Skyscraper City Forum banner
1 - 15 of 15 Posts

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Z racji tego że, nie uznaję wyjazdów z biur podróży, zorganizowałem z moimi znajomymi wyjazd do Tunezji.
W czasie kilkunastu dni odwiedziliśmy m.in : Tunis, Dougga (Dugga), Sidi Bou Said, Sousse (Susa), Sfax (Safakis), Tozeur (Tozer),
ksary i oazy na pustyni, zrobiliśmy safari, przejechaliśmy Wielki Szott - słone śródlądowe jezioro, Douz (Duz), Tabarka, Chebikę.
Podróżowaliśmy tak jak tubylcy: autobusami, metrem, busami, pociągami, jedliśmy w barach i restauracjach,
kupowaliśmy w sklepach i bazarach tak jak miejscowi.
Mogę powiedzieć, że poznałem nieco Tunezję taka jaka jest na codzień a nie widziana z okien wycieczkowego autobusu.
Zaczeliśmy od północy kierując się na południe a później na zachód Tunezji.

Oznaczenia kolorów: czerwony pociąg, pomarańczowy autobus, zielony bus, niebieski jeep 4x4, błękitny samolot.

Poznawanie Tunezji zaczeliśmy od stolicy Tunisu. Stolica ma ok 1mln200tys mieszkańców, aglomeracja ponad 3mln.
Miasto jest bardzo kosmopolityczne, europejskie, otwarte i pełne zycia.
Plac Zwycięstwa, tutaj zaczyna się Medyna (wpisana na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO),
która rozciąga się 1,5km z północy na południe i 800m ze wschodu na zachód.

Bab el Bahr (Brama morska). Kiedyś znajdowały sie tutaj mury miejskie, później w czasie okupacji francuskiej
była to granica między częścią europejską i Orientalną.

Suki, czyli kramy w Medynie

Wielki Meczet, najważniejszy meczet w Tunisie

Typowa architektura Medyny

W przeszłości kołatki przy drzwiach były oddzielne dla kobiet i mężczyzn.

meczet Hommoudy

katolicka Katedra św. Wincentego przy Placu Niepodległości. Mieszanka stylu romańskiego, bizantyjskiego i mauretańskiego.

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #2 ·
panorama starego miasta

Panorama Tunisu w stronę XIX częsci miasta

Właściwie wszędzie można kupić dywany.

okolice Kasby

Plac Kasba, Budynek władz miejskich

Architektura XIX wieku. W Tunisie sporo jest Art nouveau i art dèco. To była francuska dzielnica kolonialna Ville Nouvelle.

Teatr miejski

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Avenue Dr Habib Thameur

kosciół grecki

cerkiew rosyjska

Plac 7 listopada, obelisk zegar

Avenue Habib Bourguiba. Aleja nazwana na cześ pierwszego prezydenta Republiki Tunezyjskiej, któremu owa zawdziecza
niepodległość, bardzo postępowym, przeprowadził wiele reform m.in wprowadził rozdział religii od państwa, nadał kobietom prawa.

Avenue Bourguiba nocą. Aleje Burgiby są odpowiednikiem paryskich Pól Elizejskich. Wzdłóż nich znajdują się najdroższe sklepy,
hotele, modne kawiarnie i restauracje, instytucje kulturalne itd. Tutaj jest bardzo europejsko.

odwrócona Piramida

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #4 ·
W zachodniej części miasta znajduje się Muzeum Bardo, które warto odwiedzić ze względu na bogate zbiory starożytne,
szczególnie rzymskie mozaiki i rzeźby.
Wiele eksponatów pochodzi z niedalekiej Duggi, gdzie znajdują się rzymskie ruiny.

Wergiliusz z muzami

Dziedziniec muzeum, typowy element tunezyjskich domów

Mozaika Triumf Neptuna

Pokój do przyrządzania i picia kawy

Dzielnica Bardo, okolice stacji metra

Przy okazji warto wspomnieć o Tuniskim transporcie publicznym. Najlepiej podróżować lekkim metrem, które ma aż 5 linii. Jest szybkie i tanie.

Stacja hub Republika

w nast części ruiny rzymskie w Dugga

·
.
5,007 Posts
O temat o Tunezji, byłem i gorąco polecam , jak dotąd wspominam jako najlepsze wakacje :) Moge wiedziec ile cie kosztowal ten wyjazd? Ja akurat lecialem z alfa star ale reszte staralem sie zwiedzac na wlasna reke bo jest duzo taniej :)

·
Registered
1,771 Posts
To jak to w końcu z tym metrem w Tunisie jest? Te tramwaje to "metro"? Czy jeżdżą też pod ziemią?

