SkyscraperCity banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
8,897 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Miasto Zamosc to dla niektorych najwspanialszy w Europie przyklad "miasta idealnego", opartego na wzorach wloskiej urbanistyki renesansowej. Zamosc to takze wspaniala XVIwieczna twierdza.

Na poczatek makiety twierdzy. Na pierwszej w lewym dolnym rogu Rotunda.

Rotunda podczas II Wojny Swiatowej stala sie obozem tortur i zaglady tysiecy zolnierzy walczacych pod Zamosciem we wrzesniu 1939 roku a wokol niej urzadzono cmentarz. Przerazajacy widok

Przetrwale fragmenty XVIwiecznych fortyfikacji i murow obronnych:
Brama lubelska

brama szczebrzeszynska

wszystkie zdjecia z sieci

·
...
293 Posts
Wyglądają na dużo nowocześniejsz eniż z XVI wieku. Wstyd się przyznać, ale niewiele wiedziałem o tych fortyfikacjach. A są, jak widać, mimo znaczących ubytków, wspaniałe.

·
Silesia Inferior
918 Posts
Byłem kilka lat temu w Zamosciu i musze stwierdzic ze jest to piekne miasto. Najbardziej podobal mi sie rynek i ratusz. Poza tym na starym miescie duzo jest innych ciekawych obiektow. Pamietam tez ladny park tylko nie pamietam jego nazwy :) (chyba gdzies obok uniwersytetu).
Jak zobaczylem teraz te makiete, to troche maly byl wtedy Zamosc, myslalem ze byl wiekszy. Ile liczyl wtedy mieszkancow?

·
Registered
1,571 Posts
Zamosc to przepiekne miasteczko, troche zaniedbane, ale da sie zniesc. Natomiast to co najbardziej mnie zdenerwowalo , to fakt ,ze w starych murach miasta miesci sie teraz jakis bazarek na ktorym ludy ze wschodu sprezdaja jakies pierdoly :(

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
5,261 Posts
WOW, jestem totalnie zaskoczony, to świetnie - bo mam chrapkę na Zamość od jakiegoś roq - może te wakacje....

·
Registered
8,897 Posts
Discussion Starter #6
piter89 said:
Byłem kilka lat temu w Zamosciu i musze stwierdzic ze jest to piekne miasto. Najbardziej podobal mi sie rynek i ratusz. Poza tym na starym miescie duzo jest innych ciekawych obiektow. Pamietam tez ladny park tylko nie pamietam jego nazwy :) (chyba gdzies obok uniwersytetu).
Jak zobaczylem teraz te makiete, to troche maly byl wtedy Zamosc, myslalem ze byl wiekszy. Ile liczyl wtedy mieszkancow?
Park miejski :)
@OlekD tak to straszne w murach jest miedzy innymi najwiekszy bazar w okolicy(40 km do granicy z Ukraina). Dalej, w innej czesci murow znajduje sie Liceum Ekonomiczne

·
Moderator
7,882 Posts
Pilem kiedys za studenckich czasow pod murami twierdzy wino (marki tymbark - rarytas na rynku - kier bodajze) .... niezly klimat maja te mury ... :D :D

dzis tymbark robi soki a mury stoja dalej ..

pzdr

·
Registered
8,897 Posts
Discussion Starter #11
Ten park to wspaniala miejscowka. Popatrzcie tylko na te gorke po lewej :booze: albo na te wysepke po prawej :booze:

·
Fortuna favet fortibus
3,020 Posts
Byłem w Zamościu 8 latek temu.
Fajnie wyglądają stare fortyfikacje na makiecie! Po prostu wzorzec, zresztą Zamosć miał być przecież wzorcowym renesansowym miastem.
Większe wrażenia zrobił jednak na mnie rynek, a zwłaszcza podcienia dookoła rynku.

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Zamość jest bardzo pięknym miastem, często tam bywam. Fajnie by było żeby tylko coś zrobili z ZOO. A park też ma swój urok. Kiedyś pamiętam, że ze znajomymi mieliśmy tylko na chwilę tam wejść a nad stawem przesiedzeliśmy pół dnia. Ten staw bardzo przypomina ten w Nałęczowie.

·
Registered
6 Posts
Brama Szczebrzeska w Zamościu

Odnośnie pierwszego postu Krzycha w tym temacie, pokazującego na zdjęciu 8 jako Bramę Szczebrzeszyńską fragment fortyfikacji obok Bramy Starej Lwowskiej (pokazany także z innego ujęcia na zdjęciach 13 i 17), natomiast faktyczną Bramę Szczebrzeską można obejrzeć na zdjęciu z 2010 r.:

Nazwa "Brama Szczebrzeska" a nie "Szczebrzeszyńska" jest niepoprawna, ale taka jest współcześnie używana.

F

·
Guest
0 Posts
^^ Szczególnie w zmianach na Katedrze, jednak okna bardzo mało się zmieniły przez te 100 lat:)

1 - 16 of 16 Posts