SkyscraperCity banner

421 - 440 of 501 Posts

·
Registered
1,702 Posts
Da, poti zice ca au aglomerat prea multe elemente si e poate prea "premium" pentru o zona de cartier ... dar sa nu uitam ca mai mult de 85% au fost bani europeni. Banuiesc ca e mult mai usor sa atragi fonduri europene pentru a crea spatii verzi noi decat pentru a moderniza spatii verzi existente.

Cat despre garajele din zona, posibil sa dispara in viitorul nu foarte indepartat ... deja la 100 de metri mai incolo, pe Dionisie Roman, din cate stiu vor disparea toate garajele in curand.

Din ce am vazut, pe terenul de langa Dionisie Roman (in spate la Lidl) se face un proiect destul de spectaculos ... care practic va fi langa acest parc. Acel proiect, impreuna cu parcul (si cu scoala care si ea e totusi una dintre cele moderne ale Clujului) + blocurile noi din spate de la Leroy, amenajarile de la Kaufland/etc practic schimba complet zona (pe care o cunosc foarte bine ca locuitor al zonei din 2003). A fost o zona destul de trista pana in urma cu vreo 6-7 ani, erau inca hale vechi si nefolosite, teren cu balarii si nefolosit, etc, iar acum devine o zona buna a Clujului (nu mai zic cand apare parcul Gheorgheni-Est si cartierul Sopor, atunci va fi o zona foarte bine cotata). Plus ca intr-un viitor nu se stie cat de indepartat va avea acces foarte usor la centura metropolitana, tren metropolitan si metrou.

Ca idee, prin 2005-2006, pe terenul de langa parc, era un nene care isi aducea vaca la pascut ... strazile secundare din jur nu erau asfaltate (ori aveau placi de beton vechi si desincronizate), erau prost iluminate, transportul public din cartier nu imi amintesc sa fi existat, etc. Undeva prin 2010 au inceput modernizarile serioase in cartier si s-au refacut cam toate strazile de atunci, s-a pus iluminat cu LED, acum sunt doar autobuze electrice, etc.

·
Registered
1,253 Posts
is totusi 245 euro/mp bagati in el. Or fi fonduri europene dar is limitate si alea.
Parcul Tineretului acum in constructie "costa" 75 euro / mp.
E drept ca la parcuri nu poti ca la un apartament sa duci comparatia la metru patrat. dar senzatia de tichie de margaritar ramane.
Indradevar zona acum 10 ani era mult mai proasta, si a crescut mult. Am vazut ca in zona Tulcea-Galati au si daramat multe garaje. sper sa continue ca arata foarte bine fara ele.

·
Registered
1,253 Posts
pai cam e....dar am mai discutat. nu confunda cu o expropriere de autostrada unde statu nu are de ales, traseul decide pe unde trece fiind nevoie de continuitate. aici, primaria are de ales. pe o raza de 1km mai sunt terenuri cu iarba crescuta care ar putea fi facute parc. si impactul parcului oricum va fi foarte mic. Nu ai cum veni de departe ca nu ai unde parca. deci e un parculet facut pentru cele 10 blocuri din apropiere. Dar are avantajul ca il vede multa lume din autobuz, ce frumos va fi.
Ba mai mult in PUG zona e UM 35m (adica mixta - cladiri max 35m + spatii verzi).
Avocatii vor face bani buni pe speta asta. Vom vedea cine va castiga.
Is curios daca Boc va avea nesimtirea sa investeasa in parc in graba pana procesul e inca pe rol.
Comparativ cu Parcul Feroviarilor, mult mai mare care sta in paragina de vreo x ani.

