SkyscraperCity banner

481 - 500 of 507 Posts

·
Registered
38 Posts
Cea mai buna veste ar fi disparitia "crucii lui Funar". Si ca sa ramanem la capitolul monumentelor oribile, ar trebui sa dispara de langa Parcul Central si monumentul rezistentei anticomuniste.

Ar trebui sa se faca o curatenie in tot Clujul printre monumente. Trebuie sa scapam de mizeriile trecutului.
Chiar daca nu e cel mai reusit monument ca si opera de arta ar fi pacat sa dispara.
Menirea acestui monument e sa comemoreze o tragedie pe care nu trebuie sa o uitam.
Evident ca daca il compari cu monumente care evoca gloria unor personaje nu are acelasi sarm si nici nu are cum.

·
Registered
1,343 Posts

·
Registered
4,520 Posts
Cea mai buna veste ar fi disparitia "crucii lui Funar". Si ca sa ramanem la capitolul monumentelor oribile, ar trebui sa dispara de langa Parcul Central si monumentul rezistentei anticomuniste.

Ar trebui sa se faca o curatenie in tot Clujul printre monumente. Trebuie sa scapam de mizeriile trecutului.
azi am aflat de existenta acestui monument...

dar totusi cata ura ai adunat in tine vis-a-vis de asta.

de ce?

·
Registered
3,361 Posts
Asa e, am o ura imensa fata de "valorile morale" pe care bisericile institutionalizate le dau ca exemplu pentru enoriasi. Abuzuri sexuale si pedofilie, manipularea maselor, avarism, nesimtire si trandavie, opulenta, dezbinare pe criterii religioase, discriminarea femeilor, acceptarea sau chiar incurajarea urii fata de minoritatile sexuale sau alte grupuri sociale, ignorarea si incalcarea legilor statului, asta doar sa enumar o serie de valori morale si activitati care sunt practicate de clerici - cu scopul de a merge in rai, evident.

Referitor la monument, nici nu m-am gandit ca e o cruce in sensul religios. Pentru clujeni simbolul acelui monument e altul, este o pata imensa pe obrazul orasului, amintindu-ne de dezastruoasele administratii Funar, de lipsa de viziune de atunci, de stopare a dezvoltarii, de scindarea societatii si de aberatiile urbanistice/arhitecturale care s-au facut/aprobat in acea vreme. Nu trebuie sa ne uitam trecutul, dar daramarea acelui monument va echivala cu daramarea statuilor lui Lenin din Ucraina si desprinderea de trecutul intunecat.

·
Registered
1,343 Posts
tocmai pt a evita dezbateri de genul asta am zis ca m-a s mira sa se darame acele monumente.
noi le uram sincer din cauza ca ne amintesc de Funar si nu de eroi sau ce reprezinta ele oficial.

·
Registered
4,520 Posts
Asa e, am o ura imensa fata de "valorile morale" pe care bisericile institutionalizate le dau ca exemplu pentru enoriasi. Abuzuri sexuale si pedofilie, manipularea maselor, avarism, nesimtire si trandavie, opulenta, dezbinare pe criterii religioase, discriminarea femeilor, acceptarea sau chiar incurajarea urii fata de minoritatile sexuale sau alte grupuri sociale, ignorarea si incalcarea legilor statului, asta doar sa enumar o serie de valori morale si activitati care sunt practicate de clerici - cu scopul de a merge in rai, evident.

Referitor la monument, nici nu m-am gandit ca e o cruce in sensul religios. Pentru clujeni simbolul acelui monument e altul, este o pata imensa pe obrazul orasului, amintindu-ne de dezastruoasele administratii Funar, de lipsa de viziune de atunci, de stopare a dezvoltarii, de scindarea societatii si de aberatiile urbanistice/arhitecturale care s-au facut/aprobat in acea vreme. Nu trebuie sa ne uitam trecutul, dar daramarea acelui monument va echivala cu daramarea statuilor lui Lenin din Ucraina si desprinderea de trecutul intunecat.
sigur "radante" si "utopium" nu impart acelasi IP? intreb si eu... ;)

in alta ordine de idei, oricare institutie religioasa de pe planeta comite abuzurile mentionate de tine, in scopul controlului populatiei. societatile ar trebui sa fie mai laice in secolul XXI, nu prea se intampla asta in practica.

