SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 284 Posts

·
...
Joined
·
12,386 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nie wiem czy taki wątek się przyjmie, ale wydaje mi się że warto spróbować ;)
W skrócie i najprościej mówiąc temat ten służyłby jako miejsce, który mógłby skupiać DOBRE przykłady zachodzące w przestrzeniach publicznych/ miejskich naszych miast. Od przykładów takich jak przebudowy czy modernizacje głównych placów miejskich, po estetyzacje barierek czy przystanków komunikacji publicznej.

Mała definicja
Przestrzeń publiczna - to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno - przestrzenne.
Przykładami przestrzeni publicznych są drogi i ulice, place miejskie czy różne stale dostępne budowle i budynki stanowiące własność publiczną.
źródło: Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
 

·
Registered
Saskie ulice, Kępe ścieżki
Joined
·
17,515 Posts

·
Registered
Joined
·
617 Posts
Moim zdaniem powyższy przykład ciężko nazwać przestrzenią publiczną- było dzikie targowisko, teraz mamy płaski, wyłożony płytami obszar bez życia.
Owszem, jest teraz nieporównanie bardziej estetycznie, ale nie ma tam (poza dworcem Warszawa Stadion, który zajmuje bardzo małą część z prezentwanego obszaru) żadnych obiektów służących rekreacji, wypoczynkowi, czy rozrywce. Żadnych fontann, placu zabaw, czy jakichś innych, kreatywnych instalacji. Nawet żadnej ławki. Uważam, że "przestrzeń publiczna" to coś więcej, niż tylko "ucywilizowany teren", jak powyżej. To także- a może i przede wszystkim- miejsce spotkań. A tutaj ^^ tego nie ma.
 

·
Registered
Saskie ulice, Kępe ścieżki
Joined
·
17,515 Posts
Na miejscu które było wyizolowane z okolicy, powstało miejsce przyjazne i zachęcające. Powstały 4 nowe ulice, 3 nowe ciągi piesze, ogólnomiejski plac, jest nowo zaprojektowane oświetlenie, ławki, kosze na śmieci. Oczywiście to nie jest dokończony projekt, bo te puste przestrzenie to parcele budowlane, niemniej infrastruktura i przestrzeń publiczna będzie niezmieniona.
 

·
.
Joined
·
5,008 Posts
Kolejny przykład z Wrocławia, plac przed dworcem głównym ;)

Przed:

Wszystko podporządkowane samochodom, krzywa jak jasna cholera kostka i obrzydliwe kioski z knyszą
Po:

Trawniki, stojaki rowerowe (monitorowane i pod dachem!), fontanna, drewniane tarasy.
 

·
Registered
Joined
·
592 Posts
Białystok przed:
Białostoczanin;7636517 said:
No i kilka fotek ul. Lipowej i Rynku Kościuszki.
Miejsce, w którym było największe zagęszczenie ogródków piwnych. :cheers:

Po:


Pomyslałem że pokazuja nasz rynek z troche innej perspektywy ;) więc zamieszczam zdjęcia:Autor:
Adrian Horba
Klub Balonowy Białystok

Żuberek;40350384 said:
 

·
DISCO VOLANTE
Joined
·
2,585 Posts
Michał78;91964922 said:
I potwierdza to, że nie trzeba mieć pięknie wyremontowanych kamienic, żeby stworzyć świetną przestrzeń publiczną, a co najważniejsze, żeby była ona estetyczna, ładna :)

I żywa. Mariacka odżyła i zupełnie zmieniła swój profil, obecnie promieniuje to już na sąsiednie, również zamknięte dla ruchu uliczki:

^^ Wcześniej na wąskich chodnikach obok samochodów urzędowały tam najgorszego sortu prostytutki :eek:hno: ^^

Sąsiednia ul. Mielęckiego.

Było:Jest:

Nowy deptak w Kato, ul. Mielęckiego 

·
Registered
Joined
·
211 Posts
Bełchatów- rewitalizacja Centrum miasta, która w największym stopniu objęła Plac Narutowicza. Wcześniej na obszar ten składał się mini- park, parking oraz przecinająca je ulica jednokierunkowa. Filmik przedstawia jak zmieniało się to miejsce:)

http://www.youtube.com/watch?v=svTwHjaDa1s

zdjęcia poglądowe (z internetu):

przed:


po:


I jeszcze dwa:
Parking co prawda pozostał, jednak ruch na nim we wskazanych porach jest ograniczony. Przybyła granitowa nawierzchnia, dużo miejsc do siedzenia, dwie fontanny, w tym jedna, której projekt został wyłoniony drogą konkursu. Oprócz tego na placu znajduje się plac zabaw, siatkarska aleja gwiazd i ogródki piwne, których przedtem nie było. Wszystko to dopełniają estetyczne krzewy i rośliny, oraz może co najważniejsze, wyremontowany gmach Miejskiego Centrum Kultury, który mieści się w dawnym budynku straży pożarnej. Rozpoczyna się również budowa "Gigantów Mocy", budynku, który będzie pełnił zarówno funkcje multimedialnego muzeum, jak i obszaru działań Centrum Kultury. W każdym bądź razie zmiana jak najbardziej na plus :)
 
1 - 20 of 284 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top