SkyscraperCity banner

1 - 20 of 75 Posts

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #1
Witam serdecznie!

Wątek poświęcony naszemu wyjazdowi poślubnemu do Turcji we wrześniu 2009r. Wylot był 9-go września z lotniska w Poznaniu. Cała wycieczka trwała 15 dni i była podzielona na tydzień zwiedzania zachodniej strony kraju i tydzień leżenia na Riwierze Tureckiej. Lecieliśmy z firmą Rainbow Tours, którą mogę wszystkim z tego miejsca polecić - było świetnie!

Na początek może poglądowa mapka trasy zwiedzania. Przylot był do miasta Antalya.

Udało się znakomicie z przylotem i wylotem, ponieważ lecieliśmy z Poznania ok. godz. 8:00, przez co od mniej-więcej godziny 12:00 czasu lokalnego zwiedzaliśmy na własną rękę Antalyę. Inni przylatywali później bądź nawet w nocy na dzień następny. Wylot mieliśmy popołudniu, także ostatniego dnia też dłużej zostaliśmy w hotelu i mogliśmy normalnie korzystać z atrakcji "All Inclusive".
Zaczynamy pierwszego dnia, zwiedzanie Antalyi.

1. Główna ulica zakupowa, prowadząca w stronę portu.

2.

3. Fontanna w centrum.

4. Słynna wieża zegarowa.

5. W tle minaret.

6. Fajne przystanki tramwajowe. Ogólnie torowisko bardzo równe.

7.

8. Słynny minaret Yivli.

9. Coś dla kibiców, sklep klubu Antalyaspor.

10. Multimedialna fontanna. O niej będzie jeszcze później, podczas drugiej wizyty w Antalyi.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #2
11. Jeszcze raz minaret Yivli.

12.

13. Widok na zatokę.

14. Jedno z dwóch rodzajów lokalnych piw, jakie w Turcji można kupić. Jest wszędzie dostępne w różnych cenach.

15.

16. Port.

17. Wyjście w morze.

18. Już na dole, wcześniej patrzeliśmy z tej skarpy.

19. Udajemy się do portu.

20.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #3
21. Już na statku. Odpływamy.

22.

23.

24. Konkurencja.

25.

26.

27. Skały i wodospad.

28. Skarpa dość spora, jak widać.

29.

30. Na horyzoncie góry przykryte chmurami.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #4
31. Antalya od strony morza.

32. Płyniemy dalej.

33. Jak mniemam - w oddali stadion Antalyaspor.

34.

35. Jeszcze raz góry na horyzoncie - lepsza widoczność.

36. Z portu udaliśmy się do góry i wąskimi uliczkami...

37. Spotkaliśmy takie cudo - Peugeot 206 sedan. :nuts:

38. Chcieliśmy dojść do głównej drogi, trochę krążyliśmy pomiędzy ciasnymi uliczkami.

39.

40. Wyszliśmy koło McDonalda wprost na drogę przedzieloną pasem palm.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #5
41. Doszliśmy do bramy Hadriana.

42.

43. Powrót do głównego placu miasta.

44. Kolejne uliczka handlowa. Sporo tego w centrum było.

45. W drodze z powrotem do hotelu.

Następnego dnia z rana wyjazd do Pamukkale. C.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #6
46. Jedziemy w takim razie dalej, do Hierapolis-Pamukkale.

47.

48.

49. Widzimy już "bawełniany zamek".

50. Wejście.

51. Już w środku.

52. Starożytne miasto Hierapolis.

53.

54.

55.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #7
56. To już wapienne osady na zboczu góry Cökelez.

57.

58.

59.

60.

61. Woda była bardzo ciepła.

62.

63. Wracamy na stary szlak Hierapolis.

64.

65. Kiedyś była tutaj biblioteka.

c.d.n.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #8
66. Ruiny w okolicy starego teatru.

67.

68.

69.

70. Teatr.

71. To już natomiast basen Kleopatry, która podobno kiedyś tutaj się kąpała.

72. Bar obok.

73. Wejście do basenu antycznego.

W kolejnej fotorelacji pojedziemy dalej do Efezu. C.d.n.

