SkyscraperCity Forum banner

United Colors of Panelak

343614 Views 1022 Replies 131 Participants Last post by  R1S0
11
Takmer 20 rokov nás delí od pádu železnej opony, no napriek tomu je naša krajina stále hlboko postihnutá komunizmom( Média, Polícia a hlavne úrady). No v neposlednom rade je to architektúra ktorá nám tu po páde červených logicky ostala. Stretávame sa s ňou na každom rohu či už v centre každého slovenského mesta. Najviac však na našich Panelových sídliskách.
Pre niekoho symboly socialistického zla. Po havlovsky "králikárne". Betónové škatule so státisícmi anonymných obyvateľov, ktorí sa síce navzájom nepoznajú, no zízajú si do okien a spoza steny počujú každú zvadu susedov.



Panelové domy. Ako huby po daždi povyrastali v druhej polovici minulého storočia po celom bývalom Československu. Pre mladé rodiny však vtedy znamenali vytúžený byt.
V časoch, keď ani v západnej Európe neboli v činžiakoch bežne kúpeľne či splachovacie záchody.

Úplne prvý montovaný dom vtedajšej ČSR (ešte bez prívlastku socialistická) vyrástol na Kmeťovom námestí v Bratislave. Panelák so šiestimi poschodiami od januára 1956 až doteraz verne slúži obyvateľom. "Na svedomí" ho majú traja bratislavskí inžinieri, všetci už dnes mŕtvi – architekt Georgi Tursunov, statik Jozef Harvančík a technológ Karel Šafránek. Pripravili vskutku odvážny projekt, ani sovietski inžinieri si v tom čase toľko podlaží nastavať netrúfli. Vyrobili tenučké nosné dielce, odskúšali ich, pokusne zostavili bunku s dvoma bytovými jednotkami.
Presne 7. októbra 1955 sa začali kopať základy pre ozajstný panelák. Rastúci "zázrak" si potom v húfoch chodili obzerať odborníci aj zvedavci.

V 60. rokoch odštartoval panelákový boom, ktorý trval až do roku 1983 a dobiehal ďalšie desaťročie. Výroba aj montáž sa časom zjednodušovali, počiatočnú opatrnosť vystriedalo presvedčenie, že montované domy vydržia všetko. Našťastie, zaznamenané havárie v Bratislave či Košiciach sa obišli bez ľudských obetí.

V metropole postupne rástli sídliská ako Štrkovec, Pošeň, Trávniky, ale aj Komisárky, Dolné hony, Karlova Ves, Dúbravka, neskôr Dlhé diely či Podhorské a Kostolné v Devínskej Novej Vsi. Pravdaže, vrcholom panelákového ošiaľu bola Petržalka.

Fakty o sídlisku v Petržalke

- len tri využívané typy bytoviek umožnili panelárňam chrliť dielce na päťtisíc bytov ročne
- prvý dom na dnešnej Romanovej ul. č. 33 a 35 kolaudovali 3. 8. 1977
- na ploche 28,7 km2 aktuálne žije 115-tisíc obyvateľov
- hustota osídlenia je 4 085 osôb/km2
- počet bytov dosahuje takmer 45-tisíc
- tri štvrtiny súčasných obyvateľov majú stredné alebo vysokoškolské vzdelanie, rovnaký počet je v produktívnom veku

Rýchlo sa však pridali aj iné mestá. Fončorda či Sásová v Banskej Bystrici, Terasa alebo povestný Luník IX v Košiciach, Hliny a Vlčince v Žiline, nitrianska Chrenová či Klokočina, Podbreziny v Liptovskom Mikuláši, Baničné v Ružomberku... a mnoho ďalších panelových sídlisk vzniklo na Slovensku do konca socialistickej éry. "Dostať" v minulosti nový byt? To znamenalo nasťahovať sa do paneláka!


Podľa Štatistického úradu SR je na Slovensku 34 052 panelákov a v nich sa nachádza635 815 bytov. Pri priemernej obývanosti 3,21 osoby/byt podľa údajov Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR je zrejmé, že problematika panelákov sa dotýka až dvoch miliónov občanov SR. A to je počet, ktorý nemožno ignorovať.

Ekonomická životnosť panelových domov sa rátala na 77 rokov, fyzicky sa však opotrebovali už skôr. Otázka dnes preto stojí, čo s nimi. Obnoviť či zrúcať? Možno raz naozaj príde čas, keď sa paneláky rozoberú a uvoľnia miesto bytovkám stavaným modernými technológiami. Nateraz však pre mnohých stále zostávajú jedinou šancou na bývanie. Preto jedinou prioritu je obnova Panelových domov, ktorá sa nám celkom rozmohla čo je síce potešitelné zistenie ale čo je nahoršie je farebné prevedenie. Keď sa vždy použijú rôzne farby, ktoré sa vôbec k sebe nehodia a potom to vyzerá ako v Albánskych mestách, Predstava ako to bude vyzerať keď budú všetky panelové domy zateplené je dosť tragikomická.

