SkyscraperCity banner

1 - 20 of 189 Posts

·
Registered
42 Posts
Discussion Starter #1

·
Registered
2,711 Posts
Po mojem je mišljenju trebalo raditi novi natječaj ili prilagodbu postojećeg (ukoliko bi izvedba bila preskupa), a ne graditi ovo kaj će graditi (arhitektica je Marina Balin Fadejev).

·
Registered
358 Posts
Pa sad...ta crkva je već u fazi raspisivanja natječaja postala mala sprdnja u stručnim krugovima ( baram koliko ja poznam arhitekata)

Naime....ovo je najočitiji primjer kako Investitor- crkva ,odn. Biskup Bogović utječe svojim kič-ukusom na izgled , ipak jedne javne građevine.

Već u propozicijama natječaja pisalo je nešto u stilu:
građevina moram imati oblik slova "M" kako bi svakog koji prolazi Udbinskim poljem to potsjećalo na Hrvatske Mučenike(tako se zove ta crkva)....isključivi zahtjev biskupa Bogovića .... to je već pokrenulo lavinu podsmjeha i nevjerice među arhitektima.

Reagirali su članovi žirija, arhitekti,( budući su uslijedlia pitanja onih koji su bili zainteresirani za učestvovanje u natječaju) pa su pokušali ublažiti tu Bogovićevu glupost...pa su rekli, neštu u stilu : da se ta biskupova napomena treba shvatiti u "prenesenom smislu"

I onda je pobjedio Bašić koji je i s tim famoznim "M" uspio napraviti odličan projekt.

Al eto, malo je to sve skupa izgledalo preavangardno za crkvene krugove...te su mimo natječaja odlučili dati isprojektirati nešto potpuno drugo....po njihovom ( ne)ukusu.

Dobili smo izMučenu kič građevinu ...i sad bez tog vidljivog, "simboličnog" "M" :)

No, to nije jedini primjer ( ne) ukusa crkvenih krugova....pogledaje samo onu NOVU crkvu odmah do Arene Zagreb...kako se ona "lijepo uklopila" ;)

·
Registered
2,711 Posts
Al eto, malo je to sve skupa izgledalo preavangardno za crkvene krugove...te su mimo natječaja odlučili dati isprojektirati nešto potpuno drugo....po njihovom ( ne)ukusu.

No, to nije jedini primjer ( ne) ukusa crkvenih krugova....pogledaje samo onu NOVU crkvu odmah do Arene Zagreb...kako se ona "lijepo uklopila" ;)
BB, molim te nemoj pisati ko novinar Indexa. Nekorektno je ovako generalizirati o "crkvenom" ukusu, crkva ima sjajnih projekata.

·
Registered
358 Posts
Jap, ima....i ne pišem ko Index već iznosim svoj stav...koji glasi : dobra crkvena arhitektura ( nova) je količinom sporadična u odnosu na količinu koja se gradi ili se izgradila....i JA osobno smatram da je to odraz želje investitora i njegovog shvaćanja arhitekture.

Što se tiče skupoće....treba samo ući u neke od tih novijih, "skromnijih" objekata i snimiti koliko mramora ( i koje debljine) je postavljeno u njih....i opet naglašavam da je to moj osobni stav.

·
Moa
423 Posts
a šta kažete na onu katastrofu na Vrbanima III...
Mormonska crkva koja izgleda ko šaka na oko.

ne znam jel ima tko noviju fotku

·
Registered
358 Posts
A to stoji i općenito za gradnju u HR, ne samo crkvenu, zar ne?
Važi, samo bi trebali malo sagledati značenje i položaje crkvenih građevina u nekom prostoru.... i koji je njihov utjecaj na taj prosotor....pretežito s namjerom da bude dominantan i da bude okupljalište ljudi....i u tome je "opasnost" loše crkvene arhitekture za prostor gdje su smještene.

Crkvene građevine nisu samo crkvene već su i važne javne građevine koje itekako utječu na izgled i dojam nekog prostora( ulice, trga, mjesta, grada itd.)

·
Registered
2,784 Posts
a šta kažete na onu katastrofu na Vrbanima III...
Mormonska crkva koja izgleda ko šaka na oko.

ne znam jel ima tko noviju fotku
Mene zanima koji ce nam kuxx mormonske.. americke evangelikanske itd crkve?!? To su u mojim ocima sve fundamentalisticke katolicke crkve koje vec dovoljno sranja prave po americi a da ne pricam o politickim pretenzijama koje one imaju (Bush najbolji primjer).. ovo je vrlo opasno i neznam kako nasi mogu biti toliko glupi i izdavati im dozvolu da se sire po nasim krajevima!