·
Registered
223 Posts
pai cam e....dar am mai discutat. nu confunda cu o expropriere de autostrada unde statu nu are de ales, traseul decide pe unde trece fiind nevoie de continuitate. aici, primaria are de ales. pe o raza de 1km mai sunt terenuri cu iarba crescuta care ar putea fi facute parc. si impactul parcului oricum va fi foarte mic. Nu ai cum veni de departe ca nu ai unde parca. deci e un parculet facut pentru cele 10 blocuri din apropiere. Dar are avantajul ca il vede multa lume din autobuz, ce frumos va fi.
Ba mai mult in PUG zona e UM 35m (adica mixta - cladiri max 35m + spatii verzi).
Avocatii vor face bani buni pe speta asta. Vom vedea cine va castiga.
Is curios daca Boc va avea nesimtirea sa investeasa in parc in graba pana procesul e inca pe rol.
Comparativ cu Parcul Feroviarilor, mult mai mare care sta in paragina de vreo x ani.
Conteaza doar ce scrie in legea exproprierii pentru cauza de utilitate publica iar de vreo 2 ani incoace se poate expopria si pentru realizarea de parcuri. Iar acest mod de a realiza noi parcuri publice este de fapt singurul mod legal de a le realiza. Dimpotriva atunci cand primaria "negociaza" spatiu verde cu dezvoltatorii, pe terenul lor fara ca primaria sa dea un leu, e de fapt un fel de santaj si abuz in serviciu.
Primaria poate obliga prin PUG / PUZ dezvoltatorii dintr-un intreg cartier (gen Sopor) sa lase un % de spatiu verde insa nu-i poate obliga sa faca acel spatiu verde parc public.

·
Registered
1,253 Posts
ce ai zice daca ai fi in situatia sa iti cumperi un teren pe Frunzisului sa iti faci o casa.
esti precaut:
-Ceri CF
-Ceri Certificat la urbanism de la primarie ( asta omu de rand nu prea face ca nu stie). Primaria raspunde, conform PUG in vigoare puteti cumpara terenul si construi casa P+x, dar va trebui sa respecatati un POT astfel incat sa ramana verde ceva supragata.
Tu cumperi terenu cu 100k euro.
Peste 1 an te duci cu proietu de casa la primarie sa incepi demersurile pt AC.
Primaria zice "hai mai bine sa facem parc aici, ca e si aproape de biserica de langa Tulip Inn, s-ar potrivi.
Se voteaza democratic sa nu iti mai faci casa.
Te "expropiaza" cu 75k euro, ca atata e acum evaluarea.
Tu vrei acum sa iti faci casa in alta parte... dar surpriza, gasesti un teren similar doar la 200k euro.

Mai pune faptul ca ai o gramada de prieteni in oras ca isi fac case fara nici o problema ( ei se numesc Bene, Berciu, Capusan etc).
Te intrebi acasa cum dracu ti s-a intamplat tocmai (numai) tie?

Care ar fi parerea ta in situatia data?

·
Registered
223 Posts
ce ai zice daca ai fi in situatia sa iti cumperi un teren pe Frunzisului sa iti faci o casa.
esti precaut:
-Ceri CF
-Ceri Certificat la urbanism de la primarie ( asta omu de rand nu prea face ca nu stie). Primaria raspunde, conform PUG in vigoare puteti cumpara terenul si construi casa P+x, dar va trebui sa respecatati un POT astfel incat sa ramana verde ceva supragata.
Tu cumperi terenu cu 100k euro.
Peste 1 an te duci cu proietu de casa la primarie sa incepi demersurile pt AC.
Primaria zice "hai mai bine sa facem parc aici, ca e si aproape de biserica de langa Tulip Inn, s-ar potrivi.
Se voteaza democratic sa nu iti mai faci casa.
Te "expropiaza" cu 75k euro, ca atata e acum evaluarea.
Tu vrei acum sa iti faci casa in alta parte... dar surpriza, gasesti un teren similar doar la 200k euro.

Mai pune faptul ca ai o gramada de prieteni in oras ca isi fac case fara nici o problema ( ei se numesc Bene, Berciu, Capusan etc).
Te intrebi acasa cum dracu ti s-a intamplat tocmai (numai) tie?

Care ar fi parerea ta in situatia data?
Voi fi in situatia asta odata cu largirea strazii Brancusi : ) ... ce sa spun, o sa fie nasol. Dar platesc pentru faptul ca nu m-am gandit ca e imposibil sa apara un cartier cat Borhanci fara sa se recurga la largirea strazii.
E in regula, voi da primaria in judecata ca sa-mi recuperez restul de bani; desi exporprierea conform grilei notariale a fost atacata la CCR de un grup de proprietari din Campia Turzii, deci probabil va fi declarata neconstitutionala inainte sa ajung eu in situatia respectiva.

