SkyscraperCity banner

461 - 480 of 501 Posts

·
Registered
228 Posts
Au fost taiati pomi in Cluj doar pentru ca stateau in calea unei noi alei/parcari/benzi de circulatie sau modernizarea unei strazi presupunea un aliniament de pomi cu 1 metru in stanga/dreapta. Iar pomii era drepti si sanatosi. La acei pomi ma refeream ca se puteau muta. Daca pomul e bolnav sau inclinat, atunci merita taiat.
Chiar toti cei 30 de pomi vizati de taiere trebuie taiati sau exista cativa care pot fi salvati in vreun fel? La asta ma refeream mai sus.

·
Registered
1,705 Posts
Cu asta sunt de acord, unde se pot salva mutandu-i doar cativa metri mai incolo, clar trebuie facut asta. Trebuie doar abordata rezonabil problema. Si, cel mai important, cand tai ceva, aduci in loc tot un copac matur. Sa plantam "nuiele" de 2 metri in oras e cam fara sens, da, e incomparabil mai ieftin, dar dureaza foarte mult sa creasca. Asta o poti face in zone unde nu au fost copaci deloc eventual si mai periferice ... Chiar daca un copac matur e de 50 de ori mai scump, merita banii ... pentru ca pana la urma costul copacilor e o foarte mica parte din costul modernizarii unui parc.

·
Registered
311 Posts
uite o actiune curajoasa.

o astept de ani de zile. copacii aia din jurul teatrului arata execrabil.
Trebuiau sa fie la fel de curajosi si cand s-a modernizat linia de tramvai. Din cauza astora ecologisti si lipsa de cojones a primariei suntem si acum fara cale de rulare dedicata pe Splaiul Independentei.

·
Registered
228 Posts
Trebuiau sa fie la fel de curajosi si cand s-a modernizat linia de tramvai. Din cauza astora ecologisti si lipsa de cojones a primariei suntem si acum fara cale de rulare dedicata pe Splaiul Independentei.
Inca se poate face asta, daca se doreste. Cei 5 ani in care nu e voie sa se faca modificari trec acum in Decembrie.

·
Registered
4,055 Posts
CLUJUL VERDE: Primăria Cluj-Napoca a lansat Concursul internațional de soluții pentru cel mai mare parc din istoria orașului (45,5 hectare)
Parcul Est - un nou plămân verde al orașului
Amenajarea Parcului Est, de 45,5 ha, unul dintre cele mai importante proiecte pentru comunitatea noastră, va fi realizată în urma unui concurs internațional de soluții. Competiția a fost lansată oficial astăzi, prin publicarea temei de concurs în JOUE (Jurnalul Oficial al Uniunii Europene).
Suprafața Parcului Est cuprinde luciul de apă și malurile Lacului 3, zona fostei pepiniere a RADP și o porțiune umedă care constituie un biotop unic în mediul urban. Tema de concurs detaliază funcțiunile preconizate, subliniind imperativul de protecție a habitatului sălbatic existent.
Astfel, Parcul Est va avea și funcțiuni de loisir, specifice unui parc urban cu toate dotările - grădini publice, spații pentru expoziții, stații de încărcare pentru vehiculele electrice, sisteme moderne de iluminat, irigație, alimentare cu apă, energie etc. - dar și amenajări pentru practicarea sportului în aer liber, precum terenuri de tenis, baschet sau mini-fotbal, inclusiv sporturi indoor, prin construirea unei clădiri dedicate (zone active de agrement pentru vizitatori (copii și adulți) - peste 3.000 mp).
Pe lângă aceste amenajări, se propune construirea unui amfiteatru cu 400 de locuri care va putea fi utilizat pentru organizarea de evenimente culturale. De asemenea, porțiuni ale peluzei trebuie proiectate astfel încât să poată fi instalate cu ușurință alte suprafețe precum patinoare sau terenuri pentru activități sportive de iarnă (pe o suprafață între 3.000 și 5.000 mp).
În ceea ce privește biotopul natural, acesta va fi protejat pe parcursul tuturor lucrărilor prin reguli clare, stabilite nu doar prin legislația în vigoare ci și în tema de concurs. Astfel, tăierea arborilor maturi este strict interzisă, cu excepția celor care pun în pericol siguranța cetățenilor iar viitorul sistem de iluminat trebuie să respecte anumite proprietăți (stâlpii să aibă o înălțime de maxim 4 m, iar lumina să fie dirijată în jos pentru a nu disturba comportamentul păsărilor). Protecția habitatului sălbatic existent reprezintă prioritatea prezentului demers de proiectare, înaintea oricărui alt aspect funcțional.

