SkyscraperCity banner

1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
211 Posts
Discussion Starter #1
Un nou proiect imobiliar care ar trebui sa fie gata in anul 2021. :D

On 13 December 2018, ATENOR announced that it has taken its first steps in the property market in Bucharest by acquiring a plot of 7,150 m² located in the heart of the Floreasca/Vacarescu district.
The site is ideally located between lake Floreasca, recently redeveloped, and the underground station Aurel Vlaicu, 200 metres away from one of Bucharest's best known shopping centres (Promenada).

In reference to the acquired experience, we decided to call this project UP-site. The "UP-site Bucharest" project consists of two residential towers of 14 and 24 floors, totalling 250 apartments. Retail and service floor areas as well as 400 parking spaces will complete this project. It will take approximately 30 months to develop.
This acquisition fits into ATENOR's development strategy, which aims to promote major projects of high architectural and environmental quality in different European metropolises with strong economic fundamentals. Atenor aims to make this vertical project one of its flagship developments in Romania.

·
Take a rest in Bucharest
5,140 Posts
Locația e perfectă pentru skyline-ul zonei :D

·
Registered
3,902 Posts
Terenurile alea de sport de p-acolo nu cred ca au un viitor prea sigur.
Chiar, de extinderea Promenada se mai aude ceva?

·
Registered
563 Posts
Nu stiu daca au gresit ei pe undeva in prezentare. In randare apar doua cladiri cu 11 si 20 de etaje, iar in descriere 14 si 24.

Oricum, mi-as dori sa il vedem realizat in forma asta.

·
Take a rest in Bucharest
5,140 Posts
Eu sper să dispară casele + spălătoria dintre clădirea Raiffeisen și Lakeview + Hotel Caro + Chaboo, ca Barbu Văcărescu / Gara Herăstrău să poată deveni cu adevărat noul Magheru. N-o să poată vreodată să fie la fel de important la scara timpului ca Magheru, dar măcar să arate a secolul XXI (cu niște minime investiții și în spațiul public).

·
Registered
31 Posts
Eu sper să dispară casele + spălătoria dintre clădirea Raiffeisen și Lakeview + Hotel Caro + Chaboo, ca Barbu Văcărescu / Gara Herăstrău să poată deveni cu adevărat noul Magheru. N-o să poată vreodată să fie la fel de important la scara timpului ca Magheru, dar măcar să arate a secolul XXI (cu niște minime investiții și în spațiul public).
In orice caz, viitorul pare promițător. Ușor ușor, se conturează un business district decent al Bucureștiului

·
Moderator
I own a PC computer
10,232 Posts
Mai nou deschidem thread pt. fiecare bloc construit? :lol:
Ideal asa ar fi, da. Politica pe SSC e ca fiecare proiect (cat de cat serios) sa aiba threadul sau. Projects & Construction e de pe vremea cand erau unele limitari tehnice si inghesuiam totul in cat mai putine threaduri.

Deci da, liber la threaduri.

·
Registered
363 Posts
Terenurile alea de sport de p-acolo nu cred ca au un viitor prea sigur.
Chiar, de extinderea Promenada se mai aude ceva?
Nu am auzit nimic oficial...

Intai prin 2015 ---> Extindere cu Mall 16 sali de proiectie, retail.

2016 --->>> Extindere cu spatii retail si office, sapat pt. acces direct de la metrou

2017 --->> Parcare

Suna sincer a 'n-avem bani, bo$$".

·
off
4,745 Posts
Esti sigur ? Par proiecte de calitate, au ajuns in CT sa ceara banii astia pe proiecte care nu se compara cu cele "din zona".

1 - 20 of 33 Posts