·
Registered
1,253 Posts
aiurea.
Dar care e proiectul priamariei? ce largesc? unde , cat?
presupun ca iti iau doar o fasie, nu ramai fara toata casa.
E drept ca aici primaria nu prea are alternative daca chiar vrea largire

·
Registered
3,293 Posts
Nu zic ca nu e bine ca s-a facut, dar ma asteptam la o lucrare de complexitate mult mai ridicata. Speram la decor asemanator cu malul de langa Iulius sau poate ceva artificii originale de design care sa surprinda placut, mai ales in rondoul de langa case. Finisajele sunt lasate de izbeliste si sper sa se remedieze rapid, pentru ca acolo vad doar o aratura noroioasa pe care sunt asezate niste banci si ceva asfalt cu pigment. Nu stiu voi, dar din ce vad in poze eu sunt departe de a fi multumit de ce a iesit. Este o zona pe care cam toti clujenii o vizitam periodic si cred ca ar fi meritat mai mult. Poate un concurs de solutii pentru imbunatatirea aspectului, incluzand si decolmatarea lacului, plus refacerea completa a malurilor. S-ar fi putut gasi solutii tehnice pentru aerare, filtrare activa/decantare a substantelor toxice si a impuritatilor si asa mai departe. Putea iesi o bijuterie, nu o banalitate. Poate ca in anii urmatori...

·
Take a rest in Bucharest
7,455 Posts
Primul pas: înlocuirea sălciilor cu niște copaci care arată bine.
Cred că există posibilități să dezvolți o amenajare peisagistică cu sălcii, dar în România nu a existat așa ceva până acum și nici nu cred că o să existe.

·
Registered
1,253 Posts
cred ca nr de likuri are legatura si cu faptul ca de mult e promis. Amanat din motive juridice si de proprietate de ani de zile.
exemplu:

·
Registered
1,702 Posts
Finisajele sunt lasate de izbeliste si sper sa se remedieze rapid, pentru ca acolo vad doar o aratura noroioasa pe care sunt asezate niste banci si ceva asfalt cu pigment.
Scrie destul de clar ca: "De asemenea, investiția include modernizarea iluminatului public (tehnologie LED, sistem de telegestiune etc.), amplasarea de elemente de mobilier urban, precum și amenajarea unei suprafețe de cca. 1600 mp spațiu verde în jurul lacului (lățime variabilă). Aceste lucrări se vor finaliza pana la data de 1 Octombrie 2020." Insa in septembrie inca e vreme buna de plimbare in jurul lacului, asa ca aleile erau cele mai importante. De altfel au si fost foarte aglomerate in weekend. Ce e aiurea cand e aglomerat e ca nu exista o delimitare intre pietoni si biciclete ... cand nu e aglomerat nu e neaparat o problema pentru ca aleea e lata.

Poate un concurs de solutii pentru imbunatatirea aspectului, incluzand si decolmatarea lacului, plus refacerea completa a malurilor. S-ar fi putut gasi solutii tehnice pentru aerare, filtrare activa/decantare a substantelor toxice si a impuritatilor si asa mai departe.
O parte din lac a fost deja decolmatata recent (2017 daca nu ma insel), ma refer la partea estica a lacului, pe unde erau trestii. La fel cum rolul jetului de apa instalat cam tot atunci in mijlocul lacului a fost fix asta: aerarea.

Cea mai mare nevoie a lacului e sa fie asigurat un flux de apa proaspata constant. Si aceasi nevoie o are si lacul Chios. Insa mai intai trebuie marit bugetul RADP, altfel cam greu sa vedem investitii mai serioase in lacuri.

·
Registered
3,293 Posts
Nu stiu cati mai tineti minte Chios de acum 10 ani si cum apa era atat de limpede incat se vedeau pestii de pe fundul lacului. Putini isi dau seama, dar principala problema care a dus la apa atat de murdara este introducerea constanta si nesabuita de substante organice, adica hranitul necontrolat al ratelor. Cred ca zilnic sunt aruncate in acel lac zeci de kilograme de mancare si resturi, iar asta nu numai ca murdareste direct apa, dar dupa nitrificare devine sursa principala de nutrienti pentru tot ce face fotosinteza, inclusiv pentru diferite alge si plante acvatice care in mod natural ar fi mult mai putin prezente. Avertizarile cu "Nu hraniti pasarile, riscati amenda" nu sunt puse acolo doar sa enerveze lumea, ci pentru a recupera cumva ecosistemul aproape devastat in ultimii ani de inconstienta vizitatorilor.

421 - 440 of 501 Posts