SkyscraperCity banner

61 - 80 of 294 Posts

·
Registered
3,954 Posts
Aż muszę zapytać... jakie wrażenie z poziomu pieszego sprawia Dubaj? Oglądając widoki z Burj Khalifa, miasto wygląda na totalnie zdehumanizowane: gigantyczne węzły drogowe, autostrady liczące po kilkanaście pasów, ogromne odległości nie do pokonania na piechotę... Domyślam się, że nie jest to miasto porównywalne z jakimkolwiek innym na Ziemi i dużo czasu minie, zanim dotrą tam nowourbanistyczne trendy. ;)
Kolega był w czasie największej gorączki, więc stąd na jego zdjęciach te pustki. Dubaj należy zwiedzać pomiędzy październikiem a kwietniem. ;)

Dubaj to nie do końca jest jedno miasto. To są tak naprawdę 3 wielkie dzielnice położone od siebie w dość dużej odległości. Deira i Bur Dubaj wyglądają jak zwykłe miasto, z ulicami, gęstymi kwartałami, sklepami na parterach. Dość ładnie zagospodarowane nabrzeża. Przypomina, powiedzmy, turecki Izmir.
Potem jest Downtown z Khalifą. Tam jest wszystko zorganizowane wokół tego centralnego placu z fontanną. Bywa tam naprawdę kupa ludzi, szczególne przed wieczornymi pokazami. Podziwam, że kolega sobie tak po prostu kupił bilet na góre. W marcu było na 4 tygodnie naprzód wyprzedane... :)

No i Marina, czyli twierdza ekspatów - tu już normalnie można się poruszać pieszo. Na tym etapie już jest to nieżle zagospodarowane, szczególnie północna część zatoki. Pełno sklepów i restauracji. Małe promy itd. Teraz jeszcze tramwaj buduja. Bardzo dużo młodych, ładnych ludzi.

Pomiędzy tymi skupiskami - autostrady i wielkie węzły drogowe. Na piechote to nie ma tam czego szukać.

Poza tym widać, że infrastruktura dopiero nadgania za budownictwem - metro, tramwaj, nowe mosty, parki itd. w tej chwili rosną w wielu miejscach.

·
Registered
7,673 Posts
W Dubaju jeszcze nigdy nie byłem, będę w najbliższy poniedziałek, ale to tylko tranzyt na lotnisku. Z tego co piszesz, to wydaje się bliżej im stylu miast amerykańskich. Singapur i Hong Kong ja zwiedzałem pieszo i przy pomocy komunikacji publicznej, która zdaje się w Dubaju dopiero raczkuje.

·
'less is more'
5,612 Posts
Discussion Starter #63 (Edited)
Podziwam, że kolega sobie tak po prostu kupił bilet na góre. W marcu było na 4 tygodnie naprzód wyprzedane... :)
Bilet mieliśmy już kupiony on-line wcześniej, ale na ekranach wyświetlała się dostępność poszczególnych godzin. Za wyjątkiem 17.00, wszystkie godziny były dostępne od ręki.

a ja wszystkie lotniska po drodze
Dużo zdjęć nie mam, bo generalnie nie było co fotografować (może poza singapurskim, ale tam czasu nie było).

--------

Po krótkiej przerwie, czas wrócić do zdjęć.

198. Następny dzień przywitał nas deszczem i to całkiem mocnym. Nie widząc szans na przejaśnienie, trzeba było ruszać:

199.

200.

201.

202.

·
'less is more'
5,612 Posts
Discussion Starter #67 (Edited)
219. Najnowsze skyscrapery:

220. Centrum Handlowe Marina Bay

221. :)

222. Schodami na dach prowadzi dojście do Gardens by the Bay.

223. Następnie kładką i przez Marina Bay

·
'less is more'
5,612 Posts
Discussion Starter #68 (Edited)
224.

225.

226. Jedna z dwóch "autostrad", pomiędzy które jest wciśnięty ten hotel.

227. Bardzo ładne atrium hotelowe:

228.

CDN...

·
Registered
7,673 Posts
Akurat Singapur (centrum) jest chyba najlepiej przystosowanym miastem do spacerów w trakcie deszczu.

·
'less is more'
5,612 Posts
Discussion Starter #72 (Edited)
Zaliczyles mikrobrowar w Singapurze przy rzece ?
Zaliczyłem tylko piwko z puszki na moście :D Alkohol drogi tam jak diabli.

Akurat Singapur (centrum) jest chyba najlepiej przystosowanym miastem do spacerów w trakcie deszczu.
Jest bardzo dobrze przystosowany - arkady, daszki, jest gdzie się chować. Jednak na sucho i tak się nie przejdzie, tak jak w Hong Kongu (system krytych kładek), dlatego moim zdaniem HK jest pod tym względem o pozycję wyżej.

229. Gardens by the Bay - 101 hektarów parku na usypanym w zatoce terenie (podobnie jak pokazane wcześniej nowe wieżowce, centrum handlowe i hotel Marina Bay Sands link). Koszt samego parku wyniósł ponad miliard dolców:

230.

231.

232.

233.

·
'less is more'
5,612 Posts
Discussion Starter #80 (Edited)
264. Przygotowania do GP Singapuru w F1

265. Montaż oświetlenia toru

Tutaj widać bandy. Choć były zamontowane dopiero w niektórych miejscach, to już bardzo utrudniały poruszanie się po mieście. Niezły paraliż musi być podczas GP. Wprawdzie co jakiś czas montowane są tymczasowe kładki nad torem, to jednak trzeba biegać na około.
266.

267. Trybuna

268. Akurat tego dnia trwało jakieś chińskie święto i wszędzie było pełno ofiar

61 - 80 of 294 Posts