·
Registered
1,115 Posts

Consiliul Județean Cluj a început proiectul de revitalizare și extindere a primului muzeu etnografic în aer liber din România, Parcul Etnografic „Romulus Vuia” din Hoia.

Prin intermediul unei investiții de circa 12 milioane de euro, acesta va fi extins cu 30 de hectare, urmând a avea o suprafață de 42 de hectare, aproape triplă față de cea actuală.

„Am dat startul unui proiect unic la nivel national, care vizează, în principal, creșterea calității vieții clujenilor. Prin ineditul multora dintre componentele sale, această padure-parc va devein un important punct de atracție și locul ideal de practicare a numeroase activități în aer liber”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.

·
Registered
4,055 Posts

Consiliul Județean Cluj a început proiectul de revitalizare și extindere a primului muzeu etnografic în aer liber din România, Parcul Etnografic „Romulus Vuia” din Hoia.

Prin intermediul unei investiții de circa 12 milioane de euro, acesta va fi extins cu 30 de hectare, urmând a avea o suprafață de 42 de hectare, aproape triplă față de cea actuală.

„Am dat startul unui proiect unic la nivel national, care vizează, în principal, creșterea calității vieții clujenilor. Prin ineditul multora dintre componentele sale, această padure-parc va devein un important punct de atracție și locul ideal de practicare a numeroase activități în aer liber”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
Sper sa aduca si mai multe case pentru muzeu, gaseste destule in toata tara care merita salvate

·
Registered
1,255 Posts
cred ca ar fi o idee sa nu fie aduse aici si inghesuite. ci adunate in Apuseni undeva. Oricum vara nu prea ai ce face in Marisel/Baisoara. Un muzeu cu case ar prinde bine pt turism. Cred.

Stiu ca sunt "centre turistice" in satele de munte facute pe fonduri UE dar fara obiect de activitate. Doar niste Cladiri noi.

·
Registered
1,705 Posts
Parcul etnografic are nevoie in primul rand de un concept mai modern, nu neaparat de exponate noi. Se pot renova exponatele existente si prezenta intr-un mod mult mai atractiv, poate aduce unele din muzeul din centru, iar zona verde poate fi mult mai atractiva. Oricum e un proiect interesant, sper sa fie facut cu cap, ar deveni un obiectiv de mare interes in oras ... acum e un obiectiv de foarte mic interes din pacate. Nu ma asteptam sa se apuce deja de el, adica stiu ca se vorbeste de multa vreme, dar statusul imi era neclar.

·
Registered
1,255 Posts
inca un proiect mult asteptat, frumos zic eu.

va disparea complet parcarea. oare nu era ok undeva in zona sa fie macar 50 locuri?
daca nu ai cum ajunge acolo va fi cam gol (fiind in deal)...
aia cu autobuzul electric e asa de PR ca de obicei, pentru ca nu exista si nu va exista linie de bus acolo. dar nu puteau sa ii zica mai simplu "statie de incarcare EV"

LE
  • cred ca se putea amenaja parcari prin largirea str Calarasilor.
  • ce urat va arata hotelul "comunist' langa acea piateta medievala.

·
Registered
89 Posts
Despre proiectul de reamenajara a cetatuii, un articol destul de complet: Cel mai felicitat proiect. Cetățuia se transformă radical. Cum va arăta dealul de belvedere al Clujului, care e calendarul proiectului și ce au cerut oamenii în cadrul unei dezbateri publice la care s-au prezentat propunerile de modernizare

Mi-au sarit in ochi cateva aspecte:
-dispare crucea de langa Belvedre. foarte bine, analizand putin problema nu cred ca aducea foarte multa plus valoare zonei
-dispar parcarile din fata de la belvedere si zona se reconverteste in zona pentru terase si evenimente. Suna interesant.
-se reduc mult parcarile si nu se prea ofera alternative (desi aparent ele cresc acolo sunt mentionate cele "amenajate" care sunt mult sub ceea ce ofera zona). Desi mi se pare excelent ca se scot parcarile din mijlocul zonei (de langa belvedere) cred ca e o greseala sa nu faci o zona de parcare (o parcare subterana cred ca ar fi excelenta) vei reduce mult accesibilitatea spre zona, si scade potentialul teraselor din zona, precum si pentru sala de acolo. Sa nu uitam ca vorbim de un deal, care nu e chiar in centru sa zici ca e super accesibil (mai ales cu transportul in comun). Lumea tot va veni cu masina si va bloca zona sau va scadea utilizarea zonei din cauza lipsei variantelor de acces.
-dispare terasa pergola. Cand venea cineva din afara localitatii cam tot timpul il trimitem la pergola... sper ca mutarea sa fie una bine gandita, si sa apara ceva cu plus valoare in locul ei, daca nu, doar pe principiul hai sa o distrugem sa lasam o piatra in loc cred ca e un minus.

