SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 78 Posts

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
Discussion Starter · #2 ·
część 1 [wyjazd]

godz. 4:50 - nad miastem wstaje słońce ;)jedziemy w kierunku Warszawy


maszt koło Dobrzyniewa Kościelnego, grubo ponad 300m (wycieczko doń w wątku Miasta polskie -> [Ignatki] opuszczone zabudowania


w Złotoryji zatrzymujemy się by zrobić parę zdjeć mgłom unoszacym się nad rozlewiskami Narwii, przy okazji dowiadujemy się, że jesteśmy na podlaskim szlaku bocianim :hahaha:

 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Super fotki i zbliżenia świetne :]. Fajnie jest zobaczyć znajome okolice :). Ja mam parę fotek z maja ubiegłego roku z zatykocińskiego dworku Kiermusy, w wolnej chwili też dorzucę je tutaj :). I kilka fotek ukazujących odbudowę zamku w Tykocinie po drugiej stronie Narwii.
 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
część 3 [pensjonat/restauracja]

^^ dzięki za zachętę

czyli zdjęcia z miejsca, w którym spotkaliśmy miłą panią z ..nie wiem skąd, rozmawiała tylko po angielsku, ale z beznadziejnym akcentem ;)
wnętrze i okolice restauracji

piwo z beczki 5 zł, pozostałe 4 zł

za parę godzin kolejne serie ;)
 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
część 5 [kościół]

masz Wojtek fotki sprzed chwili akademika i już nie płacz ;)

--------------------------------

znowuż dzięki za pozytywne opinie
teraz główny obiekt w Tykocinie - Kosciół pw. Trójcy Przenajświętszej

wchodzimy na teren placu kościoła
do wnętrza
 

·
Registered
Joined
·
200 Posts
Aż przyjemnie popatrzeć na te znajome okolice, z sentymentem :). A ten kościół jest mi bardzo dobrze znany, w dzieciństwie jak latem spędzałem sporo czasu u dziadków na wsi pomiędzy Złotorią a Tykocinem [w Siekierkach :D, przejeżdzaliście tamtędy Mar_tm jadąc na swoją sesję, bo innej drogi od Złotorii raczej nie ma ;)], to częstokroć miałem okazję być w murach tej budowli. Zawsze podobały mi się te wszelakie malowidła na suficie i ścianach, a także wielkie organy z tyłu na górze :).
 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
Discussion Starter · #17 ·
część 6 [synagogha i okolice]

cieszę się, że mogę się przyczynić do wywołania pozytywnych wspomnień :d
powoli wątek robi się niebezpiecznie przeciążony zdjęciami na 1 stronie

zdjęcia w losowej neistety kolejności


 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
Discussion Starter · #18 ·


i taka mała dygresja - byliśmy pod synagogą koło 6, od mieszkańca dowiedzieliśmy się, że czynna będzie o 8:00, mimo, że na szyldzie widniała godzina 10:00
po wycieczce do zamku wróciliśmy na ową 8 godzinę, ale pani obsługująca kasę/portiernię powołała się na brak kompetencji i poleciła czekać do godz 9, na zmiane 'warty'
tak też zrobiwszy, poprosiłem panią otwierającą plomby wewnątrz o możliwość zrobienia kilku dosłownie zdjęć
co się okazało ?
a no okazało sie, ze by móc zrobić fotki, trzeba mieć zgodę dyrektora muzeum aktualnie znajdującego się pod warszawą!
darowałem sobie więc zwiedzanie środka, które sam niepostrzeżenie obszedłemw poszukiwaniu pani, a historię obiektu mozna przeczytać w wątku równoległym o zamku w tykocinie
 

·
Registered
Joined
·
2,076 Posts
Historia Kościoła św. Trójcy w Tykocinie

Został wzniesiony z fundacji Jana Klemensa Branickiego, w latach 1740 - 1750.

Późnobarokowy Kościół zajmujący całą wschodnią pierzeję rynku, jest budowlą typu bazylikowego, z okazałą elewacją frontową. Od głównego korpusu świątyni z dwóch stron biegną arkadowe, półkoliste skrzydła, łącząc się z rozstawionymi symetrycznie na narożnikach placu wieżami. Trójnawowe wnętrze kościoła zdobią polichromie Ścienne z 1749r. Wykonane przez Sebastiana Ecksteina. Polichromie sklepień nawy głównej i naw bocznych, charakteryzujące się wysokim poziomem artystycznym i harmonijne powiązane z malarstwem XVIII - wiecznym, są dziełem Władysława Drapiewskiego z lat 1910 - 1912. W ołtarzach znajdują się obrazy Szymona Czechowicza, a na ścianach po obu stronach wejścia dwa portrety małżonków Branickich, Jana Klemensa i Izabeli z Poniatowskich. Ołtarze, konfesjonały, ambona i chrzcielnica pochodzą z ok. 1750r

Tykocińskie organy w kościele Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie należą do cennych obiektów sztuki organ mistrzowskiej w województwie podlaskim. Zbudowane zostały około 1760 r. z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Kompleksowy remont organów w latach 1997-99 przywrócił instrumentowi dawne wartości muzyczne. Dzięki swoim walorom w doskonały sposób nadają się do wykorzystania ich jako instrumentu koncertowego. Przykładem tego był koncert organowy zorganizowany pod patronatem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Ks. Proboszcza parafii Rzymskokatolickiej w Tykocinie wykonany przez znakomitego artystę Rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Zamierzeniem Zarządu i Parafii jest zorganizowanie podobnych koncertów w ostatnie niedziele miesiąca lipca i sierpnia br.

Plebania murowana (budynek poklasztorny) wybudowana w latach 1742-1750 staraniem Jana Klemensa Branickiego, wpisana do rejestru zabytków.
 

·
Registered
Joined
·
2,076 Posts
Pomnik Stefana Czarnieckiego

Pomnik bohatera "potopu" i dziedzica dóbr tykocińskich Stefana Czarnieckiego jest jednym z pierwszych pomników świeckich zdobiących place publiczne. Fundatorem pomnika był Jan Klemens Branicki, prawnuk Stefana Czarnieckiego, twórcą zaś francuski rzeźbiarz Piotr Coudray, który wykonał go w latach 1761 - 1763.
 
1 - 20 of 78 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top