SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1713 Posts

·
Registered
1,698 Posts
Discussion Starter #1
Idąc za przykładem wątku drogowego otwieram wątek o kolejach ukraińskich. Dyskutujmy tu o nich, dawajmy raporty i fotki z podróży, może jakaś prasówka.

N

·
Guest
0 Posts
Tak na przyszłość-jak zakłada się temat, to wypadałoby dodać coś od siebie na początek.

·
Registered
1,698 Posts
Discussion Starter #5
Tak na przyszłość-jak zakłada się temat, to wypadałoby dodać coś od siebie na początek.
Nie byłem na Ukrainie, tylko sobie tak pomyślałem, że Euro się zbliża i jak tam w ogóle z koleją jest.

radekkani, Jarosław: fajne fotki

·
Registered
59 Posts
W tym roku miałem okazję jechać pociągiem z Doniecka do Charkowa i przyznam, że ta podróż była traumatycznym przeżyciem, fatalna jakość torów, przez niemal połowę drogi pociąg się wlókł, do tego wagony 2 razy brudniejsze niż te polskie. Ten kto ma na sobie białe rzeczy nie ma szans wyjść czystym.
Jedynym plusem są niezłe dworce kolejowe.

·
Registered
3,004 Posts
Może stan torów wygląda na tych zdjęciach fatalnie, ale okolica piękna. Uwielbiam takie swojskie trasy :D

·
Registered
1,698 Posts
Discussion Starter #12
W tym roku miałem okazję jechać pociągiem z Doniecka do Charkowa i przyznam, że ta podróż była traumatycznym przeżyciem, fatalna jakość torów, przez niemal połowę drogi pociąg się wlókł, do tego wagony 2 razy brudniejsze niż te polskie. Ten kto ma na sobie białe rzeczy nie ma szans wyjść czystym.
Jedynym plusem są niezłe dworce kolejowe.
a na tych dworacach "grasują" babcie klozetowe?

·
Registered
875 Posts
Jeśli można spytać ? Po co sa po 2 szyny , czyli jedna szersza druga wąska?

No co do jakości torów też musze przyznac nie najlepiej to wygląda pod względem przygotowań na EURO 2012 :-(

·
Registered
3,258 Posts
Jeśli można spytać ? Po co sa po 2 szyny , czyli jedna szersza druga wąska?
Właśnie po to aby mogły jeździć pociągi nasze i Ukraińskie pojazdy szynowe.

No co do jakości torów też musze przyznac nie najlepiej to wygląda pod względem przygotowań na EURO 2012 :-(
Zapewniam Cię, że odcinek Ustrzyki Dolne (PL) - Chirów (UA) nie jest strategiczny do rozegrania EURO 2012.

No, ale ten pojazd wyjątkowo mi sie podoba.:lol:

·
Registered
4,209 Posts
Ale co to ma do rzeczy??? Czy w każdym wątku, w którym ktoś odważy się ukazać brzydsze i bardziej zacofane oblicze Ukrainy, muszą zaraz wyskakiwać jej fanatyczni obrońcy ze swoimi typowymi tekstami jak ten powyżej?:eek:hno: Dajcie spokój...
Nie bronię Ukrainy, tylko trzeźwo podchodzę do tematu. Niestety jeśli chodzi o kolejnictwo to Polska i Ukraina mogą sobie podac ręce. W niektórych przypadkach Polska nawet odstaje od Ukrainy np. pod względem stanu technicznego dworców.

·
Szlachta Nie Choruje
9,694 Posts
Nie bronię Ukrainy, tylko trzeźwo podchodzę do tematu. Niestety jeśli chodzi o kolejnictwo to Polska i Ukraina mogą sobie podac ręce. W niektórych przypadkach Polska nawet odstaje od Ukrainy np. pod względem stanu technicznego dworców.
Cóż, nie wiem jak wygląda w ogóle sprawa kolei ukraińskich, bo nigdy tam nie byłem. Swoją wiedzę opieram na zdjęciach, które widziałem w tym wątku oraz na innych stronach internetowych. Wiem za to, że u nas w ostatnich latach dzięki pieniądzom z Unii nastąpił/następuje znaczny postęp jeśli chodzi o kolejnictwo i tabor. Nie twierdze że jest super i wspaniale, ale jednak modernizuje się sporo szlaków kolejowych, kupuje nowe składy i lokomotywy (lub modernizuje się stare), jest także szansa na modernizacje dworców w większych miastach. Z chęcią zobaczę zdjęcia wyremontowanych torów na Ukrainie, nowych pociągów i ładnych dworców, ale mając w pamięci wątek o ichniejszej infrastrukturze drogowej na prawdę trudno mi sobie wyobrazić, by było tam lepiej, a nawet tak samo jak u nas. Oczywiście chciałbym się mylić, i jeśli tak jest to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Chętnie zobaczę zdjęcia prezentujące lepszą stronę kolei naszych wschodnich sąsiadów:)

