SkyscraperCity Forum banner
581 - 600 of 1880 Posts

·
Registered
1,234 Posts
Un singur "cuvant": excel de zel.
Sunt zone in Bucuresti complet abandonate, aici pun lumini si culori ca la discoteca :eek:hno:
Sunt curios cat va rezista acest model. I-am vazut montant placile si nu cred ca sunt puse sa reziste.

·
Username: Teg
993 Posts
Primarul Negoita declara despre pergola violet ca:

"În general, lucrurile mai îndrăznețe nu sunt asimilate foarte repede de către ceilalți. Nu a fost o idee foarte rea, a fost o idee îndrăzneață a unui arhitect. Dacă îmi place este greu de spus, mie îmi place să fim novativi (n.r.: inovativi) , iar când arhitecții au idei mai îndrăznețe, nu întotdeuna, dar câteodată îi susțin în demersul lor. Cred că este o pată de culoare în zonă"

·
Registered
2,239 Posts
^^

Mie imi par incredibil de kitchoase. In conditiile in care majoritatea reamenajarilor spatiilor publice sunt in cel mai bun caz decente, sa te apuci "tu" mare arhitect impreuna cu marele primar sa faceti reamenajari indraznete (asa cum s-a expirmat primarul sectorului 3, Negoita) mi se pare de-a dreptul penibil. Ai dreptul sa te apuci sa faci ceva mai indraznet deabia dupa ce ai dovedit de nenumarate ori ca te pricepi sa faci ceva calumea, nu te apuci sa impodobesti cel mai mare bulevard central al Bucurestiului cu neoane cu zeci de culori pt. ca vrei sa fii "indraznet" :bash:
Daca tot vroiau sa implementeze iluminatul asta la nivelul solului , trebuiau sa puna ori "spoturi" cu lumina normala(alba) ori neoane cu lumina alba, nu poti sa iluminezi centrul Bucurestiului precum o discoteca de manelisti pt. ca tie ti se pare "cool":gaah:; in primul rand pentru astfel de reamenajari trebuie sa se faca o dezbatere publica (daca nu ma insel sunt chiar obligati prin lege ?!) la care se participe cel putin persoanele care locuiesc in zona ori in cazul de fata, nimeni nu a stiut (si inca nu se stie) cum arata proiectul final, nici primaria Generala (daca ne luam dupa declaratiile lui Oprescu), nici presa si nici macar forumistii (care de multe ori sunt cei mai informati).

SURSA: https://www.flickr.com/lusica1

·
Banned
206 Posts
Acum fiecare cu mentalitatea lui ca si primar,nu-i nimic rau in a face asa tinand cont ca este si zona centrala si anume Unirii-Alba Iulia (la rond) ai sa vezi si acolo astfel de neoane. Treaba este ca acestea sa reziste si cred ca vor rezista deoarece,ca si parere personala,politie ca in sectorul 3 nu prea am mai vazut si in alte sectoare si anume foarte des vad echipaje de politie locala,plus firmele private angajate de sectorul 3 in intersectiile marelor bulevarde. In plus si la curatenie sta bine sectorul 3,de multe ori si duminica am vazut domni si doamne dand cu matura si facand curatenie.

·
Take a rest in Bucharest
16,204 Posts
Arhitectul acela se numește Carmen Șerban cumva?

·
Registered
46 Posts
Un singur "cuvant": excel de zel.
Lipsă de bun gust, mai degrabă. Dar se încadrează perfect în idealul neosots-art de amenajare urbană, conform căruia bulevardele arată ca parcurile și parcurile ca bulevardele: lumină de accent cu felinare slabe și neoane policrome, pergole mov, și ample partere de-a lungul câtorva poteci asfaltate pe Bulevardul Unirii, vizavi de parcurile de sector, cu mai mult beton decât gazon, copaci piperniciți, profuz luminate, și de o monocromie funebră.

Parafrazând dictonul, „quod non fecerunt barbari, faciunt præfecti”.

·
Take a rest in Bucharest
16,204 Posts
Lipsă de bun gust, mai degrabă. Dar se încadrează perfect în idealul neosots-art de amenajare urbană, conform căruia bulevardele arată ca parcurile și parcurile ca bulevardele: lumină de accent cu felinare slabe și neoane policrome, pergole mov, și ample partere de-a lungul câtorva poteci asfaltate pe Bulevardul Unirii, vizavi de parcurile de sector, cu mai mult beton decât gazon, copaci piperniciți, profuz luminate, și de o monocromie funebră.

Parafrazând dictonul, „quod non fecerunt barbari, faciunt præfecti”.
L-aș parafraza aici și pe Kierkegaard, care spune clar în ultima sa carte (Jurnalul Seducătorului, titlu pe care îl recomand tuturor) următorul lucru despre lucrările de renovare a Bulevardului Unirii: „den nye boulevard er naschpa”.

·
Registered
2,645 Posts
Asta-i rezultatul alegerilor ....facand o paranteza mai mare : sunt sigur ca "iezista cetateni de bine" care aproba corespunzator si se bucura chiar de aceste "realizari" ....realizari ce pot gasi comparatie numai in Albania , Zair sau...Congo!

Suntem de rasul curcilor cu-mpopotzonarea asta de-un ridicol maxim a orasului .

Ce-i si mai tragic - desi politizam un pic , dar inevitabil -e ca-n continuare , la viitoarele alegeri "cetatenii de bine" vor vota tot aceste baragladine ....nu ma pot opri sa nu ma-ntreb daca nu e , cumva , un plan bine concertat de undeva , din sferele inalte si "noua scapatoare" care planifica o Romanie "pitzi" umpluta numai cu "bling" , prost gust , manea perpetuua , cocalarism maxim si incultura care "ieste" !

Decidentii , clasa politica desi n-au nici macar cum sa ridice pretentia de a se numia stfel , ne-au tras-o "original" !

Felicitari romanilor "de bine" care inca voteaza asemenea ....cum sa le mai spunem fratilor ca nu gasesc epitete indeajuns de adecvate pentru a le "picta imaginea" mai clar.

....cine stie , poate-i ia uciga-l toaca pe toti si scapam de ei! .........

:cheers:

581 - 600 of 1880 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.