·
Neen, man!
3,893 Posts
Nie mam właściwie wyrobionego zdania o Turcji, opinie wizytujących ten kraj są przeróżne. Jedno mnie zawsze tylko w tym kraju bawiło, to chyba jedyne z dawien dawna niepodległe państwo, którego zdecydowana większość unikatowych zabytków to pozostałości po dawnych cywilizacjach, greckiej i rzymskiej. Gdzieś nawet trafiłem na tekst, że historycznie za wyjątkiem chaosu, brudu i kebabów to Turcy nic na tereny dawnego Bizancjum nie wnieśli, ale z tym to się raczej nie zgodzę. ;)

·
Registered
372 Posts
Masz rację z tymi zabytkami, jakoś niegdy nie pomyslalem o tym w ten sposob. Uświadomiłeś mnie w pewnym sensie ;)

·
Registered
535 Posts
Może to mój głupi stereotyp państwa muzułmańskiego ale czy nie jest tak w Turcji że musisz uważać jak się ubierasz (w szczególności kobiety) jak patrzysz i na kogo, jak wejdziesz gdzie nie trzeba to czeka cie kosa, jak pierdniesz w środę o 12.00 czy podrapiesz się lewą ręką w prawe ucho to złamiesz jedną z ich zasad itp? Pytam bo małżonka marudzi na Turcję, Maroko itd a ja mam opory biorąc pod uwagę moje powyższe obawy.

·
Registered
3,436 Posts
Gdzieś nawet trafiłem na tekst, że historycznie za wyjątkiem chaosu, brudu i kebabów to Turcy nic na tereny dawnego Bizancjum nie wnieśli, ale z tym to się raczej nie zgodzę. ;)
Gdy bizantyńska księżniczka Teophano przybyła z Konstantynopola do Niemiec by zostać żoną Ottona II, była głęboko wstrząśnięta nedzą i prymitywnymi warunkami życia w Gremanii.

Wiele lat później Otto z Bawarii przybył do Grecji by zostać jej pierwszym nowożytnym królem. Był głęboko wstrząśnięty nedzą i prymitywnymi warunkami życia na Bałkanach.

;)

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #13
@AntonG: Zdecydowanie nie. Turcja jest zupełnie inna, niż ją sobie wyobrażałem. Zwłaszcza ludzie. Dla mnie kiedyś Turek to był taki "Turas z Berlina" - chamscy, niemili i nieładnie pachnący (żeby nie mówić śmierdzący). Pojechałem tam i jest zupełnie inaczej. Nawet czysto i schludnie. Znacznie czyściej niż np. w Egipcie. Ludzie przemili i sympatyczni. Jak się babcia przewróciła na ulicy to podbiegło 30 osób aby jej pomóc wstać i zapytać, czy wszystko w porządku. Nie odczuwa się aż tak bardzo chęci napiwków (w Egipcie - bakszysz - tam to dopiero jest natręctwo). Jedynie co to wchodząc do meczetu trzeba zakryć kolana i ramiona, wchodzi ze bez butów. Pachnie "ludźmi", a raczej ich stopami. ;)
Ogólnie bardzo mi się podobało. Kolejne zdjęcia będą jutro, dziś już nie dam rady niestety.

·
Registered
3,436 Posts
@AntonG: Zdecydowanie nie. Turcja jest zupełnie inna, niż ją sobie wyobrażałem. Zwłaszcza ludzie. Dla mnie kiedyś Turek to był taki "Turas z Berlina" - chamscy, niemili i nieładnie pachnący (żeby nie mówić śmierdzący). Pojechałem tam i jest zupełnie inaczej. Nawet czysto i schludnie. Znacznie czyściej niż np. w Egipcie. Ludzie przemili i sympatyczni. Jak się babcia przewróciła na ulicy to podbiegło 30 osób aby jej pomóc wstać i zapytać, czy wszystko w porządku. Nie odczuwa się aż tak bardzo chęci napiwków (w Egipcie - bakszysz - tam to dopiero jest natręctwo). Jedynie co to wchodząc do meczetu trzeba zakryć kolana i ramiona, wchodzi ze bez butów. Pachnie "ludźmi", a raczej ich stopami. ;)
Ogólnie bardzo mi się podobało. Kolejne zdjęcia będą jutro, dziś już nie dam rady niestety.
Turcja to nowoczesny kraj z dystansem do własnej przeszłości, tolerancyjny dla innych religii, w którym kobiety są w pełni wyzwolone, przez który można bezpiecznie podróżować, a czasem też nieźle zabawić na weselu.

