SkyscraperCity banner

1 - 20 of 435 Posts

·
1990
2,122 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)

Witam wszystkich serdecznie po dosyć długiej przerwie. Dziś chciałbym wam zdać relację z mojego wyjazdu na Ukrainę, który odbył się w miniony weekend. Zachowam kolejność zwiedzania, tak aby najlepsze (w mojej opinii ;) ) zostawić na koniec.

Cenię sobie bogate fotorelacje, dlatego moja też taka będzie. Dużo fotografii zostało wykonanych z autobusu, inne w biegu, ale spróbuję nadrobić słabą jakość zdjęć komentarzami do nich. Liczę na to, że temat zdobędzie zainteresowanie i nie przepadnie gdzieś na dnie strony tej lub innej :p

Tak więc zaczynamy...

...od przejścia granicznego w Medyce. Kontrola trwała około godziny (od 0.00 do 1.00), więc był czas na zapalenie fajeczki i zakup ukraińskiej kapusty.

Po wypełnieniu karty imigranta i sprawdzeniu paszportów (a może nawet wręczeniu łapówki - tego już nie wiem) udaliśmy się w daleką podróż do Kijowa.

Pierwszy postój nastąpił daleko za Lwowem, na równinnych terenach. Wartości oktanowe benzyny zaczynały się tu od 80 :) Na stacji można było wyposażyć się w wiele smakołyków. Był m.in. specjalny regał z zagryzkami: smakowymi sucharkami, suszonymi rybkami czy paluszkami oraz chipsami w dosyć wysokich cenach (ok. 4-5zł).

Ranek przywitał nas wspaniałymi miejscowymi landszaftami, jakich nie sposób uświadczyć przy polskich drogach.

Pola aż po horyzont, bagna roztaczające się z obu stron dróg, niezliczona ilość rzek, jezior i stawów oraz piękne lasy...

Jesteśmy już coraz bliżej stolicy. Panuje tutaj w odróżnieniu do okolic Lwowa schludna bieda. Budynki są małe, ale często ciekawie zdobione. Czuje się tutaj niezwykły folklor polskich kresów.

Cuda motoryzacji radzickiej królują na wiejskich drogach, czego nie można powiedzieć o mieście...

Szosy są w większości niby remontowane - Zamknięte są dwa przeciwległe pasy, rzadko spotyka się odcinek bez dziury, a często zdarzają się nawet progi zwalniające na drogach krajowych... :)

Droga tuż przed samym Kijowem, na drodze pojawiają się lepsze samochody, a wokół niej billboardy.

Już widać pierwsze blokowiska wielkiego miasta. Koszmarnie zniszczone budynki, dzikie przebudowy, fatalny stan techniczny - Tak można scharakteryzować to miejsce - Dochodzi jeszcze do tego okropna architektura późnego postmodernizmu, który nijak ma się do nowoczesności...

Samochody w mieście to w dużej mierze drogie SUV-y i limuzyny, koniecznie z przyciemnianymi szybami - Jest to niejako wskaźnik pozycji społecznej - Im ciemniejsze, tym jesteś ważniejszy :)

W Kijowie funkcjonuje wiele środków transportu publicznego, który kosztuje symboliczne grosze. Wyróżniamy m.in. trolejbusy, tramwaje, autobusy, prywatne busiki oraz metro.

Myślę, że poniższe zdjęcie najlepiej oddaje klimat tego miejsca :)

Wielkie korki ok. godziny 12. Były one niemal na każdej drodze. Całe szczęście nie stoi się w miejscu, gdyż tamtejsi kierowcy potrafią przecisnąć się nawet w najwęższej szczelinie i nie lubią stać długo na światłach ;-)

Małe spojrzenie z klatki schodowej hostelu Kijów, chociaż wg mnie powinien nosić nazwę "Hostel-Muzeum Kijów". Wszystko z powodu historycznego wyposażenia wnętrz z lat 70., którego nie opatrzono stosowną informacją "Nie dotykać" i z tego powodu dziś się rozpada. Nocleg tutaj to koszt ok. 8zł/dobę

Na koniec dzisiejszej relacji widok z okna pokoju. U dołu po lewej, w gąszczu drzew znajduje się konsulat Stanów Zjednoczonych, okolica jest bardzo spokojna, wręcz prestiżowa jak na Kijów :)

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że wytrwacie do końca relacji :cheers:

·
Registered
87 Posts
Więcej, więcej, więcej! Na Ukrainie byłem tylko we Lwowie 3 lata temu, chętnie zobaczę coś więcej, choćby na zdjęciach. Fajna, szczegółowa fotorelacja, takie lubię najbardziej. :)

·
Registered
373 Posts
Ja byłem w Kijowie 4 lata temu, i juz wtedy miasto zaskoczyło mnie pozytywnie, nie tylko ilością fajnych fur na ulicach, ale też przyzwoitą czystością i co najwazniejsze ładnie utrzymaną i wyremontowaną starówką. Jednak różnica między Kijowem a prowincją jest porażająca - jak dwa inne światy. Mimo wszytko bardzo miłe mam wspomnienia. Będę śledził ten wątek:)

·
Banned
793 Posts
Najbardziej rzuca mi sie w oczy ilosc klimatyzacji za oknem. Widac jak wielkie marnotractwo tam panuje. Jeszcze chyba sporo lat minie zanim oni sie naucza dobrze gospodarzyc swoim krajem.

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
1,639 Posts
Świetna fotorelacja. Zapowiada się jeden z najciekawszych wątków w tym dziale.

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
Najbardziej rzuca mi sie w oczy ilosc klimatyzacji za oknem. Widac jak wielkie marnotractwo tam panuje. Jeszcze chyba sporo lat minie zanim oni sie naucza dobrze gospodarzyc swoim krajem.
też na to zwróciłem uwagę :)

·
ssc na 100%
113 Posts
Super fotorelacja!!!
Mam pytanko, czy mógłbym wiedzieć z jakie biuro podróży organizowało tą wycieczkę?
Pytam, bo sam chciałbym wybrać się w taką podróż. :)

·
1990
2,122 Posts
Discussion Starter #12
W odpowiedzi na pytanie - Takie wycieczki organizuje biuro podróży Bis-Pol. Wszystko na najwyższym poziomie, choć czasem przydałoby się trochę zwolnić i wyluzować jeśli chodzi o zwiedzanie.

Faktycznie przesadziłem trochę z tymi zdjęciami jak na jedną stronę. Teraz najlepiej poczekam, aż wskoczy następna bo tutaj to już się nie nadaje :)

:)

·
'less is more'
5,613 Posts
Dzięki za reklamę biura podróży - może w przyszłym roku, jak znajde troche czasu, to skorzystam z ich usług ;) Ale najpierw poczekam na kolejne zdjęcia, które będą chyba najlepszą rekomendacją.

·
ssc na 100%
113 Posts
dzięki serdeczne za odpowiedź :)
jak cała reszta czekam z niecierpliwością na kolejne zdjęcia.

·
Live slow - Ride fast
3,314 Posts
Z tymi koszmarnymi warunkami mieszkalnymi to bym nie przesadzał, bloczki tylko troche gorsze niż u nas, no i nie osiągnęli jeszcze stadium termomodernizacji ;)

·
ssc na 100%
113 Posts
no to jeszcze jedna :D

1 - 20 of 435 Posts