SkyscraperCity banner

1 - 20 of 71 Posts

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witajcie,

w drugiej połowie lipca br. miałem okazję spędzić cudowne wakacje na Riwierze Tureckiej. Planując wyjazd nie mogłem się oprzeć, by zabrać ze sobą lustrzankę i zrobić ciekawą fotorelację. Dlatego też, w przerwie pomiędzy relaksem na plaży, starałem się fotografować ile wlezie, by móc jak najlepiej przedstawić reportaż z tego regionu Turcji.

Alanya to jeden z największych i najpopularniejszych kurortów na Riwierze Tureckiej. Samo miasto liczące ponad 100 tys. mieszkańców, położone jest nad zatoką Antalya (Antalya Körfezi), u podnóża gór Taurus. To tyle tytułem wstępu, poniżej mapa z lokalizacją oraz dwa ogólne widoki miasta.

1.

Alanya
by Maciek M, on Flickr

2.

Alanya
by Maciek M, on Flickr

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
3. Na początek lot. Moja podróż rozpoczęła się na lotnisku we Wrocławiu, gdzie samolotem czarterowym (Boeing 737-800) poleciałem do Antalyi (nie mylić z Alanya). Sam lot trwał ok. 3 godziny (niecałe 2000 km), leciałem nad Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią oraz Turcją.

4.

5.

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #6 ·
20. Z lotniska w Antalyi mamy transfer do hotelu. Jedziemy drogą D400 w kierunku Alanyi, główną trasą na Riwierze łączącej ze sobą wszystkie kurorty. Jak widać Turcy w różnym stopniu podchodzą do zasad ruchu drogowego. Niektórzy jadą zgodnie z przepisami, inni mają dość luźny do nich stosunek.

21. Biuro podróży nie może sobie odmówić zaciągnięcia klientów do setek sklepów, tak więc kilkanaście minut po wyruszeniu z lotniska zatrzymujemy się na pierwszym przystanku

22. Paliwo w Turcji jest sporo droższe niż w Polsce. Na zdjęciu cenny wyrażone w lirach tureckich (TR). Trzeba pomnożyć przez 1,4 i wyjdzie na w zaokrągleniu cena w złotówkach

23. W Turcji na każdym kroku mamy jakieś budki z jedzeniem, pamiątkami, etc.

·
Urodzony bydgoszczanin
3,559 Posts
Alanya klasyka, szkoda, że teraz tam dzieje sie jak dzieje, bo ogromna ilość ludzi tam utrzymywała się z turystyki, zresztą to samo z Egiptem czy Tunezją, Turcje wspominam jednak szczególnie, bo za stosunkowo nieduże pieniądze można tam było mieć super wakacje w dobrych warunkach.

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Nadal jest tam spokojnie, zresztą cała Riwiera, wszystkie kurorty to jakby zupełnie inny kraj. Kto był ten doskonale wie o czym mówię. Pojechałem do TR nazajutrz po próbie puczu. Przez cały okres pobytu nie spotkałem się z sytuacją w której czułbym się zagrożony z jakiegokolwiek powodu. Nie widziałem żadnych żołnierzy, czołgów, zamieszek czy protestów. W regionach turystycznych życie toczy się innym rytmem. W dalszym ciągu w Turcji można spędzać udane wakacje.

Co do kosztów wakacji, to faktycznie są one dość atrakcyjne. Cena takiego wyjazdu jest porównywalna (lub taka sama) z wczasami nad Polskim morzem :)

·
Registered
10,423 Posts
Moja koleżanka pracuje w TUI na lotnisku w Antalyi, jeśli leciałeś z tym biurem podróży to mogła Cię odbierać.

I dzień po puczu, wrzuciła zdjęcie z pracy - dzień jak codzień. Myślę, że nie tylko na riwierze, ale w wielu miastach całej Turcji pucz był w ogóle nie odczuwalny.

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #10 ·
@Sponsor - Leciałem z innego biura podróży, więc nie miałem okazji spotkać Twojej koleżanki. Po rozmowach z rezydentami, a także z miejscowymi każdy podkreślał, że pucz i związane z nim wydarzenia dotyczył de facto dwóch miast - Ankary i Stambułu.

24. Zwiedzanie Alanyi zaczynamy od promenady w pobliżu przystani, zlokalizowanej w wschodniej części miasta.

25. Wokół promenady pełno różnego rodzaju restauracji, klubów i małych sklepików

26. W tle widoczne wzgórze Kale wraz z fragmentami twierdzy

·
polska-org.pl
4,558 Posts
Discussion Starter · #18 ·
42. Kolejny dzień zwiedzania. Jako, że mój hotel znajdował się kilkanaście km od Alanyi trzeba było jakoś dojechać do miasta. Z pomocą przychodzą tzw. Dolmusze - małe autobusy, które krążą pomiędzy centrum a okolicznymi miasteczkami. Nie jeżdżą według żadnych rozkładów, po prostu trzeba stanąć przy drodze po jakiej jeżdżą i czekać na nie. Gdy ujrzymy dolmusza na horyzoncie wystarczy machnąć ręką, a kierowca zatrzyma się, by nas zabrać. Koszt przejażdżki uzależniony jest od miejscowości do lub z której jedziemy. W moim przypadku (Konakli - Alanya, 14 km) koszt w jedną stronę wynosił 3,5 liry tureckiej (ok. 5 zł)

43.

1 - 20 of 71 Posts