SkyscraperCity banner

+/-

1 - 20 of 23 Posts

·
Z Łodzi, od XIXw.
140 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dla mnie wiosna to przede wszystkim kwiaty i motyle. Mam szczescie mieszkac zaraz obok lodzkiego Ogrodu Botanicznego, ktory jest dla mnie azylem i ukochanym miejscem. To tam glownie robie zdjecia i to zdjecia tego typu - przyrodnicze macra. Architektura jest dla mnie jednym z tematow pobocznych, ktory lubie, ale na ktory nie mam niestety zbyt wiele czasu. Tym co naprawde mnie pasjonuje od wczesnego dziecinstwa jest szeroko pojeta przyroda.

Jesli macie ochote obejrzec wiecej zdjec tego typu, to zapraszam do mojej galerii tu:

http://www.treknature.com/members/red45/

·
Healesville Sanctuary
1,734 Posts
10:) Nie da się dowiedzieć czy mozna dopóki się samemu nie spróbuje, a kolega właśnie to zrobił:)

·
Current user
767 Posts
LOL!! Pamiętam czasy jak uganiałem się z aparatem za motylami! Może z dwa mi sie udało sfocić!! Brawa red45. Masz 10 ode mnie.

·
bramaportowa.pl
11,057 Posts
Hm :) też nie wiedziałem, że tak można (kilka zdjęć) ale tematycznie i technicznie super, to chociaż nie do końca przemawia do mnie taka słodycz płynąca z kadru, dam 10/10.

·
Z Łodzi, od XIXw.
140 Posts
Discussion Starter · #7 ·
@jacca - haha, w pelni sie z Toba zgadzam! Dawniej nie cierpialem zdjec motyli. Wydawaly mi sie takie cukierkowe i 'dziecinne'. Jednak kiedy zaczalem sam je robic i zobaczylem jak cholernie trudno jest zrobic zdjecie motylowi [wczesniej myslalem - to proste - motyl siedzi na kwiatku, podchodzisz, robisz zdjecie i juz - przedszkole doslownie] i jak bardzo satysfakcjonujace jest zrobienie mu dobrego zdjecia, zmienilem zdanie.

Co do samego zdjecia - to jak slusznie koledzy zauwazyli collage zlozony z kilku gatunkow. Ten sposob prezentacji wydawal mi sie bardziej interesujacy niz pojedyncze zdjecie. Zreszta ten collage akurat ma glebszy sens - to hold zlozony Jeżówce [Echinacea], roslinie, ktora jest czyms w rodzaju narkotyku dla wielu motylich gatunkow. Jak moze zauwazyliscie, wszystkie motyle siedza wlasnie na niej.

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ Chciałem właśnie zwrócić uwagę na te koszyczki jeżówki. Fajny zestawik, może poszukaj zatrudnienia w jakimś czasopiśmie biologicznym ?
Mamy polskie słowo na taki zestaw - kolaż. Z reszta to termin i tak niebardzo pasujący, bo pierwotnie oznacza mieszanie technik malarskich na jednym dziele, ale to nic.
Mogę się jedynie przyczepić do niezbyt fortunnego przybrania tych 9 zdjęc ciut nieodpowiednią ramką, ale dam 9/10, bo zdjecia motyli to faktycznie sztuka.

·
fanatyczny antykibic
3,987 Posts
10/10

@red45- ja również zajmowałem się fotografowaniem motyli i jako wabik polecam roślinę o nazwie budleja dawida(oczywiście, jeśli masz możliwość posadzenia tego krzewu). Niesłychany magnes na motyle. ;)

·
bramaportowa.pl
11,057 Posts
@red45: nie przemawia do mnie jako środek wyrazu, dycha bez zastanowienia bo wiem jak ciężko podejść takie zwierzę (i nie tylko takie).

A collage jak najbardziej super - bo chyba właśnie jego koncepcja (laicy mogą to odbierać podświadomie, kompozycyjnie) jest jak najbardziej trafiona i nie jest to zbiór "przypadkowych, ładnych" kwiatków :)

·
Mam bez liku...
7,633 Posts
Lubię motyle (mam ich trochę w swoim domu ), ale nie w tym układzie konkursowym :eek:hno:

·
Mam bez liku...
7,633 Posts
Dwa? Proszę bardzo: kolaż i ramka. :cheers:

A nieco szerzej:
Ujęcie pojedyńczego motyla, a nie w kolażu, bardziej spełniałoby zasady zabawy (max 2 zdjęcia). Wiem, że ujęcie motyla/li w jednym ujęciu byłoby trudniejsze, by mogło być uznane za efektowne, ale... cóż:)
Poza tym, o czym już gdzie indziej pisałem, motyl to niekoniecznie - wiosna!
Zaś co do ramki: ja po prostu mało gdzie aprobuję ten sposób "upiększania". Przy Twoich motylach ramka szczególnie nadaje zdjęciu charakter widokówki, a nie prywatnej, indywidualnej pracy.
Niezależnie powyższego: doceniam Twoją "pracę". I choć motyle na każdym ujęciu są przy takim samym kwiatku to zdaję sobie sprawę, że wymagało to od Ciebie sporej cierpliwości. :)

·
Z Łodzi, od XIXw.
140 Posts
Discussion Starter · #14 ·
No coz, kolaz i ramka - to niezbyt wiele w kwestii samego sedna fotografii. Ramka, jak juz kiedys pisalem, nie jest dla mnie srodkiem wyrazu tylko czyms w rodzaju logo. Ramkuje taka sama ramka 98% moich zdjec. Koniec, kropka :) A kolaz wybralem dlatego, ze przy rzadkosci innych niz architektura tematow, pozwalal zaprezentowac wiecej materialu, dobranego zreszta z sensem. Gdybys przeczytal moje wczesniejsze odpowiedzi, wiedzialbys, dlaczego wszystkie motyle siedza na jednym kwiatku. Co do wiosny - akurat te gatunki sa w wiekszosci wiosenne i nie bardzo rozumiem w czym sa mniej wiosenne, niz dom porosniety bluszczem z Twojego zdjecia?

A na koniec dwa przyklady na to, ze i z pojedynczej klatki z motylami da sie wycisnac co nieco.

·
Pilanin
3,874 Posts
Lubię motyle (mam ich trochę w swoim domu ), ale nie w tym układzie konkursowym
Ty zabójco!
Nie chcę z nikim wchodzić w jakieś dyskuje typu "bo tak mi się podoba", ale moim zdaniem trzymanie martwych zwierząt, ewidentnie, które nie są w jakiś sposób użytkowe a skóra np, to pozostałość po pozyskaniu mięsa, jest bezsensowna, i o ile położyłbym sobie krowią skórę na podłodze, z takie skóry mam też buty itp, to trzymanie motyli w celach upiększających, a nie naukowych (a tak jest jak sądzę) to nic tylko ograniczanie populacji tropikalnych, zagrożonych gatunków. Ciekawe czy masz papiery na legalność "połowu" ?

·
Registered
1,681 Posts
@- to hold zlozony Jeżówce [Echinacea], roslinie, ktora jest czyms w rodzaju narkotyku dla wielu motylich gatunkow. Jak moze zauwazyliscie, wszystkie motyle siedza wlasnie na niej.
Dzięki Waszym opowieściom o jeżówce, przypomniało mi się po dwóch latach, że miałam sobie kupić sadzonki tej rośliny.
Samo zdrowie i w dodatku skutecznie podnosi immunologię organizmu.
A motyle urocze - 10/10

·
Mam bez liku...
7,633 Posts
No coz, kolaz i ramka - to niezbyt wiele w kwestii samego sedna fotografii. Ramka, jak juz kiedys pisalem, nie jest dla mnie srodkiem wyrazu tylko czyms w rodzaju logo. Ramkuje taka sama ramka 98% moich zdjec. Koniec, kropka :) A kolaz wybralem dlatego, ze przy rzadkosci innych niz architektura tematow, pozwalal zaprezentowac wiecej materialu, dobranego zreszta z sensem. Gdybys przeczytal moje wczesniejsze odpowiedzi, wiedzialbys, dlaczego wszystkie motyle siedza na jednym kwiatku. Co do wiosny - akurat te gatunki sa w wiekszosci wiosenne i nie bardzo rozumiem w czym sa mniej wiosenne, niz dom porosniety bluszczem z Twojego zdjecia?