BTW. Prvý zateplený panelák na Slovensku bol v roku 1993. Bola to výskumná úloha a peniaze na to boli ešte z federálneho rozpočtu. Po tých 14 rokoch farby skoro úplne vybledli a pod farbou je vidieť spoje polystyrénu a na severnej stene začína rásť niečo zelené, asi nejaká forma machu je jasné že bude nutné aplikovať novú maľovku. Ak sa toto bude prejavovať na všetkých zateplených barákoch tak už teraz mi je ľúto tích ktorí si na zateplenie zobrali úvery s dobou splatnosti 20 rokov a ešte ani nesplatia úver už budu musieť do baráku znovu investovať.










košické sídlisko:


Zaujímavý projekt zateplenia v Poľsku:
See less See more
1 - 20 of 1023 Posts
^^ Chodte si svoje antipanelakovske nalady vylievat inam... niekomu panelak vyhovuje, inym nie. Ak je panelak dobre urobeny a sidlisko pekne vyriesene, v nicom nevidim problem....
2
Panelstory po slovensky

Máločo vystihuje časy urputného budovania socializmu ako panelové sídliská. Masovosť, rovnostárstvo, unifikácia, neúcta k jedinečnosti, nevšímavosť ku kráse, to je celkom slušná definícia tohto obdobia. Práve tento rok si môžeme pripomenúť nenápadné výročie - je to presne dvadsať rokov, čo sa v hlavnom meste Slovenska de facto zastavila masová výstavba panelových sídlisk, aj keď, samozrejme, naprojektované domy sa ešte dokončovali v najbližších rokoch.
.
.
.

Panelák nie je výmysel socializmu. Prvé panelové domy sa začali stavať po prvej svetovej vojne v Holandsku, v Nemecku sa objavili v 20. rokoch. Prvé sídlisko postavili v Paríži v roku 1939. Paneláky stoja aj v Rakúsku a Švédsku, v západnej Európe sa však prestali stavať už v 70. rokoch.
.
.
.

Prvý slovenský panelák, © SME.sk
  • Prvý slovenský panelák postavili v Bratislave na Kmeťovom námestí 5 a 6 v roku 1954. Úderníci to zvládli za tri mesiace.
  • Prvé panelové sídlisko postavili v Bratislave na Račianskej ulici (predtým Ulica februárového víťazstva) v rokoch 1958 - 1961.
  • Bytové domy (budovy s viac ako troma bytmi) sa na Slovensku nachádzajú iba v 567 obciach, vôbec sa nenachádzajú v 2317 obciach.
  • Iba v 130 obciach sa nachádzajú bytové domy s celkovým počtom viac ako 500 bytov.
  • Najviac bytov bolo postavených v rokoch 1955 - 1983 (470 756 bytov).
  • Z 21 723 bytových domov na Slovensku sa iba 175 nachádza v nadmorskej výške nad 800 metrov.
celý článok


Jedna z víťazných štúdií na Petržalku. Obytná hviezda, © SME.sk
See less See more
Drvivá väčšina panelových sídlisk dosť brutálne zasiahla do urbanistickej štruktúry našich miest. Pôsobia nemestotvorne, akési samostatné celky s vlastnou formou estetiky. Nájdu sa však miesta, kde sa napríklad panelové domy tvoria súčasť mestského urbanizmu ako napríklad Škultétyho ulica pri dome odborov, alebo neďaleká Robotnícka. Prvý panelový dom na Kmeťovom námestí je vkusne zakomponovaný do mestskej štruktúry a obohatený o rôzne reliéfy, takže nepôsobí rušivo. V samotnej panelovej technólógii ani tak nie je problém, problémom je skôr urbanistické riešenie sídlištných celkov.
A samozrejme netreba zabudnúť na vydarený projekt sídliska "februárka" na Račianskom mýte, ktoré je citlivo zakomponované do okolitej zástavby. Sám jeden z autorov architekt Štefan Svetko v jednom dome býval.
mne sa pacili panelaky v Mertine, blizko centra jak je Matica Slovenska tam je sidlisko 2 3 poschodovych panelakov, co uz zubom casu zapadli aj s tou cervenou omietkou do okolia, na okraji mesta su vyzsie, a bol odtial pekny vyhlad v noci :cheers:
^^ Chodte si svoje antipanelakovske nalady vylievat inam... niekomu panelak vyhovuje, inym nie. Ak je panelak dobre urobeny a sidlisko pekne vyriesene, v nicom nevidim problem....
Súhlas. Nie všetky sídliská sú vyriešené zle a nie všetky paneláky musia byť zlé. Vidím, že tu panuje nálada "všetko, čo je komunistické je automaticky zlé". Nezabúdajte prosím, že paneláky sa stavali aj v Nemecku, Rakúsku, či Holandsku. Na druhej strane je pravda, že stavba panelákov sa postupom času až priveľmi zjednodušovala a tak to aj na niektorých miestach vyzerá. Ale myslím si, že naše sídliská by bolo možné zrekonštruovať do modernej podoby. Ten príklad z Poľska sa mi veľmi páči :)
prosím, nehovorte tu o tom, že paneláky pochádzajú z Nemecka, Holandska či Francúzska. Myslím, že diskusia nie je o ich pôvde, ale o dopadoch na naše mestá, a hlavne o zatepleniach. Priznajme si, že práve v post-socialistických krajinách paneláky najbrutálnejšie zasiahli do tváre mesta.

