Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Autostrady Polska
9,315 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam

Czy jest tu na forum ktoś kto właśnie wypisuje albo wypisał niedawno "Książkę praktyki zawodowej" w specjalności kolejowej (Budowa kolei) ?

Posiadam już uprawnienia drogowe a że czasy idą ciężkie to trzeba się rozwijać i postanowiłem zrobić 2 uprawnienia. Jeśli jest tu ktoś taki to proszę o info tu lub na priva.

Jeśli moderatorzy uznają że wątek jest niepotrzebny to proszę go przenieść gdzie należy. Dzięki

·
Registered
524 Posts
Specjalności kolejowych jest wiele.Ja posiadam uprawnienia pt."Linie,węzły i stacje kolejowe"Uprawnienia te robiłem w latach 90-tych i do ich uzyskania musiałem mieć ukończony wydział dróg i mostów Technikum Kolejowego i 5 lat praktyki (czystej).Czystej to znaczy tylko przy robotach torowych i żeby to osiągnąć musiałem opisać 20 lat wczesniejszej pracy.W chwili obecnej zmieniły się przepisy i aby móc starać się o uprawnienia budowlene w ograniczonym zakresie trzeba mieć skończoną Politechnikę i tytuł inzyniera w odpowiedniej specjalizacji oraz 2 lat prktyki lub do uprawnień bez ograniczeń tytuł mgr inż i tez 2 lata praktyki.Oczywiście po zaakceptowaniu praktyki przez Izbę inzynierów trzeba jeszcze zdać egzamin pisemny i ustny.

·
Autostrady Polska
9,315 Posts
Discussion Starter · #5 ·
@ tasek

Przepisy się zmieniły w tym roku na korzyść ludzi. Teraz żeby starać się o uprawnienia w pełnym zakresie do kierowania robotami przy budowie kolei "wystarczy" skończyć Budownictwo na Politechnice.

Rok temu tak jeszcze nie było i pełne uprawnienia dawali tylko tym którzy skończyli specjalność kolejową.

·
Railwayman
2,985 Posts
Warto nazbierać trochę więcej (2-3 miesiące) niż dwa lata. I lepiej nie pisać ściemy bo czasami lubią się zapytać o praktyczne wykonanie niektórych czynności. Choć z tego co słyszałem to w ostatniej sesji egzaminacyjnej w komisji nie było żadnego typowego kolejarza. Resztę zrób tak jak opisałem na PW. Firma S. teraz dużo robi więc z szybkim zebraniem praktyki nie powinno być problemów.

·
Registered
8,568 Posts
Warto nazbierać trochę więcej (2-3 miesiące) niż dwa lata. I lepiej nie pisać ściemy bo czasami lubią się zapytać o praktyczne wykonanie niektórych czynności. Choć z tego co słyszałem to w ostatniej sesji egzaminacyjnej w komisji nie było żadnego typowego kolejarza. Resztę zrób tak jak opisałem na PW. Firma S. teraz dużo robi więc z szybkim zebraniem praktyki nie powinno być problemów.
A to już nie potrzeba "dzienniczka":banana: praktyk ?

·
Registered
192 Posts
Nie znalazłem tematu, który by bardziej pasował pod moje pytanie więc podepnę się tutaj.

Jestem studentem I stopnia budownictwa i w najbliższym czasie muszę wybrać specjalizację. Zastanawiam się nad wyborem dróg szynowych, ponieważ spodobały mi się zajęcia z tego przedmiotu i bardziej mnie "ciągnie" do projektowania dróg/tras itp. niż konstrukcji.

W związku z tym mam pytania do osób posiadających uprawnienia, byłych lub obecnych studentów lub osób, które "siedzą" w tym temacie (chyba, że nie chcecie konkurencji :)): jak wygląda rynek pracy po skończeniu studiów? Czy łatwo jest zdobyć potrzebne praktyki, czy raczej trzeba mieć znajomości, dobre kontakty? Jak wygląda praca "na budowie", czy jest się przerzucanym z kontraktu na kontrakt (jak w przypadku mostów), czy można znaleźć będąc cały czas w jednym miejscu? Czy istnieje dużo firm projektowych? Najbardziej by mi zależało na informacjach z południa kraju, okolice Krakowa, Śląska - czy są tutaj jakieś firmy?

Bardzo proszę o odpowiedzi zorientowanych osób tutaj lub na priv.

