Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 150 Posts

·
Moderator
10,328 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Link do pierwszej części fotorelacji: [Kraków, Przemyśl].
-------------------------------------------------------------

Cały lipiec tego roku spędziłem na Ukrainie, konkretnie była to ekspedycja archeologiczna Uniwersytetu Gdańskiego. Oczywiście oprócz wykopywania starożytnych zabytków miałem okazję trochę pozwiedzać i porobić zdjęcia, czego efekt zaprezentuje w tym wątku.

Na początku jeszcze kilka słów o tym co tam badaliśmy:

6000 lat temu w epoce zwanej Eneolitem albo Chalkolitem czyli Epoką Miedzi zaczęły kształtować się na świecie pierwsze podwaliny do powstania cywilizacji. Właśnie wtedy, czyli całe 1000 lat przed powstaniem wielkich cywilizacji Mezopotamii i Egiptu, na terenach zachodniego Nadczarnomorza, czyli Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i części Ukrainy ukształtowała się tak zwana Protocywilizacja, szeroki krąg kulturowy Gumelnita-Cucuteni-Tripolje.
Społeczeństwo żyjące w tamtych czasach na tych terenach znalazło się w przed dniu powstania rozwiniętych państw i prawdziwych miast.
Dzięki wydajnemu rolnictwu wzrosła radykalnie liczba ludności i zaczęły się kształtować wielkie protomiasta. Największe z nich liczyły 15-20 tysięcy ludzi, miały regularną zabudowę i potężne fortyfikacje. Architektura była przede wszystkim gliniana, czasem kamienna (świątynie).
Zaczęły również powstawać zaczątki pisma - znaki podobne do klinowych na glinianych tabliczkach, tysiąc lat wcześniej niż w Mezopotamii. Nie zostało ono jednak do dziś odczytane.
Ludność kultur Gumelnita-Cucuteni-Tripolje uprawiała górnictwo miedzi, złota i krzemieni oraz obróbkę tychże materiałów do ozdób (miedź, złoto) i narzędzi (krzemienie, miedź).
Większość kosztowności jest odnajdywanych w bogatych grobowcach, które to również stanowią dowód na to, iż istniała warstwa rządzących, co wraz z faktem istnienia ośrodków miejskich oraz form kultu religijnego prowadzi do wniosku, iż istniały zaczątki organizacji państwowych.
Wszystko to zostało nagle przerwane jakieś 3000 lat przed Chrystusem. Sposób upadku protocywilizacji był klasyczny, a mianowicie najazdy nomadów ze stepów, którzy zniszczyli wyższą kulturę od swojej. Dodatkowo nastąpiły zmiany klimatyczne, klimat stał się wówczas bardziej suchy co doprowadziło do ruiny tamtejszą gospodarkę.
Na terenie Ukrainy mamy do czynienia z jednym z członów tego protocywilizacyjnego kręgu kulturowego, a mianowicie z Kulturą Trypolską.
Później pokażę zdjęcia zarówno zabytków jak i samego stanowiska archeologicznego, które znajduje się we wsi Biernaszewka nad Dniestrem.

Wpierw jednak miasta, które miałem przyjemność odwiedzić :)

Winnica

taki widok widzimy po wyjściu z dworca kolejowego: monumentalna sowiecka architektura, a poniżej chaotyczny bazar

Gmach dworca

różowy socreal :|

·
Moderator
10,328 Posts
Discussion Starter · #11 ·
:) już daje.

Mozaiki bardzo często tu występują w budownictwie z czasów sowieckich - zarówno w modernistycznych blokach jak i w socrealiźmie jak w tym przypadku:

Malutka cerkiew

W parku

·
Registered
139 Posts
Super. Wreszcie Ukraina. Znowu mamy sie na czym dowartosciowywac :banana:
Jak dla mnie ta Winnica nie prezentuje sie zbyt dobrze na pierwszy rzut oka. Brak pasow na ulicach, rozowe sowieckie budynki, bazar z wieksza iloscia reklam niz nawet w Polsce, stare autobusy tramwaje, wstretne komusze bloki i gmachy oblepione tymi klimami. Oczywiscie czekam na dalsza fotorelacje

·
Moderator
10,328 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Całkiem spora galeria handlowa. To jedno z jej wejść, a drugie znajduje się po drugiej stronie kwartału.

Wieża na centralnym placu miasta

oraz pomnik sowieckich partyzantów

spodobał mi się ten kontrast, więc musiałem jeszcze jedną fotkę walnąć ;)

·
Moderator
10,328 Posts
Discussion Starter · #16 ·
mają Maca! :cheers:
oraz sieć delikatesów "Warszawa". W sumie miły akcent.

Najważniejszy zabytek miasta jakim jest barokowy 17-wieczny jezuicki kościół, obecnie przerobiony na prawosławną katedrę

·
Moderator
10,328 Posts
Discussion Starter · #17 ·

Zaraz obok katedry mieści się Muzeum Archeologiczne, w budynku typu gargamel - niestety kiedyś był to zgrabny modernistyczny sześcian i potem zrobiono z niego to co poniżej

Ale za to w środku mają szkielet mamuta :)

1 - 20 of 150 Posts