Čo sa týka zateplení, akurát včera som bol na jednom stretnutí s architektom, keďže náš panelák momentálne zatepľujú. Podľa jeho slov, paneláky nemôžupreberať farbu a štruktúru iných, pokiaľ ich urobí iný architekt- údajne aj na to platí autorské právo. Taktiež náš domovník hovoril, že sa snažil s ostatnými na našom sídlisku dohodnúť na jednotnej štruktúre,ale nikto s ním nesúhlasil. A tak bude náš dom vypadať inak ako prvý zateplený zo sídliska. Ale dobré aspoň je, že to bude v príbuzných farbách, čoí sa zas nedá povedať o treťom zateplenom dome, ktorý bude žlto-zelený :nuts:
A samozrejme netreba zabudnúť na vydarený projekt sídliska "februárka" na Račianskom mýte, ktoré je citlivo zakomponované do okolitej zástavby. Sám jeden z autorov architekt Štefan Svetko v jednom dome býval.
Februárka rulez, tiež bývam na konci tohto sídliska, hoci nie priamo v týchto blokoch, ale mám to k nim len cez cestu, občas zavítam aj do legendárneho Pokroku :banana:

See less See more
Niekto sa nám presťahoval? :)
Pocul som ze v tych barakoch su nejake sendvicove panely s podivnymi vlastnostami, je to tak?
Link na vyborny thread pre milovnikov commieblockov.:)
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=442527&highlight=commieblock+foto
A vsimnite si, kto ho zalozil a kolko nasich ludi tam diskutuje.
Na prvej strane v prvej stvrtine je jedna fotka z Budapesti, vyzera to uplne ako nasa Februarka, tato fotka vyssie od Wizzarda.

edit: vyborna fotka od Sukina http://www.flickr.com/photos/debleau/237666616/in/photostream
Ta fotografia na košické sídlisko je výsmech? Určite sa dala nájisť aj krajšia fotografia :eek:hno::eek:hno::eek:hno: trapné
No ja v tom skôr vidím poukazanie na zlý urbanizmus.

PS: Nechceme hádam zasa rozvíjať OT v podobe BA/KE že?
Ta fotografia na košické sídlisko je výsmech?
Ved ta fotka je velmi mila. Ked som bola decko, tiez som sa hravala len na prasiakoch pri nasom panelaku. Fotka len poukazuje na to, ze pri panelakoch neboli vzdy detske ihriska.
^^ no fotka pekná, len keby na nej nebol LUNIK IX.
Bloky vpravo je Krčméryho a oproti je Hrebendova...
Ukážka ako sa dá "zrecyklovať" sídlisko...
košické sídlisko:

]
No mas pravdu.^^ Tato fotka sa tvari svojim prifarbenim, ze je z rokov 70, ale je to novodoba fotka.:bash:
-za komunizmu neexistovali na domoch satelity a tu vidim minimalne 2
-chlapcek na lavo ma dlhe vlasy, co bolo absolutne nepripustne
-ten v strede ma tenisky, ktore vtedy nikto nemal
- a ten na pravo ma teplaky, ktore sa este nevyrabali
-a tusim tam aj visi palestinska satka na prasiaku
- a este taketo PVC sanky( v pravo dole) vtedy neboli
No mas pravdu.^^ Tato fotka sa tvari svojim prifarbenim, ze je z rokov 70, ale je to novodoba fotka.:bash:
-za komunizmu neexistovali na domoch satelity a tu vidim minimalne 2
-chlapcek na lavo ma dlhe vlasy, co bolo absolutne nepripustne
-ten v strede ma tenisky, ktore vtedy nikto nemal
- a ten na pravo ma teplaky, ktore sa este nevyrabali
-a tusim tam aj visi palestinska satka na prasiaku
- a este taketo PVC sanky( v pravo dole) vtedy neboli
Alebo inak, v 70tych rokoch lunik este nestal :wave:
1 - 20 of 1023 Posts
Top