Z góry dziekuję

·
Registered
8 Posts
Zalozylem specjalnie konto zeby Ci odpowiedziec ;D

Powiem Ci ze sprawy nie maja sie dobrze. Zrobilem teraz na wakacjach magistra na kolei i z tego co sie orientuje to nizsze roczniki wala drzwniami i oknami na kolej...
Wiec wniosek taki ze za chwile bedzie za duzo ludzi ... a Ty jak za 4 lata skonczysz kolej to watpie ze znajdziesz prace ;D

do tego jeszcze te smieszne przepisy ... ktos po KBI czy DUA moze robic uprawnienia kolejowe ... bez wiedzy kolejowej itp

·
Registered
192 Posts
Zalozylem specjalnie konto zeby Ci odpowiedziec ;D
Dziękuje :cheers:

Powiem Ci ze sprawy nie maja sie dobrze. Zrobilem teraz na wakacjach magistra na kolei i z tego co sie orientuje to nizsze roczniki wala drzwniami i oknami na kolej...
Wiec wniosek taki ze za chwile bedzie za duzo ludzi ... a Ty jak za 4 lata skonczysz kolej to watpie ze znajdziesz prace ;D
Z tego co się słyszy to w najbliższym czasie będzie spora modernizacja kolei, do której na pewno będą potrzebnie specjaliści. Tylko czy faktycznie jest szansa na spory rozwój w tej sytuacji czy ludzie raczej przesadzają?

do tego jeszcze te smieszne przepisy ... ktos po KBI czy DUA moze robic uprawnienia kolejowe ... bez wiedzy kolejowej itp
Od kiedy to jest możliwe? Jeszcze w tym semestrze na zajęciach z prawa nas informowali, że uprawnienia kolejowe moga zdobyć tlko osoby po tej specjalności. Czyżby się w tym czasie coś zmieniło?

·
Registered
8 Posts
Zmienilo sie i to pare miesiecy temu ;]
Na chwile obecna jest pelno roboty w kolei i pewnie jeszcze przez pare lat bedzie..
tylko jak sie pieniadze z unii skoncza to bedzie tak jak obecnie na drogach czyli ciezko z praca ..
chyba ze masz znajomosci ;p

·
Registered
1,185 Posts
@maciek., jak możesz to idź śmiało. I nie słuchaj kolegi powyżej. Boom na wakaty kolejowe dopiero się rozkręca, wszelkie kadry mają po 50+ a już dzisiaj ludzi z wszelkimi uprawnieniami projektowymi na gwałt brakuje. Firm modernizujących infrastrukturę na południu trochę jest, a i w samej PLK wezmą Cię z pocałowaniem ręki. W IZ Tarnowskie Góry ludzi z uprawnieniami projektowymi spory niedobór. A kwestia skończenia się pieniędzy z Unii nie oznacza braku pracy - to nie branża drogowa, tu ciągle się coś robi ;)

·
Registered
8,568 Posts
@maciek., jak możesz to idź śmiało. I nie słuchaj kolegi powyżej. Boom na wakaty kolejowe dopiero się rozkręca, wszelkie kadry mają po 50+ a już dzisiaj ludzi z wszelkimi uprawnieniami projektowymi na gwałt brakuje. Firm modernizujących infrastrukturę na południu trochę jest, a i w samej PLK wezmą Cię z pocałowaniem ręki. W IZ Tarnowskie Góry ludzi z uprawnieniami projektowymi spory niedobór. A kwestia skończenia się pieniędzy z Unii nie oznacza braku pracy - to nie branża drogowa, tu ciągle się coś robi ;)
W IZ potrzeba raczej ludzi z uprawnieniami "wykonawczymi" kolejowymi np. linie, stacje, węzły czy ogólnobudowlanymi a nie projektowymi.. Praca jako inspektor-diagnosta ( od torów lub budowli ). Tylko pytanie za ile ?

·
Registered
8 Posts
hehe "ciagle sie cos robi"
ciekawe bo przez ostatnie 20 lat nic nie sie robilo. Ja kolegi nie zniechecam tylko radze. Zgadza sie ze brakuje ludzi z uprawnieniami tylko zeby je zdobyc to trzeba byc 2 lata na budowie. Pytanie gdzie je zrobisz.
Dopiero jestes za 1 roku.Kierunek wybiera sie na 3 wiec spokojnie masz jeszcze czas. Zastanow sie nad mostami bo to tez dobry kierunek.

·
Registered
192 Posts
Dopiero jestes za 1 roku.Kierunek wybiera sie na 3 wiec spokojnie masz jeszcze czas. Zastanow sie nad mostami bo to tez dobry kierunek.
Akurat jestem na 3 roku i na wybór nie mam juz tak dużo czasu :) Z tego co się dowiadywałem to u mnie na uczelni na 4-5 roku już bardzo dużo osób pracuje i zdobywa praktyki w firmach zajmujących się koleją więc może nie ma tak źle z tym.

1 - 17 of 17 Posts