·
Registered
42 Posts
Discussion Starter #11
Evo, kad se već priča o skupoći...javno.hr članak

Istina je da je skupo, makar ne vjerujem da je baš kao u ovom članku...
Nije mi jasno kako im je, biskupu i ostalima, skupo. Hoću reći, Bašić je radio prema zahtjevima natječaja i isprojektirao i sada je najednom skupo... Što nisu odabrali drugi projekt? Jesu li svi onda skupi?! Nekaj ne štima...
Npr. ovaj

·
Registered
2,711 Posts
@ BB
Slažem se s tobom, a novi mi je projekt za Udbinu odbojan.

Sve što mi smeta je generaliziranje o "crkvi", ostavimo to indeksovcima i sl. ekipi.

·
Registered
358 Posts
@BamBam

Ova tvoja je već u sferi netolerancije , da ne kažem šovinizma :eek:hno:.....

....moja priča o crkvenoj ahitekturi je priča o kvaliteti arhitekture , a ne o vjeri i pravu na vjersko opredjeljenje i prakticiranje vjere...bilo koje vrste.

·
Registered
2,711 Posts
Mene zanima koji ce nam kuxx mormonske.. americke evangelikanske itd crkve?!? To su u mojim ocima sve fundamentalisticke katolicke crkve koje vec dovoljno sranja prave po americi a da ne pricam o politickim pretenzijama koje one imaju (Bush najbolji primjer).. ovo je vrlo opasno i neznam kako nasi mogu biti toliko glupi i izdavati im dozvolu da se sire po nasim krajevima!
Mormoni nisu tako radikalni, više ih se može svrstati u kategoriju davitelja zajedno s Jehovinim svjedocima. Radikalni konzervativni kršćani iz Amerike su prije svega protestanti bez određene denominacije.

Naravno, odvojeno od toga, ovaj je mormonski hram na Vrbanima stvarno šaka u oko.

·
Velebitski degen
3,137 Posts
Kod crkve na Vrbanima III mi je najinteresantnije bilo kad sam se vozio Horvačanskom, a na radiju su baš bile vijesti u kojima se govorilo da je crkva dobila sve potrebne dozvole i da može početi gradnja, a ja upravo prolazim kraj nje koja je već skoro pod krovom.

·
Registered
1,489 Posts
Za mene je važnije pitanje da li graditi ili ne, a kad se već gradi onda, s obzirom da mi je poznato koliko je današnja Crkva izvan dodira sa realnim životom, ne očekujem ništa funkcionalno i moderno već nekakvu kvazi umjetnost.

·
road builder
7,227 Posts
Evo, kad se već priča o skupoći...javno.hr članak

Istina je da je skupo, makar ne vjerujem da je baš kao u ovom članku...
Nije mi jasno kako im je, biskupu i ostalima, skupo. Hoću reći, Bašić je radio prema zahtjevima natječaja i isprojektirao i sada je najednom skupo... Što nisu odabrali drugi projekt? Jesu li svi onda skupi?! Nekaj ne štima...
Npr. ovaj
Skupoća nema baš nikakve veze s Bogovićevim odustajanjem od Bašićevog projekta. Isključivi razlog je poznati ukus Mile Bogovića, politički i svaki drugi koji uz taj njegov politički ukus ide.

Nakon što svim silama Krbavsku bitku želi oživjeti kao mit o tobožnjoj hrvatskoj "Kosovskoj bitci" Mile i u svemu drugome slijedi svoje mitomanske srpske pandane (koje inače tako žestoko mrzi), pa sada sasvim istovjetno želi izgraditi i svoj "nacionalni stil" u arhitekturi (kako on to izrijekom zove).

Mile Bogović, dakle, želi izgraditi svoju crkvu Sv.Save. Karakteristično je da je njegov "svetosavski" "stil" (samo sada s tobože hrvatskim predznacima) također u obliku preko svake mjere uvečane kvazi-kopije jedne bizantske (ili recimo bizantineskne) tipične male crkve.
Sv. Križ u Ninu je crkvica iz starohrvatskog doba, koja je izgrađena u vrijeme kad se politika starohrvatske države okrenula više prema Bizantu. Mile Bogović Bizantinac bi da i sada bude tako nešto. :bash:

·
Moa
423 Posts
Biskup Bogović o napadima na novi projekt CHM
[ 21.10.2008 ]

Prenosimo cjelovitu izjavu gospićko-senjskog biskupa dr. Mile Bogovića u povodu otvorenog pisma Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske zbog odustajanja od prvotnoga projekta CHM na Udbini.

Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske je od premijera Ive Sanadera zatražilo intervenciju u slučaju odustajanja od projekta arhitekta Nikole Bašića, po kojemu se trebala izgraditi Crkva hrvatskih mučenika na Udbini. Gospićko-senjski biskup dr. Mile Bogović zato naglašava:

'Kako i zašto je došlo do prekida suradnje sa zadarskim projektantom Nikolom Bašićem opsežno smo izložili u četvrtom, ovogodišnjem broju časopisa Hrvatska vjernost. Vidio sam da kritičari imaju krivu sliku o projektu i preporučujem svima da prouče ono što je Bašić predlagao i ovo što sada radimo pa će vidjeti o čemu je riječ. Poslat ćemo primjerak i Društvu povjesničara umjetnosti Hrvatske.

