SkyscraperCity banner

1 - 20 of 102 Posts

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Krajem avgusta sam na 7 dana posjetio Kijev, glavni grad bratske i prijateljske Ukrajine.

U isti smo stigli oko pola 10 uvece letom AeroSvita iz Beograda sto se ispostavilo kao odlicno jer sam usljed smanjene vidljivosti bio postedjen punog sagledavanja stanja raspada u kom se nalazi medjunarodni aerodrom Borispil (vise o tome kasnije).

Prevoz od aerodroma do grada koji je udaljen 30-tak kilometara je prava avantura jer prakticno postoje samo dvije opcije - krvolocni taksisti koji udaraju po dzepu i raspadnuti bagatelni kombi-bus iz otprilike vremena vladavine Nikite Hrucova SSSR-om koji vozi do glavne zelj. stanice u centru. Odlucili smo se za drugu opciju i napravili prilicnu gresku. Bus ima neki okvirni red voznje, ali u principu radi po shemi "krecemo kad se popune sva mjesta" pa smo tako cekali jedno 40 minuta. Tu je nastao problem jer smo usljed brzine svjetlosti koju ta sklopocija razvija kad je puna ljudima i prtljagom u grad stigli poslije ponoci, a posto Metro radi samo do ponoci, do hotela smo morali da uzimamo taksi koji nas je naravno odrao. Dakle izmedju opcija ili se truckat raspadnutim kombijem ili biti odran u taksiju ja sam se i truckao i bio sam odran. :)

Nakon pronalaska hotela i prespavane noci, prvi susret sa Kijevom po dnevnom svijetlu je bio neslavan tj. izgledao je ovako.

U pitanju je "Novi Kijev" na lijevoj obali Dnjepra oko metro stanice Левобережная / Лівобережна, nekih desetak minuta voznje podzemnom iz centra grada. Elem, izgleda kako izgleda, a jos nisam ni slikao ulicne prodavce i cijelu buvljak-vasariste atmosferu koja dominira.

ovo nam je hotel sa sve zivopisnim lokatorom ispred. inace cuganje na javnom mjestu i solo i u drustvu je u Kijevu prilicno zastupljeno. mogu da zamislim kako je tek zimi. iako jadno izgleda izvana, hotel je unutra unutra prilicno OK. cist je sto je najvaznije, a i klopa je dobra.

Metro u ovom djelu ide nad zemljom samo dok ne predje impresivnu rijeku Dnjepar koja je kod Kijeva ogoromna. Ovo na slikama je inace samo jedan rukavac.

Nakon prelaska na desnu obalu, metro ponire i uskoro si u centru grada koji potpuno odudara od novog djela.

Centralna ulica je Крещатик/Хрещатик (njihove Terazije, samo mnogo vece). Duz Hresatika se nalazi mnogo toga monumentalnog...

....od Gradske vjecnice....

..preko Trga Nezavisnosti (Пло́щадь Незави́симости / Майдан Незалежності)...

...do Trga Evrope (Європейська Площа) kojem je to jedno 9. naziv po redu u zavisnosti od politickih okolnosti, aktuelne idelogije i jos vaznije aktuelne vlasti (izmedju ostalog bio je i Staljinov trg)...

...i Glavne trznice Beserabka (Бесарабський ринок)

ostatak Hresatika

btw slike Hresatika su u rasponu od nekoliko dana pa je zato cas kisa cas sunce, mada je vrijeme generalno bilo vrlo promjenjivo i u toku istog dana se znalo naizmjenicno mjenjati od suncane przionice do vjetrovitog pljuska.

nastavljam uskoro....

·
Banned
20,779 Posts
Odlicne slike, Zvonko! Drago mi je sto konacno vidimo i Kijev iz prve ruke na ovom nasem forumu:eek:kay:

Cekamo nastavak ali do tada, jedno pitanje...zar je stvarno taj Borispil aerodrom tako los?:( Kako ti surcinski aerodrom deluje u poredjenju?

...do Trga Evrope (Європейська Площа) kojem je to jedno 9. naziv po redu u zavisnosti od politickih okolnosti, aktuelne idelogije i jos vaznije aktuelne vlasti (izmedju ostalog bio je i Staljinov trg)...
Ne znam dal da se smejem ili da placem:nuts:

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Odlicne slike, Zvonko! Drago mi je sto konacno vidimo i Kijev iz prve ruke na ovom nasem forumu:eek:kay:

Cekamo nastavak ali do tada, jedno pitanje...zar je stvarno taj Borispil aerodrom tako los?:( Kako ti surcinski aerodrom deluje u poredjenju?