·
Registered
1,544 Posts
Jaroslaw, z jaką prędkością jeżdżą pociągi po odcinku widocznym na twoich zdjęciach? Te tory wyglądają masakrycznie.
Z prędkością minimalną plus, może 30km/h, ale i tak szybciej niż po polskiej stronie. (Jeśli to połączenie będzie zawieszone, to raczej z powodu polskich torów.) To świetny wjazd na Ukraine, pociąg stoi na granicy jakieś 30 minut, nie zmienia się kół, lokomotywy. Kiedyś nawet paszporty sprawdzało się w pociągu, teraz trzeba wysiąść.

·
Registered
2,766 Posts
Trochę na temat porównania do Ukrainy:
Czy to nie wstyd, by powiatowe miasto miało tak obskurny dworzec PKP. Oświetlone ulice wyglądają pięknie, a dworzec przypomina popeegerowską oborę – mówi były mieszkaniec Janusz Mazur.
Nasz rozmówca często odwiedza Choszczno (17 lat temu wyprowadził się do Dębicy). Według niego, z roku na rok budynek dworca wygląda coraz gorzej. Wspomina, że jeszcze kilka lat temu była tu prawdziwa poczekalnia z barem. Dziś pokazuje na podrapane ściany, urwane rynny czy pourywane zegary. - To nie tylko wątpliwa wizytówka miasta ale także wyjątkowo niesympatyczny obiekt dla niepełnosprawnych – mówi pani Danuta, która wczoraj objechała na wózku dworzec dookoła. Z każdej strony czekały na nią niedostępne schody. O kupno biletu poprosiła przechodzącą obok staruszkę.
Podwójny wstyd
A tak oto choszczeński dworzec opisuje w liście do nas Stanisław Opatowicz z Barlinka: „ Niedawno musiałem skorzystać z połączenia kolejowego z Choszczna do Wrocławia. Ponieważ połączenia autobusowe nie są zsynchronizowane z godzinami odjazdu pociągów, to musiałem spędzić 50 minut na dworcu w Choszcznie. Tu czekały na mnie nieczynne grzejniki, ciągle otwierające się drzwi, nieszczelne okna, odpadające płaty farby ze ścian i sufitu. Wysłuchałem też Ukraińca na temat fatalnego stanu i wyglądu poczekalni, który w łamanym języku rosyjsko - ukraińsko - polskim powiedział: ,,U nas na Ukrainu tak niet. Polska w Europa union"" - ha, ha ! Kuda Wam do Ukrainu’’. Nie tylko mi zrobiło się wstyd. Jakby tego było jeszcze mało po wyjściu na peron, z góry lała się woda z pękniętej rynny, a pomieszczenie dawnego baru dworcowego było zamknięte na łańcuch z kłódką.”
Temat starszy od dworca
Takich telefonów i listów w sprawie dworca otrzymujemy bardzo dużo. Nie tylko poprzedni burmistrz, ale także i radni wielokrotnie podejmowali działania w tym kierunku, jednak na dobrych chęciach się kończyło. Dziś w PKP trudno znaleźć kogokolwiek, kto mógłby wyraźnie określić, jaka będzie przyszłość choszczeńskiego dworca. Jeden z rzeczników prasowych PKP (naliczyliśmy ich aż 11! – red.) skierował nas do PKP w Szczecinie. Tu jednak żadnych konkretów nie usłyszeliśmy.
Na konkrety czeka też burmistrz Choszczna Robert Adamczyk. – Gdyby dworzec należał do nas natychmiast zwróciłbym się do rady o znalezienie środków na jego zagospodarowanie. Jakiś czas temu złożyłem w tej sprawie konkretną ofertę dla PKP, ale do dzisiaj mam żadnej odpowiedzi – tłumaczył nam wczoraj R

1 - 20 of 1713 Posts