Per total, analizand proiectul te gandesti ce zona interesanta este Cetatuia, si ce putin utilizata e in momentul de fata. Sper sa iasa un proiect bun, care sa atraga lumea mai tare spre ea, si paote sa mai ia presiunea de pe parcul central.

·
Registered
3,294 Posts
Cea mai buna veste ar fi disparitia "crucii lui Funar". Si ca sa ramanem la capitolul monumentelor oribile, ar trebui sa dispara de langa Parcul Central si monumentul rezistentei anticomuniste.

Ar trebui sa se faca o curatenie in tot Clujul printre monumente. Trebuie sa scapam de mizeriile trecutului.

·
Registered
1,705 Posts
Si eu am indoieli legate de disparitia terasei Pergola ... degeaba faci terase in noua zona din locul parcarilor, panorama de acolo e zero. Parcari inteleg ca vor fi in alte parti, pe ansamblu parea sa creasca numarul de parcari ... dar da, una subterana ar fi ideala. Fara parcari nu vad un flux semnificativ de oameni in zona.

N-am inteles prea bine chestia cu disparitia scarilor ... de jos pana sus? Ciudat.

·
Registered
1,255 Posts
de unde ati scos ca va disparea Crucea de sus?
cred ca glumiti.

Crucea de pe Cetățuie, numită și Monumentul Eroii Neamului, este dedicată memoriei martirilor Revoluției de la 1848-1849. Monumentul Eroilor Neamului de pe Cetățuie a fost dezvelit și sfințit la 1 decembrie 1997 de către I.P.S. Bartolomeu Anania și I.P.S. George Guțiu.[1]

Crucea a fost ridicată în locul celei din lemn de stejar care a fost ridicată între 1936-1937 prin grija episcopului greco-catolic Iuliu Hossu și a ministrului Valer Pop și care a fost dinamitată în 1948 din dispoziția comuniștilor.[1] Crucea originară fusese înălțată în memoria celor întemnițați în această temută fortăreață.

·
Registered
1,255 Posts
m-as mira.
nu se muta asa usor un monument, desi sunt deacord ca e urat si pus acolo ostentativ.
e greu sa tai un copac, dapai un monument al eroilor.
probabil grupurile nationaliste nu au aflat, dar va fi scandal garantat.
aminti-va ce scandal a fost doar ca sa desenat poza lu dragnea acolo la protestele din 2017.

·
Registered
131 Posts
m-as mira.
nu se muta asa usor un monument, desi sunt deacord ca e urat si pus acolo ostentativ.
e greu sa tai un copac, dapai un monument al eroilor.
probabil grupurile nationaliste nu au aflat, dar va fi scandal garantat.
aminti-va ce scandal a fost doar ca sa desenat poza lu dragnea acolo la protestele din 2017.
În Oradea l-au das jos pe Mihai Viteazu, au venit câțiva naționaliști, au zbierat și Mihai tot dus a fost.

·
Registered
1,705 Posts
Toate monumentele funariote pot fi eliminate din oras fara prea multe regrete, mai mult au stricat decat sa aduca ceva pozitiv. De fapt in general nu prea avem monumente care sa merite pastrate in afara de Statuia lui Sf Gheorghe omorand balaurul (care are importanta istorica, e replica unei statui facuta acum peste 600 de ani de doi sculptori clujeni care se afla acum in original langa catedrala de la Praga) si cea a lui Matia Corvin care a devenit un simbol al orasului (si e un ansamblu reusit).

·
Take a rest in Bucharest
7,486 Posts
"Va dispărea crucea de pe deal și toate amenajările de beton, urmând ca dealul să capete aspect natural, iar strâncile să fie dezvelite. "
Good riddance

• Like
Reactions: ZBorg and Kamov
461 - 480 of 501 Posts