Zahvaljujem. :)

I da, aerodrom je zaista ziva katastrofa. :nuts:

Prilaz zakrcen automobilima bez ikakvog reda. Unutra povelik ali opet skucen zbog milion prgrada i niskih plafona - zapusten, zakrcen putnicima, beskorisnim usluznim osobljem (prodavaci nekakvih drangulija u bezbroj nadzidzanih kioska i malih bifea). Usluga aerodromskog osoblja nikakva - svaki sedmi govori engleski, nidje displaya sa redom letenja ili makar tabli, bilo cega. Svi namrgodjeni i nadrkani. I naravno kao slag na tortu copori taksista koji najnormalnije vrsljaju po zgradi i vijaju putnike.

Vrhunac svega je da fizikalci koji razvrstavaju prtljag iza kulisa (bagage handling) kradu vrijednosti i tehnicku robu iz kofera i torbi pa su nas mnogi Ukrajinci upozorili da niposto ne stavljamo ni digitalne foto apaprate u prtljag koji predajemo, a kamoli sta vrijednije.

Vjeruj mi na rjec da u poredjenju glavna autobuska stanica u Beogradu izgleda 10X dostojanstvenije i poslovnije, a Surcin je Ritz-Carlton glavom i bradom.

Aerodrom u Kijevu ima promet ako se dobro sjecam od nekih 7-8 miliona putnika godisnje i covjek se prosto zapita kako je moguce da ga nisu malo bolje sredili, ali onda ukapiras da gro tog prometa cine putnici iz bau-bau mnogoljudnih zemalja bivseg SSSR-a tipa Jermenija, Azerbejdzan, Gruzija, Kazahstan, Kirgizija, Turkmenistan, itd.. (makar je to klijentela koju sam ja zatekao u velikom broju) koji tu hvataju vezane letove za dalje. Valjda racunaju ko ih j... njima je i ovo odlicno.

Samo da naglasim da se ovaj objektivni hejt odnosi iskljucivo na aerodrom - grad je potpuno druga prica.

PS: Imaju i direktnu liniju Toronto - Kijev :hammer: sa AeroSvitom, a Ukrajinac sa posla mi prica da se vise puta na tom letu desavalo da se iz neobjasnjivih razloga avion vanredno spusti na Island i tek onda nastavi let. :uh:

·
Registered
5,077 Posts
Veoma impresivno Zvonko, svaka čast! :eek:kay: :eek:kay: Odlične slike propraćene zanimljivim tekstom i poučnim iskustvima.

Od svih udaljenih slovenskih zemalja, Ukrajina i Slovačka su mi se uvek činile nekako najbližim i najbliskijim. Jedva čekam nastavak reportaže. :eek:kay:

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Zvonko, ne vidim slike. Ali sam pročitao komentare, prilično su slikoviti. Dakle, nedostaju još samo slike:D

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #9
no, ajmo mi dalje....

kod već pomenute tržnice Besarabka, glavna ulica Hrešatik se završava tj. prelazi u ulicu Crvene Armije (Красноармейскaя)

svega par dana pred naš dolazak u Kijev bila je proslava 17. godišnjice ukrajinskog dana nezavisnosti sa sve vojnom paradom duž Hrešatika i ulice Crvene Armije. na posteru je kao personalizovana poruka predsjednika države Viktora Juščenka upućena građanstvu Kijeva povodom proslave - vjerovatno u stilu "ko je Ukrajinac i ukrajinskoga roda, a ne došao na sjelo na Hrešatik, ne imao ni roda ni poroda i od ruke mu ništa ne rodilo..." :) više o komplikovanoj političkoj situaciji u Ukrajini nešto kasnije.

nastavljamo po ulici Crvene Armije...

...ispod koje ide Metrograd, nenametljivi tržni centar sa dosta korisnih stvari.

na ulici se i pored njenog komunističkog imena eto govori imperijalistički engleski. :) inače Kijevljani su operisani od engleskog. većina, uključujući i službenike po šalterima stranih banaka i radnike u mjenjačnicama nije u stanju da bekne ni najosnovnije stvari pa je otud valjda činjenica da ga neko priča vrijedna isticanja na ulazu u apoteku...

dalje bazanje po ulici Crvene Armije koja je puna banaka i mjenjačnica u potrazi za ijednom koja mjenja kanadske dolare. polomio sam se dok sam takvu našao jer se ispostavilo da su Ukrajinci definitivno alergični na kanadske dolare tj. priznaju uglavnom samo rublje, evre i američke dolare. lokalna valuta je grivna.

mnoge zgrade uz ulicu imaju ove cool pasaže...