U nekoliko napisa neki se s visoka nabacuju na novi projekt Crkve hrvatskih mučenika. No, doslovce me na ulicama vuku za rukav i čestitaju na ovom novom projektu. Vjernicima je on bolji i bliži. Za njih gradimo crkvu i svetište. Cijenim rad Nikole Bašića i njegov projekt, ali on je za nas financijski neizvediv, za održavanje pretežak i, prema najnovijim uvjetima projektanta, značio bi značajan otklon od ideje koju sam formulirao i predstavio javnosti.

Nikola Bašić uvjetovao je svoj daljnji rad, uz ostalo, i punom slobodom unutarnjeg uređenja, a nije ni jednim retkom naznačio kako bi to izgledalo. Takvu slobodu za uređenje bogoslužnog prostora nijedan župnik ne smije dati nijednom projektantu. Nisam to smio učiniti ni ja. Nacionalni konsenzus nije se dogodio oko oblika građevine nego oko ideje Crkve hrvatskih mučenika. To mogu potvrditi sa sigurnošću jer sam o tome govorio u svim dijelovima domovine i svuda u inozemstvu gdje ima većih zajednica Hrvata', zaključuje se u izjavi gospićko-senjskog biskupa dr. Mile Bogovića. (HKR/)

http://www.hkr.hr/?sec=3&tid=1&cid=24004

·
Out of time
11,922 Posts
Tak isto mozes rec za katolicku crkvu da pravi (i da je pravila) sranja te da se petlja u politiku pa zasto te crkve mogu bit kod nas :eek:hno:. Ako demokracija postoji, a tako pise u Ustavu gradjevine se mogu graditi bez obzira na vjerska uvjerenja i pripadnosti. Po meni ovo je totalno nepotreban komentar.

·
Registered
2,784 Posts
Tak isto mozes rec za katolicku crkvu da pravi (i da je pravila) sranja te da se petlja u politiku pa zasto te crkve mogu bit kod nas :eek:hno:. Ako demokracija postoji, a tako pise u Ustavu gradjevine se mogu graditi bez obzira na vjerska uvjerenja i pripadnosti. Po meni ovo je totalno nepotreban komentar.
Imas koliko ti bog hoce dokumentaraca pa si pogledaj kako te crkve disu u americi.. to su za mene fundamentalisticke katolicke crkve koje su sa svojim konzervativnim pogledima na istom stupnju kao u islamu vahabije. To su vrlo opasne crkve koje djeluju protiv demokracije. Neznam koliko si upucen.. no 1957 je doslo do odvajanje evagelista od fundamentalista. Vaznu ulogu su tada imalo Billi Graham i Bob Jones. Sve ove crkve koje u zadnjih godina agresivno izlaze izvan Amerike na nova "trzista" su upravo one koje su koje su spadale pod tim fundamentalistickim utjecajem. Ako stvarno mislis da je demokracija to da svatko gradi bilo sto neka se samo postuje pravo slobodnog izvrsivanja religije ili kako se to vec na nas kaze, onda se uveliko varas. Zaboravljas da se pogotovo iz takvih sredina brzo moze stvoriti jedan novi "Peoples Tempel" koji je isto poceo kao jedna "noramlna" katolicka crkva, pa sta je sa njom se desilo? Znaci trebao bi i sutiti i misliti kako je moj komtar bez veze kad bi se isto tako pocela graditi u HRV srkva poznate religijske skupine Scientology? Crkva koja isto tako izravno pokusava da utjeca na politiku.. da ne pricam dalje! Upravo od takvih sredina se mora zastititi demokracija jer su te crkve suprotno postavljenje i sa svom silom zele da stvore da dodju do politicke moci. A kad bi se to desilo onda ce se ubrzo demokracija pretvoriti u theokratiju, sto je i upravo cilj tih spomenutih "crkava"!

Sto se tice katolicke.. ona se samo kod nas ili u Poljskoj i drugim tako istocnim zemljama srlja u politici gdje joj nije mjesto jer je nas narod vise tako da pocuatati svom zdravom razumu umjesto da sve povjeruje sto mu svecenik govori! Koliko rimokatolicka crkva ima utjecaja u Njemackoj, Norveskoj ili Holandiji pa usporedi nase krajeve, samo kao primjer!

Stvarno je zalostno vidjeti kako moji zemljaci u Hrvatskoj nazalost nisu dovoljno senzibilani na neke vrlo vazne teme koje bi im sutra mogli zabiti itekako glavobolju! Ako mi nevjerujes.. evo ti njemacki link gdje ces vidjeti da se upravo ta mormonska crkva isto tereti kao jedna sekta poput Scientology: http://www.sektenausstieg.net/

1 - 20 of 189 Posts