SkyscraperCity banner

1 - 20 of 71 Posts

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zapraszam do mojego drugiego już wątku zagranicznego, po wyprawie do Kenii. Tym razem odwiedzimy Turcję. Zobaczymy niesamowity Stambuł, stolicę Ankarę, słynną Kapadocję, nadmorskie miasto Antalya, starożytną Troję, Efez i kilka innych myślę ciekawych miejsc.

Mapka poglądowa i ogólny zarys programu wycieczki :)

fot. 1 - Na początek była Antalya i widok z pokoju hotelowego. W oddali widać Morze Śródziemne.

fot. 2 - Odwiedzimy Pamukkale, które znane jest z wapiennych osadów i tarasów powstałych na zboczu góry Cökelez.

fot. 3 - Zwiedzimy kilka starożytnych miast.

fot. 4 - Pospacerujemy w klimatycznym Canakkale nad cieśniną Dardanele.

fot. 5 - Zobaczymy słynny Hagia Sophia w Stambule.

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #2 ·
fot. 6 - Popłyniemy w rejs po Bosforze

fot. 7 - Wstąpimy dosłownie na kilka godzin do Ankary.

fot. 8 - Po drodze zobaczymy też fajne jezioro.

fot. 9 - Zamieszkamy w księżycowej Kapadocji.

fot. 10 - I zobaczymy jeszcze parę innych fajnych miejsc.

·
Rzeczpospolita Niedasie
5,696 Posts
Kilkanaście lat temu sam zaliczyłem prawie identyczny objazd z biurem. Ciekaw jestem jak dużo - poza przyschnięciem Pammukale - tam się zmieniło. :)

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Kilkanaście lat temu sam zaliczyłem prawie identyczny objazd z biurem. Ciekaw jestem jak dużo - poza przyschnięciem Pammukale - tam się zmieniło. :)
Myślę, że jedno się zmieniło (o ile nie było tak wcześniej), to drogi. Przejechaliśmy chyba około 3000 km i wszędzie były idealne dwupasmowe drogi. Nawet jakieś boczne regionalne były idealne równe.

·
Rzeczpospolita Niedasie
5,696 Posts
Wtedy nie przyglądałem się jakoś zbytnio, ale jak sięgam głębiej pamięcią to raczej drogi były równe. Różnicą faktycznie mogą być przekroje, bo jednak długie odcinki jechaliśmy po 2x1, co oczywiście nie znaczy że autostrad nie było wcale.

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #6 ·
fot. 11 - Antalya nad Morzem Śródziemnym. Tutaj wylądowaliśmy i jutro ruszamy na objazd. Pierwsze chwile w hotelu i niesamowity dla mnie widok z pokoju na jedną z głównych ulic w centrum. Na długo zapamiętam moment otwarcia okna. W pokoju działała klimatyzacja było dość chłodno, a na zewnątrz jakieś 35 stopni i niesamowita gorączka. Moment otwarcia okna to jakbym dostał z miotacza ognia :)

fot. 12

fot. 13

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #8 ·
fot. 17 - Po obiadokolacji ruszamy na wieczorny spacer po mieście. Idziemy w kierunku morza, gdzie zabudowa jest nieco bardziej kameralna, niż przy naszym hotelu. Zdjęcia tego nie oddają, ale było niesamowicie gorąco, niesamowicie duszo.

fot. 18

fot. 19

fot. 20

fot. 21

·
Registered
7,675 Posts
Ponad 20 lat temu za czasów studenckich wybraliśmy się w podobną trasę w 15 osób. Podjarani spotkaniem ze znanym kiedyś podróżnikiem Ryszardem Czajkowskim, podzieleni na 5, 3-osobowych zespołów zjechaliśmy jeszcze trochę dłuższą trasę stopem. Spotykaliśmy się co kilka dni w umówionych wcześniej miejscach. Nie było komórek, internetu, w kieszeni każdy miał max 200usd. Darmowe przejazdy, często darmowe noclegi i kolacje z miejscowymi, namioty, plecaki, karimaty, kuchenki gazowe. Oj działo się, do dziś jak się spotykamy, często wspominamy. Miło będzie powspominać pewne znajome miejsca. Chociaż później w Turcji byłem wielokrotnie, to już nie to samo. Dawaj dalej :)

• Like
Reactions: piotr71

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Kiedy byłeś na tej wycieczce?
Cztery lata temu. Nadrabiam zaległości na SSC :)

Ponad 20 lat temu za czasów studenckich wybraliśmy się w podobną trasę w 15 osób. Podjarani spotkaniem ze znanym kiedyś podróżnikiem Ryszardem Czajkowskim, podzieleni na 5, 3-osobowych zespołów zjechaliśmy jeszcze trochę dłuższą trasę stopem. Spotykaliśmy się co kilka dni w umówionych wcześniej miejscach. Nie było komórek, internetu, w kieszeni każdy miał max 200usd. Darmowe przejazdy, często darmowe noclegi i kolacje z miejscowymi, namioty, plecaki, karimaty, kuchenki gazowe. Oj działo się, do dziś jak się spotykamy, często wspominamy. Miło będzie powspominać pewne znajome miejsca. Chociaż później w Turcji byłem wielokrotnie, to już nie to samo. Dawaj dalej :)
Pierwszy raz w danym kraju zawsze jest najlepszy :) Staram się nie podróżować dwa razy do tego samego kraju, ale do Turcji chciałbym kiedyś wrócić, zwłaszcza do Stambułu. Mam niedosyt tego miasta.

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #14 ·
fot. 22 - Cały czas Antalya. Pierwsze godziny w Turcji, kontynuujemy wieczorny spacer po mieście w poszukiwaniu plaży.

fot. 23

fot. 24

fot. 25 - Plaży nie znaleźliśmy, ale tutaj też było spoko.

fot. 26

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #15 ·
fot. 27 - Wczesnym rankiem ruszamy w trasę. Jeszcze wczoraj na tej ulicy był tłum ludzi, a teraz prawie pusto.

fot. 28 - Wielu ludzi śpi przy otwartych oknach, a część nawet na balkonach. Upał nawet w nocy niesamowity.

fot. 29

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #16 ·
fot. 30 - Po około dwóch godzinach dojechaliśmy do pierwszego przystanku naszej wycieczki - Pamukkale, które słynie z wapiennych osadów i tarasów powstałych na zboczu góry Cökelez. W dużym skrócie są to gorące źródła wody, które wytrącają węglan wapnia i powstają białe osady. Proces ten trwa w tym miejscu już ponad 10 tysięcy lat. Obecnie jest tu Park Narodowy, a obszar znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na pewno warto zobaczyć, bo to fajne miejsce. Odstrasza jedynie ilość ludzi.

fot. 31

fot. 32

fot. 33

fot. 34

·
Registered
571 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^

Dałem like ale tak szczerze mówiąc to Pamukkale wygląda na miejsce gdzie zatrzymałbym się na pół godziny, cyknął kilka fotek i pojechał dalej ;)
Dokładnie tak... Byłem tam ze 2 godziny i chyba o godzinę za długo :)

1 - 20 of 71 Posts