·
Take a rest in Bucharest
8,209 Posts
nu poti nega faptul ca este o propaganda masiva in media fata de bor
Îți dai seama ce greu e în pielea lor cu toată propaganda împotriva BOR (și niște fonduri nelimitate care le curg în vistierie din banii contribuabililor). Exact ca Firea care cu ochii în lacrimi a deturnat miliarde după ce a fost huiduită pe stadion.

Doar pentru că cineva a amplasat un monument nu înseamnă că ar monopol pe acea cauză - asta e valabil mai ales pentru BOR, care a încercat să monopolizeze anticomunismul în România, deși ei în timpul Revoluției scriau mesaje de dragoste fiului Carpaților și savantei de renume mondial. Iar de Funar și restul partidului de ne-securiști din care provenea nu mai are sens să vorbim.

• Like
Reactions: ZBorg and Gioco16

·
Registered
3,361 Posts
Ai auzit, @utopium? Imi place sa-mi dau singur like. Mai era pe forum cineva la fel de paranoic, Gombos parca ii zicea. Fie-i ban-ul usor, zicea ca sunt aceeasi persoana cu Fallen si cu MelcToxic.

·
Registered
6,941 Posts
Legat de monumente, doar o precizare: in epoca Funar un singur sculptor a avut monopol pe tot ce s-a construit - Virgil Salvanu. Vorbim de crucea de pe cetatuie, monumentul detinutilor politici, statuia lui Avram Iancu. Lucrarile sale au fost criticate inca din acele vremuri, dar altceva nu s-a putu face de vreme ce avea sustinerea 100% a lui Funar.

Fun fact: despre o statuie a lui Avram Iancu se vorbea de decenii si se avea in vedere a fi una ecvestra, doar Avram era mai tot timpul in actiune calare. Dar Funar si Salvanu au stiut mai bine...

·
Registered
1,802 Posts
Ai auzit, @utopium? Imi place sa-mi dau singur like. Mai era pe forum cineva la fel de paranoic, Gombos parca ii zicea. Fie-i ban-ul usor, zicea ca sunt aceeasi persoana cu Fallen si cu MelcToxic.
Si cand ne contram pe forum suntem de fapt tot aceeasi persoana, dar una cu lupte interioare :)

Eu cred ca multi clujeni au o parere asemanatoare cu a noastra despre biserica, deci nu inteleg de unde mirarea ca ti-am dat like ... De fapt am cativa amici cu pozitii chiar radicale anti biserica. Faptul ca numarul de habotnici si fani ai BOR e intr-un declin alert (mai ales in orasele dezvoltate) e o chestie normala si in 15-20 ani lucrurile vor accelera alert, pentru ca va mai disparea natural o generatie care inca e atasata de biserica si bisericile nu prea isi vor mai justifica existenta, cel putin nu in numarul existent.

Insa un monument prost ramane un monument prost, chiar daca e "sfintit" de Bartolomeu sau alti inalti prelati sau include simboluri crestine. Nu stiu insa cum e legislatia si cum poti convinge oficial Comisia de Monumente, vom vedea.

·
Registered
1,135 Posts
Avem foarte multe proiecte in diverse stadii,astfel ca m-am gandit sa fac o lista.Daca am gresit/omis ceva,va rog sa completati!

Denumire proiect - stadiu - detalii (suprafata si valoare proiect)

La Terenuri - e mai degraba pe profil sportiv dar va cuprinde si spatii verzi - constructie - 4,2 ha , 26,5 mil Ron

Parcul Tineretului - constructie - 21 ha - 22,8 mil Ron

Parcul Etnografic (extindere) - constructie - 30 ha - 12 mil Euro

P. Stefan cel Mare - contract atribuit - 1,2 ha - 10 mil Ron

P. Feroviarilor - in licitatie - 5,3 ha - 10 mil Euro

P. Farmec - in licitatie - 1,9 mil Ron

Malurile Somesului - in curs de obtinere a autorizatiei de construire.Estimare incepere lucrari,primavara 2021 - 32 mil Euro

P. IL Caragiale - proiectare

Cetatuia - Lansare concurs de solutii - 15 ha

Parcul Est - Lansare concurs de solutii - 40 ha

481 - 500 of 507 Posts