...i male baštice iza

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #10
kada se od trga ispred već dvaput pomenute tržnice Besarabka krene na drugu stranu...

...dočeka vas Vladimir Iljič Uljanov poznatiji kao Lenjin.

upravo kod Lenjina počinje blago strma ulica Tarasa Ševčenka duž koje ima svega i svačega od luksuznih hotela...

...preko policijskog uviđaja nakon auto-čukanja...

...do predivnog drvoreda.

elem, kao što vidite centar je picnut samo tako. fasade besprijekorne kao i čistoća ulica.

ubrzo se ulicom stiže do parka Tarasa Ševčenka...

...koji ima odličan restoran nacionalne kuhinje sa kozačkom tematikom koji bi mogao biti i jeftiniji, ali je klopa stvarno izvrsna.

u parku je i statua ukrajinskog pjesnika TŠ

a po njemu se zove i univerzitet u Kijevu čiji se rektorat naslanja na park.

nastavak malo kasnije...

·
Samo opušteno
4,699 Posts
Sada se vide slike. Prelijepo, predivne slike.

·
Zurück in die Zukunft
21,056 Posts
I hope you enjoyed your trip :)

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
zahvaljujem svima. :cheers:

Inace naziv teme je tragikomican
apsolutno. inkluzivnost je evropska tekovina koja ima da se postuje. :lol:

1. srpska latinica
2. srpska cirilica
3. ruski
4. ukrajinski
5. engleska transkripcija ruskog
6. engleska transkripcija ukrajinskog

I hope you enjoyed your trip :)
I most certainly did. :) Very nice place.

extra... nego reci mi kakva je povezanost Kieva i Odese ili Krima?
nazalost, tu ti ja nisam od neke pomoci jer nisam mrdao iz Kijeva. pretpostavljam da je povezanost glavnog grada i glavnog primorskog centra i okolnih ljetovalista ako nista makar zadovoljavajuca jer je to redovna tura kojom pice svi posjetioci u Ukrajini, ali raspitaj se dobro prije nego sto eventualno krenes sta i kako, jer slaba vajda od mojih pretpostavki. pretpostavljao sam i da su aerodrom i Kijev dobro povezani :lol:

forumi na LonelyPlanet sajtu su ti uvijek dobar izvor azuriranih informacija. a sigurno ces i na nekom nasem forum nabost koju korisnu info.

·
Zurück in die Zukunft
21,056 Posts
I don't find to decipher Serbian for hours to understand what your impressions and comments were, would you sum up your impressions in a paragraph or two? Apart from the airport which is a catastrophe :)
Anything that you didn't expect and was surprised about?
Any comparison with Belgrade? I always thought the two cities were quiet similar in many respects.

·
Registered
1,253 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
Anything that you didn't expect and was surprised about?
Any comparison with Belgrade? I always thought the two cities were quiet similar in many respects.
There are many similarities and parallels in the way the two cities are laid out and the resulting respective vibes of those parts:

Крещатик - Terazije
Андріївський узвіз - Skadarlija
Podil - Dorćol
and so on...

Kiev's architecture is more monumental than Belgrade's though. Belgrade almost seems cozy in comparison. Squares and governmental buildings and institutions in Belgrade can be big, but they're not as huge as some of those wide open squares and block buildings you see in Kiev.

As for my expectations of Kiev, quite honestly I expected it to be much shabbier than it was (I don't know why - probably I saw some winter photos and the city looked kinda bleak). In fact, it turned out not to be shabby at all. Quite the contrary it was lovely, especially the downtown. Parts further away from the center are obviously not as nice (pretty much expected), and the airport is shitty, but the entire city core has a very nice vibe to it and looks impeccable (properly maintained grafitti-free façades and clean streets). And Pecherska Lavra, of course, such a unique place.

Another observation form the city centre is that there's basically no old people, or even middle-age people. Apparently, everyone over the age of 40 stays home and doesn't go out on the street. :) Not that I'm complaining, it was interesting watching the fashion show at any time of day with made-up dolled-up hot young Ukrainian chicks strutting around. I fell in love about 147 times a day.

1 - 20 of 102 Posts