio odmah iza Beca, Praga i Budimpeste..

Drago mi je kad me put dovede tamo, pa makar na par sati... Prosetat centrom, popit kavicu, pojest nesto... Fali mi samo da je lijepo vrijeme, a vec sam zaboravio kak to izgleda jer me svaki put ulovi kisa.. Moram provjerit koliko kisnih dana imaju u prosjeku, ili je samo slucajnost :nuts:

·
Premium User
4,106 Posts
Pa nisam uspoređivao sa Zagrebom..
U Zagrebu je tmurno pol godine, kad dođe proljece imas osjecaj da si se ponovno rodio...
Ali, Zagreb je kontinentalan grad..
Gradove na moru nekak vezes za lijepo vrijeme...

·
Registered
62 Posts
Moji dojmovi Trsta su potpuno drugačiji... Nekad sam jako volio ići u Trst, sve je nekako bilo drugačije, ljepše, življe, šarenije. Onda dosta dugo nisam odlazio u Trst, pa sam se zadnjih nekoliko godina opet vratio. Ali sad je sve nekako drugačije. Imam dojam da je samo u zadnjih 3-4 godine jako puno toga propalo. Riva - pustoš , fancy poslovni prostori na željezničkom kolodvoru koji su još prije 2-3 godine bili svi zauzeti, danas su svi napušteni osim jednog kioska i spara. Trgovački centar usred grada Giulia : ka-ta-stro-fa, izgleda kao da je u toku zombie apokalipsa. Ogroman broj dućana u centru je propao, sve je nekako depresivno, čak i tršćanska verzija inače fenomenalnog lanca Eataly mi je bez veze iako se nalazi na super mjestu. Nekoliko arhitektonskih bisera, Miramare, klopa... sve je to ok, ali Trst mi se sve manje sviđa.

1 - 9 of 9 Posts