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Michał78;39039418 said:
O temat o Tunezji, byłem i gorąco polecam , jak dotąd wspominam jako najlepsze wakacje :) Moge wiedziec ile cie kosztowal ten wyjazd? Ja akurat lecialem z alfa star ale reszte staralem sie zwiedzac na wlasna reke bo jest duzo taniej :)
wyjazd wyniósł mnie ok 600€, przy czym ponad połowa kosztów to bilety lotnicze AirFrance i Air Tunis. hotele i jeepa na pustynię rezerwowaliśmy miesiąc wcześniej często via email i telefonicznie bo rzadko który hotel miał stronę internetową. zgranie wszystkiego wymagało wiele pracy przed wyjazdem, ale warto było i zdecydowanie polecam zwiedzanie na własną rękę.

To jak to w końcu z tym metrem w Tunisie jest? Te tramwaje to "metro"? Czy jeżdżą też pod ziemią?
Oficjalnie nazywa się 'Métro léger' czyli lekkie metro. W centrum te tramwaje są naziemne, mają wydzielone pasy, każda stacja jest odgrodzona i ma bramki biletowe. Linia 4, którą jechaliśmy do Muzeum Bardo poza centrum schodzi pod ziemię w tunel, stacje do Bouchoucha są pod ziemią.

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Sidi Bou Said. Piekna turystyczna miejscowość położona nad morzem. niestety padła mi bateria w aparacie, więc tylko kilka fotek.

żeby się tam dostać jedziemy kolejką TGM (ok 30min.), która odjeżdza ze stacji Tunis Marine w porcie

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dugga

Wyruszamy tunezyjskim odpowiednikiem PKSu.

Dugga to byłe rzymskie miasto. Ruiny zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W drodze powrotnej, mijamy autostradę A1 :)

wkrótce Susa (Sousse)

·
Pobierowo jest OK!
12,531 Posts
Niezła wycieczka, podziwiam za wytrwałość. W takich temperaturach nie jestem zdolny do aż takiej mobilności. Fajna fotorelacja, trasa też niczego sobie! :)

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^ Dzięki, z temperaturami nie było tak źle, przynajmniej wilgotność powietrza zdecydowanie była niższa i przyjemniejsza niż ta w Mediolanie :nuts:

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Po 4 dniach spędzonych w Tunisie pojechaliśmy pociągiem do Susy.

Po drodze cyknąłem mijany stadion :cheers:

Susa Trzecie co do wielkosci miasto Tunezji położone nad zatoka Hammamet. Miasto żyje z turystyki i sadów oliwnych polozonych wokól miasta.

Widok na medynę z Ribatu - ufortyfikowanego klasztoru

Kiedyś mieszkali tutaj mnisi

Widok na nową część miasta, tam też był nasz hotel.

Idąc do prywatnego Muzeum Dar Essid zabłądziliśmy i weszlismy w ulicę
czerwonych latarni. Ta ślepa uliczka jest oddzielona od reszty medyny parawanem. Na zdjęciu kawałek za parawanem.

I wspomniane muzeum, w którym można zobaczyć jak mieszkali bogaci.

Widok z tarasu muzeum na port Susy.

Kazba

Medyna

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Na jeden dzień wyskoczyliśmy do Kairouan.

Kairouan Czwarte po Mekce, Medynie i Jerozolimie święte miasto islamu. W 2009 roku Kairouan jest Islamska Stolicą Kultury.
W 1988 zostalo wpisane na liste UNESCO.

Baseny Aghlabidów. Czyli zbiorniki zbudowane w IXw, które dostarczały wodę dla mieszkanców.

Wielki Meczet

Minaret typowy dla krajów Maghrebu

Pod dziedzińcem znajduje się głęboka na 3m cysterna na wode.
W tym miejscu wpływa deszczówka :)

Meczet w środku

Na dziedzincu znajduje się zegar słoneczny w formie minbaru, który wskazywał pory modłów.

Zabawa w marmurze, czyli mauzoleum

Zamek zaadaptowany na 5* hotel

Medyna

·
un lublinese a milano
1,332 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Sfax. Drugie co do wielkości miasto Tunezji.
Miasto nie jest turystyczne, ale warto je odwiedzić ze względu na
Medynę i obok niej wybudowane przez francuzów nowe miasto.

Kolonialny ratusz z wieżą zegarową. Ciekawe połączenie architektury orientalnej z zachodnią.

Dom Francji, konsulat francuski

Główna brama do starego miasta

Bulward Republiki łączący Medynę z częścią Ville Nouvelle

Dalej do Tataouine jedziemy autobusem (6 godz), odpowiednikiem polskiego PKSu
Dworzec autobusowy. Generalnie trzymają wyższy poziom niż w Polsce. Wymuskane, czyste i bezpieczne.

Niestety autobus spóźnił się 2godz.

W ten sposób opuszczamy środkową Tunezję. Od tej pory krajobraz, temperatury, natura, architektura zmieniają się diametralnie.
I chyba ta część podobała mi sie najbardziej.

cdn

1 - 15 of 15 Posts