Добре дошъл!
Хубаво е да редактираш първия пост като поставиш необходимата информация.
Хубаво е да редактираш първия пост като поставиш необходимата информация.
Факт е, че тунелите в България не са в най-доброто състояние. Не са в това състояние, в което ни се иска да бъдат, защото качествени, истински, цялостни ремонти не са правени. Това заяви пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова във връзка с катастрофата на „Витиня”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Имаме един ремонт, който е правен в периода 2005-2006 г. на тунел „Ечемишка”, откраднат е 1 млн. лв. от изпълнителя. Изолация не е направена, действията и до ден днешен се разследват от Прокуратурата”, добави Павлова и уточни, че не може да възложат ремонт, докато не приключи прокурорското разследване.
„За тези тунели, което ежегодно отделяме ресурс, минималното е маркировката, както и осветлението. Понеже много се спекулира за осветлението, такова има при всички тунели, така че може да има единични изгорели крушки, но нямаме неосветени тунели”, подчерта министър Павлова. Тя уточни, че ситуационния център на АПИ е пускал съобщения за такива проблеми и е предупредил шофьорите да карат с повишено внимание. „Мерки за превантивен ремонт се извършват, но бюджет за цялостен ремонт, който да включва пълна подмяна на ел. инсталацията, подмяна на изолацията, за такъв тип инвестиции над 25 години няма поради липса на финансиране”, обясни Лиляна Павлова.
„Средствата са огромни. За да се ремонтират само петте са необходими над 60 млн. лева. Надяваме се при добро изпълнение на бюджета малко по-малко да оправим и тунелите”, каза още тя.
Абсолютно вярно. Софийския участък на Хемус нон-стоп е в някакви ремонти откакто се помня. Там винаги нещо се ремонтира. Дали ще е тунел, дали ще е виадукт но да има период, в който да изминеш всичките километри от София до Ябланица без каквито и да е ограничения си е рядкост. И точно в тези 25 години за които говори Лиляна съм убеден, че в не повече от 5 е имало свободно преминаване без ограничения. Специално тунелите винаги са в ремонт. Какво точно им ремонтират не зная, но е видно, че от всички единствено Правешки ханове има що-годе нормален вид. Макар че и там съм убеден, че няма нито видеонаблюдение, нито кой знае каква система за оповестяване при инциденти.Аз пък от както се помня, почти всяка година някоя от тръбите е затворена за ремонт. Какво точно ремонтират - не знам.
http://www.investor.bg/ikonomika-i-...mont-na-golemite-tuneli-po-pytishtata-204017/Над 60 млн. лв. трябват за ремонт на големите тунели по пътищата
Средствата, които се отделят ежегодно, стигат за минимална поддръжка
Над 60 млн. лева са необходими за основен ремонт на петте основни тунела по пътищата в страната, коментира пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която участва в конференция на тема "Европейско териториално сътрудничество в България - постиженията водят до нови перспективи".
Агенцията “Пътна инфраструктура” няма бюджет за цялостни ремонти на тунелите, въпреки че такива не са правени повече от 25 години, също поради липса на финансиране, съобщава БТА.
Лиляна Павлова изрази надежда при добро изпълнение на бюджета през годините да се отделят средства и за ремонт на тунелите. Заедно с необходимите пари за ремонти по старите участъци на магистралите "Тракия" и "Хемус" и виадуктите, средствата стават стотици милиони, допълни министърът.
Лиляна Павлова напомни, че всяка година се отделят средства за минималното поддържане на тунелите, за подмяна на асфалт на определени места, за изкърпване на дупки, маркировка и осветление.
По повод последната тежка катастрофа в тунел "Витиня" министърът информира, че преди него в ситуационния център на пътната агенция не е постъпвал сигнал за разлив на течност по пътното платно в съоръжението.
Лиляна Павлова добави, че този тунел се намира в район с висока влажност и с предпоставки за мъгли. Може да има изгорели крушки, които не са подменени на едно или друго място, но нямаме неосветени тунели, допълни тя.
Павлова уточни, че проверката по случая, извършвана от специализираните органи, още не е приключила. Факт е, че тунелите в България не са в най-доброто състояние, не са в това състояние, в което ни се иска да бъдат, защото не са им правени цялостни ремонти, каза министърът.
Тя отбеляза, че в периода 2005 - 2006 г. е правен само ремонт на тунел "Ечемишка", но и досега прокуратурата продължава да разследва случая, при който, според думите на министъра, изпълнителят е откраднал един милион лева аванс, без да е направена изолация на съоръжението. Докато не приключи прокурорското разследване, обектът не може отново да бъде възложен, допълни министърът.
http://www.economic.bg/bg/news/5/tunelite-v-okayano-sastoyanie-nyama-pari-za-remont.htmlТунелите в окаяно състояние, няма пари за ремонт
Нужни са над 60 млн. за ремонт, редица изисквания за безопасност не са спазени
![]()
Най-важните тунели в България са в много лошо състояние, а пари за ремонт липсват. Над 60 млн. лева са необходими за основен ремонт на петте най-големи тунела по пътищата в страната. Това коментира пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Извършват се ежедневни проверки, но цялостното състояние на тунелите никак не е добро, тъй като те не са ремонтирани откакто са построени. Досега след всеки зимен сезон се осигурява единствено минимална поддръжка на съоръженията.
Агенцията „Пътна инфраструктура” (АПИ) няма бюджет за цялостни ремонти на тунелите, въпреки че такива не са правени повече от 25 години, също поради липса на финансиране, съобщава БТА.