·
Registered
5,793 Posts
Może to mój głupi stereotyp państwa muzułmańskiego ale czy nie jest tak w Turcji że musisz uważać jak się ubierasz (w szczególności kobiety) jak patrzysz i na kogo, jak wejdziesz gdzie nie trzeba to czeka cie kosa, jak pierdniesz w środę o 12.00 czy podrapiesz się lewą ręką w prawe ucho to złamiesz jedną z ich zasad itp? Pytam bo małżonka marudzi na Turcję, Maroko itd a ja mam opory biorąc pod uwagę moje powyższe obawy.
ja spędziłem kiedys 3 tygodnie w Stambule jadąc tam z podobnymi jak Ty przekonaniami. Dzis Stambuł to dla mnie taki swietny mix tego co dobre w miastach europejskich z odrobiną tego "czegos" co powoduje ze jest interesująco - i dzis to jedno z moich ukochanych miejsc. Młodziez bardzo wyzwolona, spotkasz mnostwo pięknych dziewczyn, ludzi w luksusowych samochodach (np Taksim nocą) itp. - czyli zaprzeczenie "wizerunku panstwa muzułmanskiego"
W następnym roku pojechałem na 2 tygodnie, znow Stambul i potem podroz w głąb kraju - im głębiej na prowincji tym więcej osob o tradycyjnych poglądach (np kobieta ktora w autobusie nie chciala siadac koło mężczyzn - co w Stambule NIGDy mi się nie zdarzyło), ale nadal bardzo miło.
Ale duze miasta i osrodki turystyczne to, tak jak napisali poprzednicy, miejsca niesamowicie otwarte i przyjazne więc bardzo, bardzo polecam.

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts

·
marboro
5,697 Posts
Jadac w w turystyczne rejony Turcji (ja w takich bylem ) nie musisz sie o nic obawiac. Czysciej niz w Egipcie ludzie nie tak natretni jak w Egipcie. Atrakcji turystycznych pelno na kazdym kroku. Hotele wypasione. W nocy poruszalem sie w Kapadocji bodajze miasto Goreme bez zadnych problemow w z\den sposob nie czulem sie zzagrozony.Z ubiorem zadnych problemow tylko w miescie Konya chcac zwiedzic zakon Derwiszow kobiety musialy zaslonic ramiona chustami ktore wreczali przy wejsciu. W samym miescie zadnych ograniczen. Na plazach tureckich zadnych zakazow pelno kobiet topless. Smialo jedz a nie bedziesz zalowac. Aha podstawa w Turcji to dobry przewodnik doslownie na kazdym kroku ocierasz sie o historie. Polecam Kapadocje

·
Registered
127 Posts
ładna fotorelacja :) A masz może więcej zdjęć z miasta, tzn stricto infrastruktura jak w miastach wygląda, centrum, przedmieścia itd..

·
Pobierowo jest OK!
12,436 Posts
Discussion Starter #20
^^
Na pewno coś się znajdzie. Tymczasem jedziemy dalej z fotorelacją.

74. W drodze do Efezu zajechaliśmy do domu Maryi Panny, która rzekomo mieszkała tutaj u kresu swojego życia.

75.

76. Potem dalej w drogę do Efezu.

77.

78.

79. Po drodze figurka Maryi.

80. To już Efez.

81.

82. Widać kolejny teatr.

83.

c.d.n.

1 - 20 of 75 Posts