A na koniec dwa przyklady na to, ze i z pojedynczej klatki z motylami da sie wycisnac co nieco.(...)
1. Co do ramki: pozostaniemy przy swoich stanowiskach :)
2. Kolaż: rozumiem chęć zaprezentowania większej ilości materiału, ale... to nie ja wymyśliłem zasady konkursu - max. 2 zdjęcia.
3. Czytałem i wiem dlaczego powtarza się ten sam kwiat - nie traktuję tego faktu jako mankament choć w kolażu nieco rzuca się w oczy.
4. Motyl: wiosna-lato? Przy Twoim hobby wiedza, że to gatunki wiosenne jest zrozumiała, ale dla mnie (sądzę, że dla wielu innych także) motyl bardziej kojarzy się z latem.
5. Bluszcz - masz trochę racji: zastanawiałem się czy go tu wrzucić. Uznałem jednak, że jego ilość i kolorystyka jednoznacznie wskazują na wiosnę.
6. A drugi z tych przykładowych motyli zasługuje, wg mnie, na bardzo wysoką ocenę (mam na myśli bieżący konkurs, choć skojarzenie z wiosną ---> czytaj wyżej ;) )

Ty zabójco!
Nie chcę z nikim wchodzić w jakieś dyskuje typu "bo tak mi się podoba", ale moim zdaniem trzymanie martwych zwierząt, ewidentnie, które nie są w jakiś sposób użytkowe a skóra np, to pozostałość po pozyskaniu mięsa, jest bezsensowna, i o ile położyłbym sobie krowią skórę na podłodze, z takie skóry mam też buty itp, to trzymanie motyli w celach upiększających, a nie naukowych (a tak jest jak sądzę) to nic tylko ograniczanie populacji tropikalnych, zagrożonych gatunków. Ciekawe czy masz papiery na legalność "połowu" ?
Próbuję uszanować Twoje zdanie (cyt. "moim zdaniem"), ale ... jakoś mi to nie wychodzi, bo:
1. Domyślam się, że jesteś człowiekiem wrażliwym, ale to nie usprawiedliwia Cię by nazywać mnie "zabójcą" :bash:
2. Niekonsekwencja w Twoim stanowisku jest porażająca:nuts: : krowia skóra na podłodze - TAK, a motyl jako ozdoba - NIE?? No comments!
3. Używasz określenia "zagrożone gatunki" - to może byś poparł tą tezę jakimiś argumentami?
4. Skoro pytasz o "papiery" to dla uchronienia się przed wizytą policji w swoim domu :lol: pragę Cię poinformować, że "papiery" ma importer, a akurat ten rynek jest także legalny. Popatrz np tu, a nawet na Allegro

Ufff...

·
Z Łodzi, od XIXw.
140 Posts
Discussion Starter · #18 ·
@Polex - dzieki za rzeczowe uzasadnienie swojego stanowiska.

BTW - obejrzalem Twoje motyle, ten centralny wyglada mi na jakiegos Morpho, natomiast ten najwiekszy to nie motyl, tylko cma :)

·
Mam bez liku...
7,633 Posts
Widać, że się znasz :eek:kay: - to Morpho patroclus (Peru). A, że Attacus atlas (z Malezji) to ćma? Mnie to nie przeszkadza :lol: - wystarczy, że mi się podoba! :) - tak jak mój awatar, który sam skonstruowałem :cheers: (choć myślę o jakiejś zmianie).

·
Pilanin
3,874 Posts
Próbuję uszanować Twoje zdanie (cyt. "moim zdaniem"), ale ... jakoś mi to nie wychodzi, bo:
1. Domyślam się, że jesteś człowiekiem wrażliwym, ale to nie usprawiedliwia Cię by nazywać mnie "zabójcą" :bash:
2. Niekonsekwencja w Twoim stanowisku jest porażająca:nuts: : krowia skóra na podłodze - TAK, a motyl jako ozdoba - NIE?? No comments!
1. Pierwsze zdanie mojego postu ma raczej wymiar ironii niż początku mowy oskarżycielskiej, ale to nic.

2. A czemu nie mam sobie kłaść krowiej skóry, która została rozmnożona po to aby po osiągnięciu jakiejść dojrzałości slużyć mi i Tobie i wszystkim innym, prócz mieszkańcom Indii, jako pożywienie. Jeżeli skóra nie wylądowałaby na czyjejś podłodze, to byłyby z niej włoskie buty. Ot co.
A taki bogu ducha winny motylek sobie fruwa i nagle ktoś go cap, igła z trucizną w odwłok i sie suszy w gablotce...
Szczerze mówiąc, a wiem, ze taka ozdoba to niemały wydatek, wolałbym sobie zafundować wycieczkę i jako ozdoba powiesić zdjęcia tychże motyli, a nie bezpośrednio martwe owady.
I nie jestem jakimś "diabelski mekologiem od Rozpudy od siedmniu boleści" tylko po prostu jak widzę dzikie zwierzęta ozdabiające domy, to mi się trochę wątroba przewraca.
Takie samo stanowisko dotyczy np. futer - te ze zwierząt hodowlanych owszem, a te z dzikich są już dla mnie czymś nieprzyzwoitym.

1 - 20 of 23 Posts