Павлова изрази надежда при добро изпълнение на бюджета през годините да се отделят средства и за ремонт на тунелите. Заедно с необходимите пари за ремонти по старите участъци на магистралите „Тракия” и „Хемус” и виадуктите, средствата стават стотици милиони, допълни министърът.
Тя напомни, че всяка година се отделят средства за минималното поддържане на тунелите, за подмяна на асфалт на определени места, за изкърпване на дупки, маркировка и осветление.
![]()
Темата стана особено актуална след тежката катастрофа в тунела „Витиня”, където след верижна катастрофа на 50 коли загинаха 3-ма души, а над 10 бяха ранени.
Освен необходимите ремонти, в тунелите липсва вентилация, вследствие на което прахът, влагата и изгорелите газове се смесват и образуват хлъзгава покривка върху пътното платно. Това нарушава сцеплението между пътя и автомобилите.
Според експерти това е и една от причините за тежката катастрофа. Другите са несъобразената скорост и неспазената дистанция. Ограничението в тунелите е 70 км/ч, но шофьорите твърде рядко го спазват.
Осветлението в тунелите също не е в добро състояние, няма пари за ремонт на електроинсталацията и изолацията. Може би най-лошо е състоянието на тунела „Ечемишка”, по чийто стени има течове през няколко метра.
Вместо с обезопасителни материали, аварийните ниши на тунелите са пълни с боклуци, а осветлението на места не работи.
![]()
Тунелите извън автомагистралите са още по-зле – те са без осветление и сигнална маркировка. Такъв е този по пътя Асеновград-Смолян.
За разлика от нашите, тунелите в Европа са максимално обезопасени. Повечето от тях са снабдени с аварийна лента, а където такава липсва задължително се изграждат отбивки за почивка или авария. Това важи за всички тунели над 1500 м.
Върху мантинелите пък има специални гумирани възглавници, които смекчават удара при катастрофа. Те са ефективни при удар от около 100 км/ч. Аварийни ниши са изградени на всеки 600 до 900 м. Снабдени са и с пожарогасители и сигнализация.
Подобни изисквания има и по нашата наредба 4 за безопасността на тунелите. Но тя се отнася само за нови съоръжения и за такива, които са част от европейските коридори.
„Тази наредба трябва да важи за всички тунели в България, не само по европейските пътища”, категоричен бе бившият шеф на АПИ Павел Диковски.
http://www.segabg.com/article.php?id=773480Лиляна Павлова: Един тунел е ремонтиран и изпълнителят открадна 1 млн. лв.
"Факт е, че тунелите в България не са в най-доброто състояние. Не са в това състояние, в което ни се иска да бъдат, защото качествени, истински, цялостни ремонти не са правени от 25 години. Имаме един ремонт, който е правен в периода 2005-2006 г. на тунел "Ечемишка", откраднат е 1 млн. лв. от изпълнителя. Действията и до ден днешен се разследват от прокуратурата", коментира регионалният министър Лиляна Павлова, цитирана от агенция "Фокус".
Изявлението й беше по повод тежката верижна катастрофа в тунел "Витиня" на магистрала "Хемус", при която загинаха трима души, а четиринадесет бяха сериозно ранени.
Министърът уточни, че в началото на всяка зима максимално позволената скорост в тези пътни участъци се намалява от 80 на 70 км/ч и това не е направено заради инцидента. Тя добави, че в министерството има пари само за поддържане на маркировката и осветлението в подземните преходи.
Според Павлова само за ремонта на петте тунела по "Хемус" и "Тракия" са нужни над 60 млн. лева.
Регионалният министър посочи, че в зависимост от времето официално зимната готовност за поддръжката на пътищата ще бъде обявена от 1 или от 15 ноември. На съответната дата ще бъде спрени ремонтните дейности по пътищата и ще започне преоборудването на техниката за зимно почистване. В момента пътната агенция може да разчита на 1700 снегопочистващи машини, а след 15 ноември те трябва да са над 3500.
http://www.monitor.bg/a/view/3888-Строител-открадна-1-млн-лв-за-изолацията-на-тунела-на-ЕчемишкаСтроител открадна 1 млн. лв. за изолацията на тунела на „Ечемишка”
60 млн. лв. нужни за старта на ремонта на петте съоръжения
„В периода 2005-2006 г. за тунел „Ечемишка“ на автомагистрала „Хемус” са платени авансово около 1 млн. лв. за ремонта му, но са откраднати от изпълнителя, като изолация така и не е направена, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова, във връзка със състоянието на тунелите по пътищата у нас. Тя допълни, че разследването от страна на прокуратурата по случая продължава и до днес. Така, докато не приключи то за този тунел не може да се възлагат ремонти.
Само за започване на ремонт на петте тунела в значими пътни участъци са необходими поне 60 млн. лв., изчисли Павлова. По думите й зя тях и за останалите виадукти, чакащи обновяване ще трябва стотици милиони за да бъдат приведени тези съоръжения към минимално изискуемите норми за безопасност, каза още министърът.
Павлова обясни, че за Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) има осигурени средства за превантивен ремонт на тунелите, но те не са достатъчни за цялостно обновяване, което да включи подмяна на електроинсталацията и на изолацията. Такива инвестиции не са правени от 25 години, каза още тя и допълни, че тези дейности могат да бъдат възложени при поетапно осигуряване на средства от бюджета
Ежегодно за тунелите се осигурява минималното поддържане - преасфалтиране и запълване на дупки, освежаване на маркировки, осветление, информира министърът и подчерта, че такова има на всички тунели. Тя заяви, че на места може да има единични изгорели крушки, но няма неосветени тунели. По думите й тунелите, магистралите и виадуктите се обхождали с цел оглед всеки ден.